Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#16

Příspěvek od MMys »

Tak jsem včera přeci jen vyjel se 400-kou (jen na pozorování, usoudil jsem že fotit v tom větru a nejistém počasí nemělo význam, i když bývalo by to asi šlo). Ješte společně s Kubou (caribic).

Po příjezdu jsem nejprve musel vyčkat asi hodinu na vytemperování zrcadla, protože výjezd byl nečekaný a tak dalekohled nebyl "předtemperovaný" z balkona jako jindy.

Obloha byla sice vyfoukaná, ale přeci jen jsme byli pouhých 12km od Hradce, tak to bylo znát. V zenitu jsem naměřil jas oblohy 20.88 MSA, což je v Bělečku stav z těch kvalitnějších. Na první pohled to tak nevypadalo, ale za to může na hvězdy chudá jarní obloha.

Začali jsme otřepanými messiery, protože jarní oblohu ještě tento dalekohled nezažil. Mezi přecházejícími mraky tak přišly na řadu nejznámější objekty, aby se kuba taky podíval větším dalekohledem.

M3 - co na to povídat, v 7mm Nagleru hvězdokoupa rozsetá přes 2/3 zorného pole, prostě nádhera.

M51 - po počátečním zklamáním daném malým zvětšením jsem postupně skončil opět až u 7mm, kde už obloha ztmavla, obě galaxie byly takřka přes celé zorné pole, se spirálními rameny a temnými oblastmi mezi. Krásně viditelná NGC5195, s tmavým klínem v ní, i most spojující obě galaxie. Pro pokus jsem tam strčil i UHC filtr, a došlo k podobnému jevu jako v zimě na šerlichu u M101. Galaxie celkově zeslábla, obloha absolutně ztmava, a zvýraznily se některé oblasti ve spirálních  ramenech, ty, kde jsou emisní mlhoviny.

M81 a M82 - M81 mne nijak moc neuchvátila, což je na zdejší obloze tady dole obvyklé, viděl jsem ji už mockrát a lépe, zato M82 mne tentokrát velmi překvapila. Zřejmě za to může seeing, který se k půlnoci velmi zlepšil. v 7mm okuláru přes polovinu zorného pole, plná jemných struktur, které nedokážu popsat, ale prostě taková zrnitá, s více zjasněními, jakoby flekatá, s šikmým temným zářezem kousek od středu.

M101 - zde se bohužel ukazuje, že ani velký přístroj nic nenadělá, když je obloha světlá. Spirální ramena byla sice vidět, ale znám ji lépe.

Tykadla - NGC 4038/NGC 4039, hledání mi dalo trochu zabrat, byla už docela nízko a v části oblohy kde svítí Pardubice. Protože Intelliscope mi zmrnul (odezva displeje mnoho sekund), "šmejdil" jsem tam podle mapky. Nakonec se "srdíčko" ukázalo. Obě galaxie vypadají opravdu jako srdíčko, prostě dva oválky dotýkající se jednou špičkou, se zjasněním u krajů a lehkým potemněním uprostřed. "Tykadla" pochopitelně neviditelná. Ale už se na ni těším pod pořádnou oblohou.

Pak se to trochu vymetlo nad Hradcem, kde se skláněli k obzoru blíženci, a vzpoměl jsem si na Lulina. Naštěstí jsem vyštrachal ve fotobatohu mapku, podle které jsem ji před několika týdny fotil u tchána. Dal jsem do dobsona 26mm Nagler (pěkný hledáček) a doskákal na dané místo. Skutečně tam byl mlhavý obláček, bohužel obloha byla tak světlá, ve směru Hradce, že jsem nějaký náznak ohonu nebyl schopen vystopovat. Ani větší zvětšení nepomohlo. Kontrast proti světlé obloze byl prostě malý.

Dalekohled byl už teď dokonale vytemperovaný, tak jsme to namířili na Saturn. Seeing byl velmi malý. Obraz, zvláště když přestalo foukat, při zvětšení 500x (4mm okulár Vixen LV) naprosto excelentní. Sevřené prstence, ale mezera mezi nimi a planetou jasně viditelná, linka prstence přes planetu, jemné prouhování saturnova disku - pásy v atmosféře, potemnění polárních oblastí. Detekoval jsem ale opět lehoulinký astigmatismus v obraze, na planetách je to hned vidět. Někde je něco špatně, ta tenoučká 400-ka je prostě hodně háklivá na uložení.    
 
M106 - naprostá nádhera, takhle velkým dalekohledem ji vidím poprvé. Je to velká galaxie. Centrální část této aktivní seyfertovy galaxie je  opravdu jasná, lze použít velké zvětšení, zkoušel jsem i 500x na detaily středu, pak jsem se vrátil k 285x. Je vidět výrazná a velmi jasná (proti zbytku galaxie) příčka, spirální ramena a bočním pohledem i slabé halo okolo. Kolem jsou menší galaxie, pěkná je i blízká NGC 4226, s náznakem tmavého pásu.

M65 a M66 - nejlepší se sedmičkou při 285x. Je vidět spirálová struktura a potemnění mezi spirálními rameny u M65 a krásně i příčka u M66.
Blízká třetí z trojice galaxií ve lvu - NGC 3628 bohužel opět utrpěla světlejší oblohou. Světlejší jako by spíš pás, než oválek, s náznakem dělení temným pásem. Do boků do ztracena, slabší okraje jsem bohužel nevylovil s žádným okulárem.

M108 - protažený "strakatý" oválek s několika shluky-zjasněními.

M109 - mlhavý oválek s jasnějším středem. Spirální struktura těžko, spíš na hranici. Okraje měly slabý kontrast vůči obloze.

NGC 4449 - zvláštní galaxie, nikdy jsem na ni ještě asi nekoukal. Nepravidelné shluky jasnějších oblastích-chomáčků, nevím jak to popsat, to se musí vidět.    

pokračování...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#17

Příspěvek od MMys »

Eskymák - vzpoměl jsem si na něj, letos v zimě jsem ho ještě neviděl. Blíženci už sice byli nízko a nad Hradcem, ale to spravilo velké zvětšení, a pozdějii UHC a OII filtr. Seeing byl v tomhle okamžiku naprosto excelentní. Dal jsem tam zv. 500x, kratší okulár nemaje.  Nádherný to pohled. Kruhová skvrna s oválným trojúhelníkovým zjasněním uprostřed. Když jsem "šmejdil" pohledem po zorném poli, zdálo se mi, jako bych v té slabší obálce viděl nějaké takové vláknité či zrnité struktury. Vím jsou na fotkách. Ale viděl jste je někdo na vlastní oči ?

Od dokonalosti ten obraz při zv. 500x kazil už jen ten nepatrný astigmatismus, který mi nedovoloval naprosto jednoznačně určit, kdy přesně je zaostřeno. Ale já věděl, že to umí kreslit ještě lépe. Vzal jsem tedy imbusák a povolil těch 8 šroubů, co drží takové plechové opory na bocích, říznuté na laseru s přesným poloměrem jako má zrcadlo. Zrcadlo se úplně uvolnilo (a bylo mi okamžitě jasné co se zase stalo, bylo trošku přimáčklé z boku, jak se mrazem (bylo -5) vše trošku smrsklo a nebyly tam asi dostatečné vůle). Nyní s ním šlo v uložení sice rukou zakvedlat do boků, ALE - astigmatismus byl náhle úplně pryč. Rychle jsem přehodil dalekohled zpátky na Saturn, protože se k němu už zase blížily mraky. To co jsem uviděl nyní mi naprosto vyrazilo dech. Jestliže předtím byl obraz při 500x ještě nepatrně měkký, a mimo zaostření se tenoučké prstence jakoby zdvojovaly, nyní byl obraz naprosto žiletkově ostrý, a při rozostřování pouze měknul a rozostřoval se krásně kruhově. Vydržel jsem na tu nádheru koukat snad přes čtvrt hodiny. Stále znova a znova si nechat planetu přejíždět přes zorné pole, a vyčkávat na okamžiky, kdy se obraz zastaví zcela.  

Tahle událost zcela rozptýlila moje poslední pochybnosti o tom, jestli je nebo není zrcadlo dobré. Zrcadlo je dobré, o tom již nyní asi není pochyb, ale jak je moc tenké (25mm) je velmi háklivé na uložení. Škoda že se tehdy nedařilo Liborovi sehnat o něco tlustší disk, i když takhle je to zase krásně lehké, což jsem vlastně chtěl. Prostě musím předělat uložení zrcadla, asi na osvědčené opásání popruhem. Aby bylo vždy naprosto volně ložené na těch 27 bodech. Jakýkoli i mírný tlak z boku je okamžitě vidět.  

Kubo, neměl jsi jezdit o půlnoci domů. To nejlepší jsem zažil až mezi půlnocí a čtvrt na dvě.  

Na další objekty už bohužel nedošlo (galaxie v panně a tak). Od SZ přišly mraky a začalo sněžit. Tak jsem to rychle zadekloval a složil do kufru. Cestou domů se ukázalo, že jsem sice zbytečně zpanikařil, a že to zase za půl hodiny přešlo, stačilo by bývalo mít pytel na dalekohled a počkat. Jenomže tím, že jsem neměl sebou výbavu na focení, tak i igelitové pytle na dalekohledy odpočívaly v bedně s montáží. A doma na poličce odpočívaly zapomenuté rukavice, takže stejně nevím, jak dlouho bych to v tom větru a -5 stupních ještě vydržel.    

Každopádně po dlouhé době s přihlédnutím k podmínkám zde dole zase jedna hodně vydařená noc.

Nejtmavší změřená obloha, po půlnoci, kdy už byly zhaslé okolní vesnice, se vyšplhala až na 21.04 MSA a stabilně se tam držela až do chumelenice. Bohužel, směrem k obzoru se to výrazně horší, za což můžou ty "čepice" od měst okolo.    

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#18

Příspěvek od stana »

Eskymák je můj oblíbený objekt..Akorát jsme s kolegou nevěděli, zda vidíme i jeho čepici, ale asi jo... ;)
Jen škoda, že jsem tu vyfoukanou oblohu jaksi po pivně-plechovkové smršti včera zaspal...
:-[ :-/
P.S. Ono s tím zrcadlem mám taky zkušenost...Jsem měl Dobsona celý den v autě naležato a po vyndání následně při pozorování jsem měl obraz jakýsi šišatý...Proto už je naprostá nutnost Dobsona uloženého v chajdě mít vždy v poloze tovární komín a teda zrcadlo dole a vodorovně...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Jarní a letní pozorování

#19

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj. Musím s Martinem jedině souhlasit. Včera večer jsem si na některých objektech (M3, M57, M82 ...) opravdu málem sednul na zadek Mile mě překvapil taky Saturn, když už jsem ho konečně viděl taky při pořádném zvětšení se vším všudy. Jediné co mě večer zklamalo, byla zima (hodně jsem to podcenil) a že jsem nemohl zůstat v Bělečku déle, protože bych ráno nevstal do rachoty. Už tak těch necelých 5 hodin bylo málo  :-/ .

Jinak super večer a MMys díky za pořádné pokoukání !!!

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#20

Příspěvek od shodam »

Dovolím si sem také přidat svou krátkou zprávu ze včerejší noci. Ačkoli stana v jiném tématu spílal meteorologům ohledně nepřesných předpovědí, tady u mě v západních Čechách jim to celkem vyšlo a alespoň část noci takové nějaké polojasno skutečně bylo. Po pozorovatelsky ne úplně vydařené Šumavě to v každém případě bylo jako balzám na duši :)

Na svém oblíbeném místě jsem tedy rozložil nádobíčko hned zvečera a zatímco se dobson (200mm) temperoval, cvaknul jsem pro legraci kompaktem párkrát oblast Orionu. Docela mě pak doma překvapilo, že i na takových neskládaných snímcích z ještě světlé oblohy zcela jednoznačně září červená barva M42. Asi se co nejdřív inspiruju Luďkem tady z fóra, postavím Poncetku a dám se na focení deep-sky kompaktem ;).

Po téhle fotografické vložce jsem už přesunul k dalekohledu a zamířil do Blíženců. Měl jsem v úmyslu podívat se konečně větším dalekohledem na kometu Lulin. V minulých měsících jsem ji několikrát pozoroval triedrem 10x50 a tak jsem byl zvědavý, co ukáže dobson. Nalezení zde samozřejmě nebyl problém, ale žádný zázrak se bohužel nekonal. Kombinace jasné večerní oblohy, svitu dorůstajícího měsíce a již hodně snížené jasnosti komety způsobila, že Lulin působil docela nenápadně a krátký ohon na východ se dal vytušit pouze nepřímým viděním. Škoda :'(.

Dalším objektem k pozorování byla samozřejmě M42, kterou jsem nemohl vynechat i v takto již nepříznivé poloze. Oproti pohledu v zimě byl zážitek samozřejmě poloviční, ale povedlo se mi zde poprvé vyzkoušet zatracovaný mlhovinový filtr od TS. Dojem mám celkem pozitivní, protože M42 ihned zvětšila svůj rozsah minimálně o jednu třetinu a vypadala tak ještě o něco impozantněji než obvykle. Na nějaké závěry ohledně filtru to samozřejmě nestačí, nicméně alespoň vím, že to přecejenom "něco" dělá ;).

Po tomhle vydařeném pozorovacím začátku bohužel nastala vynucená pauza způsobená počasím, které nedbalo předpovědi a změnilo se z polojasna na oblačno. Až do půl jedenácté se jenom chvílemi objevovaly malé díry blízko zenitu. Snažil jsem se ale i tak využít čas k pozorování a povedlo se mi odškrtnout si dva Messiery M108 a M97. Galaxie se nejevila jako nějak zvlášť pohledná (hodně protažený oválek bez podrobností), ale ozvláštňuje jí hvězda 12. magnitudy. Ta sice, jak jsem si přečetl v "chytré knížce", do galaxie nepatří, ale vyvolává perfektní dojem, jakoby jí šlo už už rozložit na jednotlivé hvězdy :P. Soví mlhovina rovněž pěkná, ale bohužel bez očí, které se posléze neukázaly ani s filtrem. Tady UHC filtr lehce zklamal, protože ztmavil nejen oblohu ale i samotnou mlhovinu a kontrast nijak nezvýšil.

Vrchol pozorovací noci pro mě nastal mezi půl jedenáctou a půlnocí. Obloha se konečně vyjasnila a tak jsem zamířil dalekohled do souhvězdí Lva a jal se pozorovat místní galaxie. Obě známé skupiny byly naprosto skvělé a utvrdily mě v přesvědčení, že i 200mm dalekohled je na deep-sky plně dostatečný (což je můj příspěvek do tématu "Jakým průměrem to začíná stát za to" :)). Žádné anonymní obláčky, ale hezky rozlišitelné tvary, které vynikly zvlášť při malém zvětšení, kdy se celé skupiny dostaly do jednoho zorného pole. Zvlášť se mi líbily galaxie M95, M65 a M66, u který jsem nepřímým viděním celkem dobře rozeznával spirální ramena. Nádhera! (pokud ta struktura není mým dalekohledem viditelná a jenom jsem si to namlouval, tak mě prosím nekamenujte...ale opravdu si nevymýšlím).

Další oblastí, na kterou jsem se zaměřil, byly Vlasy Bereniky. Myslím, že nikdy dřív jsem sem moc nekoukal a to byla evidentně chyba. Místní galaxie jsou sice pouhá NGC, ale s Messiery si nijak nezadají. Zvlášť bych chtěl doporučit NGC 4565 a fantastickou skupinu 4631 s 4656. Poloha z profilu, jasné jádro, kontrast...co dodat :). Pozorování galaxií jsem si poté ještě proložil hezkou kulovou hvězdokupou M53, v okrajích dobře rozložitelnou na jednotlivé hvězdy a spokojenost byla dokonalá.

Úsměv mě trochu přešel až když jsem odhlédnul od dalekohledu a zjistil, že obloha se znovu kompletně zatáhla a posledním kouskem hvězdného nebe byl Havran nízko nad horizontem. Přesto jsem neváhal a vyrazil i tam a stihnul ještě odlovit nevýraznou planetární mlhovinu NGC 4361. Pak už řeklo počasí definitivně dost a já mohl začít balit. V každém případě to ale byla skvělá noc a po tom půstu z posledních měsíců působila až neskutečně. A dnes to vypadá zase parádně....astronomie je krásná!!! [smiley=thumbsup.gif]              
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jarní a letní pozorování

#21

Příspěvek od Habl »

Od 3 hodiny SELČ bylo jasno i na severu Čech. Otevřel jsem prosklenou harmoniku u lodžie a pozoroval M10,12 a 19 v Hadonoši, M13 as M92 v Herkulu, M101 ve Velkém Medvědu a M51 v Honících psech.
Pak již začínalo trochu svítat. Je to moje první pozorování v letošním roce.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#22

Příspěvek od Tulen »

30. března večer jsem si schrupnul v rámci uspávání mimina s tím, že když se po půlnoci probudím a bude jasno, tak jdu pozorovat. Noc byla opravdu pěkná, škoda, že nebyly takové podmínky po celé ČR, že. MHV mýma očima byla 5.75 - hvězda BSC HR6618 uprostřed hlavy Draka.
Byl jsem venku od 1.00 do 5.15 SELČ a věnoval jsem se lovu dosud chybějících objektů Messierova katalogu a planetek, které jsou zrovna kolem opozice, tj. nejlépe pozorovatelné. V tuto roční dobu se planetky v opozici promítají do Panny a Vah a ty u mě ve Smečně dřív než o půlnoci pozorovat nejdou, protože jsou už celkem nízko a jihovýchodní obzor mám zabitý Kladnem a Prahou.
Ze starých známých objektů jsem pozoroval galaxii M83 v Hydře - je hodně veliká, takže nevýrazná, v mém dalekohledu duchařina. Náladu jsem si vylepšil Sombrerem M104 na hranici Panny a Havrana - byl vidět prachový pás po délce galaxie.
Od krásné kulovky M5 v Hlavě Hada jsem se navigoval k planetce (6) Hebe, jasnost 10.3. U planetky jsem viděl hvězdičku, kterou jsem neměl na vytištěné mapce s hvězdami do magnitudy 11.5. Podle CdC jsem zjistil, že je to TYC 341-117-1 s magnitudou 11.92, což je zatím nejslabší objekt pozorovaný mým dalekohledem.
Další tři planetky z Panny: (14) Irene, jasnost 9.2; (8) Flora, jasnost 10.1; (68) Leto, jasnost 11.6. Ve Vahách jsem viděl planetku (187) Lamberta s jasností 10.9. a v Havranovi (25) Phocaea s jasností 11.1.

Pak přišly na řadu chybějící Messiery kolem Štíra.
M4 bych bez podrobné mapky vůbec nenašel, jak je veliká, tak je dost nevýrazná a na mé obloze blízko Kladna nebyla skoro vidět. Nedaleká M80, ač papírově slabší, byla naproti tomu pěkně vidět naprosto bez problémů.
Dost slabý objekt byla kulovka M19 v Hadonoši, jižnější M62 byla zato vidět velmi dobře.
S otevřenkami u ocasu Štíra to vypadalo dost bledě, nakonec jsem našel M6, došel jsem k ní shora od hvězdy 45 Oph. Pod ní už byl opar, takže M7 nespatřena ani náhodou.
Kromě M7 mi do kompletace Messiera chybí ještě dvě nejjižnější kulovky ve Střelci M69 a M70.

Večer jsem opět vytáhnul dalekohled a podíval se na planetku (2) Pallas. Mezi 21.20 a 21.45 SELČ jsem zkusil, co udělá Měsíc s mými oblíbenými galaxiemi. Na M81 a M82 nebyl vidět žádný rozdíl oproti bezměsíčné noci (byly vidět např. prachové struktury v M82 jako tmavý zářez), zato M51 jsem málem nenašel, zbyl z ní sice obrovský, ale nevýrazný mlhavý flek, kde se dala jen náznakem tušit jasná jádra.
Na Měsíci mě naprosto uchvátila trojice kráterů Catarina, Cyrillus, Theophilus na okraji Mare Nectaris, takové detaily jsem na nich ještě neviděl. Díval jsem se na Měsíc poprvé po té, co mi v Supře zkolimovali dalekohled - že by to tak pomohlo? Je to možné......
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#23

Příspěvek od stana »

Dnes i přes otravně svítící Měsíc se dalo vidět nějaké ty galaxie ve Lvu, Panně a Velkém voze..
;)
Pozorování zakončeno pohledem na kulovku M13 v Herkulovi!
8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Jarní a letní pozorování

#24

Příspěvek od grajda »

Dneska ráno někdy o pěti jsem taky finišoval herkulovkou. Při zv 200, 286 a dokonce i 400 byla fakt impozantní. Měsíc byl za hory a za doly...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Jarní a letní pozorování

#25

Příspěvek od Kikan »

Tak se mi včera podařil docela zajímavý kousek: udělal jsem si poměrně rozsáhlou přehlídku galaxií a na konci pozorování jsem jen tak ze srandy zamířil dalekohled do oblasti, kde měla být M57. Byla v tu chvíli 8,5 stupně nad dost silně přesvětleným horizontem a ani při 100 násobném zvětšení nebylo zorné pole zdaleka tmavé a viděl jsem v něm jen velmi ztěžka 2 hvězdy. Pak jsem si řekl, že když už jsem si koupil ten UHC Astronomik Profi, tak že ho zkusím. Nasadil jsem ho, mrknu do okuláru a spadla mi čelist: viděl jsem přímým pohledem nejen ony dvě hvězdy, ale vylouplo se spolu s nimi i několik dalších, včetně milé M57. Neviděl jsem sice žádné detaily, jem mlhavý flek, ale i tak mi to přijde hodně překvapivé...
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#26

Příspěvek od ladis »

Jojo, tez obcas pri nasazeni UHC Lumicon se nestacim divit, jake detaily se ukazi...

Takova Laguna ci Omega s UHC, 200mm a pozorovani z hor, to je mazec pote.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#27

Příspěvek od Konihlav »

kdyz to tak ctu, tak na tom pozorovani asi fakt neco bude Ja vcera jen fotil (nejaky nesmysly a zda z toho vubec neco bude se teprve uvidi) a prave jsem s sebou mel vsechno, krome kufriku s okulary. Dobson v garazi pripraven, vse po ruce, jen ten kufrik jsem nechal v baraku. No a bal jsem se pro nej jit, protoze kdyby me nacapala pritelkyne doma, tak by me uz taky nemusela znova "pustit ven" a to jsem nechtel, tak jsem se jen kochal neozbrojenym okem - to mi prijde stejne vzrusujici pozoroval jsem tedy satelity a meteority a ze jich docela bylo... (hlavne pres foceny objekt :-/)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#28

Příspěvek od ladis »

No vidis, ja si zase zkusil foceni fotakem umistenym na EQ-5 se setakem a take to melo neco do sebe

Idealne pro me se divat dobsonem a jen tak na pohodu si fotit souhvezdi na delsi casy...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Jarní a letní pozorování

#29

Příspěvek od feromich »

Ak niekto rád pozoruje vretenovité galaxie, ala ngc 4565, 891, tak potom je veľmi pekná aj galaxia v Poľovných psoch ngc 4244. Je pomerne jasná, 10,3 mag a aj dosť veľká, takmer 18´x 2´. Pri dobrých podmienkach a zväčšení (200 a viac) vidno náznaky zjasnení.Pozrel som si ju 22. marca, skôr náhodou cez N 350, no a nedalo mi to, tak som si ju aj cvakol cez N 175/860 (snímok bez flatu).
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#30

Příspěvek od stana »

Dnes pozorování Dobsonem 300 s kolegou v Klužínku se zaměřením na galaxie..
Vzali jsme si na paškál DSO ve Lvu, Velkém voze, Panně, Honících psech, Vlasech Bereniky..
Bylo jich hrozně moc a už si je z hlavy ani nepamatuju...
Taky pokus o Rozetu s UHC čkem..No, něco tam bylo, ale objekt je to jednoznačně vhodnější pro focení..
Sbírka pozorovaných objektů uzavíraly otevřenky ve Vozkovi a Rakovi..
Pak už vylezl Měsíc a bylo hotovo.. :-/
P.S. S tím Red-Dotem a malým refraktorem 80/400 coby hledáčkem spokojenost a hledání DSO se velmi zrychlí a je daleko pohodlnější..I když některé galaxie byly v malokuku sotva vidět..

Velký vůz: M 81,82,101,108,109 NGC 2976,3077
Lev: M 65,66,95,96,105 NGC 2903, 3628
Panna: M 49,58,59,60,84,86,87,98
Vlasy Bereniky: M 64
Honící psi: M51,63
+ další, ale nevím které to přesně byly + občas se připletla nějaká ta kulová hvězdokupa/M53, NGC 5053/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět