Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#151

Příspěvek od ladin »

Koukám, jak koukám, tak tu není Robins's Egg nebula, NGC 1360. Možná spadá do kategorie velké planetární mlhoviny, na které je lepší Egypt, ale když se povede průzračnost, jako včera v Jizerkách, tak je moooc pěkná.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#152

Příspěvek od Lisa »

ladin píše:Abell 21 je vizuálně ve 400tce pecka, druhá Jones 1
Podíval jsem se do záznamů z pozorování na Abell21(Medusa) a mám tam, že byla lépe pozorovatelná než Jones1. Budu si ji muset zopakovat :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#153

Příspěvek od Cztwerec »

Včera jsem konečně pozoroval NGC 6210 v Herkulu. Léta jsem se o ní snažil různými přístroji, ale až včera jsem to konečně dal 150 mm refrákem. Při zvětšení 65x se prozradila od ostatních hvězd pouze tím, že se mi zdála jedna z nich difúzní. Musel jsem použít zvětšení 240x aby vynikla její podstata, nepravidelnost a nazelenalá barva. Také seeing musel být velmi dobrý.

Překvapila mě prostě ta skutečnost, jak i poměrně "velkým" dalekohledem je vidět tato planetárka jako hvězda, normálně by si to člověk spletl i s Neptunem. Tady bych si v duchu opravdu řekl, ano, je to planeta :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#154

Příspěvek od Sasa3 »

Tahle planetarka opravdu vyzaduje velke zvetseni. Videl jsi naznaky prstynku a vybezku? V 82mm refraku tam tyhle detaily zacaly vagne vylezat

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#155

Příspěvek od Cztwerec »

Viděl, ale nebyl jsem si jistý jestli je to pravda nebo ne (dík za upozornění!), proto jsem o tom radši nepsal. Teď když koukám na fotky na googlu, tak vidím, že jsem to opravdu zahlídnul. To jsem si jistý. Ty výběžky určovali víceméně i tu nepravidelnost a to středové ztmavení tam také bylo patrné. Bylo zajímavé vidět, jak se ta "hvězda", při větším zvětšení rozpadla na detaily zajímavou planetárku.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#156

Příspěvek od Lisa »

O sobotní noci byla v Pošumaví celkem tmavá obloha (SQM v zenitu naměřilo až 21.70), tak jsem zkusil pro 12'' jednu limitní PN - Abell 46 v Lyr.
Bočním pohledem ~90% času bez dalších podrobností, UHC filtr (a i OIII), zv. 115x a 166x.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Malé planetární mlhoviny

#157

Příspěvek od Achernar »

Cztwerec píše:Včera jsem konečně pozoroval NGC 6210 v Herkulu. Léta jsem se o ní snažil různými přístroji, ale až včera jsem to konečně dal 150 mm refrákem. Při zvětšení 65x se prozradila od ostatních hvězd pouze tím, že se mi zdála jedna z nich difúzní. Musel jsem použít zvětšení 240x aby vynikla její podstata, nepravidelnost a nazelenalá barva. Také seeing musel být velmi dobrý.

Překvapila mě prostě ta skutečnost, jak i poměrně "velkým" dalekohledem je vidět tato planetárka jako hvězda, normálně by si to člověk spletl i s Neptunem. Tady bych si v duchu opravdu řekl, ano, je to planeta :)
Ano, při pozorování svým 140mm refraktorem jsem měl týž dojem včetně totožného zvětšení, které jsem nakonec musel použít.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#158

Příspěvek od Cztwerec »

No mám z té detekce opravdu radost, je to jeden z posledních objektů co mi chyběl z Karkoschky.

Jak hodně pomáhá OIII filtr na planetárky? Vím, že i u M42 pomohl dost zvýraznit mlhovinu, funguje to tak i tady?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Malé planetární mlhoviny

#159

Příspěvek od MilAN »

Na planetárky je to absolutně nejlepší - emisní dublet čar OIII je dominantní v záření těchto mlhovin ve viditelné části spektra.
Spektrum vyzařování
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#160

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuju za odpověď! Příště zkusím...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#161

Příspěvek od Cztwerec »

Dnes jsem si dal opět NGC 6210 a také M97. Díval jsem se tentokrát mým speciálem 250 f20 DK.

Sova mě překvapila jak je při zvětšení 180 x relativně slabá, ikdyž jsem viděl náznaky "očí" celkem v pohodě. Je to asi dáno jejím průměrem.

Ale po vrácení se k NGC 6210 jsem viděl oproti minulému pozorování znatelně tmavší střed a co mě překvapilo i mnohem sytější barvu a to bych tentokrát nazval jako modrou. Výběžky jsou také více patrné asi díky průměru, už jsem prostě věděl na co se u té mlhoviny mám zaměřit. Pěkné pozorování, teď si počkám na Měsíc a zkontroluji kolimaci.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#162

Příspěvek od Lisa »

Včera jsem zkusil slabou PN - ARO 382( Minkowski 2-55, PK 116+08.1) v Cep ( 0.7 x 0.6 arcmin, VisualMag.+14.39 ).
I když mezi malými PN jde o relativně plošný objekt, byl jsem překvapen, jak dobře byla pozorovatelná - zv.115x, filtry UHC i OIII, 100% času přímým pohledem. SQM 21:60, newton 12''.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#163

Příspěvek od nosuh »

I přes aktualně jen soumrakovou oblohu, zkusil jsem si v pátek projet planetárky podle atlasu Deep Sky Reiseatlas. Mam pocit, že dosahem pro 10" dobson Classic idealni atlas. Měl jsem po ruce celkem 3 zvetšeni s ok. ES 20mm ( 60x), 11mm (109x) a 4.8mm (250x). Občas jsem ještě přidával UHCčko Astronomik.
Začal jsem mlhovinou NGC 7009 "Saturn" v Aqr. Pekně rozlišitelná již v nejmenším zvětšení jako pevně ohraničený kroužek. Při větším zvětšení a bočním pohledem patrné světlé čárky "prstence z boku", na jedné straně více patrné.
Následovaly planetárky v Orlu. NGC 6804 pěkně viditelná i při z=60x. Poměrně malá trochu nepravidelná skvrnka, při větším zvětšení patrné nepravidelnosti v jasu plošky a nepravidelné přerušování kruhového tvaru.
NGC 6781 - v ok 20mm jasně patrná rovnoměrně průsvitná kruhová skvrnka, poměrně výrazně ohraničená, na jedné straně rozpytá do ztracena. Bez centrální hvězdy. Při větším zvětšení potvrzení pravidelného tvaru, kromě difůzní strany bez jakékoli další struktury.
NGC 6751 - Dala celkem zabrat, při Z=60x jsem jí 2x přehlédl, jeví se jako hvězda. Snadno přehlédnutelná byla i při z=109x. Až při použití z=250x je zřetelně odlišitelná od okolních hvězd jako difůzní kruhová ploška, bez jakékoli struktury. Za mě obtížný objekt, pokud člověk nezná okolí.
Zkoušel jsem ještě Jn-1 v Pegasu. Místo jsem projel několikrát, ale při z=60x jsem ji prostě neviděl.
Na závěr jsem se ještě pokochal M57 v Lyře. Paradoxně mě více bavily ty v Orlovi, protože jsem se snažil i něco vykoukat, jak to člověk nezná. Na ní jsme rovněž zjistil, že jsem vykoukal naprosto zřetelně ty dvě hvezdičky 14.7mag naproti 13.0mag. Při z=109x občas, při z=250x naprosto zřetelně. Pravým okem dokonce i mimo boční vidění, jakoby mělo moje pravý oko nastavený vyšší gain :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#164

Příspěvek od Lisa »

nosuh píše: Zkoušel jsem ještě Jn-1 v Pegasu. Místo jsem projel několikrát, ale při z=60x jsem ji prostě neviděl.
K PN Jones1 je tu dokonce i samostané vlákno, kde ji Sasa3 vidí i v menších aperturách :) .
Je to ale těžký a dost plošný objekt a na obloze, která není dost tmavá se bez filtru téměř nedá najít.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#165

Příspěvek od ladin »

V sobotu z Jizerek Mink 1-79 (PK93-2.1), 42''x30''. 13.2mag. Pozoroval jsem 16'' s UHC, ale neměl by být problém i v menších průměrech. Dobře se hledá, přestože je v MW, je kousek od M39. Okraje mlhoviny ohraničené, vizuálně v 16'' zajímavá.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět