Další (zimní) mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Další (zimní) mlhoviny

#16

Příspěvek od Buby »

Vrátím-li se ještě jednou k viditelnosti té IC 405, tak tomu, jak jsem ji viděl, velmi dobře odpovídá tato kresba J. Saloranty přes 200mm dobson.

http://www.deepsky-archive.com/showdesc.php?id=6770

Nic to ale nemění na tom, že tohle je těžká mlhovina, krásná na fotkách ale v dalekohledu těžká duchařina.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#17

Příspěvek od Sasa3 »

- jasná a výrazná mlhovina v Orionu nacházející se jen pár stupňů od M35, bez filtru je na jejím místě vidět jen neurčitá mlhavost obklopující řídkou a rozlehlou otevřenou hvězdokupu NGC 2175, s filtrem mlhovina neskutečně zjasní, je krásně vidět její tvar a na jejím pozadí je vidět několik tmavších oblastí, z jedné strany mlhoviny je patrný výrazný temný zářez. Toto je jedna z mála mlhovin, které svým vzhledem v dalekohledu odpovídají vzhledu na fotografiích.

Pekna pozorovani. Jen tak pro presnost, ta cela mlhovina ma oznaceni NGC2175. Otevrena hvezdokupa, pokud vubec existuje, ma oznaceni Collinder 84. NGC2174 je pak zjasneni v severni casti NGC2175. Je to takhle blbe prakticky na vsech mapach a knihach (i treba v Uranometrii 2000.0). Narazil jsem na to, kdyz jsem hledal detaily k objektum objevenym malymi dalekohledy. NGC2175, co by mlhovinu, objevil Bruhns 1857 malym berlinskym hledacem komet (prumer jsem jeste bohuzel nevypatral). NGC2174 pak pozdeji Stephen.Otevrenou hvezdokupu pak az nekdy kolem roku 1931 Collinder. Historii tohohle omylu ma pekne zdikumentovanou O'Meara v Hidden Treasures. Mimochodem kousek vedle je mlhovina NGC2163 (Hidden Treasure 35), ktera na vetsine map uplne chybi. Pritom je to nejasnejsi bipolarni mlhovina. Ja ji jeste nezkousel, ale v trochu vetsim prumeru by to nemel byt zadny problem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Další (zimní) mlhoviny

#18

Příspěvek od seminko3 »



Mimochodem kousek vedle je mlhovina NGC2163 (Hidden Treasure 35), ktera na vetsine map uplne chybi. Pritom je to nejasnejsi bipolarni mlhovina. Ja ji jeste nezkousel, ale v trochu vetsim prumeru by to nemel byt zadny problem.
Tak v triatlase je zakreslena. ;)Jak to bude s možností ji zahlédnout při svých podmínkách je "ve hvězdách". ;D
Díky Vám oběma,Honzo a Sašo za náměty k vyhledávání.Mějte se.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#19

Příspěvek od Sasa3 »

V tech novejsich podrobnejsich mapach tam vetsinou je, bud rovnou opravene jako NGC2163 (u tehle mlhoviny udelali chybu v deklinaci - hned dvakrat, v jedne revizi NGC se spletli uplne a v druhe revizi jeste zmenili pro jistotu znamenko, a protoze v te poloze nic nebylo, tak ji oznacili jako neexistujici) a nebo pod jmenem Ced62.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#20

Příspěvek od Sasa3 »

Přidávám další dvě relativně neznámější pidi-mlhovinky, které jsem včera pozoroval v ED100 z Onřejova.

NGC1999 - tuhle reflexní mlhovinu jsem kdysi dávno pozoroval v N150, kde mě připomínala miniaturu Irise. Od té doby jsem ji několikrát neuspěšně (rozuměj spíš narychlo) hledal. Včera to byla v ED100 pohodová mlhovina. Při 75x to byl jen takový mlhavý shluk kolem centrální hvězdy. Snesla i větší zvětšení, při 180x šlo už vytušit, že západní strana je tmavší a naopak jižní a východní strana je jasnější. Průměr jsem odhadnul na 1.5'. Na fotkách je v západní části opravdu temnější díra, možná půjde v nějakém větším dalekohledu i vidět, tak to když tak zkuste.

NGC1931 - o tuhle malou mršku jsem už taky několikrát neúspěšně pokoušel. Opět je hlavní problém v tom dát si tu práci a najít ji. Jinak je docela jasná. Včera se mi to konečně povedlo, už při 33x vypadá jako podezřelá rozmazaná hvězda, při 75x vypadala jako halo kolem středně jasné hvězdy a při 180x o mlhovině nebylo pochyb. Ani jasnější hvězdy v okolí totiž žádné takové halo neměly.

Ještě jsem znova zkoušel NGC1980, což má být mlhovina kolem iota Ori. Nikdy jsem tam nic pořádného nevykoukal. Samotná iota Ori a její okolí je členem otevřené hvězdokupy Cr72. Jak mi nikdy pořádně jako hvězdokupa nepřipadala, tak musím říct, že při 16x to byl opravdu nádherný pohled. Je v ní několik jasnějších dvojhvězd a kolem iota Ori problikují jako jehličky slabé hvězdy. Samotnou mlhovinu jsem ale opět asi zase neviděl. Kolem iota Ori a dalších jasnějších hvězd sice bylo nějaké halo, ale nedokázal jsem se rozhodnout, jestli to je mlhovina a nebo jen rozptýlené světlo. Bude to asi podobný oříšek jako mlhoviny v Pleiádách.

Jinak těch mlhovin (a nejen je) jsem napozoroval víc, to jsou ale už známější kousky. Když tak plný záznam z pozorování je tady.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Další (zimní) mlhoviny

#21

Příspěvek od Artaban »

Sašo dávaš nám pěknou inspiraci na pozorování menších, ale krásných hvězdných pokladnic Já zatím tohle moc nestíhám. Jednak hodně čumím na Jupiter a když už je jasno na delší dobu, než na půl hod. tak se udělá zákal a tohle nemá cenu. Holt Polabí Jestli ten přenosnej stativ nebude moc velký sulc, tak pak taky někam vyrazím do větší tmy.
Hezké reporty!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (zimní) mlhoviny

#22

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jelikož jsem se v Chorvatsku věnoval předevšim mlhovinám, čeká vás trochu... delší série příspěvků Mějte na paměti, že pozorování byla činěna 400kou za perfektních podmínek, některé objekty jsou dosti extrémní. V tomto prvním se podíváme na:

Reflexní mlhoviny

Zjistil jsem, že zimní obloha překypuje množstím malých a málo známých reflexních mlhovin, který je tam prostě škoda nechat jen tak ladem - i když většina z nich jsou prostě jenom "flíček", je to taková zajímavá neznámá komnata.

NGC 1999 - ptaří mezí "top" objekty oblohy! Tvar "klíčové dírky" známý z fotky z Hubblea je dokonale rozeznatelný, mlhovina je extrémně jasná a plná detailů. Málokdy je vzizuální pohled na mlhovinu tak blízký fotce z HST :)

NGC 1788 - na fotkách velmi pestrá (teflexní jen z části), v reálu poměrně velký, ale docela nudný flek okolo skupinky hvězd

Orionův pás obsahuje řadu malýh reflexek. NGC 2023 je zdaleka nejjasnější, hned vedle Koně, s výraznou nerovnoměrnou strukturou. Okolní IC 431, IC 432 a IC 435 jsou jenom hala kolem hvězd, nejlépe se poznají, když porovnáte hvězdy sj inými, co mlhovinu nemají :) IC 426 a IC 423 ve vzdálenější části Pásu jsem velmi slabé, vyžadují značnou pozorovnost ke spatření, nejeví detaily.

NGC 2170 je nejjasnější v zajímavé oblasti na jihovýchodě Jednorožce - na fotkách je zajímavá, v reálu je to prostě jasný flíček. blízká NGC 2182 jde ještě zahlédnout, v oblasti NGC 2183 a NGC 2185 něco asi taky je, ale nezkoumal jsem to dost podrobně.

NGC 2149 - velké překvapení. Kus pod předchozí skupinou, téměř nefotografovaná a přitom vizuálně velmi nápadná, s dost trojúhleníkovitým tvarem (který zrovna moc neodpovídá fotkám), asi druhý nejjasnější reflex v celém Jednorožci (po Hubbleově proměnné).

IC 447 je obří reflexní mlhovina kousek od Conusu, je vidět jako slabé, ale jednoznačné halo přes velký kus oblohy. Severně od ní je IC 446, menší, ale stále dost rozplizlá a obtížná. Zato blízká dvojice NGC 2245 a NGC 2247 je snadná, mlhoviny jsou mrňavé, ale velmi ostře ohraničené a jasné.

Konečně dvojice NGC 2316 a NGC 2317 mi trochu zavařila při identifikaci. Hledali jsme v oblasti dvě mlhovny, ale ony jsou vlastně jedna - já taky jenom jednu našel, ale Jirka mě přesvědčil o druhé, což ale byla jenom skupinka hvězd. Každopádně jde o velmi mrňavý a slaboučký objekt, také ve skupince hvězd, takže neni moc jasné, jestli jsme viděli mlhovinu nebo ty slabé hvězdy.

Tolik k prachovým příšerkách. Příště si řekneme něco o mučení sítnice panelm Abellem :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Další (zimní) mlhoviny

#23

Příspěvek od ladis »

Teda Saso a Honzo, naprosto perfektni reporty! Velice, VELICE inspirativni! Gratuluji Vam k nadhernym ulovkum! Vy jedete! 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (zimní) mlhoviny

#24

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

V druhé části našeho miniseriálu se podíváme na

Abellovy planetárky

inspirované (jako mnoho dalších věcí, které pozoruju) skvělým webem http://astronomy-mall.com/Adventures.In ... bellpn.htm.

Abell 12 by měl přijít spíš do vlákna "objekty přiznivé k hledání" - hledat jen minutu od hvězdy 4. velikosti mí Ori je skutečně snadné Mlhovina je naštěstí dost jasné, takové zploštělé kolečko, když OIII filtrem potlačíte hvězdu, je vidět snadno a jasně.

Abell 10 na severu Oriona už se hledala hůř - hlavně proto, že narozdíl od běžných Abellů je příšerně mrńavá a v malém zvětšení je to prostě hvězda. Jinak malinký kolečko.

Abell 21 - Medůza - naprostý hajlajt celého pozorování! Jak tomuhle někdo naměřil 14 mag, to nechápu, mlhovina je s OIII filtrem fantastická, je vidět tvar a a dvojitý oblouk jako na fotografiích (samořejmě ne ty jemné detaily).

Abell 4 je v Perseu, ale dám ho sem, abych to netříštil: kousíček od M34, tedy také velmi snadné hledání, ovšem samotné mlhovina je celkem velká, slabá a bez detailů

Abell 20 v Malém psu (první objekt, který jsem kdy viděl v tomto souhvězdí!) je docela velká a slabá, ale s OIII filtrem jednoznačně viditelná. Zdál ose, mi, že vidím dva oblouky proti sobě,
ale podle fotek je to symetrický prstýnek - nejspíš za to můžou hvězdy, které v některých částech prstýnku vadí, a tak ho zdánlivě přerušují. Centrální tmavší část byla ovšem zřejmá.

Abell 33 v Hydře je velká, kruhová a na straně u jasné hvězdy na jejm okraji jasnější, což odpovídá fotografii, celkově na ABellku dost nápadná.

Abell 64 31 v Raku je pak naprostým opakem a patří do kategorie "mučení sítnice" - konkrétní tvar jsem nerozlišil, ale bylo zřejmé, že tam je mlhavý flek plus mínus kruhového tvaru.

edit: na opraveno všechno OII na OIII (náhodou, jednou jsme to měl dobře!)

EDIT2: tak tady fakt nevim, na co jsem myslel, kdy6 jsem tohle psal Abell 64 je v Orlu, amatérsky neviditelná a nejspíš to ani neni planetárka... jak se mi tam to číslo dostalo?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Další (zimní) mlhoviny

#25

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

A ve třetím díle zbylo místo na pár "různých" (z nichž některé by asi patřily do "podzimních", ale už jsme je tu začali diskutovat).

Sh2-301 jeden z mála Sharplessů viditelných na první pohled, ale bez detailů

IC 443 - jsem dlouhodobě neshcopen uznat, že jsou tam dobře vidět ty dva velké oblouky. Tentokrát jsem si ale všiml, že na samém konci toho východního je malá část mlhoviny, která je dokonale kontrastní - jde o takové vlákno (je vidět i na fotkách), které se jeví skoro jako kus té tenčí Řasy - ale je to dost malé, takže to chce větší dalekohled, než Řasy.

Sh2-235 - další "Hbeta-objekt" - jen s tímto filtrem je vidět, ale ato velmi snadno, ale bez nějakýkch detailů. Z okolních rzosáhlých mlhovin podle očekávání nic.

IC 405 - konečně jsem jí to nandal! opět zabodovala Hbeta a 35mm okulár, s nimi je "hlava" mlhoviny vidět na první pohled, i když je to prostě jenom flek, žádná větší zábava. Už si nemyslím, že ten filtr byly vyhozený peníze :)

NGC 2440 je planetárka, ale docela velká a pěkná (jinak stály planetárky za houby, byl strašně hrozivý seeing, při 200x byla už každá hvězda planetárka...). Má viditelně protáhlý tvar s dvěma trochu oddělenými laloky.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další (zimní) mlhoviny

#26

Příspěvek od MilAN »

Myslíš zřejmě OIII filtr, ne OII :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#27

Příspěvek od Sasa3 »

Sašo dávaš nám pěknou inspiraci na pozorování menších, ale krásných hvězdných pokladnic Já zatím tohle moc nestíhám. Jednak hodně čumím na Jupiter a když už je jasno na delší dobu, než na půl hod. tak se udělá zákal a tohle nemá cenu. Holt Polabí  Jestli ten přenosnej stativ nebude moc velký sulc, tak pak taky někam vyrazím do větší tmy.
Hezké reporty!
Artabane, velky refrak je na DSO krasna, pravda vetsinou trochu neprakticka, vec. S tim jezdenim za tmou nemusis hned pospichat, ze zahrady mas tmavsi oblohu nez ja tady v Ricanech. Nezapomenu treba, jak jsme se koukali na NGC40 tvym refrakem. Takhle pekne jsem ji nevidel od sebe ani v N250.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Další (zimní) mlhoviny

#28

Příspěvek od Artaban »

S tim jezdenim za tmou nemusis hned pospichat, ze zahrady mas tmavsi oblohu nez ja tady v Ricanech.
Jo jo, když je např. vyfoukáno, tak to na 20km od Prahy není nejhorší. Až na obzor, ten je většnou pokaždý špatný. Jinak to Polabí dělá hodně mlhy a někdy to není ani pořádně na planety. Jistě někdy zase přijeď provětrat můj refrák na DSO. Já v tom nejsem tak dobrej :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#29

Příspěvek od Sasa3 »

Včera jsem v AS80/1200 zkoušel neuspěšně asi 20 minut pozorovat bipolarni mlhovinu NGC2163 v Orionu. Viděl jsem tu centrální hvězdu, ale jinak nic a to byly na Říčany docela dobré podmínky (M101 a NGC3628 viditelne bez problemu, M101 dokonce s naznaky struktury). Asi to chce větší stroj...

Jinak konečně se mi podařilo spatřit mlhovinu NGC2175. V 80mm refráčku s ní mám problém a to i s UHC filtr, resp. nejsem si jistý, že to co vidím je opravdu mlhovina. Včera ale byla v 50mm hledáčku docela zřetelná.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další (zimní) mlhoviny

#30

Příspěvek od MaG »

Tahle mlhovina (NGC 2174) je ale velmi snadný objekt a neprávem často opomíjený. Jenom na ní je vhodné namířit teleskop v tmavší lokalitě. Nevím jak u měst, ale v Jizerkách jde o velmi nápadný a světlý objekt v triedru 15x70 i dobsonech 200/250mm. Asi nemáš doma tak temno a taky noc v pondělí byla lepší o tom není třeba pochybovat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět