Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#541

Příspěvek od ladis »

Moc hezký report!

Krom M92 a M13 je v Her ještě moc pěkná a jasná kulovka NGC 6229! Je jen menší a v dobsonu 200mm vypadá jako M13ka z lidlskopu. Určitě se k ní vrať.

Jinak gratuluji k Řasám a S. Americe!

Já včera pozoroval vše, co Ty a ještě nějaké galaxijní kupy a menší slabší kulovky krom vypalovaček M10 a M12, M5 a M3.

NGC 6888 "Srpkovku" jsem viděl v třístovce velice pěkně z jičínské zahrady. Včera (dnes) byla vůbec velice průzračná obloha a suchý vzduch alespoň u nás. Třístovka i z města ukázala hodně - Srpkovka byla nejlépe vidět při 80x v nagleru 17mm v 12" a UHC Astronomik 2". Svítila velice.

Obecně pokud nevidíš z dané lokality NGC 3628 (třetí z tripletu Leo), těžko uvidíš Srpkovku. Zkus ji z lepší oblohy, nelze ji přehlídnout. Pozor! Použij menší zvětšení, je velká. Ideálně velikost výstupní pupily kolem 3-4mm...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#542

Příspěvek od Karell »

Jestli tě chytly kulovky, nezapomeň na M22 ve Střelci, to je, podle mého skromného názoru, nejkrásnější kulová hvězdokupa naší oblohy.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jarní a letní pozorování

#543

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky za tipy. Nejbližší další cíl bude asi Berenika a Panna (a pořád jsem neviděl M31), ale celkově toho mám ještě hooooooodně před sebou a těším se na letní výpravy za tmou, kde třeba v Labuti nebudou jen opary, ale fakt tvary. (vzal jsem to astro z gruntu a další upgrade dobsona - řidičák - už je v procesu :))
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#544

Příspěvek od elon254 »

Dobrý report Dansemacabre. Na detaily v galaxiích a slabší objekty to hold chce úplnou tmu. Ve Vlasech pak vyzkoušej NGC 4565-tam bys mohl pozorovat prachová mračna ve středové rovině disku.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#545

Příspěvek od elon254 »

Včera a dnes jsem pokračoval pozorováním galaxií v Honících Psech. Měl jsem při ruce Triatlas od Torrese do 13 mag. Při zvětšeních 64x-267x, za silného větru, průměrného seeingu Pick. 6/10, ale dobré transparentnosti oblohy jsem severovýchodním směrem od Beta honících psů pozoroval ve 14" celkem dobře detekovatelnou NGC 4618, slabší NGC 4625 a ještě slabší NGC 4655. Vrátil jsem se k M 94, ale zase jsem viděl jen centrální zjasnění a maximálně jeden kroužek plynule přecházející do hala a nic víc. Severovýchodně od Alfa Honicích Psů se nacházejí seskupení slabých galaxií z nichž nejjasnější je NGC4037 s velmi slabými souputníky, které Torres jen čísluje14003,14004, 14020 atd., tak nevím jestli se jedné NGC objekty nebo jiné, ale ve vzdálenosti 1 a 2 stupně od Alfa H.P.(severovýchodně) se nachází velmi těžce detekovatelné jako by dvě galaktické "kupy" na sebou, ale jako cluster je označené nemá. Jihovýchodně od Alfa H.P. jsem pozoroval čtyři NGC objekty: NGC 4868, 4914,5005, 5033 a dále taky nějaké objekty 14xxx, tam jich je, ale tolik, že je neumím spolehlivě detekovat(-podobně jakou ty kupy/nekupy). V Honících Psech se nachází Hickson 68. Obsahuje pět galaxií 11,8-12,3 mag. a ve 14" je vizuálně dobře detekovatelný. Nejvíce bylo vidět na galaxii "c" NGC 5350-zde bylo parné protažení jasnějšího jádra ve směru jihovýchod-severozápad a okolní halo protažené ve směru severovýchod-jihozápad s náznaky ramen-ramena byla děsná duchařina a nebyl jsem si ale vůbec jistý, tak jsem je nezakreslil. U galaxie "a"- NGC 5353, bylo pozorovatelné protažení ve směru jihovýchod-severozápad.
Kresba zde




Poté jsem v jihozápadní části souhvězdí H.P. pozoroval galaxií NGC 4151. Je to galaxie s aktivním jádrem, dočetl jsem se, že má kolísavou jasnost 10,5-12,2mag. a to v důsledku aktivity velmi hmotné černé díry v jejím centru. Kolísání jasnosti NGC 4151 lze pozorovat i vizuálně. Dále jsem pozoroval nepravidelnou galaxii NGC 4214 a pak krásnou "jehlu" 10 mag. NGC 4244, velikosti 17x2 úhlové minuty a ve 14" bylo patrné mírné centrální zjasnění v rovině disku.V té době už tady dul řádný povichr a musel jsem balit.

UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#546

Příspěvek od Sasa3 »

Paradni kresby, Leone!
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jarní a letní pozorování

#547

Příspěvek od 4Brunco »

Pekne odpozorovane elon, dalsi typ na Ihlu sa hodi, tieto v 6" vyzeraju najlepsie. Inak ja som si tiez vcera vecer prisiel na svoje. Sice iba zo zahradky, kde mame pomerne silny svetelny smog od Bratislavy, ale kedze nemame poulicne osvetlenie tak sa to este celkom da a bola krasna noc a okolo zenitu to bola parada.
Naprv som kukol M97 a M108, ktore som doteraz nevidel, krasna dvojica, v sovej hmlovine som nejake detaily ani centralnu hviezdicku nevidel aj ked UHC filter ju naozaj dobre zosilil, potom som sa pokochal na M81,M82 ktore uplne vypalovaly. Dalej virova glaxie ktorej som vykukal nielen halo ale aj ramena ale zial iba ako plochu bez detailov. e Lyrae, teda Double double sa mi podarilo krasne odseparovat, v tomto mi celkom pomohol orho okular z barlowom, zvacsenie cca 350x a nakonec som sa dlho kochal M13 v herkulovy. Uzasne mnozstvo hviezd v nej bolo videt a krasne sa trblietala vdaka premelivemu az mizernemu seeingu ale efekt to bol uzasny.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jarní a letní pozorování

#548

Příspěvek od Rekmarik »

za silného větru, průměrného seeingu Pick. 6/10
To mi připomnělo, jak dobře ty naše tubusy (14-16") umí pěkně lapat vítr, když jsou optimálně natočené :)

Pěkný report i kresby Leone
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#549

Příspěvek od elon254 »

Děkuji za odezvu chlapi. Do těch větších trubek už se vítr opírá řádně, to máš pravdu Marku.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#550

Příspěvek od ladis »

Já dnes ocenil trubkovou konstrukci mého Meade LB 12", když jsme pozorovali v polských jizerkách v 1000mnm a chvílemi opravdu pěkně foukalo. S plnotubusem bych asi trochu bojoval dnes...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Jarní a letní pozorování

#551

Příspěvek od elon254 »

Na větrné počasí, je otevřená konstrukce méně náchylná než plné roury. Jak postupně sílíl vítr, taky sem pozoroval jen s trubkama, bez přehozu. Od "vichřice" výš, už nepomůže ani sumdat hadr ;).
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#552

Příspěvek od ladis »

Přesně Leone, přehoz už ani nedávám, neboť pozoruju většinou z hor, kde není světlo a zároveň otevřený sekundár, náchylnější na rosení (což díky větru dnes nebyl případ), řeším výhřevem. Ono chvílemi mi to hnulo větrem v azimutu i přes trubky  Výhoda větru je jasná, nic se nerosí, ani okulár hledáčku, ani sekundár. Horší je to s mapkama laminovanýma volně položenýma, to člověk musí zatěžovat něčím, aby to neodlétlo. Ale obloha dnes byla v jizerkách opět luxusní, SQM-L nad 21.60 MSA v zenitu a to šajnovala Mléčná dráha jak blázen. V horách mě vždy fascinují černé, tmavé mraky vůči mnohem světlejší obloze  Docela hezký byl kontrast svítící stříbrné Mléčné dráhy, tmavší horské oblohy plné hvězd a sem tam ojedinělých (převážně kolem horizontu) se objevivších černých mraků. K tomu zatopené údolí v mlze a člověk vysoko, kde je už jen ta obloha celá posetá tisíci hvězdami, k tomu i v 1000 metrech zpívali ptáci, no paráda  8-)

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

Jarní a letní pozorování

#553

Příspěvek od Hasan »

Skvělé reporty. Jsou pro mne velkou inspirací a nemůžu se kvůli nim dočkat, až na moravě zase uvidíme hvězdy :-?

ladis: Pěkná pohádka. O takové si můžu nechat zdát. U nás nevím o místech, kde by se dalo zajet s vybavením a pozorovat v místech 1000m nad mořem
SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#554

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 15/779#779][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
inecas
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 05. 2015, 02:34

Jarní a letní pozorování

#555

Příspěvek od inecas »

Zdravím. Docela mně zaujali reporty od Dansemacabre a vypadá to že podobným svědectvím začátečníku je tohle vlákno nakloněné, přidal bych taky pár postřehů z mích začátku, které probíhají právě na jarní obloze. Třeba to někomu poslouží, a třeba se i já dozvím, že dělám něco úplně blbě.

Ale pěkně popořádku: v astronomii zatím docela lameřím: začal jsem pár měsíců zpátky pohledem na Jupiterove měsíce přes Meoptu AD800 po dědečkovi a bylo jasné, že chci vidět víc a víc jak planety mě zajímali DSO. Takže nasledoval nekonečný výzkum e-shopů a naštěstí i astro-fóra, takže jsem si ušetřil několik nezdařilých nákupú tmavých achromátů na EQ montáži (astro-foto zatím neplánuju) a místo toho se rozhodl podívat na svět za zrcadlem přes nějaký větší dobson: jak psal Dansemacabre, taky jsem se setkal s názorama, že by před něčím větším měl člověk nejdřív něco nalítat na triédrech, ale přesto jsem se rozhodl risknout to. Navíc jsem dobsona 10'' sehnal víc než symbolicky, přímo od astroložky (i pro ten teleskop to bylo osudné, jinak by optiku určite rozežrali vonné tyčinky:) a přímo z Brna. Byli k tomu taky i nějaké ty Plossl okuláry (5, 6, 10, 25) takže začátečnícky set jak vyšitý. Počasí prvních nocí mi moc nepřálo, ale aspoň jsem mel čas na nacvičení kolimace, další studium na netu, sehnání nějaké té literatury a pod. Hlavně jsem měl štěstí v knihovně na Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy, s kterým ještě určitě strávím spoustu večerů: doufám, že se zase někdy objeví i v obchodech.

Kvůli počasí a měsíci jsem prvních pár večerů pozoroval z balkónu hlavně měsíc a planety. Z města jsem se pokoušel o nejake DSO, ale dle očekávání to nebylo úplně snadné. Pokusy o virovku vedli hlavně k bolestem za krkem (třeba si někdy pořídím i hledáček se zenitovým zrcátkem, ale zatím budu muset vydržet), samozřejmě jsem z města nic nevidel. Nakonec byl můj první úlovek na druhé strane: M80 ve škorpionovi, kde mě nejdřív zaujal Antares, kterého modro-červené přebliky působili spíš jak letadlo.

Až včera se mi povedlo vyrazit za Brno, podle tipu na AF do Radkovic u Hrotovic, (60 km za Brnem JZ, 49.0675681N, 15.9813308E); po cestě me stihla zkontrolovat silniční hlídka, takže moji připravenost jsem měl oficiálně potvrzenou; nejdřív jsem našel docela pěknou pěšinku v údolí, ale docela blízko se ozývali nějaké opilecké zvuky a žáby: na kontakt s existencema jiného druhu jsem zkutečně neměl chuť, tak jsem se ještě rozhlídnul jinde. Místo bylo pěkné, na jihu nesvítilo prakticky nic, pár světýlek na horizontu a občas osvětlení z ohňostroje u Brněnské přehrady.

Po kolimaci (lesson learned: nejdřív odšroubovat výtah, pak kolimovat jsem začal na Jupiteru: zrovna přecházel přes kotouček Callisto: bylo to hezky vidět, Cassiniho dělení na Saturnu taky;

Zkouška ohněm byla virovka M51: šel jsem docela na jistotu: v Brně jsem ji hledal několik nocí po sobě (samozřejmě neúspěšně), takže okolí Alkaidu jsem měl docela zmáklé: a pověst nelhala, skutečně tam ty dva mlhavé obláčky byli. Na víc detailů budu muset ještě natrénovat zrak, ale bylo to určitě povzbudivé. Následovali M65 a M66 ve lvovi, M94 v honících psech, M104 Sombrero v panně: s každou galaxií jsem viděl a trochu víc: jsem zvědavý, jak se budou jevit po víc iteracích. pokoušel jsem se taky o M49, ale nebyl jsem sto to vyskákat a už jsem začínal být unavený: přece jenom, předchozí noc jsem taky moc nespal: taky bych si měl nechat něco i na příště, doufám, že kupy v panně stihnu dřív, než letos opustí oblohu.

Po galaxiích ještě přišli na řadu hvězdokupy, které se hledají o poznání lip, minimálne M3 a M5 bylo možné vytušit už v hledáčku, takže nebylo potřeba až tak skákat: stačilo nastavit elevaci na nejaké jasné hvězdě a pak postupně posouvat po azimutu a hledat. Obě hvězdokupy měli při 240x zvětšení krásnou zrnitost a pocit prostorovosti.
Před půlnocí začínal vykukovat měsíc: nevím, jestli zkušenému pozorovateli stojí za to vytahovat svou techniku 3 dny po úplňku, každopádně oranžový kotouček stál určitě za to a vyzkoušel jsem mobil s „profesionální astrofoto vylepšením“ v podobě červené fólie z vhodné igelitky přes display proti oslnění a ulovil tohle (takže ode dnes mám jasno, že ten obrázek na měsíci je veverka)



Pak mi nad hlavou prolítla ISS, měsíc už začal docela svítil a já začal balit, první výlet za tmou stál určitě za to a už teď se těším na příště.
Dobson SW 256/1200, Delta Optical 7x50 ED, Astronomik UHC a CLS
Odpovědět