Pozorování na dovolené s dalekohledem

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování na dovolené s dalekohledem

#1

Příspěvek od Psion »

V sobotu jsem vyrazil za astronomy na dovolenou s dalekohledem a stálo to opravdu za to. Krásné počasí, krásná příroda a 60 nejrůznějších dalekohledů od 50mm do 400mm průměru - nádhera. Znovu mi bylo potvrzeno Dr. Kolářem, že moje zrcadlo je velmi slušné - měření pomocí Ronchiho okluláru. Samozřejmě jsem neodolal pohledům do binokuláru p. Koláře (2 x 200mm Newton), nebo 280mm dalekohledu Celestron s binokulárním nástavcem na deep sky, 130mm refraktorem Vixen s binokulárním nástavcem na Měsíc a Mars - neskutečně nádherný pohled, jakoby z kosmické lodi, skvělý pohled 350mm dobsonem na M57. Ovšem pohled na řasovku v Labuti 400mm dobsonem mě absolutně dostal. Nádherný jakoby 3D pohled na strukturu řasovky, kde jsem měl pocit, že stačí prstem rozhrnovat jednotlivé závoje. Výlet stál opravdu za to a příští rok, je o dovolené rozhodnuto. Nikde u nás není takové soustředění vědomostí, nápadů a přístrojů všech typů a kvalit jako tam.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorování na dovolené s dalekohledem

#2

Příspěvek od peta »

hmm... taky jsem uvazoval zajet se tam podivat, ovsem z casovych duvodu jen na jednu noc a prave kvuli tem vetsim pristrojum... snad pristi rok tedy, je videt ze to stoji za to...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Pozorování na dovolené s dalekohledem

#3

Příspěvek od Vok »

Moc moc jsem o tehle dovolene premyslel, ale letos to jeste nevyslo. Tak snad pristi rok. A kdyz ne na celou, tak alespon taky na jednu noc. Uz se tesim na reportaz na strankach Aldebaranu (http://www.aldebaran.cz/).
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování na dovolené s dalekohledem

#4

Příspěvek od T.o.m »

TAk dneska konečně odjíždim na Šumavu....tak hlavně aby vydrželo počasí, protože pak by to byla pastva pro oči. Tak se ten týden zatím všichni mějte a :hi:
Tom :hi:
Odpovědět