Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Malé planetární mlhoviny

#16

Příspěvek od vaclav1 »

To Psion:
NGC 6905 a NGC 6891 v souhvězdí Delfín zkusím pozorovat v září ve Zhořci.Budu mít s sebou Meade LXD75 + refraktor 102/1000 mm + Maksutov 152/1900 mm.GOTO práci usnadní,tak jsem zvědav,jelikož pozorovací podmínky ve Zhořci skvělé.

Kolega bude mít Meade LX90 s 300/3000 mm Schmidt-Cassegrainem + kameru Watec 120N.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Malé planetární mlhoviny

#17

Příspěvek od Miloš Hroch »

Včera jsme se konečně zase dočkali docela slušných pozorovacích podmínek, tak jsme s Martinem Myslivcem vyrazili pozorovat a fotit na naše oblíbené stanoviště do Orlických hor.

Z pozorovaných objektů asi za zmínku stojí planetární mlhovina NGC 246 ("Skull nebula"), kterou tady takřka přesně před rokem v jiném vlákně doporučoval "Janek". Je to velmi hezký poměrně rozsáhlý objekt (cca 4'), nacházející se v souhvězdí Velryby v trojúhelníku mezi hvězdami iota, beta a eta Cet. Vzhledem k magnitudě 8,5 a povrchové jasnosti 13,5 byla pro 254 mm dobsona snadným cílem. Už při zvětšení 60x je velmi snadno viditelná. Pro pozorování je vhodné použít UHC nebo OIII filtr, který zlepší její kontrast.

Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Malé planetární mlhoviny

#18

Příspěvek od feromich »

Ešte máte čas si pozrieť peknú planetárnu hmlovinu v Býkovi a nie je potrebný ani veľký prístroj. Myslím tým ngc 1514. Ľahko sa hľadá, podľa jasnej centrálnej hviezdy, horšie je to s pozorovaním obálky, dosť ruší tá centrálna hviezda, ale pri zorientovaní sa bočným videním nie je problém. Na fotografii je to jednoduhšie.  
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Malé planetární mlhoviny

#19

Příspěvek od grajda »

PK 64+ 5.1:

Dneska jsem tuto planetárku poblíž Albiera pozoroval znovu, a to i s použitím UHC filtru FX2. Napsal jsem k ní podrobnější popis, proto jsem svůj předchozí příspěvek smazal:

velmi dobře viditelná s uhc fx2, jasná a malinkatá, mírně elipsovitá, ostře ohraničená planetárka, subjektivně podobná M57. blbě se v mléčné dráze hledá. najít, pak přidávat zv. rozeznatelná od hvězdy při 200* a víc.

Zkuste taky! ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Malé planetární mlhoviny

#20

Příspěvek od michal.b »

Pridavam svoje pozorovani NGC6543 - Kocici oko:

Při malém zvětšení má NGC 6543 klasický vzhled planetární mlhoviny - rozmazaná hvězda modrozelené barvy. Díky vysoké plošné jasnosti není problém použít vyšší zvětšení, které je vzhledem k rozměrům objektu poměrně nutné, chceme-li se pokusit odhalit něco z bohaté struktury mlhoviny. Při 150tinásobném zvětšení mi připadalo, jako by původně kruhovou mlhovinu někdo rozříznul vejpůl, obě části vůči sobě posunul a pak je opět slepil dohromdy. Modrozelená barva je velmi nápadná. Při zvětšení 200x a zejména pak 300x jsem při pozorném pohledu zaregistroval náznaky jemnější vnitřní struktury - jedná se patrně o části zářících elips jak je známe ze snímků. Rovněž je již možné všimnout si centrální hvězdy s jasností cca 11mag. Používal jsem UHC filtr, ale jeho přínos nebyl přiliš velký, vzhledem k přirozeně vysokému kontrastu mlhoviny a velkému zvětšení nebyl efekt ztmavení pozadí zásadní.

kresba a vice informaci na http://www.nitelite.eu/observing/ngc6543.htm
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Malé planetární mlhoviny

#21

Příspěvek od grajda »

michal.b napsal: Pridavam svoje pozorovani NGC6543 - Kocici oko:

Při malém zvětšení má NGC 6543 klasický vzhled planetární mlhoviny - rozmazaná hvězda modrozelené barvy. Díky vysoké plošné jasnosti není problém použít vyšší zvětšení, které je vzhledem k rozměrům objektu poměrně nutné, chceme-li se pokusit odhalit něco z bohaté struktury mlhoviny. Při 150tinásobném zvětšení mi připadalo, jako by původně kruhovou mlhovinu někdo rozříznul vejpůl, obě části vůči sobě posunul a pak je opět slepil dohromdy. Modrozelená barva je velmi nápadná. Při zvětšení 200x a zejména pak 300x jsem při pozorném pohledu zaregistroval náznaky jemnější vnitřní struktury - jedná se patrně o části zářících elips jak je známe ze snímků. Rovněž je již možné všimnout si centrální hvězdy s jasností cca 11mag. Používal jsem UHC filtr, ale jeho přínos nebyl přiliš velký, vzhledem k přirozeně vysokému kontrastu mlhoviny a velkému zvětšení nebyl efekt ztmavení pozadí zásadní.

kresba a vice informaci na http://www.nitelite.eu/observing/ngc6543.htmTak tuhle jsem pozoroval zatím jednou, ale tolik detailů- tak to nemám šancu... :-/

Velmi jasná pm, bez detailů, elipsa na krajích delší osy snížení jasnosti, na východ se pm jevila slabší. Krása.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#22

Příspěvek od ladis »

Na tyto planetarky (13" vs 10", 10.5 vs 11.4mag) jsem si brousil zuby pro vcerejsi pozorovani, ale ani ono proflakle "n"... :-/

Pouzival jsem zvetseni 80x az 200x (s UHC i bez) s 200mm dobsonem a ani naznaky typicke pro nalezeni planetarni mlhoviny...

Jakou zkusenost (mate-li) mate Vy?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Malé planetární mlhoviny

#23

Příspěvek od grajda »

Psion napsal: Je celá řada notoricky známých planetárních mlhovin, ale já jsem se minulou noc zaměřil na velmi malé a slabší objekty. Můžete si také vyzkoušet své hledačské schopnosti. Jedná se o mlhoviny NGC 6905 a NGC 6891 v souhvězdí Delfín. Prvně jmenovaná mi i při zvětšení 60x připadala trochu jako špatně zaostřená hvězda, teprve při 240x bylo vidět, že se jedná o planetární mlhovinu. Její průměr je kolem 14" s 10.5 mv - tedy skoro poloviční, než je kotouček Marsu - takže se připravte na opravdové "mrně". Tvarem mi připoměla spíše M57 v Lyře, ale s plným středem. Druhá jmenovaná je o něco větší kolem 39" s 11.1 mv a také se již více podobá mlhovině skutečně planetární. Myslím, že to hledání stojí za to :-)V noci ze včerejška na dnešek: NGC 6891: Zajímavá planetárka, docela dobře se dá najít, difůzně přechází do okolí od centrální hvězdy, zdá se mít širší obálku, která je západním a jižním směrem malinko rozplizlejší. FX2 tady nepomáhá.

EDIT: Pozoroval jsem samozřejmě při 286*
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Malé planetární mlhoviny

#24

Příspěvek od stana »

Včera sice ze zahrady ale při slušné obloze jsme s kolegou přidali další "úlovky" do sbírky DSO. Jedná se o planetární mlhovinu v Labuti - NGC 7048! Takový slabý chomáček vedle trochu jasnější hvězdy. V knize Obloha na dlani je uvedena s mag. 11.3 a rozměry 60'' x 50''. Bez UHC neviditelná..
Další objekt byla potom planetárka NGC 7662 z Andromedy. Snad to říkám dobře, že "Sněhová koule"..V knize uvedeno že prstencová planetární mlhovina 8,9 mag. s rozměry 32'' x 28''. Subjektivně docela vypalovačka! Taková kompaktní kulička snad s náznaky nepatrně nerovnoměrné jasnosti. Na tu nebylo potřeba ani UHC filtr. A vhodné zvětšení 115 i 214 x...
:)
P.S. Zdravím kolegu Rigela1 a jestli jsem to nenapsal správně, tak mě klidně oprav!
;)
P.S.2 A taky zdravím ježka, co se přišel podívat na zahradu na noční vetřelce.. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Malé planetární mlhoviny

#25

Příspěvek od kk »

NGC 7662 jsem prekvapene videl dnes nad ranem behem svitani. V zakladnim zvetseni 46x to byla neostra, ale dost jasna hvezda. Ve 220x pak nadhera a snesla by i vic.

Videl jsem temnejsi stred, ale nikoliv centralni hvezdu. Kolem ni pak zretelny prstenec, mene ohraniceny nez u M57. Ne ze bych tam videl takovou strukturu jako na fotkach, to ne :-). Ale byl videt neostry prechod mezi vnitrnim, jasnejsim prstencem a temnym okolim.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#26

Příspěvek od ladis »

Prepis ze zaznamniku mp3 z pozorovani stredne velkych planetarnich mlhovin (cca 30-120") ze dne 9./10. zari 2008.

Pocasi - jasno, ovsem brzy vysoka oblacnost, jejiz nastup byl pozvolny (a mnou tak brzy dle CHMU snimku neocekvany) a tak ze skvele oblohy, kdy je videt i M33 pouhyma ocima, se postupne stala "mestska" se sotva viditelnou Mlecnou drahou. kdy jsem posleze pozorovani ve 3h rano predcasne ukoncil...



Za techto spatnych podminek a s pouzitim 200mm dobsona jsem si zapsal na zaznamnik nasledujici:

NGC 6781 - stredne velka planetarni mlhovina v souhvezdi Orla o rozmerech 1,9 x 1,8', 11,8mag, jasnost povrchu 12,8mag.
Nalezena jednoduse a rychle, pri zvetseni 48x velka, znatelna, avsak slaba mlzinka.
Pri zvetseni 80x podobne zretelna, jako pri 48x. S pouzitim UHC znatelne zjasneni mlhoviny, velmi vyrazna. Bez detailu, pouze mlzinka. Po chvili... Bocnim pohledem, jako bych ale videl prstynek pokud se mi to nezda)! Pozn. nezda - nyni si prohlizim fotku z HST a skutecne jde o bublinu plynu s prstencovitym okrajem!

NGC 7009, tzv. Saturn nebula - Mala planetarni mlhovina o rozmerech cca 30 x 25" v souhvezdi Vodnare. Magnituda 8,30, jasnost povrchu 6,20! Jiz tyto hodnoty daji napovidat vypalovacce. A take ze ano :-)
Snadno nalezitelna, pri zvetseni 48x velmi, velmi jasna! Zrejmy non-stelarni vzhled. Pri zvetseni 80x stale velmi jasna. Bez podrobnosti i pri zvetseni 200x. Po chvili... Vidim jakousi strukturu pri zvetseni 200x jakesi chomace pri okrajich a halo kolem, ovsem "prstynek" nedetekuji. Pri zvetseni 200x je to "aboslutni vypalovacka", plosna, neuveritelne jasna.
Pri zvetseni 200x a pouziti UHC filtru bez vyraznejsich dalsich struktur, pozadi hvezdne zcela potlacene, mlhovina neskutecne jasna, velmi velka.
Po jeste delsi chvili pozorovani s UHC... Vidim naznak jakoby usi (prstynek), stale vidim jakoby halo kolem

NGC 246 - tzv. Skull nebula, stredni planetarni mlhovina o rozmerech 4.0'x 3.5' v souhvezdi Velryby, jasnost 8,5mag, povrchova 13,50mag.
Zvetseni 48x - slaba mlhovina, jednoduse nalezitelna, s UHC zretelnejsi, ale stala slaba (vysoka oblacnost!), uvnitr mlhoviny vidim slabe hvezdy, tvorici hvezdokupu, lepe jsou hvezdy v mlhovine videt bez UHC.
Zvetseni 80x - mlhovina nabyva velkych rozmeru, ale je malo zretelna, mnohem slabsi.
Bez UHC je o mnoho slabsi, s UHC vyrazna.
Stoji za shlednuti!

NGC 1514 - stredne velka planetarni mlhovina (2' x 1,5') v souhvezdi Byka. Jasnost - 10,80mag, povrchova 12,60mag.
Zda se mi, ze jde o blikajici planetarku. Pri pohledu s UHC primym pohledem vidim pouze hvezdu, pri bocnim pohledu se mlhovina rozzari.
Pri zvetseni 80x bez UHC je patrna ale velmi slaba, s UHC nadherna, blikajici, jasna, plosna. Bez struktur.
Pri zvetseni 200x bez UHC jiz velmi slaba, temer neviditelna.
Velmi pekna na pozorovani pri nizsich zvetsenich s UHC!

Nyni jiz nasleduje jen poznamka o velmi spatne obloze, takze pro dnesek koncim...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Malé planetární mlhoviny

#27

Příspěvek od Cassi »

To Ladis: Vynikajici report o planetarnich mlhovinach! Tesim se na dalsi podobne popisy ruznych objektu
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#28

Příspěvek od ladis »

Cassi napsal: To Ladis: Vynikajici report o planetarnich mlhovinach! Tesim se na dalsi podobne popisy ruznych objektu
Dik! Musim vyresit, jak zakryt jasne modry lcd panel meho mp3 zaznamniku, nebot mi zcela rusi adaptaci na tmu. Zatim jsem to resil tak, ze jsem prave oko zavrel a dival se na displej levym, ale to neni pohodlne Musim to vyresit nejakou cervenou pruhlednou folii...

Zaznamy budou pribyvat, Cassi! Jeste Ti dlusim screenshoty z Astro Planneru, uplne jsem na to zapomel. nejake udelam a zaslu Ti je. Tyto reporty rovnez zapisuju do tohoto vynikajiciho planovaciho a logovaciho sw...

Na Astro Planneru se mi libi mj. to, ze si reknu: dnes mam chut pozorovat male planetarky do te a te magnitudy, o rozmerech ne mensich nez 30", ale ne vetsich, nez 5'. Navic chci, aby byly v case pozorovani min. 20st. nad obzorem a vysledek chci setridit podle casu zapadu techto objektu, abych stihl pozorovat i ty nizko nad obzorem (tesne 20st.)...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Malé planetární mlhoviny

#29

Příspěvek od Cassi »

Pridavam svoje popisy planetarek (kopirovano z KLAPu) - http://astronom.8mag.net/klap/index.php ... &Itemid=41

NGC 246 (Skull nebula)
Podíval jsem se na seznam objektů, co bych asi tak mohl pozorovat, v seznamu byla i planetární mlhovina NGC 246, kterou jsem nikdy neviděl. Vím, že je relativně velká, ale nevěděl jsem co prakticky hledám. Podle hvězd jsem za chvíli najel do její pozice, v jejím místě jsem neviděl nic, než pár slabých hvězd (11-12mag). Po nasazení OIII filtru hvězdy zeslábly, ale vyniklo tam docela slabé, matné kolečko o velikosti cca 3,5‘. Mlhovina má malou plošnou jasnost a není moc vysoko nad obzorem, bez filtru není prakticky vidět (v našich podmínkách).

NGC 1535 (Cleopatra's eye)
Dalším objektem, který jsem viděl dnes poprvé byla planetární mlhovina s názvem Cleopatra’s eye. Nachází se v souhvězdí Eridana vpravo od Orionu. V dobsonu 300mm jsem na ní použil zvětšení 58x a 189x, byl to malý disk o velikosti 1‘ s mírným zhuštěním ve středu, uprostřed se nachází hvězdička o jasnosti cca 12,5mag. Žádného zbarvení této planetárky jsem si nevšiml.

NGC 7662 (Blue Snowball)
V dobsonu 300mm, zv. 85x to byl hezký pohled, mlhovina vypadala jako světle modrý kotouček o průměru 0,5´, velmi pěkná planetární mlhovina, škoda, že jsme nepoužili trochu větší zvětšení. Okuláry se dost rosily, tak byla větší zvětšení v té době vyřazená.
Mlhovina má na 100% právo používat své jméno Blue Snowball (modrá sněhová koule)…

NGC 1514 (Crystall ball)
Kolem 23hod. jsme dali do zorného pole planetární mlhovinu NGC 1514, kterou měl Aleš také v seznamu zajímavých objektů.
Tato planetárka se nachází v souhvězdí Býka (Taurus), docela brzo jsme se dostali do místa, kde se mlhovina nachází, ale kde je? Podle hvězd ji máme v zorném poli. Uprostřed mlhoviny je nezvykle jasná centrální hvězda o 9,5mag. Tedy nevím, zda se jedná o centrální hvězdu v mlhovině, nebo jestli se ta hvězda náhodně promítá před mlhovinu. Ale to nemění nic na tom, že hvězda ruší při pozorování mlhoviny.
Nasazujeme schválně UHC filtr a vida, konečně se mlhovina objevila, je docela velká (2´). Při použití bočního vidění jsou v mlhovině viditelné i nějaké tmavší oblasti. Když sundáme filtr, tak mlhovina zase není vidět, respektive už jo, ale velmi špatně. Kdybych nevěděl, že tam nějaká mlhovina je, tak bych si ji nevšiml.

NGC 3242 (Jupiter ghost)
Dalším objektem, na který jsem se těšil byla planetárka NGC 3242 (duch Jupitera). Byl to krásný nazelenalý disk i při zv. 43x. Dnes jsem ji viděl poprvé, stejně tak i vřetenovou galaxii. Bohuzel jsem nemel k dispozici vetsi zvetseni, okulary se dost rosily!
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#30

Příspěvek od ladis »

Pekne, pekne, Cassi! Rovnou si nektere Tebou pozorovane planetarky zaradim do pozorovaciho programu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět