Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#1

Příspěvek od Psion »

Je celá řada notoricky známých planetárních mlhovin, ale já jsem se minulou noc zaměřil na velmi malé a slabší objekty. Můžete si také vyzkoušet své hledačské schopnosti. Jedná se o mlhoviny NGC 6905 a NGC 6891 v souhvězdí Delfín. Prvně jmenovaná mi i při zvětšení 60x připadala trochu jako špatně zaostřená hvězda, teprve při 240x bylo vidět, že se jedná o planetární mlhovinu. Její průměr je kolem 14" s 10.5 mv - tedy skoro poloviční, než je kotouček Marsu - takže se připravte na opravdové "mrně". Tvarem mi připoměla spíše M57 v Lyře, ale s plným středem. Druhá jmenovaná je o něco větší kolem 39" s 11.1 mv a také se již více podobá mlhovině skutečně planetární. Myslím, že to hledání stojí za to :-)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Malé planetární mlhoviny

#2

Příspěvek od Myzer »

A s akým vybavením si pozoroval? A odkial? Keď z Prahy kde vidíš 4 hviezdy v Kasiopeji a navyše včera boli také len normálne, priemerné pozorovacie podmienky je to docela úspech.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#3

Příspěvek od Psion »

Celý týden jsem pozoroval ve Znojmě a v pátek a sobotu byla obloha nádherná. Mimochodem včera jsem se mrknul na hezkou planetární mlhovinu Saturn - NGC 7009. Ve zvětšení 240x opravdu vypadá trošku jako planeta Saturn :-)

Moje vybavení je uvedeno 2cm pod textem - dobson Celestron 203/1200.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#4

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak se nám včera trochu poštěstilo a mohli jsme konečně vytáhnout zase nějaká ta zrcadla a čočky, na které teď několik posledních měsíců úspěšně padal prach. Vzhledem k tomu, že planetární mlhoviny patří k mým oblíbeným cílům pozorování, tak sem také dva typy přidám. První z nich je planetární mlhovina IC 418 (PK 215-24.1). Najdeme ji velmi snadno pod nohami Oriona v souhvězdí Zajíce. Mlhovina tvoří s hvězdami kapa a beta Ori rovnoramenný trojúhelník v jehož vrcholu se sama nachází. I když nevystupuje zase tak vysoko nad jižní obzor a ve směru ve kterém jsme ji včera pozorovali leží město Pardubice, byla velmi snadným a jasným cílem. Na druhou z planetárních mlhovin mě upozornil kamarád. Jedná se o mlhovinu NGC 2438 (PK 231+4.2) v Lodní zádi. Najdeme ji opět velmi snadno, protože se tato mlhovina promítá do otevřené hvězdokupy M 46. Tato mlhovina je již slabší než IC 418. Dobře však byla v dalekohledu patrná její struktura (tmavší střed a jasnější okraj). Společně s hvězdokupou tvoří sestavu, která opravdu stojí za shlédnutí. Zkoušeli jsme i planetární mlhovinu Baade 1 v souhvězdí Býka, ovšem jen do té doby než jsem se podíval do atlasu a zjistil, že její plošná jasnost je 14.8 s čímž zrovna včerejší podmínky nebyly příliš slučitelné. Takže jestli vydrží počasí, určitě tyto objekty zkuste, stojí za vidění.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#5

Příspěvek od michal.b »

Na NGC 2438 jsem koukal v nedeli. Je to jeden z mych nejoblibenejsich objektu - jak se promita do M46 je opravdu paradni. Vrele doporucuji!
Pozorovani a kresba: http://www.nitelite.eu/observing/m46.htm
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#6

Příspěvek od Miloš Hroch »

Trošku jsem se díval po internetu a zjistil jsem, že výše uvedená planetární mlhovina Baade 1 byla zřejmě poprvé zaznamenána v Bečvářově atlase a údajně patří mezi nejobtížnější DSO tohoto atlasu. Je to tedy výzva pro pozorovatele deep sky objektů, hlavně pro ty co vlastní větší průměry dalekohledů. Budu velmi rád, když se někdo podělí o zkušenosti, případně se pokusí tento objekt ulovit.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#7

Příspěvek od michal.b »

Tak jsem naskenoval dalsi planetarku z vydareneho predminuleho vikendu, NGC2392 alias Eskymák.


Celé pozorování: http://www.nitelite.eu/observing/ngc2392.htm
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#8

Příspěvek od Miloš Hroch »

Po včerejším pozorování v Orlických horách za excelentních podmínek přidám zase typ na jednu hezkou planetárku. Jedná se o planetární mlhovinu NGC 3242 v souhvězdí Hydry. Ani nevím jestli se vůbec hodí do sekce "Malé PM", protože se jedná o poměrně velký a velmi jasný objekt. Již v hledáčku 9x50 byla mlhovina zřetelně vidět jako stelární objekt. Nejlépe se však ukázala při zvětšení 150 x, kdy jsme s Martinem nezávisle na sobě pozorovali dokonce zjasnění v jednom místě "disku". Rozhodně se zcela vyrovná PM jako je Kočičí oko, Modrá sněhová koule apod. Planetární mlhovinu lze nalézt poměrně snadno cca 2° pod hvězdou mu Hya.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Malé planetární mlhoviny

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

Cez vikend sa chystam pozorovat prave jarne planetarky. Na zozname mam take chytavky ako:
Abell 33, Kohoutek 1-22 (zvany tiez juzna sova), Sanduleak 2-21, Jones-Emberson 1

Skuste tiez (napriek tomu ze niesu prilis zname su velmi zaujmave a jasne).
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#10

Příspěvek od Miloš Hroch »

Po včerejším pozorování mám typ na dvě PM, které přesně zapadají do tohoto tématu. První z nich PK342 +27.1 (Merill 2-1, DSO2007 str. 66) se nachází v souhvězdí Vah. Jde o velmi malou, ale celkem jasnou PM u které však ještě lze rozlišit nestelární vzhled (hodně pomůže UHC filtr), narozdíl od PM PK13 +32.1 (Shane 1, DSO2007 str. 73) v hlavě Hada, která má již vzhled zcela stelární a navíc je velmi málo jasná. Tato planetárka patří zatím k nejmenším a nejméně jasným jaké jsem kdy pozoroval.

Z duchařin ještě stojí za vyzkoušení planetární mlhovina PK47 +42.1 (Abell 39, DSO2007 str. 57) v souhvězdí Herkula. Je sice poměrně velká, ale také velmi slabá (průměr 2.9', SBR 14.95 mag.). Pozorovali jsme ji s Martinem před měsícem z Bělečka a bylo to opravdu na hraně.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#11

Příspěvek od Miloš Hroch »

Včera se mi podařilo získat další úlovek do sbírky planetárních mlhovin i když její přízvisko by asi vzhledem k jejímu průměru 5,2' nebylo malá, ale extrémně slabá. Jedná se o planetární mlhovinu PK 104-29.1 nazývanou také Jones 1. Planetární mlhovina se nachází v souhvězdí Pegase nedaleko hvězdy 72 Peg. Mlhovina byla nejlépe pozorovatelná při zvětšení cca 60x s použitím UHC filtru. Jde o velmi velký objekt (5,2'x5,2'), ovšem s velmi nízkou povrchovou jasností (16,6), takže je viditelná pouze v dalekohledech většího průměru s použitím UHC nebo OIII filtru. Při pozorování byla patrná pouze bočním pohledem jako velmi slabé zjasnění pozadí přibližně kruhového tvaru s temnějšínm středem. Jestli ji někdo budete zkoušet, nebo jste ji už zkoušeli, tak by mě zajímaly postřehy z pozorování.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Malé planetární mlhoviny

#12

Příspěvek od Myzer »

hroch napsal: Včera se mi podařilo získat další úlovek do sbírky planetárních mlhovin i když její přízvisko by asi vzhledem k jejímu průměru 5,2' nebylo malá, ale extrémně slabá. Jedná se o planetární mlhovinu PK 104-29.1 nazývanou také Jones 1. Planetární mlhovina se nachází v souhvězdí Pegase nedaleko hvězdy 72 Peg. Mlhovina byla nejlépe pozorovatelná při zvětšení cca 60x s použitím UHC filtru. Jde o velmi velký objekt (5,2'x5,2'), ovšem s velmi nízkou povrchovou jasností (16,6), takže je viditelná pouze v dalekohledech většího průměru s použitím UHC nebo OIII filtru. Při pozorování byla patrná pouze bočním pohledem jako velmi slabé zjasnění pozadí přibližně kruhového tvaru s temnějšínm středem. Jestli ji někdo budete zkoušet, nebo jste ji už zkoušeli, tak by mě zajímaly postřehy z pozorování.

Tuto planetarnu hmlovinu (ako aj dalsie podobne "nezvucne" objekty) som si zaradil do mojho tohtorocneho letneho pozorovacieho programu. Tento nov som ale este umyselne uprednostnil ine objekty a rozhodol sa pockat, kym Pegas dalsi mesiac vystupi este trochu vyssie (navyse bude dlhsia noc). Takze urcite dalsi nov vyskusam, zatial diky za informacie. Tento nov sa mozem pochvalit predovsetkym Barnardovou galaxiou konecne videnou aj z nasich sirok a NGC 4236 (velka galaxia v Drakovi s 10. magnitudou, ale ma velmi slabu plosnu jasnost). Odporucam na preverenie pozorovacich schopnosti.

Jones 1:



Barnardova galaxia



NGC 4236

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#13

Příspěvek od MaG »

Tohozo Jonese-1 nám ukazoval majitel metrového dobsona na HTT loni v září a strašně se u toho rozplýval. Já ostatně taky, protože byla vidět v podstatě velmi dobře jako takový kolečko s tmavým středem. Žádná duchařina, naprosto bezproblémová, ale kolikrát se na ni asi podíváme metrem že? :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#14

Příspěvek od Miloš Hroch »

to Myzer:

Těším se na tvé postřehy s Jones 1. Jinak díky za typ na galaxii v Drakovi. Vypadá celkem zajímavě, určitě ji zkusím.

to MaG:

Metrovým dalekohledem, to už muselo být jiné podívání, někdy bych se také rád kouknul něčím podobným ::). Ve dvěstěpadesátce to bylo za včerejších podmínek a s mýma očima na hranici viditelnosti a to jsem si to ještě nechal potvrdit od Martina, sám bych si netroufl říci, že jsem si tam tu mlhovinu nevymyslel.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Malé planetární mlhoviny

#15

Příspěvek od Dominik »

hroch napsal: to Myzer:

Těším se na tvé postřehy s Jones 1. Jinak díky za typ na galaxii v Drakovi. Vypadá celkem zajímavě, určitě ji zkusím.

Pozoroval som tu galaxiu, uz som to daval na forum sem: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... start=0#12
Vidiet je iste, ale je vazne az necakane slaba.

Urcite budem pozorovat nejake planetarne hmloviny o, ktorych pisete, mate cenne reporty (pre vsetkych v tejto teme :))
Odpovědět