Další (zimní) mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#31

Příspěvek od Sasa3 »

Ja vim, proto to zkousim, ale zatim to v 80mm z mesta byla vetsinou o tom, ze jsem se hodne rozhodoval, jestli ty zhustky nejasou spis jenom nahodny shluk hvezd v mlecne draze. Az vcera se mi nahodou pripletla do hledacku pri hledani NGC2163 a to jsem si ji vsimnul hned a opravdu jako mlhovina vypadala. Jinak, ja jsem psal v prispevku #16, je ona velka mlhovina opravdu NGC2175. NGC2174 je male zjasneni v NGC2175. Na vetsine map je to spatne, ale kdyz se kouknes na stranky NGC/IC projektu, tak tam je to dobre.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další (zimní) mlhoviny

#32

Příspěvek od MilAN »

Sašo, já nevím. Jediné místo, kde to je popsáno jak píšeš, je právě v tom NGC/IC projektu. Všude jinde je mlhovinou  NGC  2174 = Sh2-252 = LBN 854  , kdežto NGC 2175 je  v ní otevřená hvězdokupa., nebo je definované jako OH + mlhovina
(The Night Sky Obs.Guide
Mega Star
The Sharpless Catalog
The Sky
CdC )
Za nejvyšší autoritu bych asi bral Aladina s databází Simbad :
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-i ... ryType=ned
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-i ... NGC%202174
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#33

Příspěvek od Sasa3 »

Ma to tak jeste O'Meara v knize Hidden Treasures a ted jsem se koukal i do Steineckeho "Observing and Cataloguing Nebulae and Star Clusters". Ten taky pise, ze NGC2175 je ta velka mlhovina, NGC2174 male zjasneni v ni a o hvezdokupe ani slovo.

Otevrena hvezdokupa, pokud to vubec otevrena hvezdokupa je (jsou o tom pochybnosti) byla objevena az v roce 1931 Per Collinderem, takze je jasne, ze v NGC katalogu nema co delat. Collinder ji dal ve svem katalogu cislo 84 a ztotoznil ji s NGC2175, coz byla zjevna chyba. No a od te doby se to tahne...

Tuhle velkou mlhovinu totiz objevil v roce 1857 Carl Bruhns v berlinskem hledaci komet a mozna pred nim jeste G. Hodierna. Jeho popis je ale neuplny a tak identifikace neni jista. Historicky je tedy ta velka mlhovina rozhodne NGC2175.

Pokud jde o NGC2174, tak tu objevil Jean Stephan v 80cm dalekohledu a je to male zjasneni v NGC2175. Tedy historicky rozhodne neni NGC2174 onou velkou mlhovinou.

Jinak na webu jsem to treba vygooglil tady:

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/ ... sb/9/o/all
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#34

Příspěvek od MaG »

A není náhodou zcela zřejmé, že Dreyer, autor NGC katalogu ji opravdu má jako 2174, zatímco u 2175 píše hvězda 8m v mlhovině? Jinými slovy to, co já vidím v triedru např. je NGC 2174 (komplet velký oblak a ty zas za 2175 považuješ tu malou vnitřní část, jestli si rozumíme.. Pokud se ale držím současného nejčastěji používaného popisu, pak mlhovina je 74 a hvězdné věci uvnitř 75.

http://www.ngcicproject.org/legacy/ngco ... 4_grey.jpg

Ne že by to bylo podstatné, ale i zde na AF v sekci snímky máme mlhovinu jako NGC 2174..

"Catalogue Notes:  HII Region around cluster. Area=0.229°sq. Cluster=NGC 2175"
http://www.ngcicproject.org/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#35

Příspěvek od Sasa3 »

Podstatne to samozrejme neni. Stejne to tady nevyresime bez nahlednuti do originalnich dokumentu (coz si myslim, ze ten Steinecke udelal, ma tam citace z puvodni literatury).

Veta "Catalogue Notes:  HII Region around cluster. Area=0.229°sq. Cluster=NGC 2175" je podle me uz RNGC (revize NGC) uz s danou chybou.

NGC2175 se (asi) jako prvni objevila v Auwersove katalogu. V NGC je zjevne popis prevzaty z tohoto katalogu (na stejnych strankach):

* 8m in neb (Auw No 21)

Auwers ziskal tento popis primo od objevitele Bruhnse. Steinecke cituje i Auwersovo vlastni pozorovani:

‘a considerable ray of milky, faint light, extended about 8[ch8242] north–south and 25[ch8242] east–west’

a d'Arrestovo pozorovani v 11" refraktoru:

‘The extraordinarily large, faint nebula is one of those
objects which are difficult to see with higher magnification.
It took a long time to find it.’   (d’Arrest 1865c).


Opet ani zminka o hvezdokupe a z popisu je zrejme, ze se jedna o mlhovinu.

NGC2174 je historicky jen male zjasneni v NGC2175, o tom podle me neni pochyb - viz. to, co jsem psal. Ani jedno z NGCek neni otevrenou hvezdokupou a ani nemohlo byt. Hvezdokupu objevil az v roce 1931 Collinder.

Podle me za to muze Collinder, kdyz ztotoznil svoji objevenou hvezdokupu Cr 84 s NGC2175. Mozna se na tuhle oblast i koukal v dalekohledu, a pokud to byl vetsi dalekohled, tak si te mlhoviny ani nemusel vsimnout. Jak se z male mlhoviny NGC2174 stala velka, to je druha vec.

Osobne si myslim, ze z historickeho hlediska je jasne, co je co.

Jinak takovych veci je tam vic. Zrovna vcera jsem narazil na podobnou situaci s NGC2467. Mlhovinu objevil W. Herschel, ten ji dokonce zaradil k planetarnim mlhovinam. Az  pozdeji NGC2467 ztotoznil Collinder tuhle mlhovinu s otevrenou hvezdokupou (opet mirne kontroverzni - tech hvezdokup a asociaci je tam ve smeru mlhoviny nekolik a jen cast patri k mlhovine, jestli jsem to dobre pochopil). Tady nastesti nebyl druhy objekt, kde by se jeste zamenila cisla. Zase ale vznkl zmatek, nekde je NGC2467 uvadena jako mlhovina, jinde jako otevrena hvezdokupa a jinde zase jako mlhovina s hvezdokupou...

Dalsi chyba, tu jsem tady taky zminoval, se tyka one bipolarni mlhoviny, kterou jsem se snazil posledne pozorovat. Tu historikove taky vystopovali. U NGC2163 udelal tusim Dreyer chybu v deklinaci (spetl se o radek a priradil ji deklinaci nejakeho objektu v Eridanu), pri prvni revizi pak jeste udelali druhou chybu ve znamenku... Pochopitelne v danem miste nic nenasli a tak je RNGC uveden jako neexistujici objekt. Proto ve vetsine atlasu chybi (hlavne tech starsich) a nebo je oznacena podle sveho novodobeho objevitele Ced62.

Tohle je uz asi delsi dobu znamo, protoze v novejsich atlasech je uz znacena jako NGC2163. Ten objev kolem zmatku ohledne NGC2175 a NGC2174 je mozna novejsiho data a nebo se proste nekdo rozhodl, ze uz je to tak zazite (je napr. nekolik vedeckych publikaci zabyvajicich se hvezdokupou Cr 84, ve kterych je oznacena jako NGC2175), ze to tak uz  nechaji byt.

Zaver by asi mel byt ten, ze kdyz uz te velke mlhovine vsichni rikaji NGC2174, tak by to tak asi uz mohlo-melo zustat, i kdyz je to spatne. Ja ji osobne budu oznacovat NGC2175.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#36

Příspěvek od Sasa3 »

Jen tak pro zajimavost, NGC2467 (v tom predchozim prizpevku jsem jeji oznaceni hodne casto pletl, uz jsem to opravil) je v Uranometrii 2000.0 znacena jako otevrena hvezdokupa. Samotna mlhovina pak ma oznaceni Sh2-311. Cili je to uplne stejny pripad jako NGC2174-5. Historicky je ona mlhovina NGC2467 a hvezdokupa ma oznaceni Cr 164 a jako prvni ji identifikoval Collinder.

Jeste dalsi perlicka ohledne zmatku s NGC2174-5.
Uranometria i Pocket Sky Atlas maji mlhovinu oznacenou jako NGC2174. V Pocket Sky Atlase se  pod NGC2175 skryva otevrena hvezdokupa na jih od mlhoviny (a centralni hvezdy v mlhovine). Stejne je to i v treba v Night Sky Observer's Guide. Ma i docela velky rozmer (18'). V Uranometrii ma ale hvezdokupa oznaceni NGC2715.1, je drobna (<5') a je nakreslena na vychodo-severovychodnim okraji mlhoviny. Neni tam zadny objekt se jmenem NGC2175. Je to docela zmatek...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#37

Příspěvek od Sasa3 »

Jeste par zimnich mlhovin, ze vcerejsiho pozorovani (ED100, Ondrejov).

Zkusil jsem IC2118 (mimochodem ma taky NGC designaci, NGC1909 a objevil ji W. Herschel, ale znamejsi je pod jmenem IC2118). V hledacku 9x50 tam cosi neurciteho bylo. V 10cm refraku pri 25x (zorne pole temer 3 stupne) se v dane oblasti tahly pres cele zorne pole mlhave zhustky. Asi nejjasneji byly na sever od stredu spojnice lamda a psi Eri. Taky jsem si vsimnul tenkych dlouhych tmavych pruhu, ktere se tahly v severo-jiznim smeru. Cili neco tam je, ale ze by to byl kdovi jaky zazitek se rict neda.

Kdyz uz jsem tam byl, tak jsem zkusil NGC1788. Pamatoval jsem si ji z Honzova reportu. Me tenhle objekt zas tak nudny neprisel. Vsimnul jsem si ji uz pri 25x bez presne identifikace mista. Vypadala jako slabe halo kolem hvezdy na hranici primym pohledem. Bylo zjasnene smerem na jiho-vychod. Vetsi zvetseni (az do 350x) potvrdila mlhovinu a to ze jasna cast je mimo onu hvezdu. Byl to takovy protahly oblacek, delky asi 40". Na jiho-vychodnim konci se nachazelo stelarni zjasneni a zdalo se mi, ze jasnost ve zbytku neni rovnomerne rozdelena. Nic urcitejsiho jsem vsak nevidel. Obdelnik ukazoval temer na onu jasnejsi hvezdu. Ta samotna se pak nachazela v slabem halu. Hvezda hned vedle mela svoje okoli mnohem tmavsi. Jak jsem ale zjistil, z U2000.0 tak v tech mistech ma byt tmava mlhovina LDN1616, takze mozna to halo nebyla mlhovina, ale jen hvezdne pozadi.

NGC2175 byla v hledacku neprehlednutelna. V dalekohledu byla zretelna, prvni dojem pri 25x byl, ze se koukam pres zavoj. S UHC filtrem jednotlive cary jeste vic vylezly.

NGC1980 porad vidim jako halo kolem iota Ori, o kterem si nejsem jisty, ze je mlhovinou. Na sever od iota Ori mi obcas probliknul mlhavy filament. Nevim, jestli to byla mlhovina a nebo jen hra hvezdneho pozadi.

Hodne casu jsem bojoval s NGC2163. Zaver je ten, ze jsem zadnou bipolarni mlhovinu nevidel. Pokud vubec neco, tak jen hvezdu se slabym, temer neviditelnym halem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (zimní) mlhoviny

#38

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já myslim, že bys měl svoje oči obětovat vědě. Možná z toho bude víc publikací než z Tevatronu :)

Musel jsem si vygooglit IC2118, protože mě zaujalo, že je tam něco se "spoustou zhustků" a chtěl bych to vidět - a ona je to Halva čarodějnice, naprosto beznadějná, šílená a nepzorovatelná haluz, ze který jsem ani na ideální obloze nikdy neviděl ani čárku! To je prostě naprosto neuvěřitelný, že ty v tom vidíš nějaký detaily!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#39

Příspěvek od Sasa3 »

Jak jsem psal, nejsem si jisty, co jsem vlastne videl. Rozhodne to nezapadlo do obrazku jako na fotografii. Muze to byt jen bohatsi hvezdne pozadi mlecne drahy. V hledacku ta oblast vypada podezrele. V dalekohledu tam neco je, ale nevim presne co. Prirovnal bych to asi ke stejnemu tapani, jako kdyz jsem se snazil z Rican pozorovat ze zahrady  NGC2175. Tam jsem taky nikdy nemel jistotu. Zatim bych to klasifikoval tak, ze jsem IC2118 nevidel, ale rozhodne je to zajimava oblast, kterou nekdy zkusim poradne prozkoumat a aspon polohu nekterych zhustku zakreslit. Jinak nebudu mit nikdy jistotu.

IC2118 nemuze byt az takova ducharina, kdyz si ji vsimnul Herschel v tom svym obrim dalekohledu. Ten jeho dalekohled byl na velke mlhoviny s malou plosnou jasnosti prkaticky slepy.

Stve me, ze jsem si doma zapomel 55mm Plossla, pak bych mel totiz v dalekohledu stejnou vystupni pupilu jako v hledacku. V takovem okularu by mel byt dojem prakticky stejny, jen bych mel videt vic podrobnosti.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Další (zimní) mlhoviny

#40

Příspěvek od Tulen »


IC2118 nemuze byt az takova ducharina.....
Vím, že jsem ji jednou zkoušel Vixenkem a něco tam bylo. Ale protože jsem věděl, že se na AF píše, že je to totální nepozorovatelná duchařina, tak jsem se tomu nijak dál nevěnoval. Takže Sašo, já Ti věřím!
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Další (zimní) mlhoviny

#41

Příspěvek od michal.b »

No, Carodejnice je podle me hodne velka ducharina. Tharos mi ji na Sumave vzdycky najde v 350ce a tvrdi ze je tam videt, ale ja jsem tam s jistotou poradne nikdy nic nevidel. A to je na miste s hooodne slusnou oblohou. Rozplizle mlhoviny proste nejsou muj typ :P

Mimochodem, minuly tyden jsem s 250kou venoval nezanedbatelny cas mlhovine Konus. Mlhovina kolem skupinky hvezd jihozapadne od S Mon byla videt velmi dobre, ale mlhovinu kolem HD 47887, do ktere je temny kuzel zariznuty, jsem spis nevykoukal. Zkousel jsem zvetseni cca 60x, 90x a 150x, vsechno samozrejme s UHC filtrem. Pri vetsim zvetseni se zdalo, jako by byl videt vrsek kuzele, ale stejne tak to mohlo byt jenom halo kolem hvezd ktere se v tom miste nachazeji. Po delsi dobe jsem usoudil, ze pokud tam z temne mlhoviny neco vidim, tak pouze pri mensim zvetseni, a to jeji vychodni okraj, kde se jakysi zlom v jasu pozadi naznacoval. Kdyz to srovnam s Konskou hlavou, na kterou jsem koukal o chvili drive, tak to bylo o dost mene vyrazne.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#42

Příspěvek od Sasa3 »

Rozplizle mlhoviny proste nejsou muj typ  :P
Muj taky ne... Krome tech neurcitych zhustku tam byly urcite temne tenke dlouhe filamenty. Zarazily me, protoze jsem si nikdy niceho takoveho jeste jinde nevsimnul. Timhle rysem jsem si na 100% jisty. Vuci necemu musely byt v kontrastu a tim necim asi byla ta mlhovina. Je to stejne jako u Pleiad. U nich jsem tuhle zimu taky "objevil", ze pozorovanim temnych zakouti se daji "odpozorovat" i mlhoviny. Ta mlhovina tam tedy je, jenom ji oko/hlava nedokaze jako mlhovinu vnimat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Další (zimní) mlhoviny

#43

Příspěvek od ladis »

Dnes jsem si dal pěkné dvouhodinové pozorovací okénko se Sometem binar 25x100. Obloha byla slušná, vánek, sucho, průzračno, galaxie jen šajnovaly, ale velice mě dnes překvapil jasný chomáč NGC 2359 Thorovy prilby, která na černém pozadí v Sometu doslova svítila světlešedivě. Samozřejmě při 25x zvětšení Sometu bez detailů přilby (kontra oblouky), prostě jen šedivý jasný flek. Zaujalo mě, jak pěkně je vidět. Nasazení UHC-E na okuláry Somet binaru vjem ještě zlepšilo.

Taktéž mlhovina Racek IC 2177 i bez UHC-E v binaru byla zřetelná, nejvíce její střední partie.

Škoda, že po 2h mi začalo být zima od nohou, jinak bych v souhvězdí Vir a Com pozoroval galaxie doteď. Že jich tam svítilo. Hezké pozorování v nehezké době, Somet binar opět příjemně nasytil mého hvězdářského ducha.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět