Kulové hvězdokupy vizuálně

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#121

Příspěvek od seminko3 »

Tě bude rušit svit Měsíce..
P.S. Jinak M 22 má udávanou větší jasnost než M 13. Takže být na místě M 13 tak je to ještě větší podívaná.Když je Střelec nad obzorem tak Měsíc prudí na jižní polokouli. ;D
A M22 na místě M13 nó to by byla podívaná. ;)
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#122

Příspěvek od seminko3 »

Tak výjezd za tmavou oblohou se nakonec nekonal,nenašel se žádný sparingpartner. :(
Večer jsem jen na rychlo zkoukl Měsíc (zkusil nějaké fotky,viz.snímky)a taky Saturn.(co všechno jsem neviděl napíšu do přísl.vlákna. ;D)
Balil jsem rychle,protože padlo rozhodnutí o ranním vstávání na Střelce.Ve 2:45 byl dalekohled tentokrát odnesen cca 300m kde byl neomezený výhled na jih a mohl se tak na něj dívat už za větší tmy než minule. ;)Takže hledáček směr M22 a už v něm nešla přehlédnout.
Měl jsem Naglera 11mm(145x)a to byla prostě nádhera. [smiley=thumbsup.gif]Nemá cenu nic popisovat,to se musí vidět.
Zkusil sem ji ještě v Pentaxu XF 8,5 (190x) a zorné pole vzalo zasvé. ;DJednoduše plné hvězd.
Sousední M28 se dala také slušně rozložit,ikdyž tady trochu ten jasný střed zůstal.
Po chvíli se však udělal nějaký zákal,padala rosa a přes oblohu se natáhly pruhy oblačnosti. >:(Proto jsem narychlo zkusil i ty M69,70,55 metodou náhody,ale už se ztrácely i ty jasnější hvězdy a postupně zmizel celý Střelec. :-[
Protože mi bylo líto balit po 20minutách,vyčkával jsem mezery mezi těmi pruhy a namířil na Vodnáře,kde na mě čekala M2. ;DJe to moc hezká kulovka a docela velká.Hustý střed jsem však nerozložil,jen pár hvězdiček na okraji.Jají čas ale teprve přijde. ;)
Z čeho mám však velkou radost je,že se nechala odpozorovat NGC 6934 v Delfínu. ::)Byla malá,ale rysy kulovky byly patrné.Čekal jsem těžší hledání,ale podle zahnutí ocasu delfína a dvou hvězdiček (6,5 a 6,9mag)které jsou lehce viditelné už v hledáčku a nad kterými ta kulovka je,jsem ji měl do minuty v zorném poli. ;D
Celkově ani ne hodina venku,vstávání nelituji,viděl jsem zas kus nebeské krásy a upisuji další dvě kulovky ze seznamu. [smiley=vrolijk_26.gif]

PS-při tom včerejším večerním pokuku jsem tak narychlo vjel Berenice do vlasů a u M53 viděl jasnější hvězdičku,které jsem si dříve nevšiml.Byla přesně na kraji kulovky a jasností vypadala jako by snad do té kupy ani nepatřila. :-?Prohlédl jsem si dostupné fotky té hvězdokupy a nic tomu podobné jsem na nich neviděl.
Pokud by někdo chtěl,koukněte na to.Já to budu muset udělat taky,jestli se mi to nezdálo. ;DPokud si to dobře vybavuji,měla by být na jihozápadním okraji,viděno v Newtonu.(ve skutečnosti severovýchod) ;)
Uživatelský avatar
BigD
Příspěvky: 89
Registrován: 28. 07. 2010, 22:41

Kulové hvězdokupy vizuálně

#123

Příspěvek od BigD »

tak já jsem si střihl z 9 na 10.5 taky pár kulovek. M5, ta je hezká, M13, M92,M10,12,M56 a podařila se aj M80 ikdyž nebyla nic moc extra tak udělala radost :P
Ref. SW 120/600 s vyhříváním, EQ-5 s pohonem, Omegon 5mm LE, Baader Hyperion Zoom 8-24,Televue plossl 8mm, bino 8x50, bino 8x25; nikon d3200 :)
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Kulové hvězdokupy vizuálně

#124

Příspěvek od Buby »

Seminko mě trochu navnadil a tak jsem se dneska zaměřil na pár kousků, které třebas nejsou úplně běžě pozorovanými kulovkami. Můj exkurz začíná u dvojice M4 a M80. M 4 byla celkem hezky rozložená a výrazná, i když by jí samozřejmě slušela větší výška nad obzorem. M 80 byla zase velice kompaktní s rozlišenými hvězdami na svém okraji. Pátral jsem i po ngc 6144 a nakonec jsem ji nalezl, byla to ale dost velká duchařina, vyžadující kroužení tubusem a boční pohled. Z jižnějších kousků jsem se koukl i na M62, ta ale nebyla ničím vyjímečná, byla nízko. Ve vlasech bereniky jsem pozoroval též jarní kulovku M53, na okrajích rozloženou na hvězdy. Sousední 5053 vyžadovala trochu více soustředení, ve větším zvětšení ale ukázala i pár slabých hvězd okolo jádra. Posledním kouskem dnes byla další rozlehlá kulovka v pastýři - ngc 5466. Ta byla ale mnohem výraznější než 5053, byla též výrazně zrnitá, na okraji se třpytily nějaké slabé hvězdy.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#125

Příspěvek od seminko3 »

to Buby:jsem rád,že se mi taky podařilo někoho navnadit. ;D
Ten Štír je parádní,ale potřebuje to pozorovat brzy,když je ještě slušnější tma a kulovky pak lépe vyniknou.Já tu 6144 nevymžoural a to jsem tomu souhvězdí dal dvě rána. :-/
Nad tou M62 je M19 a ta by se ti možná líbila víc.Je výše a lépe vynikne,ikdyž je slabší.
Ta 5466 je u mne další na řadě a jsem rád,že jsi ji ohodnotil jako výraznější než 5053,která je pro mne zatím pořád zakletá. ;D
Pokud dnes vyjde počas,tak bych ještě chtěl přidat NGC 7006 v Delfínovi,NGC 5897 ve Vahách a trochu víc pobrouzdat Hadonoše co se NGC týče. ;)no a dál uvidíme co půjde.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Kulové hvězdokupy vizuálně

#126

Příspěvek od Buby »

Nad tou M62 je M19 a ta by se ti možná líbila víc.Je výše a lépe vynikne,ikdyž je slabší.

Ano, tu jsem nějak opomněl. NO každopádně na ni juknu příště, třebas budou lepší podmínky u obzoru, včera to tam bylo celkem bídné. Jinak tu 5053 - vyjeď někam za tmou a uvidíš ji v pohodě, na světlejší obloze se ale ztratí asi velmi snadno.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#127

Příspěvek od seminko3 »

Tak se mi dnes (teď už včera)konečně poštěstilo si zapozorovat. ::)Nad Ostravou jasno a tak po odpolední šichtě fičel dalekohled okamžitě ven a po lehké temperaci jsem začal s okukováním asi ve 23:15hod.V pozorovacím plánu byly samozřejmě kulovky mnou ještě nepozorované,nebo prostě neviděné a bylo jich asi 15. ;)
Suveréně nejvýš byla NGC 5466 a tou jsem začal.Jak ji už popsal Buby je slušně rozlehlá,řidká a nevýrazná.Já si ještě poznamenal,že moc nepomáhalo boční vidění a že použití většího zvětšení bylo o ničem.Pěkná byla při zvětšení 64x a jevila se jako velmi jemně našedivělý flek, ve kterém jak už bylo kolegou napsáno lehce protřpitávaly hvězdičky.Můžu potvrdit,že je výraznější než 5053 protože tu jsem opět nedetekoval. ;D
Dále jsem sjel o kus níž a to do Vah.U NGC 5897 mám v popisku,že je velmi podobná předchozí 5466.Rozlohově cca stejná,ale díky své deklinaci byla trochu těžší. :-XNějaké hvězdičky v ní byly patrné,ale opět bylo lepší menší zvětšení.S naglerem při 145x se ztrácela a byla poznat jen při pohybu dalekohledem. :o
Další souhvězdí co se už slušně "sunulo"výše byl Hadonoš a tady jsem chtěl začít pokoušet ty NGCéčka.V horní části souhvězdí 6426 neúspěšně,stejně jako 6366. :(Tím ale nezdary skončily. ;)
NGC 6535 odpozorována-malý,řidký a velmi nenápadný shluk několika hvězd.Boční vidění ve 145x mělo efekt.
NGC 6517 také viděna-malá,trochu hustější jak předchozí 6535.Nebyly vidět jednotlivé hvězdy ani na okraji a kulový vzhled byl patrný jen při pohybu dalekohledem.Rozhodně však vypadala víc jako kulovka. ;DPříště chci zvládnout i její sousedku 6539 a I1276,kterou jak jsem zjistil ani nemám v seznamu. :-?
Při dostatečné výšce nad obzorem,jsem rychle dohnal neodpozorovanou Messierovku M9. :PNa tu jsem dříve zapomněl.Hodně mi připomínala M56 v Lyře.Není velká,ale je slušně hustá a krajní hvězdičky jsem rozpoznával až při 266x.Střed však nerozložen. :-?Nejhezčí byla v nagleru při 145x. ::)
Čas utíkal rychle a já chtěl ještě kouknout na NGC 7006 v Delfínu.Problém je,že tím směrem mám strom a než se ta ryba dostala nad korunu blížila se třetí hodina a Měsíc už řádil v deseti stupních. >:(Nicméně se mi to podařilo i bez přesunu dalekohledu a nakonec ji viděl. ;)Myslím že byl patrný jasnější střed a při dostatečném "mžourání"se i ukázaly krajní hvězdičky.Chtělo to ale chvíli hledět do okuláru při 145x.
Ještě než se obloha prosvítila přes únosnou mez,jsem mimo plán zkoukl planetárku M27.Spíš než činku mi připomínala kost,ale to už asi z hladu. ;D
S touto nocí jsem byl spokojen,počasí vyšlo,obloha byla na zdejší poměry nadprůměrná a našel jsem zase nové kusy vesmírné krásy. ::)Ikdyž jsem nedal všechny plánované hvězdokupy, vyzkoušel jsem si najít už dle mého o dost těžší objekty a upřesnil si měřítko co a jak jde tady u mě vidět. ;)Pozorování ukončeno ve 3:00.
Tímto odepisuji ze seznamu dnešních 6 kulovek a za každou si teď dopřeju tak hodinku spánku. ;D
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 124
Registrován: 31. 08. 2010, 15:13

Kulové hvězdokupy vizuálně

#128

Příspěvek od Bart »

Krasne cteni. Jste tady samej spisovatel ;)
NIKON 8x40 CF
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kulové hvězdokupy vizuálně

#129

Příspěvek od Sasa3 »

Pěkné počtení. Já se včera pustil do Hadonoše, hlavně oblast na východ od Antarese. Bohužel je tam obloha hodně světlá a ani kulovky s Messierova katalogu moc nenadchly.

Začal jsem u Antarese s NGC 6144. V ED100 byla při 47x prakticky na hranici viditelnosti, ale byla tam. M4 zářila už v 50mm hledáčku, je to rozhodně nejhezčí kulovka v téhle oblasti ale ta světla obloha hodně kazí pokoukání. M107 o kus výš byla pořád hodně slušná, stejně tak i M9. Kousek od ní jsou hned NGC6356 (jen o chlup zaostává za M9) a velmi slabá NGC6342. Pak následovala planetární mlhovina NGC6309. Nevím, proč se ji říká "Box nebula", mě při 110x spíš připomínala čárku se slabým mlhavem kolem.

Pak zase kulovky (kachny, kachny, kachny...) NGC 6235 (velmi slabá), NGC6287 (relativně slušná, průměr kolem 4'), nápadná NGC6284, ještě jasnější M19, slušná NGC6293 a velmi slabá NGC6355. Nedal jsem kulovky s deklinací pod -28 stupňů (NGC6316 a NGC6304) a NGC6325 a NGC6401. To už jsem toho měl plné zuby a byl jsem unavený. Pro spestření jsem ještě zkusil planetárku NGC6369. Poznal jsem ji jen díky UHC filtru, ale i tak byla na hranici detekovatelnosti. Při 47x a 72x připomínala mlhavou dvojhvězdu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#130

Příspěvek od seminko3 »

Sašo to je vidět že musíš mít o poznání lepší oblohu. ::)Některé věci jsou na prahu viditelnosti u mě ve 250mm. :-[
Ty slabotinky s nižší deklinací v Hadonošovi a mezi ním a Štírem si asi nechám pod tmavší oblohu.
NGC 6356 asi nebude jen o chlup za M9. ;)Ta vpadla do pole okamžitě a je to "kus kulovky",ale to NGCéčko vedle + ta pod ní už podle obrázků nebudou žádný zázrak. ;DPřecejen jsem tam v okolí trochu kroužil a nic tak patrného už nezahlíd.Ale je fakt že jsem tomu moc nedal,tak uvidím až se na to zaměřím. ;)
Jsem rád že se to pozorování kulovek chytlo u více pozorovatelů,kterí tu o tom něco napíší. [smiley=thumbsup.gif]
Uživatelský avatar
Mikina
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 20:22

Kulové hvězdokupy vizuálně

#131

Příspěvek od Mikina »

Včera sem zkouknul poprvé například M4 ve štíru, se 114kou byla dříve neviditelná moc hezké pokoukání, M80 je oproti ní prcek a i 166x je na ni celkem malo. Jakmile se ale 200kilo namiri na M5 nebo M13 tak to proste pada celist dolu. . . nadhera nadhera. . . miluju tenhle dalekohled Na Kladne nebe bez mracku, cista obloha, idealni.
SkyWatcher 200/1000 EQ5 - SkyWatcher 114/500 EQ1 -  Lidlskop 70/700
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kulové hvězdokupy vizuálně

#132

Příspěvek od Sasa3 »

Sašo to je vidět že musíš mít o poznání lepší oblohu. ::)[smiley=thumbsup.gif]
Ostravsko-karvinskou oblohu dobre znam. Za mlada jsem pod ni stravil hodne noci s podomacky vyrobenym 160mm Newtonem. Nemohl jsem tam najit veci, ktere jsem videl v 50mm hledacku na tmave obloze.

I ted kdyz prijedu k rodicum na navstevu, tak je na prvni pohled v dalekohledu videt, ze ta obloha je nejmin o rad horsi. A to se odstehovali z panelakoveho sidliste na okraj mesta. Nevim, jestli je to tim popilkem, ale proste je tam vzdycky takove mliko.

Ty Ricany, hlavne severo-vychodni smer, nejsou zas tak spatne, i kdyz jsou hned na hranici Prahy. Je opravdu par dni do roka, kdy obloha vypada hodne tmave i pri vystupni pupile 4.5mm a kdy na tehle obloze hvezdokupy doslova pri tomhle zvetseni zari. Bohuzel je takovych noci malo...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#133

Příspěvek od seminko3 »

No a stačí vyjet cca 20km dál a tam je to o ten řád lepší. ;DJen ten čas není vždy,když se vyjasní. >:(
PS - díval jsem se na Střelce výhledově cca 14 dní dopředu a vypadá to na pár vhodných dní na zkouknutí M69,70,54,55
Kolem třetí by měly být nejlepší podmínky (výška nad obzorem,Měsíc nikde a ještě relativně tmavá obloha).
Takže budu dávat budíka na dvě hoďky a když vyjde počas,jdu na ně. ;D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kulové hvězdokupy vizuálně

#134

Příspěvek od Artaban »

Pánové pěkny reporty
Já včera prošel pár jen těch nej. Upravuju dalekohled a neměl jsem tam hledáček, tak bych nic stejně nenašel :)
Ještě ani nebyla pořádně tma a hned jsem si všim, že galaxie u M13 je nějak dobře vidět. I samotná M13 se rozpadala při menších zvetšeních. Ten starej zenit. hranol byl pěknej žrout fotonů, tak se těším na slabé kulovky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kulové hvězdokupy vizuálně

#135

Příspěvek od seminko3 »

Pánové pěkny reporty
Já včera prošel pár jen těch nej. Upravuju dalekohled a neměl jsem tam hledáček, tak bych nic stejně nenašel :)
Ještě ani nebyla pořádně tma a  hned jsem si všim, že galaxie u M13 je nějak dobře vidět. I samotná M13 se rozpadala při menších zvetšeních. Ten starej zenit. hranol byl pěknej žrout fotonů, tak se těším na slabé kulovky.Já mám momentálně hledáček neprůhledný ;D,ale už pracuju na řešení.Párkrát mi jej zvlhčila rosa a po zaschnutí, mám teď při pohledu skrze něj, těch kulovek třeba i dvacet. ;DVyrábím zrovna rosnici,abych už do budoucna těmto problémům předešel.
Velký refrák už je zase v akci?Ve vedlejším vlákně jsem si všim, že teď pozoruješ tím menším a tam těch slabších kulovek moc nebude. ;)Ikdyž! ::)
Tak ať se daří a těším se na tvůj report.
Odpovědět