Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#61

Příspěvek od Sasa3 »

Přidávám kresbu další prťavoučké planetárky přes malý refrák


NGC7027 vypadala při 350x jako zřetelný prstýnek se dvěma zjasněními resp. výběžky. Nejvýraznější bylo v severovýchodní části a mělo i stelární jádro. Druhé, mnohem méně výrazné byla v jižní části.

Na fotce vypadá tahle planetárka velmi zajímavě: http://www.spiegelteam.de/NGC7027.htm
Podle O'Meary je to asi nejvíc profesionálně  studovaná planetární mlhovina (ještě před HST si astronomové mysleli, že je to proto-planetární mlhovina).

Jinak nejslabší zakreslená hvězda má visuální magnitudu 13.9 (je to ta kousek na západ od mlmhoviny). Touhle hvězdou jsem si nebyl jistý, ale podle mapy tam opravdu je - nechtělo se mi kvůli ní koukat deset minut do okuláru, abych se víc utvrdil.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#62

Příspěvek od Sasa3 »

Včera jsem okouknul v 250mm Newtonu 3 planetární mlhoviny východně od Severní Ameriky. Nedávno jsem pozoroval NGC7027 v 100mm refráčku a vyšilhané detaily slibovaly, že to bude vypadat zajímavě. Pohled ve větším dalekohledu nezklamal. Planetárka je tak nějak zvláštně rozervaná s několik výběžky. Určitě na ni koukněte.

Pak následovala NGC7048, tu jsem totiž před pár dny nemohl v malém refráku najít. Není divu, bez přesné lokalizace pomocí Uranometrie 2000 a bez UHC filtru bych ji přehlídnul i v 250mm Newtonu. Ztrácí se totiž v záři blízké hvězdy. S UHC filtrem při 110x ale docela vylezla a byl to docela pěkný kotouček.

Pak jsem jen tak zkusmo kouknul na NGC7026 (není v Pocket Sky Atlase, ale všimnul jsem si ji v Uranometrii). Při 60x objekt díky blízké hvězdě vypadá jako dvojhvězda. Ještě při 110x je téměř stelární, ale kruhová ploška je už docela patrná. První dojem při 310x byl, že je dvojitá (měl jsem pocit, že koukám na trojhvězdu), po chvíli koukání šel spatřit i prstýnek. Však ji taky objevil v roce 1873 v 150mm refraktoru známý pozorovatel dvojhvězd S.W. Burnham.

Skouknul jsem ještě M57, udělal jsem si náčrt okolí, abych zjistil, jak slabé hvězdy jsem viděl. Dostal jsem se někam k 14,8. Pak jsem zkusil při 620x, jestli neuvidím centrální hvězdu. Něco se tam mihlo, ale jenom na chvíli a pak už ne. Takže jsem si asi neviděl...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11557
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#63

Příspěvek od Psion »

Já jsem se taky včera mrknul na pár mlhovinek dobsonem 400mm a ze všech nejvíce se mi líbila klasika Blue Snowball, která při zvětšení 400x vykazovala krásné detaily. Ostatní objekty jako Kočičí oko, nebo mlhovinka Saturn (viditelný pás i mimo okraj disku) měly ale detailů velmi málo.

Pěkný byl i pohled na M31, kde se galaxií táhnul zřetelný tmavý prachový pás.
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#64

Příspěvek od Andrej »

Včera som sa pokúšal spozorovať NGC7009 teda hmlovinku Saturn. Našiel som ju pomocou hviezd. Samotná hmlovina mi ale pripomínala hviezdu, o nejakom páse mimo sa mi mohlo iba zdať. Podmienky neboli nijak dobré ale myslím, že aj keby boli asi by som toho aj tak veľa nevykukal :D
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#65

Příspěvek od Sasa3 »

Ja jsem zase lovil predevcirem pro me nezname planetarky na pomezi Orla a Stira. Nasel jsem dve: IC1295 a NGC6741.

IC1295 byla v ED100 tezka ducharina i s UHC filtrem. Pri 60x byla chvilemi videt jako kruhova skvrnka, ktera zanikala v zari blizke hvezdy. Pri vetsim zvetseni uz zmizla uplne.

NGC6741 bylo tezke najit, protoze je prakticky stelarni i pri velkych zvetsenich. Az kdyz jsem dal pryc UHC filtr, tak jsem ji pri 180x poznal podle namodrale barvy.  To ale porad vypadala jako hvezda. Kousek na jih byla mimochodem pekna dvojhvezda. Pri 350x to uz byla zretelna mala ploska, dokonce mi prislo, ze v ni vidim ztmaveni. To bylo ale hodne neurcite.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#66

Příspěvek od michal.b »

Ja jsem vyuzil vcerejsiho vynikajiciho seeingu a konecne se podival na zoubek obskurni planetarce PK64+5.1 (Campbell's hydrogen star) pri poradnem zvetseni.
Tahle mrska ma pouhych nekolik uhlovych vterin v prumeru, a tak az do nejakych 200x se jevi jako temer nerozeznatelna od okolnich hvezd. Tomu ostatne napomaha i jasna centralni hvezda. Teprve pri zvetseni 330x bylo videt, ze se nejedna o obycejnou hvezdu, ale o difuzni objekt, 470x neprineslo zadne dalsi podrobnosti, stale to byl drobounky mlhavy zavoj kolem centralni hvezdy. Nekteri pozorovatele popisuji zajimavy barevny vzhled ve velkych dalekohledech (400+), to ale nebyl muj pripad.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#67

Příspěvek od Sasa3 »

Michale, dik za tip. Dneska jsem tu mrsku taky omrknul v N250. Nejprve jsem koukal asi 20 minut na spatnou hvezdu, kdyz uz tam nebylo nic k videni ani pri 620x, uz jsem to chtel vzdat. Pak jsem ale jeste jednou zkusil urcit polohu pomoci Uranometrie 2000.0 a to uz jsem se chytl. Pri 310x vypada bez UHC filtru jako hvezda s podezrele mlhavym okolim. S UHC filtrem byla hvezda potlacena a planetarka vypadala jako mala mlhava kruhova ploska, ze ktere ta hvezda obcas vykukovala. 620x nic noveho neprineslo, jen se mi zretelneji zdalo, ze zapadni okraj je trochu jasnejsi.

Pri hledani tehle mlhoviny jsem si v atlase vsimnul, ze kousek od phi Cyg je tam zaznamenana jina mlhovina pod jmenem Footprint Nebula. Je to obdobne tezka mrska, zretelne nestelarni byla pri 310x (stelarni jadro s rozmazanym kruhovym halem). Pri 620x to jasnejsi jadro vypadalo mirne ovalne, s mirnym zjasnenim (vybezkem?) na zapadni strane. Ted koukam na internet a mela by to byt bipolarni proto-planetarni mlhovina. Ja videl jenom tu jasnejsi severo-zapadni cast, ta druha cast ma vypadat jen jako slaba hvezda - te jsem si nevsimnul.

No a posledni planetarni mlhovina byla nahodne vybrana z Uranometrie. NGC6894 je naopak jedna z tech "normalne" velkych planetarnich mlhovin. Pri 59x to byla bocnim pohledem zretelna kruhova ploska s mirnou stredovou koncentraci. Pri 84x s UHC filtrem byla zretelnejsi, ale stale velmi slaba. Bylo patrne, ze ta ploska neni vsude stejne jasna, ale vse bylo velmi neurcite.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Malé planetární mlhoviny

#68

Příspěvek od Regulus »

Včera jsem okukoval NGC6543, opravdu pěkný kousek a celkem sranda jak skoro zmizí při přímém pohledu a je na prosto nepřehlédnutelná při pohledu bočním . Bohužel jsem použil malé zvětšení, takže na nějakou strukturu to nebylo...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#69

Příspěvek od Karell »

Docela by mě zajímalo, kterou strukturu máš na mysli.

Chystám se na ni pod dobrou oblohou na MHV s nějakým větším průměrem, sám jsem zvědavý.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Malé planetární mlhoviny

#70

Příspěvek od stana »

Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Malé planetární mlhoviny

#71

Příspěvek od Regulus »

Docela by mě zajímalo, kterou strukturu máš na mysli.
Např. něco ve smyslu moc pěkného reportu v příspěvku 19 na str 2 Já viděl jen chomáček...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Malé planetární mlhoviny

#72

Příspěvek od Buby »

Něco málo ze včerejšího průzkumu:

NGC 1514 - Větší planetárka v býku,zajímavý prstýnek s výplní uvnitř. Mlhovina nesahá až k centrální hvězdě, končí těsně před ní. UHC na ní dost pomáhá, bez filtru je dost nevýrazná.

NGC 40 - krásná planetárka v Cepheovi, snese i větší zvětšení, nejlepší byla viditelná při 240x, bylo hezky vidět neúplnou prstencovou strukturu, kdy na dvou protilehlých místech prstýnku kousek chyběl. Ve středu planetárky zářila centrální hvězda.

IC 2149 - menší planetárka 10,5 mag ve Vozkovi. Drobný disk s jasnou centrální oblastí a slabším okolitým halem. Na nějaké větší podrobnosti to ale nebylo.

NGC 2392 - starý známý Eskymák, byla patrná jasná středová oblast s centrální hvězdou a slabší kruhová obálka. Pátrál jsem po kožešině, ale nevidno, v době pozorování ještě nebyl moc vysoko.

NGC 2022 - drobná planetárka 13 mag v Orionu, takový malý prstýnek, bez nějakých dalších větších podrobností.

NGC 1535 - hezká planetárka v Eridanu, vypadá velmi podobně jako Eskymák, uprostřed byla při velké zvětšení patrná centrální hvězda a kolem vnitřní prstýnek, okolo pak slabší kruhové halo. Škoda, že nevychází u nás výše nad obzor, je to opravdu hezký objekt.

NGC 1501 - jasná planetárka prstencového vzezření, uvnitř disku bylo možné vypozorovat ještě nějaké nehomogenity, bylo to ale docela neurčité, uprostřed zářila centrální hvězda(no spíš problikávala).
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#73

Příspěvek od michal.b »

byla zřejmě poprvé zaznamenána v Bečvářově atlase a údajně patří mezi nejobtížnější DSO tohoto atlasu. Je to tedy výzva pro pozorovatele deep sky objektů, hlavně pro ty co vlastní větší průměry dalekohledů. Budu velmi rád, když se někdo podělí o zkušenosti, případně se pokusí tento objekt ulovit.
Tak jsem se vcera pokusil, se svym 25cm newtonem, za velmi dobrych podminek. Dal jsem tehle "veci" dobrou pulhodinu a ani tuk. S filtrem, bez filtru, s ruznym zvetsenim, nic co by bylo alespon na urovni "averted imagination". Obcas tam problikla nektera z blizkych hvezd cca 15. magnitudy, ale nic cemu by se dalo rict mlhovina ne. Udaj o jasnosti 13.9mag ktery mas uvedeny v atlase DSO 2007 neni vizualni magnituda, ale fotograficka, vizualne to musi byt slabsi (na Adventures in Deepsky uvadi 15.1). Kdo mate vetsi delo, tak na ni zkuste mrknout, vypada to jako dobry challenge objekt.

A jeste fotecku pro inspiraci: http://aida.astroinfo.org/displayimage.php?pid=2699
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Malé planetární mlhoviny

#74

Příspěvek od Buby »

Dnes jsem pozoroval pár planetárek za horších podmínek(hlavně u obzoru to bylo špatné) a průměrném seeingu. Takže jsem se zaměřil na oblast okolo Denebu a Severní Ameriky.

ngc 7027- velmi jasná, blankytně modrá planetárka, v menším zvětšení jde docela hezky rozeznat právě podle svého zabarvení. Ve větším zvětšení má takový oválný tvar a trochu připomíná mlhovinu Saturn z Vodnáře. Ovšem bez výrůstků. Ani ve velkém zvětšení nebylo na planetárce kromě jejího tvaru a ne úplně ostrému ohraničení vidno další detaily.

ngc 7026 - drobnější planetárka 11 mag, která se trošku hůře hledá v hustém poli hvězd, jinak je docela solidně rozeznatelná, pomáhá na ni UHC filtr, při 360x se planetárka jevila rozdělená temnou mezerou, vypadala trochu jako hamburger. Fotky této mlžinky mi dávají vcelku za pravdu - opravdu je ta mlžinka rozdělená tmavší linií.

ngc 7048 - středně velká planetárka o průměru okolo 60" a 12. magnitudy. S UHC byla viditelná slušně, bez filtru o něco hůře. Bylo to takové šedé kolečko s trošku méně jasnou dutinkou uvnitř. Jinak bez detailů.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#75

Příspěvek od Sasa3 »

Buby, to je zvlastni, ze jsi v NGC7027 nevidel zadna zjasneni/vybezky. V ED100 tam jedno docela zretelne bylo na severo-zapadni strane (viz. kresba o nekolik prispevku niz). Koukal jsem pak na ni v 250mm Newtonu a tam sly videt podobne rysy. Jake nejvetsi zvetseni jsi pouzil?
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět