Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#136

Příspěvek od ladis »

Posun tematu z konce opet na zacatek (nekdo smazal prispevek a topic spadl do pravekych koncin)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Malé planetární mlhoviny

#137

Příspěvek od ladis »

30.8.2016 v jizerkách v 1000mnm, SQM-L ladis 21.22, průzračno, bezvětří, trochu padala rosa, před půlnocí v 12" dobsonu:

Abell 55 - malá PN v Orlovi, nejprve jsem ji v 17mm Nagleru s Astronomi UHC neviděl, po výměně okuláru za 11mm ES s lumicon UHC se po 10s rozsvítil v zorném poli šedivý flíček, který jsem již viděl následně téměř neustále postranním viděním. Po opětovné výměně za Nagler 17mm s Astronom UHC jsem již objekt viděl "problikávat" postranním viděním.

Abell 70 - docela hezky vidět v Nagleru 17mm s Astronomik UHC, nejlépe vidět s Lumicon UHC v 11mm ES. V ZP mezi dvouma jasnýma hvězdama vedle slabší, má 45" cca a 14.5mag. Postranním viděním docela drží většinu doby, jen sem tam chvílemi zmizne. Po cca minutě ji již udržím sto procent času a dá se řící, že září! Pozn. ač nic extra jasného, jde stále o pěkný objekt.

Abell 67 - na hranici detekce, něco vidím, ale nemohu potvrdit úspěšné odpozorování.

NGC 6852 - oproti Abellu 67 doslova svítí, v 11mm ES s UHC krásná mlžinka velikosti cca 30" (odhad na místě v terénu dle ZP) a později při kontrole v katalogu jsem velikost téměř přesně určil, rozdíl cca 2". Západně od ní slabounká hvězdička. Jde o velmi jasný objekt.

Nádherná planetárka NGC 6751, která v 11mm ES s Lumicon filtrem svítila jak lampička. Oproti abellům jiný level 8-) V 6.7mm bez UHC ještě hezčí, výraznější.Na východním kraji 2 slabé hvězdičky. Planetárka vypadá jako hodně jasná kometa bez dalších detailů. Pozn. jakoby by mi lehounce zrnila!

Abell 72 - nemohu potvrdit, ale mezi dvěma jasnýma hvězdama v ZP jako by bylo nějaké halo podobné reflexní mlhovině. Nerozeznám objekt jako klasickou planetárku ani v 11mm ES ani v Nagleru 17mm. Po konfrontaci doma s fotografií opravdu mezi dvěma hvězdami jasnými je, a tak beru detekci jako pozitivní. Určitě se k ní vrátím ještě.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Malé planetární mlhoviny

#138

Příspěvek od ladis »

Vážení vizuální kolegové, mám, doufám, pro vás veliké překvapení. Minimálně pro mě takové, že mi včera spadla čelist. Z nijak extra vesnické oblohy v 600mnm s SQM-L Vic 21.1 v zenitu jsem se užasle díval na relativně velikou a jasnou planetární mlhovinu PK 36-1.1, známější spíše jako Sh2-71, která má mimochodem i československou stopu!

O této planetární mlhovině jsem se dosud na AF nedočetl (až na výjimku zmínky Honzy Ebra z roku 2010) ani slovo a přitom jde o jednu z nejjasnějších (!!) planetárních mlhovin letní oblohy.

Upřímně - nemám už moc rád prťavé, párvteřinové rozmázlé "hvězdičky", ale tato Pn je úhlově velká a jasná. Však na rozměry 156 x 90 " má 12.2mag a to už leccos naznačuje. Mlhovina je velice snadno nalezitelná v souhvězdí Orla díky jasným hvězdám v okolí při starhoping dohledávání. Nyní z mých poznámek v terénu:

Noc 14.8.2017 cca 23:15h SELČ, blízko Malé skály na přívesnické louce, mírný vítr, teplota cca 15stC, perfektní průzračnost, SQM-L Vic v zenitu (MW) 21.1 MSA:

- velmi jasná v 17mm Nagleru s Astronomik UHC v mém 12" f/5 dobsonu, v podobě velmi jasného šedivého fleku bez dalších detailů, CH jsem si nevšiml. Objekt viditelný 100 procent času postranním viděním, chvílemi bliká i přímým. Je pro mě šokem, jak jsem takto jasný a krásný objekt dosud míjel... Úhlově (156 x 90") je zhruba velká v ZP 17mm Naglera, jako poloviční vzdálenost dvou blízkých hvězdiček západně od ní, s kterými tvoří trojúhelník.
- v 9mm ES 100°s UHC již znatelně méně výrazná. Ideální tedy výstupní pupila kolem 3.5mm.

Tato planetární mlhovina má zajímavou historii. Dle slov S. Gottlieba byla objevena roku 1946 Rudolphem Minkowskim, který ji zařadil pod označením M 1-90 do svého katalogu "Difůzních a pekuliárních mlhovin". Následně až v roce 1959 ji Stewart Sharpless zařadil jako 71. objekt (Sh2-71) do jeho "Katalogu H II oblastí" s poznámkou, že jde "možná o planetární mlhovinu".
V roce 1979 náš význačný československý astronom Luboš Kohoutek potvrdil periodicitu jasu centrální hvězdy (V-mag 13.2-14.mag, perioda 68 dní).
S tou CH to je nakonec jinak a to tak, že těsně vedle Kohoutkem studované "CH" je ještě slabší, skutečná CH, objevená až v roce 2008 astronomy Frewem a Parkerem...

Jedná se o tak zajímavý a přehlížený objekt, že doslova žádám - vyzkoušejte jej, budete překvapeni! Moc se těším na vaše reporty!! 8-)

Obrázek
http://helixgate.net
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#139

Příspěvek od Lisa »

Také zdravím vizuály.
Uposlechl jsem ladisovu žádost :) a včera jsem Sh2-71 zkusil. Ač pozorovací podmínky nebyly zrovna ideální (vysoká oblačnost a takový "hnusný" zákal na obloze), tak Pn byla jasně rozeznatelná 100% času přímým pohledem, bez dalších detailů (12" f/5 dobson - 13mm Ethos, Astronomik UHC). Jinak skvělé pozorovací stanoviště Markov na Šumavě (SQM dle lightpollutionmap 21,7 v zenitu) degradovalo právě nedobré počasí.

@ladisovi děkuji za skvělý typ a ještě se k Pn vrátím, až budou lepší podmínky.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Malé planetární mlhoviny

#140

Příspěvek od MilAN »

Tak jsem také neodolal, a fotil v H-alfa.Seeing dost špatný, navíc jemný zákal a přicházející okraj oblačnosti. ale přeci jen si h-alfa nechá dost líbit :)
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#141

Příspěvek od Sasa3 »

Ladis: dik za tip. M1-90 mam ve svem sirsim vyberu, ale jeste jsem se k ni nedostal. Budu ji muset priradit vyssi prioritu.

Jinak z tech ne moc znamych planetarek jsem nedavno na srazu v Konojedech pozoroval planetarku Minkowski 64 v Lyre (po M57 a NGC 6765). Je to treti planetarni mlhovina, kterou lze v Lyre pozorovat jeste v (relativne) malych dalekohledech. V 140mm prumeru sel bocnim pohledem relativne snadno videt slaby kotoucek s naznaky ztmaveni uprostred.

No a zrovna predevcirem jsem ve stejnem dalekohledu pozoroval Minkowski 92, drobnou bipolarni planetarku v Labuti. Zatim mam u ni zaznemano jenom jedno pozorovani pres 250mm dalekohled. Nicmene i v 140mm slo pri 250x vytusit a pri 392x poznat, ze se jednalo o kratkou carku, ktera se chvilemi jevila dvojita, s tim, ze zapadni cast byla jasnejsi.

Pokousel jsem se jeste o vetsi planetarku, Abell 78 v Labuti, ale bez uspechu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Malé planetární mlhoviny

#142

Příspěvek od ladis »

Ahoj Sašo, všechny jsem viděl a mám poznámky k nim, které jsem ale nestačil ještě zpracovat na AF. Ta Pn v Lyr je pěkně vidět, pozoroval jsem ji tento týden ze Zhůří na Šumavě.

Každopádně gratuluju a těším se na dnes i zítra na další pozorování (jedu na Šumavu).
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#143

Příspěvek od Lisa »

Tak ty Pn dneska zkusím asi zase na Šumavě na Markově.
@ladis - pokud jedeš do Zhůří, tak to je pro mne daleko, jinak bych se zkusil přidat... :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé planetární mlhoviny

#144

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem zkousel tu planetarku Sh2-71 od nas z Rican v 110mm refraku. Bohuzel ani po 15 minutach intenzivniho koukani a patrani pri zvetsenich 41x-103x jsem tam nic ani nevytusil, at uz s OIII filtrem nebo bez nej.

Chtel jsem si spravit chut aspon na blizke planetarce Minkowski 66, udavana velikost 10" davala nadeji, ze to zas takovy prcek mozna nebude. Bohuzel i pri 275x tam na kratke okamziky problikovalo jen neco stelarniho (mel jsem s sebou venku snimek okoli, takze identifikace byla docela presna).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#145

Příspěvek od Lisa »

Za uplynulé 2 pozorovací dny doplnění malých Pn - tentokráte z Novohradských hor. (Neumím to ale napsat jako ladis :) )
Lyr:
NGC 6765 - jasně rozeznatelná a přímým pohledem 115x, 250x, UHC
PK 064+15.1 (M1-64) - 250x přímým s UHC
Cyg:
PK 081-14.1 - jen bočním pohledem ~50% času
M1-92 - ta se mi nepodařila...
Aql:
PK 043-13.1 (Abell 67) - jen bočním a jak již psal ladis - "..něco vidím.."
NGC 6852 - oproti předchozím zřetelná a jasná
NGC 6751 - oproti ostatním velmi jasná a pohodlně přímo viditelná
PK 059-18.1 - Abell72 - opět jak již psal ladis - mezi dvěma jasnýma hvězdama lze pozici identifikovat, ale nepodařilo se mi již Pn detekovat

Na závěr jsem si ještě zopakoval a vylepšil si náladu poněkud větší Pn v Peg:
PK104-29.1 - Jones1 - 100% snadno viditelná přímým pohledem - s UHC (v OIII slabší) - ale o té je na AF vlastní vlákno

Začíná mne tohle téma bavit :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#146

Příspěvek od Lisa »

Měl jsem v plánu celkem již větší PN Abell 21 (Medusa, SH 2-274) - tuto středu ji nebylo těžké na tmavé obloze rozeznat (s UHC) - vypadala jako takové dva "banány" :).
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#147

Příspěvek od ladin »

Oživím toto vlákno o Abell 2 v Cas. Jako jeden z mála v rodině Abellů má rozum - svítí a na obloze si vybral snadně dohledatelné místo! Pozorováno sice 16'' z Edelweißspitze při SQM 21.60, ale měl by být viditelný i z našich "tmavších" míst.
Naposledy upravil(a) ladin dne 13. 09. 2018, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#148

Příspěvek od Lisa »

Díky za dobrý typ. Zkusím, zda Abell 2 v 12'' rozeznám.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#149

Příspěvek od Lisa »

Včera po západu Měsíce (vlastně dneska) jsem Abell 2 v 12'' zkusil a povedlo se - bočním pohledem tak 90% času, zv. 115x a 75x, nutný filtr - UHC nebo i OIII. (SQM jsem nezměřil, protože jsem měřák zapomněl doma)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#150

Příspěvek od ladin »

Abell 21 je vizuálně ve 400tce pecka, druhá Jones 1
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět