Jak na M33?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Jak na M33?

#61

Příspěvek od igi »

V noci z nedele na pondelok som bol zase raz pozorovat. Musim povedat, ze podmienky som vychytil celkom slusne. Mal som taky maly, sikovny Newton 114mm/f.4(a nieco). M33 som konecne nasiel, aj ked obloha mohla byt aj tmavsia. Ale okrem nej som nasiel aj M74, co ma dost prekvapilo. Sice som ju viac tusil ako videl, ale bola tam. Okrem toho este M76(prvykrat), M102(prvykrat), M37(prvykrat). Samozrejme aj stare zname M13, M27, prstenec v Lyre a ine.Po niekolkych hodinach v totalnej tme som chcel vyhladat nejake NGC v Cepheovi. Isiel som podla mapky, ale vybilo sa mi cervene svetlo. Nakoniec som tam nejaku skvrnku nasiel, ale chcel som si overit hviezdne okolie podla mapky, aby som mal istotu. Ovsem okrem toho vybiteho cerveneho svetla som tam mal uz len vysokosvietivu LED-baterku. Tak si hovorim, uz aj tak koncim, tak si posvietim. TO VAM BOLA TAKA RANA DO OCI, ZE SOM MINUTU NIC NEVIDEL. :mad2: NIKDY TO NEROBTE. :nono:
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Jak na M33?

#62

Příspěvek od A.K. »

Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Jak na M33?

#63

Příspěvek od Medved »

Dnes (24.9.2003) je nádherný snímek M33 na: www.astro.cz/apod/ Astronomický snímek dne. Teď jsem byl na Korsice s kolem, jednou jsme spali v kempu dále od civilizace a M33 nebyla problém i s od hodných řidičů autobusu zapůjčeným nepříliš kvalitním triedrem 10X35 a po několika sklenkách dobrého vína ::) (skoro se zdálo, že je vidět okem 8))Zato M101 se nezdařila asi i proto, že byla zrovna v sektoru oblohy nasvíceném blízkým městem, ale okolí Střelce - špica tolik jsem doma neviděl ani N 110. Čus! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Jak na M33?

#64

Příspěvek od A.K. »

Medved napsal: Dnes (24.9.2003) je nádherný snímek M33 na: www.astro.cz/apod/  Astronomický snímek dne. Teď jsem byl na Korsice s kolem, jednou jsme spali v kempu dále od civilizace a M33 nebyla problém i s od hodných řidičů autobusu zapůjčeným nepříliš kvalitním triedrem 10X35 a po několika sklenkách dobrého vína  ::) (skoro se zdálo, že je vidět okem  8))Zato M101 se nezdařila asi i proto, že byla zrovna v sektoru oblohy nasvíceném blízkým městem, ale okolí Střelce - špica tolik jsem doma neviděl ani N 110.  Čus!   :hi:
Přesně na to foto M33 jsem odkázal hned před Tebou. Je to super.
Ještě pár sklenek a viděl bys i neviditelné pro oko  ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Jak na M33?

#65

Příspěvek od Medved »

To A.K. : Když já ten příspěvek psal tak dlóóóuhóóó :sleeping:. Sem začal dřív než se objevil Tvůj odkaz. No nic, příště si přispíším :hi:. Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Jak na M33?

#66

Příspěvek od A.K. »

Medved napsal: To A.K. : Když já ten příspěvek psal tak dlóóóuhóóó  :sleeping:. Sem začal dřív než se objevil Tvůj odkaz. No nic, příště si přispíším  :hi:.  Zdar!  :hi:
Tak to jo, uznávám že si byl první :D, měl si to totiž delší :)

:hi:
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Jak na M33?

#67

Příspěvek od Medved »

Ale o to nejde (kdo byl první). Já jen abych nebyl za blázna, že upozorňuji na něco co už zde je (i stalo se :clown:). Píši v práci a furt mi sem někdo do toho lozí (zatracená rachota - zaplať Pán Bůh - lépe zaměstnavatel za ni) Čus! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Jak na M33?

#68

Příspěvek od A.K. »

Taky na super obrázky dneska odkázal FunTomas :
http://www.robgendlerastropics.com/M33ColorPage.html
http://www.astropix.com/HTML/SHOWCASE/M33.HTM

První odkaz je na M33, která je v dnes již zmiňovaném APODu.

..............krása.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#69

Příspěvek od Myzer »

Foto je naozaj no comment, ale pretože sa zaoberám Messierovým katalógom už približne rok chcel by som sa ešte vrátiť k príspevku Igiho s Newtonom 114mm, teda priemerom objektívu 11,4 centimetra. Ostatné objekty nepochybujem že boli vidieť, ale zastavil by som sa u dvoch:
M74-veľká špirálová galaxia v súhvezdí Rýb na ktorú sa pozeráme priamo kolmo zhora. Nepresahuje 9. magnitúdu a je to jeden z najslabších objektov Messierovho katalógu. A navyše je ju veľmi ťažké nájsť a identifikovať. A minimom je 20 cm ďalekohľad, nie 11,4 cm.
M76-táto planetárna hmlovina dosahuje 11. magnitúdu a vo väčšom ďalekohľade je vidieť iba ako hmlistá škvrna.
Nechcem spochybňovať tvoje pozorovanie, ale toto hovorí teória, preto sa mi to trochu nezdá. Priznám ja som reflektorom ešte nepozoroval, zatial iba mojim refraktorom ktorého sveteľnosť nepresahuje f/10. Snažil som sa hľadať väčšinu Messierovych objektov, ale takéto typy som vzdal hneď na začiatok.
Samozrejme prax sa od téorie väčšinou trochu odlišuje, takže ak si ich naozaj videl je to cenný pozorovací úspech.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak na M33?

#70

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: M74-veľká špirálová galaxia v súhvezdí Rýb na ktorú sa pozeráme priamo kolmo zhora. Nepresahuje 9. magnitúdu a je to jeden z najslabších objektov Messierovho katalógu. A navyše je ju veľmi ťažké nájsť a identifikovať. A minimom je 20 cm ďalekohľad, nie 11,4 cm.
M76-táto planetárna hmlovina dosahuje 11. magnitúdu a vo väčšom ďalekohľade je vidieť iba ako hmlistá škvrna.
Nechcem spochybňovať tvoje pozorovanie, ale toto hovorí teória, preto sa mi to trochu nezdá. Priznám ja som reflektorom ešte nepozoroval, zatial iba mojim refraktorom ktorého sveteľnosť nepresahuje f/10. Snažil som sa hľadať väčšinu Messierovych objektov, ale takéto typy som vzdal hneď na začiatok.
Samozrejme prax sa od téorie väčšinou trochu odlišuje, takže ak si ich naozaj videl je to cenný pozorovací úspech.
Musím dát za pravdu "igi", protože M74 je sice vidět mizerně i v 20cm a při výborných podmínkách i ve 12cm. M74 má totiž 10x větší plochu než slabší M76 (i když jen o málo, 1.1 mv) a tak se menší jasnost M76 projeví tak, že je ve skutečnosti jasnější vzhledem k ploše. Oba objekty jsem pozoroval nedávno, M74 dokonce před dvěma dny s "vla" :hi:
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Jak na M33?

#71

Příspěvek od GaN »

Když M74 leží vysoko nad obzorem, v temné části oblohy, mohu potvrdit, že v hledáčku (newton 96/450) bylo vidět zjasnění oblohy - nejasný matný flek bočním viděním. V dobsonu 250/1500 pak jednoznačně mlhavá skvrna jen s mírně jasnějším centrem. Vše při malém (25x hledáček, 60x dobson) zvětšení. Šlo o mimořádnou noc s dobrou viditelností (mhv v zenitu ca 5,5 mag.)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#72

Příspěvek od Myzer »

V poriadku, nebudem sa hádať. Asi vidno že nemám skúsenosti s Newtonmi. Ale hovoríte o výborných podmienkach. A také z nedeľu na pondelok podľa mňa neboli. Viem bolo celý čas slnečno a pekne, ale ideálne jasno veru nebolo. Ja považujem výborné podmieky aké boli túto noc, stačí sa aj teraz pozrieť von oknom. Nestáva sa často aby som videl aj najjužnejšie hviezdy Veľkého psa v smere pozorovania do centra mesta. Takže rozhodujúci asi bude aj fakt odkiaľ igi pozoroval. :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#73

Příspěvek od Myzer »

A ešte som zabudol. Čo tá M76?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Jak na M33?

#74

Příspěvek od shodam »

:nono: Pánové, já nerad vstupuji do této zajímavé diskuze...ale musím připomenout, že stále píšete do tématu "Ako na M33",a proto by se příspěvky měly alespoň rámcově týkat téhle překrásné galaxie..... Pro ostatní příspěvky přece není problém založit nové téma, ne ?

shodam


Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na M33?

#75

Příspěvek od FunTomas »

;D Nejako im to uslo. Staci zalozit rubriku ako na Messierove objekty (tymto si uplatnujem autorske prava na jej nazov ;D)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět