Zajímavé dvojice různých objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Zajímavé dvojice různých objektů

#16

Příspěvek od armichael »

Nadviažem na predošlé pozorovanie, zaujala ma táto dvojica a skúsil som ju aj malokukom 80/400. Otvorenú hviezdokopu samozrejme nie je problém nájsť, horšie to bolo s NGC2438. Na prvý ani druhý raz som ju nevidel, to boli noci, keď bolo vo vzduchu dosť vlhkosti. Na tretí raz, 1.4. sa mi konečne ukázala aj v malokuku. Použil som filter okulár SW planetary 6mm a CLS filter. Iný vhodnejší s priemerom 1.25" nemám. Pomohol. Planetárku som videl síce len bočným pohľadom, ale bola tam! Včera som pozorovanie zopakoval, s rovnakým výsledkom.

Subjektívne túto dvojicu hodnotím ako najkrajšiu v refráku 115/800, čo je pre mňa trochu prekvapivé. Ono totiž vo veľkom Dobsone 300/1500 sú hviedy v M46 už dosť jasné, zatiaľčo v malom priemere je to slabšia otvorená hviezdokopa, nič extrémne výrazné, zato moc pekná a tá planetárka tam svieti... A treba si to vykukať, sústrediť sa, potom paráda!
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Zajímavé dvojice různých objektů

#17

Příspěvek od armichael »

Dovolím si dať sem pozorovanie ktoré nie celkom zodpovedá zadaniu... možno vôbec :-D

Cez víkend som si pozrel otvorenú hviezdokopu M35 v Blížencoch. Do zorného poľa sa mi zmesitla spolu s NGC 2158, ďalšou otvorenou hviezdokopou.

Na rozdiel od známych X&h Per ide o hviezdokopy v dosť rozdielnych vzdialenostiach. Konkréthe 2000sv. rokov pre M35 vs. 11000sv. rokov pre NGC2158. To z nich podľa mňa robí kandidáta na túto kategóriu. Zatiaľčo M35 je veľká a v podstate akýkoľvek ďalekohľad ju rozloží na jednotlivé hviezdy, druhá z nich je viacmenej len hmlistý obláčik - aspoň taký bol môj prvý pohľad v 24mm Panopticu (zv 66x) Najkrajší pohľad na dvojicu bol 16mm naglerom (99x) z povrchu NGC2158. Ďalej som pridal na zväčšení (9mm, 177x) ale vzhľadom na podmienky a "čistoru zrkadla" bolo toto moc, vrátil som sa trochu späť (DeLite 11mm, 145x) a to bol pre zmenu najkrajší pohľad na samotnú menšiu hviezdokopu. zjavovali sa aj samotné slabšie hviezdy v nej a bočným pohľadom ich množstvo vzrástlo

Ešte zaujímavosť, napadlo ma skúsiť aj TV Plossl 15mm. Napriek tomu, že ak ide o deep sky preferujem široké zorné pole, tak musím uznať že rozpad na jednotlivé hviezdy ma prekvapil. Vlastne som ním pozeral hneď po Nagleri 16mm a ten rozdiel bol viditeľný na prvý pohľad. Predpokladám tiež že ak by bola obloha len o kúsok priezračnejšia NGC2158 by sa na hviezdy rozpadla hádam aj pri najmenšom zväčšení. No a plus to zrkadlo.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Odpovědět