Pozorovanie sirokouhlym okularom

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#1

Příspěvek od Myzer »

Astronomiou sa zaoberam 2 roky. Mam refraktor 80 mm a okulary 40mm,20mm a 2 pre vecsie zvecsenie no tie som prakticky este nepouzil, lebo obraz pri nich bol dost zahmleny. Tak som najcastejsie vyuzival ten 40mm no len nedavno som prvykrat vyskusal okular z triedra. Najprv som ho zamieril na Jupiter no bol som dost sklamany :(, lebo som ho videl az prilis jasne a trochu zahmlene a luce siriace sa na 4 strany mi zabranovali vidiet aj jeho 2 hlavne pasy. Tak som refraktor zamieril na Ml. cestu pri Labuti zaostril na slabsie objekty pozrel do okulara a este nikdy som naraz nevidel v okulari tolko hviezd a tak jasne. Dokonca aj tie dve hviezdokopy v Perzeovi boli vidiet naraz a tak jasne ako nikdy predtym. /A to boli este kusok od kraja zorneho pola/. Dalsie prekvapenie prislo o chvilu. Chytil som trieder /7x50/ s tym jednym okularom pozrel na oblohu a hviezdy som videl ovela ostrejsie :o. Tak teraz rozmyslam ci som mal tie okulary zle zosuladene ???, a zaroven sa chcem opytat ci je mozne este viac rozsirit zorne pole ako s tym okularom z triedra.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#2

Příspěvek od zdenek »

Osobne myslim, ze tento prispevek patri spise do sekce astrotechnika, mno ale .. snad mne nikdo :behead:.

Bohuzel nepisej jaky dalekohled presne pouzivas. Udaj 80mm sam o sobe je nedostatecny. Dopis jeste alespon jeho ohn. vzdalenost, popr. i typ objektivu (predpokladam klasicky achromat) a znacku (vyrobce). Rovnez uved podrobnejsi popis pri pozorovani jasnych i slabych objektu (byly paprsky symetricke, objekt byl v kraji ci ve stredu zorneho pole, slabe objekty (hvezdy) byly ostre/mlhave kotoucky/protazene na nejakou stranu ...), nebot prave v odpovedi na tyto otazky je skryta odpoved na nekvalitni zobrazeni.

Jinak prozatim obecne:
1.
Z popisu jsem pochopil ze triedr 7x50 dava kvalitnejsi obraz nez dalekohled 80mm/? . Neostry obraz (jakoby za mlhou) je velmi casto zpusoben nekvalitni opt. soustavou jak okularu tak i objektivu (nedostatecne vykorigovane aberace). U zrcadlovych soustav (nepomerne casteji nez u cockovych) je nutno zvazit i nespravnou justaz.
[Osobni nazor: pokud se nejedna o vyslovene znackovy dalekohled, jde o nekvalitni optiku. V opacnem pripade bych se soustredil (zejmena v pripade slozeneho objektivu) na kontrolu vycentrovani dilu a okular. vytahu. Zrejme by s nim nebylo zachazeno jak by si zaslouzil.]


2.
Velikost zorneho pole (dalekohledu jako celku) zavisi mj. na pouzitem zvetseni pristroje, a na konstrukci okularu (resp. clone zorneho polu, ktera je obvykle jeho soucasti) - tot v podstate odpoved na otazku zda lze rozsirit zorne pole. V podstate ano, ale ... Druhou veci je kvalita pozorovaneho zorneho pole (tj. velikost pole, jakou je schopen dalekohled verne vykreslit bez pozorovatelnych zkresleni) - s nekvalitnim objektivem tezko mohu ocekavat, ze dosahnu velkych zornych poli. Stejne tak to plati o okularech. Pro siroka zorna pole je zpravidla minimum Erfleuv okular s min. zornym polem 55-60st (popr. nektere z nej odvozene /vylepsene konstrukce). Bezny okular triedru zpravidla je konstrukce podstatne jednoduzsi (a tomu odpovida i jeho zorne pole - zpravidla do 40 st [ --cest vyjimkam--]), coz pro pouziti v triedru zcela postacuje (Velmi zjednodusene (vynechany goniom. fce): triedr sam o sobe ma zpravidla zorne pole 3-7st nasobeno zvetsenim -> pozad. zorne pole okularu).

{Pozn. rozlisujte prosim velikost zorneho pole pristroje a velikost zorneho pozorovaneho zorneho pole, resp. zorneho pole okularu, jinak se nelze v dotazu orientovat}
Z.R.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#3

Příspěvek od Myzer »

Tak je to teda refraktor 80mm, achromaticky, znacka FOMEI, a ohniskova vzdialenost je 900mm /dufam, ze ta ohn. vzd. je taka lebo teraz som doma a dalekohlad mam na dedine/. Pri pozorovani 40mm ok. jasnejsie hv. maju ako sa hovori ten chvost komety a slabsie su vidiet pomerne dobre /ostro/, tam sa to az tak neprejavuje a Jupiter s tymto okularom vyzaruje len velmi slabu hmlu asi velkosti jeho kotuca. No a ten okular z triedra co som nasadil do refraktora, Jupiter ma symetricke paprsky,a ked zaostrim na slabe hviezdy, tie su pritom vidiet myslim si velmi dobre/ostro, bez nejakych lucov/.No a problem nevidim ci je objekt v strede alebo na kraji zorneho pola, vidim ich takisto aj tam aj tam. Co sa tyka oblohy ta je nepresvietena a tmava, a v noci v okolitych dedinach vypinaju verejne osvetlenie. K tomu tvojmu bodu 1: Asi som sa predtym zle vyjadril no chcel som povedat, ze v refraktore s 40mm okularom som videl mensiu cast oblohy a potom s tym ok. s triedru sa trochu ta oblast zvacsila a hviezd pribudlo. No asi mas pravdu s tou nekvalitnou optikou, uz som o tom tiez predtym rozmyslal, no da sa s tym vobec nieco robit? A na to zvacsenie zorneho pola okulara som sa pytal, lebo aj takymto pristrojom je potom mozne pozorovat dokonca aj galaxie napr. M81, M51 alebo M64. Ale urcite vies sam ake je to pozorovanie.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#4

Příspěvek od zdenek »

Fomei refraktor 80 mm? Jde opravdu o refraktor (dalekohled s cockovym objektivem), nebo reflektor (dalekohled se zrcadlem)? Fomei ma v soucasnosti v nabidce pouze 60mm refraktor. Pro vetsi prumery ma jiz jen zrcadla (76mm, 114 mm, ...). Pokud se jedna o zrcadlo, vse by bbylo mozno vysvetlit rozjustovanim hlavniho zrcadla (je ho nutno znovu ustavit do opt. osy).
Jinak k popisovanym aberacim:
KOMA - vznika zobrazenim mimoosovych bodu. Projevuje obrazem s protazenymi objekty ve tvaru komety. Jelikoz se koma zvetsuje smerem k vnejsimu okraji objektivu pusobi predevsim na okrajich zorneho pole. Pokud je vyrazna i ve stredu zorneho pole (na ose a v jejim blizkem okoli) je opticka soustava spatne zjustovana (napr. objektiv,  "silha" - miri trosku jinam, deformovany okul. vytah ...) a je ji nutno seridit. Tato aberace je skutecne vyraznejsi u jasnejsich objektu. U slabsich se projevuje spise poklesem kontrastu.

Nejprve doporucuji dostat "mimo hru" objektiv - proverit usazeni objektivu a jeho vycentrovani. Pokud bude vse OK je na vine nekvalitni okular (coz se da pomerne snadno zjistit kdyz pouzijes jiny - napr. uz zminovany z triedru) a opt. vady se (pri priblizne stejnem zvetseni) vyrazne zmensi.

Z.R.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#5

Příspěvek od Myzer »

Aj ked z toho co som predtym napisal asi vyplýva, že som úplný začiatočník, aj dva roky pozorovania sú už pekný krôčik od úplného začiatku pozorovania. Takže rozoznať reflektor a refraktor myslím si viem. Je to refrrrrraktor/dalekohled s cockovym objektivem/. Mozno si prekvapeny lebo ja som ho kupoval tesne pred Vianocami 2001, vtedy mali dokonca aj 12cm. Teraz ked som sa tam tento rok zastavil mali tiez 6cm a potom uz iba zrkadlá. A to usazeni objektivu a jeho vycentrovani, to ho mam ako este raz vybrat a znovu tam dat alebo ako? :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#6

Příspěvek od zdenek »

Zadne rozebirani objektivu jsem pochopitelne na mysli nemel. (Stejne by jsi zjistil, ze jde nejspise pouze o dvojcockovy tmeleny achromat, coz znamena, ze muzeme vyloucit rozjustovani jednotl. opt. clenu objektivu vuci sobe). Pouze zkontroluj usazeni, ze je pevne a nic se nehybe. Kvalitu objektivu jako takoveho neovlivnis. Je nutno pouze zjistit, ze je spravne vycentrovany/usazeny, tzn. ze jeho opt. osa je skutecne ve stredu okular. vytahu. Na to je nejlepe pouzit kolimator s kontrolnim testem, nicmene pro orientacni kontrolu vystaci i vzdaleny objekt (idealni je jasna hvezda) - osovy bod v nekonecnu nesmi vykazovat zadnou komu a tento bod musi byt ve stredu zorneho pole; jinymi slovy hvezda ve stredu ZP musi byt prosta komy. K tomu pouzij nejaky kvalitnejsi okular, resp. okular, kde mas jistotu jeho vlastnosti (napr. ten z triedru).
 Pokud bude objektiv spravne usazeny (coz tak na 80% predpokladam) zamer se opravdu na okulary. Fomei davala sveho casu k dalekohledum okulary Plossl. Ty obvykle maji v predmetove rovine clonku zorneho pole. Pokud tam chybi, zorne pole je sice o trosku vetsi, ale mimoosove paprsky zpusobi prudky narust aberaci (mj. prave komy). O jednoduzsich okularech to plati dvojnasob.
 Zkus rovnez vyzkouset kombinaci 2 okularu z triedru za sebou (jejich vzajemnou vzdalenosti pak muzes primo regulovat zvetseni - kterak na to naleznes zde v konferenci na tema zvysovani vykonu dalekohledu).

Z.R.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#7

Příspěvek od Myzer »

Tak urcite z toho niečo vyskúšam, no k pozorovaniu sa teraz dostanem až ten ďalší víkend, a to Mesiac bude ešte niekde v Splne, tak potom dám vedieť ako to dopadlo. Pozrem sa aj aké sú tie okuláry, no mám dojem že sú to Plossl, tak zatial diky za rady.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#8

Příspěvek od Myzer »

Síce píšem až teraz, no cez víkend som to skúšal s tým ďalekohladom, teda usadiť ho a pod. Ale bohužial som ho ešte netestoval, lebo počasie vôbec nevišlo. >:( Z piatka na sobotu večer bolo absolútne zamračené, síce neskoro v noci sa asi vyjasnilo, lebo ráno bolo polojasno, ale mne sa už večer dosť driemalo, tak som išiel :sleeping:.
No a so soboty na nedelu som rozoznal na oblohe akurát náznak mesiaca, na chvílu Vegu a Arktúr a pár lietadiel. Pravdepodobne bolo zamračené až do rána lebo nadránom začalo pršať.
Tak na ten test si ešte chvílu musím počkať.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#9

Příspěvek od Myzer »

Tak už sa teším na tento víkend. Som zvedavý ako to dopadne s tým ďalekohladom. Tak snáď sa po mesiaci opäť dostanem pod oblohu. Síce mesiac nebude, podmienky nebudú na pozorovanie asi najlepšie /slnovrat/ a tiež keď sa pozriem cez okno na oblohu, je len polojasno. No na ten test mi to určite postačí.
Na druhej strane je dosť pravdepodobné, že po lete keď zarobím ešte nejaké moneye a spočítam ich s tými čo mám v banke, to už vyzerá na poriadny ďalekohlad. Tak sa chcem opýtať, nepozná niekto adresy na nejaké dobré predajne v SR, nemám práve moc času ich teraz hladať, a keď niekto nejakú pozná, snáď ho nezabije  :behead:, keď mi sem dá odkaz.  ;)
Mám aj druhú možnosť. Otec chce v septembri cestovať do Prahy na nejakú výstavu známok, takže tá cesta by sa dala využiť aj na kúpu ďalekohladu. Keď som si tu pozorne preštudoval príspevky, tak zatial to vidím na Dobsona u p. Dr. v Rtyne v P.. A to aj hlavne preto, lebo si s tým ďalekohladom chcem byť naprosto istý, že je kvalitný. Teda ak je to pravda, že si ho tam môžem namieriť na oblohu /predpokladám, že v noci/ a samozrejme predikutovať tam pár základných otázok o tom ďalekohlade.
Je to predsa so SR ďaleko, tak nechcem nechať nič na náhodu a doma zistiť že nieje niečo v poriadku.

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#10

Příspěvek od Psion »

Myslím, že Vás překvapí ceny dobsonů na www. celestron.cz. Kvalita vyzkoušená a cena bezkonkurenční. Dalekohled od p. Drbohlava není taky problém, ale nezapomeňte však, že pan Drbohlav nevede dalekohledy skladem a výroba trvá i pár měsíců.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#11

Příspěvek od Medved »

Tak ten Dobson 8" tj. 200/1200 a ceny okulárů v doprodeji také nevypadají špatně.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#12

Příspěvek od Myzer »

Áno na tejto stránke som už bol. Len nejako som tam nenašiel Dobsony /okrem toho 20cm/, alebo som ich prehliadol? Predávajú ich? A to u toho p. Drbohlava že vyrábajú i niekolko mesiacov ma to ani nenapadlo, tak to si ma teda ušetril od prípadnej dlhej cesty do Krkonôš. /môžme si snáď tykať,že/.
Len tieto české adresy už poznám, lebo je tu nane množstvo odkazov, tak som bol zvedavý aj na nejaké predajne v SR. Dnes som našiel dalekohlady.sk, kto máte čas pozrite sa, či by ste si niečo vybrali /samozrejme pri finančných možnostiach/, mne sa to tam nejako nepozdáva. ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#13

Příspěvek od Psion »

Myslím že dobson 200/1200 je ideální přístroj pro převozy a v brzké době se objeví i 250mm. Menší průměr nemá smysl.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#14

Příspěvek od Myzer »

No skúsim tam poslať aspoň mail a popýtať sa čo a ako. S tým priemerom súhlasím. Ale rozmýšlam aj o 300mm. Jedným z faktorov je aj to, že ďalekohlad mi stačí odniesť len tak na 5-6 metrov a už vidím nádherne celú oblohu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#15

Příspěvek od MP »

Pokud jde o 200mm Dobsony u p. Zahajskeho ( celestron.cz ), tak jsem je tam asi pred 10 dny osobne videl. Je to novy artikl, takze na webu jsou zatim jenom mezi "aktualitami".
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět