UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

Velmi velmi zaujmave, na tuto temu si asi budem musiet zobrat jeden den dovolenku ::)
Velmi ma zaujala stranka z vyssie uvedenych odkazov (este som sa neprekusal celou debatou Mesuge-Rudy takze zatial som z toho jelen ;D ale citim ze ide o nieco ozaj velke - a zo stupajucim vykonom VT to bude coskoro realita amatera - BTW Lofar ide v tomto duchu)
toto prave studujem
http://www.gnu.org/software/gnuradio/index.html
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#17

Příspěvek od Mesuge »

Trochu problem tohoto reseni je ta jeho vyhoda ze je vse softwarove :@ )

Cili zatim nejvic aplikaci nato pisou radioamateri, pokusy s hdtv a podobne kekjle. Radioastronomie je zatim trochu na vedlejsi koleji i kdyz autor aspon podle toho co me psal neco pripravuje. Na pokrocilejsi aplikace kde by se ukazala sila tohoto reseni jako intereferometr ci spektrograf apod. bude chtit vetsi zapojeni kombinace astronomu~programatoru na to by byli dobri ti australani ale oni se zatim do toho moc nehrnou ze pry jim zatim staci 20MHz.. Huh tak je musime ukecat pripadne aktivizovat domaci zdroje.. Az budu mit ty presne ceny za filmy a naklady na mensi serie tech tistaku tak budu vedet vic :indian:

Co me prave trochu 'kazi' radost je ten novej projekt Einstein co bude na distribuovanym boincu (ala drivejsi seti@home) - za par mesicou prozenou celou oblohu a najdou vsechny dostupne pulsary cili to dost ztrati tu auru proc bych to vlastne chtel delat tj. mit interferometr 430Mhz na lov pulsaru..
wolfy

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#18

Příspěvek od wolfy »

no cenik vyroby plosnaku je treba tady http://www.bucek.name/dps/zakazkove/cenik.htm
co vim tak celkem kvalita za tu cenu. Je tam na stahnuti i program ktery to vypocita konkretne
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

Trochu som sa na to pozeral (naozaj len trochu takze sa ku konkretnem u rieseniu nebudem vyjadrovat).
Pokusim sa to zhrnut a udat nejaky smer (verejne utriedenie svojich myslienok ;D ):
Myslienka mat SW prijmac je velmi lakava, softverovo sa daju nasimulovat suciastky, ktore sa v praxi daju (alebo vobec nedaju) realizovat z krajnymi obtiazami. SW usetri spustu vyvoja a fyzicke suciastky a v spojeni s timom OpenSource vyvojarov-nadsencov sa da naozaj uplacat zo modulov kadeco.
Treba si uvedomit, ze zlozitost prijmaca pre RA je ovela nizsia ako bezneho prijmaca na HDTV ci FM radia. Netreba ziadne specialne demodulatory a pod.
Je to vlastne predzosilovac + RF filter + mixer (s lokal.oscilatorom - ak je to superheterodyn) a medzifrekvencny zosik + MF filter + A/D do PC (realtime)
ak je to priamozosilujuci prijmac potom je to este jednoduchsie
preamp+RF filter+monolit.zosik (kaskada)+filter + A/D
(cely HW anteny LOFAR je jeden maly plosak to co som popisal vyssie (je to superhet.))
To co je PROBLEM nie je HW ale AKO V REALNOM CASE TO LADOVAT DO PC ?
BTW bol by som nesmierne rad keby cely "prijmac" pozostaval zo zosiku s A/D revodnikom napojene priamo na antenu ... ci je to utopia zistim(e) neskor

Teraz spat na zem:
Cez vikend som rozchodil zostavu pre RadioJove
(dipol:na 29 MHz + prijmac:AOR8000 + A/D:Velleman PCS100 + notebook )
zosnimal som peknu sumovu burku Jupitera a aj asi nieco zo Slnka (overujem s inymi pozorovaniami z online RadioJove archivu)
Ked to spracujem zavesim na web aj s komentarom a foteckami
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#20

Příspěvek od Mesuge »

Zdar Rudy, ale ta tvoje sestava to je spis super ghetto nez pravy RadioJove ne? ;D
Mam tim na mysli ze mas spojenou tu rucni Rx nastelovanou na 29MHz a pak to poustis do A/D -> notasu.. jestli to chnapu dobre.. neco podobnyho mam taky akorat je to jeste vetsi ghetto -> stary am radio a nahravam pres audio do mp3playera..analyzuju v SAC..ale to je spis na test SACu nez jakykoliv mereni s tim budu muset pockat na lepci verzi :@ )

Jak jiste vis pozorovani lze pak porovnat s jinejma RJove ci profi stanicema viz web. Pls. jestli muzes zkus vyfotit dipola mas ho pul vlnovy delky nebo celou jako frantici?

------------------------------
USRP: co jsem zaslechl na konference GNU radia tak nejaky fyzicky hw frontend bude potreba - aspon predzesik pred antenu.

Zpracovani v realnem case - no zalezi jak 'nastelujes kohoutek' lze posilat do PC i mene dat. V soucasne verzi cca -30mega/s pres USB do budoucna to bude mit gigaethernetovou kartu pak to uz nebude omezeny. Nejlepsi by byla I/O karta co ma pristup rovnou do DMA pocitace - ty se pouzivaj v profi clusterech na propojeni jednotlivejch nodu kdy gigaethernetovy switch je uz malo, ale jedna karta stoji usd600-1K to je mimo ramec diy..

Jinak proto je tu ten thread o clusterech dneska je soft a vse uz vymyslene a celkem uzivatelsky pratelske cili domaci cluster vulgo paralelni domaci superpocitac lze snadno postavit z lowend amd/intel.

V praxi bych to videl spis na studovani konkretniho jevu v omezenem case na par hodin: tedy nahrat jak nejrychleji hw umozni a pak analyza off-line az po nasbirani dat .. to by soucasna PC mela zvladnout.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

Mesuge napsal: Zdar Rudy, ale ta tvoje sestava to je spis super ghetto nez pravy RadioJove ne? ;D
Mam tim na mysli ze mas spojenou tu rucni Rx nastelovanou na 29MHz a pak to poustis do A/D -> notasu.. jestli to chnapu dobre.. neco podobnyho mam taky akorat je to jeste vetsi ghetto -> stary am radio a nahravam pres audio do mp3playera..analyzuju v SAC..ale to je spis na test SACu nez jakykoliv mereni s tim budu muset pockat na lepci verzi :@ )

Jak jiste vis pozorovani lze pak porovnat s jinejma RJove ci profi stanicema viz web. Pls. jestli muzes zkus vyfotit dipola mas ho pul vlnovy delky nebo celou jako frantici?

------------------------------
USRP: co jsem zaslechl na konference GNU radia tak nejaky fyzicky hw frontend bude potreba - aspon predzesik pred antenu.

Zpracovani v realnem case - no zalezi jak 'nastelujes kohoutek' lze posilat do PC i mene dat. V soucasne verzi cca -30mega/s pres USB do budoucna to bude mit gigaethernetovou kartu pak to uz nebude omezeny. Nejlepsi by byla I/O karta co ma pristup rovnou do DMA pocitace - ty se pouzivaj v profi clusterech na propojeni jednotlivejch nodu kdy gigaethernetovy switch je uz malo, ale jedna karta stoji usd600-1K to je mimo ramec diy..

Jinak proto je tu ten thread o clusterech dneska je soft a vse uz vymyslene a celkem uzivatelsky pratelske cili domaci cluster vulgo paralelni domaci superpocitac lze snadno postavit z lowend amd/intel.

V praxi bych to videl spis na studovani konkretniho jevu v omezenem case na par hodin: tedy nahrat jak nejrychleji hw umozni a pak analyza off-line az po nasbirani dat .. to by soucasna PC mela zvladnout.
Ja som Pavuk a nie Rudy ... uz si z toho Mesuge :mad2:
Co je to SAC, please linku uz mam zmatok v tych odkazoch
Tvoj posledny odstavec: :nod:
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#22

Příspěvek od Mesuge »

Promin uz jsem z toho jelen..:banghead:
SAC=Simple Audio Correlator -> pro RadioJove a jeho klony to je ten australske soft na interferometr funguje ale i jen s jednim radiem. Popisoval jsem jak ho rozchodit i pod win (ten velke odkaz uprostred stranky) tady:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0;start=30

!To bylo v dobe kdy jeste meli starou stranku bez navodu ted uz to maj zaktualizovane tak je mozna lepsi jit rovnou tam na fringes.org - sekce DIY - podsekce interferometr - software nebo tak nejak..
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#23

Příspěvek od Pavuk_ »

Okrem LOFAR studujem aj projekt LOPEZ, ktory je zamerany na prijem sekund.kozmic ziarenia 40-80MHz s hardw.LOFARu.
Momentalne sa upusta v tychto projetoch od pouzitia LO (lokal.oscilator) a sampluje sa priamo po preamp + filtracii do PC cez A/D v RAM bufferom (do buffera sa nasempluje a potom sa to vycitava do PC pomalsie).
(Aj) Z toho vyplyvaju nasledovne zavery (o ktorych mozeme diskutovat):
-projekt SW radia nie je pre nas - amat. radioastronomov zaujimavy lebo neriesi nic co potrebujeme.
Minimalny HW (teda ten cez ktory nasemplujeme RF signal) je nutny tak ci tak
- software ktory bude pouzity na spracovanie uz je ineho razenia ako sw radio (je to vlastne beamforming - akasi sw interferometria a post procesing)
tak zatial len tolko aby sa nebadalo nespravnym smerom (aspon ja to tak vidim) ;-)
BTW ten australsky interferometer z toho radiokitu za par slupek je super vec, myslim ze je to lepsia cesta ako kupovat prehladove prijmace
dobrym prikladom je kit RadioJove, ktory je idelany nielen na Jupiter ale vsetko co sa da prijmat na KV (prip jeho modifikacia na specialnejsie pozorovania)


http://www-ik.fzk.de/~joerg/pub/horneffer-spie.pdf
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#24

Příspěvek od Mesuge »

No ja bych to vidal trosku jinac ;D - z dlouhodobejsi perspektivy je SW/GNU radio dobra vec protoze:

1. Stredna Europa - aneb mentalni pocasi kdyz je zatazeno da se uzit kopec zabavy s RA.

2. Kdyz RA tak pokud mozno kvalitne. Pasmo 20MHz je hlavne v Evrope plne RFI. Na vyclenenem 408/430 nebo v nekterych GHz oblastech je situace lepsi. Da se pouzit pro donedavna vedecke oblasti jako pulsary, vodik, slunecni astro apod.

3. Kdyz RA kvalitne dosud znamenalo = drahy hardware coz timhle odpada do znacne miry - i kdyz anteny budou vzdycky neco stat ale treba helix se da udelat za min nez mastodontni parabola. Se SW radiem je mozne realizovat radioastronomicke spektrometry, interferometry, imaging apod. tj. aplikace co dnes stoji v radu usdXk a jsou to jednoucelove krabice ktere hrozne rychle starnou..

4. Problem je ze tyto aplikace pro SW radio musi nekdo v tom Fortranu napsat a odladit nebo je tam z C/C++ (linuxu) portovat coz chce cas az SW radio vice pronikne mezi RA nadsence..

5. Problem 'uzkeho hrdla' pro analyzu v PC bych moc neuvazoval pri rustu vykonu pocitacu. Reseni uz dnes jsou domaci cluster nebo distribuovane po netu (ala folding, seti@home apod.)

6. Jak uz je to tady videt ze vsemoznych linku pokusu o vyvoj seriozniho Rx hw pro amatery za prijatelnou cenu byla cela rada. Nakonec ale vsechny skonci u proprietalniho tistaku a softu ktere je vyhranen jen na specifickou oblast autorova zajmu a v cene vyssi nez GNU takze to je podle me slepe rameno vyvoje je dnes kopirovat.. GNU muze byt sirsi platforma..

7. Cenove srovnani s RJove: na interferometr oficialni cena 2x Rx = $340. SW/GNU/USRP Radio kit stoji i s Rx boardem se dvema vstupy cili jako 2x Rx cca $500 a u nas by slo ty PCB udelat urcite za mene. Cili ten pomer vykon cena neni pro RJove prilis prizniva z dlouhodobeho hlediska. Pravda je ze na Rjove je jiz dnes super odladenej soft apod.. a lze zacit pouzivat okamzite..

-> Bez zapojeni jako interferometru to podle me nema cenu vubec uvazovat a to jak Rjove tak ani SW radio - proto nevim jestli mam ted samobastlit 2x RJove nebo pockat chvilku na USRP co uz vypadne krasne hotovy z linky na tistaky :@ )

-> S tim souvisi i dalsi aspekty jako mit prostor pro stabilni instalaci 2 pulvlnovych dipoly 30-50m od sebe je trosku vic narocne nez 'jen' dve paraboly nebo dve helixove pole pro L a R..

=Myslim ze tak do 1-2let by uz stalo zato na SW radio prejit -> pokud bude existovat komunita co ho bude technicky i sw nadale rozvijet..
wolfy

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#25

Příspěvek od wolfy »

S porovnanim cen mas trochu problem pokud to budes vyrabet na kolene tak RJove te vysde do 500Kc uplne v poho a tam asi USRP nedostanes protoze sou tam soucastky ktere sou drahe a nejdou poradne sehnat u nas (Srce celeho zarizeni-hradlove pole)
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#26

Příspěvek od Mesuge »

Wolfy> ja jsem porovnaval ty oficialni ceny.. ale mas pravdu ze to USRP bude tvrdsi orisek jak co se tyce komponentu tak vyroby a osazeni toho tistaku u nas, ale i tak doufam ze to pujde srazit z tech jejich 500babek nekam niz.. Jinak to hradlo stoji jen par babek pri odberu mnohatisicovek, kusove ceny jsem zatim nenasel ;D

Jinak podle seznamu komponentu ty hlavni jsou asi tyto a orientacni ceny:

EP1C12-PQ240 - Altera Cyclone EP1C12 tohle hradylko se prodava jako celej dev board kit $49 a samotnej chip co potrebujem asi jen za $25 (2002ceny) dnes mozna i min..

MAX211X ..
4x AD9862 - 4x $35
AD9238 - $20
AD8347 - $6
AD9767 - $14
ADF436 - $4
BS2S7HZ1204 - $10
CY7C68013-TQ100 (usb2.0 controller) - $5
-------------------------------------------------
Jak uz Wolfy spravne hackoval nekdy lze
odebrat zadarmo jako vzorky primo od vyrobce..
-------------------------------------------------
Kdyz to pojede vzorek 16bit na plny pecky 8M/s
tak to dava 0.48 Giga dat za minutu tj. ~30Giga za hodinu - tazke jestli v tom hnojniku chce pak nekdo hrabat pulsarek tak clusterovat! :o
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#27

Příspěvek od Rudy »

Ja by som sa tymto smerom neuberal. Pokial to budeme vsetko vyrabat na kolene, kedy budeme pozorovat a venovat sa RA. Aj ja mam sice rozrobene RadioJove a v kazdom pripade ho dokoncim ale taketo zlozite veci. Nechcem tym pochybovat o vasich schopnostiach a moznostiach, pretoze vas osobne nepoznam ale myslim, ze tento HW treba kupit hotovy, profesionalne naladeny a popripade kalibrovany. Teda ak chceme robit nejeke seriozne pozorovania a merania.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#28

Příspěvek od Mesuge »

Rudy> Ja to nechci delat zetra, ale to je GNU projekt s plnou vyrobni dokumentaci - zajdes do firmy a domu si neses v kabeli cerstvy tistacek - cili vse je jiz odladene - a kdyz to budou 100% ty same soucastky ne ekvivalenty - riziko minimalni - jinak jak uz bylo receno ladeni se bude odehravat hlavne uvnitr v softu tj. musi se stejne pockat az bude hotovej.. ::) Zatim to vypada ze Matt udela konverzi toho australskyho SACu nebo apon jeho zakladnich rutin do svyho USRP tak snad to bude relativne brzo..
--------------------------------------
Jinak na max to jede diky tem 4x ADCs (64MS/s, 12-bit) a 4x DACs (128MS/s) pri 30+ MHz bandwidth. Ale to uz opravdu na hranici dnesnich PC - cili jen opravdu na kratsi pozorovani pri plnem plynu..

!Ale hlavne lze osadit max 4x Rx kartama cili je mozne mit az 4x antenni interferometr coz je skoro jako mit na zahrade 30m parabolu..a to uz se vyplati jak rikaji zahradkari.. :P
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#29

Příspěvek od Rudy »

Mas pravdu. Zle som to napisal a samozrejme viem, ze samotne preladovanie je SW zalezitost. Myslel som to pracne zhananie suciastok a pod. A potom, je to tak specialne zariadenie, ukaz mi u nas alebo u vas firmu, ktora sa ti s tym bude babrat. Jedine ak by to bola vacsia seria ale pozri kolko nas je na RA. Mozes nas spocitat na jednej ruke. Myslis ze by to bol pre nejaku firmu biznis.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

UniversalSoftwareRadioPeripheral - RX vsech pasem?

#30

Příspěvek od Mesuge »

Rudy> no zatim to vypada tak ze by bylo fain nalakat na to i normalni radioamatery nebo lidi se zajmem o hdtv apod. protoze to SW radio je hlavne urceny pro ne no a pak by se mohla udelat serie aspon o 15-20kusech. V tech firmach maj ruzne velike stroje ale pokud je to pod tech 15kousku tak dost prskaj.. stejne to budou delat nejspis na nejakym mensim zarizeni ktery pouzivaj jen na testovaci serie apod. celou linku kvuli tomu nezapnou..zkusim zjistit vic.. :-X
Odpovědět