Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#106

Příspěvek od MaG »

Na tmavé obloze je vidět srpková s UHC opravdu velmi dobře, ale bavíme se tu o obloze, jakou běžný člověk nemá ani jednou za rok, zatímco my za ní jezdíme pokud možno pokaždé.

V takovém případě vypadá jako celkem jasný srpek asi půlkruhového tvaru na popředí slabší kulaté bubliny. Tzn. že je vidět zhruba kruhový flek z něhož vystupuje o něco jasnější srpková mlhovina samotná. Popis tvaru berte s rezervou, ale zhruba tak nějak.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#107

Příspěvek od Sasa3 »

Jo, v Liticích a Zubří jsem NGC6888 ve větších dalekohledech s UHC filtry viděl. Přišlo mi ale, že je úhlově docela velká a tak bych měl mít šanci při zvětšeních kolem 40x na tmavé obloze i v 150mm dalekohledu. Snad někdy příště.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jarní a letní pozorování

#108

Příspěvek od michal.b »

No, ja bych 6888 TOP objektem rozhodne nenazval. Je to pomerne delikatni mlhovina, ktera chce trochu pozornosti a trpelivosti, pak se ukaze v cele sve krase. Rozhodne to ale neni tak, ze bych se tam kouknul a prastila me do oci. Bez UHC filtru je ve 150ce videt nejjasnejsi centralni cast, vnejsi casti srpku jsou docela ducharina. S UHC centralni cast vystoupi a je videt vcelku pekne, u vnejsich casti srpku se da pozornym pohledem dobre vysledovat jejich tvar (jedno rameno uzke, druhe naopak siroke a roztazene do plochy). Ve 250ce se potom daji pozorovat i drobne variace v jasnosti uvnitr mlhoviny. Pri pozorovani velmi pomaha charakteristicky lichobeznik, do ktereho je cast mlhoviny jakoby vetknuta. Tady je moje kresba z pozorovani 150kou+UHC pod dobrou oblohou (lepsi Bortle 4):

Ve skutecnosti samzrejme neni tak syta a je tam vice hvezd.

Co se tyce zmapovani podminek v Novohradkach - pokud se domluvime, neni problem aby si Sasa (nebo kdokoliv jiny) pujcil SQMac a udelal tam nejaka mereni, pokud tam nekdy pojede.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#109

Příspěvek od Sasa3 »


Ke zhodnocení podmínek můžeš použít například velmi dobrou a nenáročnou Bortle stupnici (originální článek od Johna Bortla, český překlad od Michala).
Pročetl jsem si tu stupnici a oblohu bych zpětně hodnotil jako Bortle 3. Tohle berte s rezervou, nevšímal jsem si těch detailů, které jsou v článku zmíněné. Rozhodně Mléčná dráha šla pěkně vidět už když vycházela (poněkud nezvyklý pohled...).
Určit MHV by bylo taky skvělé, ale již to klade trošku větší nároky na pozorovatele. Je důležité vědět, že MHV má vlastně pravděpodobnostní charakter atd. - kdybys chtěl, mohl bych Ti poslat nějaké dokumenty zabývající se technikou určování MHV. Chce to slušnou mapku (Třeba UMA máme zpracovanou tady - to je mapka, kde bereme v úvahu i spektrální typy a barevné indexy hvězd, to je dost důležité) a hlavně pak i slušnou adaptaci (ideálně alespoň 45 minut). Novohradky půjdou za dobré noci každopádně přes 7 mag. Na Šumavě mám za vynikající noci rekord 7,4 mag (byla to čistokrevná Bortle 2 obloha) a Novohrady by snad měly být ještě lepší (?).
Dík za mapku, jestli máš i další oblasti, vytisknu si je a můžu se příště pokusit MHV určit. Ten dokument o určování MHV si taky rád přečtu.

Jinak na tohle místo plánujeme s Hrochem a Alešem Žabokrtským na podzim další výlet. Takže pokud bude někdo ochoten zapůjčit měřič SQM (a vysvětlit, jak se s ním pracuje) můžem provést i tohle měření.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#110

Příspěvek od stana »

Dnešní pokoukání v Klužínku bylo o oblíbených letních mlhovinách kdy byly v permanenci filtry UHC i OIII:
Řasy s OIII filtrem parádní včetně Pickeringova trojůhelníku, a Amerika taktéž v Labuti vcelku pěkně a kompaktně vidět i v malém refra s UHC /hlavně Mexický záliv na první pohled udeří do povědomí jak známá část amerického kontinentu z atlasu/, Laguna na tři části, Omega krásné "véčko", Trifid o náznaku tří tmavých špic vpletených do světlého kola a i Orlí mlhovina byla mlhovina, i když vyduchařit něco, co je vidět výrazněji na fotkách je dost obtížné a spíš mlha kolem hvězd do tvaru letícího orla a s trochou fantazie teda....Sova s očima, Pacman spíš jen mlhavé haló kolem hnězdy..
Vděčnými objekty jsou kulové hvězdokupy, které navíc při této obloze snesou větší zvětšení a rozpadají se na hvězdy../Kulovky v Hadonošovi, Štíru/..
Dost dobrá planetárka Kočičí oko při 370 x..!
Vypadá opravdu jako oko kočky svítící ze tmy..teda tvarem určitě..
Planety - Saturn a Jupiter díky mizernému seeingu slabé a nad 150 x o ničem..

/A Měsíc spíš k vzteku, že vylezl tak brzo/ :-/
P.S. V "The Best of" pozorování dnes vyhrály Řasy v Labuti v Dobsonu 300 s Panoptikem 19 mm s OIII filtrem... 8-)
Prostě o něco menší zvětšení/79x/ a ostrý filtr vytáhly z řas detaily, co jsem ještě neviděl..
Řada ohnisek 19, 13 a 8 mm + Barlow/Powermate 2x je, a budu se opakovat, pro 300 mm dalekohled světelnosti 1:5 asi ideální...Nenapadá mě, že co dalšího za ohnisko bych potřeboval...Jedině pod extra tmavou oblohou nějaký delší 2'' okulár kolem 30 mm, ale moc by se ve výtahu nejspíš neohřál.. ;)
Dobson v bojové pohotovosti: ;D
http://img8.imageshack.us/img8/2518/obraz044trw.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/9641/obraz045ody.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/3100/obraz046c.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/1464/obraz047r.jpg
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#111

Příspěvek od ladis »

Mesic byl opravdu neprijemny, vychazel chvili po pulnoci.

Vcera jsme meli peknou pozorovaci seanci na Kumburku s Karlem a jeho synem Martinem. Mel jsem tu moznost je poprve poznat, jsou to oba velmi prijemni a sympaticti lide. Vzhledem k nadseni do astronomie, jake oba maji, si myslim, ze budou skveli pozorovatele! Karla zaujaly i pres absenci astronomicke noci galaxie v UMa a to me tesi, nebot galaxie jsou i "muj salek caje"!

Pro ukazku co lze videt 200kou dobsonem jsme prosli zakladni vdecne objekty letni oblohy. Asi nejvice oba zaujala M13ka rozlozena na hvezdy, stejne jako M81/82 a M57ka. Velmi vdecnym objektem pro nas vsechny byly i "Rasy" NGC6992 v Cyg pres UHC.
Kluci mohou rici, jak velky rozdil je pozorovat je bez a s pouzitim UHC filtru ;)

Par dalsich objektu jako planetarky, otevrenky a mlhoviny (Sev. Amerika, Sovi mlhovina) nas navnadilo na maximum prave ve chvili, kdy vychazel Mesic. Ten zacal az prilis rychle gumovat hvezdnou oblohu od vychodu k Labuti. Mrkli jsme se jeste na Jupitera a jeho 4 mesice (Jupiter pochopitelne bez jakychkoliv detailu) a Po namireni dobsona na Mesic a uziti si pekneho pohledu na kratery v terminatoru jsme poloslepi pomalu sbalili, pokecali a odjizdeli.

Pekna pozorovaci noc.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jarní a letní pozorování

#112

Příspěvek od ladin »

Stana & Ladis : pekne , kluci :)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#113

Příspěvek od stana »

P.S. Ohledně filtrů..Zda jsou potřeba i pod tmavou oblohu či ne, nebudu řešit a názory se mohou různit, ale BOD pro filtry /UHC, OIII/ je jednoznačně třeba v nastalé situaci včera, kdy začal Měsíc otravovat, ale planetárky a mlhoviny /k pozorování vhodné s mlhovinovými filtry abych byl přesnější/ se dalo pozorovat i za jeho neblahé "asistence" vesele dál.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#114

Příspěvek od ladis »

Souhlas. Na UHC Lumicon nedam dopustit a uz jsem s nim pozoroval planetarky i za rozedneni, kdy obloha byla modra 8-)

My jsme pozorovali vcera dokonce i galaxie za Mesice... Sever (Uma) byl pouzitelny az cca do 00:45h.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#115

Příspěvek od Tulen »

Po včerejší extrémní dohlednosti přes den jsem byl zvědavý, jestli bude extrémní i noc. Myslím, že nebyla, hodnotil bych ji jenom jako nadprůměr, především podle M101, kerá je takový můj indikátor - pokud je v okuláru 25mm vidět jako nápadné kolo, je obloha extrémně dobrá. A včera M101 nápadná nebyla, musel jsem ji potupně hledat podle mapky. M51 byla bez spirálové struktury. Pozoroval jsem od setmění až do východu Měsíce, konečně jsem si našel podle podrobné mapky Mexický záliv v Severní Americe. Byl v mém dalekohledu jen o málo nápadnější než Řasy (západní oblouk) - filtr nemám. Viděl jsem i M6 a M7 ve Štírovi. Po východu Měsíce jsem pokračoval s hvězdokupami. Zkusil jsem i Lagunu a Trifid. Laguna slabá, ale Trifid mě příjemně překvapil - byl obrovský s nepravidelnými tmavými pásy, takový jsem ho za rok, co mám dalekohled, ještě neviděl. Je tedy pravda, že Hyperion 17mm mám teprve od Vánoc. Napřed jsem myslel, že mám vidiny, ale když jsem pohnul dalekohledem, ta mlhovina se pohybovala zároveň s hvězdami.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#116

Příspěvek od stana »

Zajímavé...Laguna je totiž daleko výraznější/jasnější než Trifid.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#117

Příspěvek od Tulen »

To se nevylučuje. Byla slabá jako vždycky. i když jasnější než Trifid. Ale ty detaily v Trifidu jsem ještě nikdy neviděl, vlastně ani samotný Trifid takhle výrazný a velký. Jak tak koukám do pozorovacího deníku, tak jsem tyto objekty ve Střelci s novým Hyperionem pozoroval teprve podruhé - u mě je jihovýchodní obor dost zoufalý a musím počkat, až budou na jihu nebo na jihozápadě, ideálně tak v srpnu......
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#118

Příspěvek od stana »

Asi to chce UHC filtr... :-[
1800!
:D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#119

Příspěvek od stana »

Včera jsem chytal díry v mracích při jinak kvalitní obloze a dále jsem teda tak nějak testoval komba dvou Ethosů a Panoptika s Powermate. A prstenec M 57 a M 13 při 370 x bylo dost dobré...Při 230 x asi nejlepší pohled na tyto jasné a výrazné objekty!
Saturn při 370 x byl taky občas koukatelný..Ostatně kdy jindy než v těchto dnech, kdy je poměrně nadrůměrný seeing oproti podzimu či katastrofální zimě..
Koupi Powermate rozhodně nelituju a je to skvělý kus poctivého zeleného hardwéru!

P.S. Omega včera jak vyšitá, jak logo Rexony.. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jarní a letní pozorování

#120

Příspěvek od stana »

Dnes "návrat" po roce do souhvězdí Orla a z města s UHC jsem poměrně rychle po nepatrném zametání našel/hlavně díky RED-DOTU/ ty dvě známé planetárky - NGC 6804 /je úhlově menší/ a NGC 6781 /je úhlově trochu větší/. Jinak obě jsou takové světlejší kulaté mlžinky.. :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět