B33 - Horsehead

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#1

Příspěvek od Myzer »

Ďalší extrémny prípad. V každom prípade sa chcem presvedčiť, či by hmlovina mohla byť viditeľná pomocou UHC filtru.

Skúšal som ju hladať, myslím 25.12, podmienky boli samozrejme vynikajúce.
Mal som zo sebou ale dosť slabé mapy ani nie vo formáte A2, navyše len s hviezdami do 6. mag. Takže snaha bola zbytočná, nebolo šance.
Teraz som si vytlačil z Cdc tú oblasť, ako by vyzerala v zornom poli okulára /1,5st/. Je tam pár hviezd, podla ktorých by sa dalo orientovať.
Nastaviť do správnej polohy ďalekohľad je jednoduché vďaka jasným hviezdam dzeta a sigma Orionis. Ležia neďaleko okrajov a z K.h. zvierajú trojuholník, s pravým uhlom pri K.h. To by mohlo stačiť na približnú orientáciu.
Nájsť hmlovinu by sa potom mohlo podariť pomocou dvoch hviezd asi 7,5 mag, ktoré by v okuláre mali byť jasne viditeľné.

Otázkou ale je, či je vôbec viditeľná hmlovina IC434, ktorá sa normálne premieta cez zorné pole od jedného okraja k druhému.

Trochu som zalovil aj do poznámok, ale podmienky ako priezračná, nepresvetlená a dokonalá adaptácia na tmu asi ani nemusím spomínať. Čo ma ale prekvapuje, mám tu uvedený prístroj binár 25x100.

Takže ak bude príležitosť, pôjdem nato. S tou mapu budem presne vedieť kde je, všetky hviezdy čo sú v nej, by mali byť aj v okuláre. Či tam bude aj K.h. alebo IC 434 ťažko povedať.

Ak má niekto nejaké nápady, postrehy, poznámky nech píše.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

B33 - Horsehead

#2

Příspěvek od zdenek »

Konska hlava (IC434) je opravdu jeden z tech tezsich objektu. Nutnosti je tmava obloha a velmi dobry seeing. Pri trose snahy je zachytitelna fotograficky. Nicmene pro prime pozorovani jiz za dobrych podminek postacuje 250mm dalekohled (snad i mensi, ale s nim jsem ji videl - byla videt temna podelnou cast, samotnou strukturu hlavy jsem vsak nerozpoznal.). Pro test zda stoji za to se o IC434 pokouset doporucuji jinou mlhovinu rovnez blizko Zety Ori - NGC2024. Pokud ji nelze rozpoznat, nalezt IC434 se urcite nepodari.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#3

Příspěvek od Myzer »

zdenek napsal: Konska hlava (IC434) je opravdu jeden z tech tezsich objektu. Nutnosti je tmava obloha a velmi dobry seeing. Pri trose snahy je zachytitelna fotograficky. Nicmene pro prime pozorovani jiz za dobrych podminek postacuje 250mm dalekohled (snad i mensi, ale s nim jsem ji videl - byla videt temna podelnou cast, samotnou strukturu hlavy jsem vsak nerozpoznal.). Pro test zda stoji za to se o IC434 pokouset doporucuji jinou mlhovinu rovnez blizko Zety Ori - NGC2024. Pokud ji nelze rozpoznat, nalezt IC434 se urcite nepodari.
To vyzerá dosť optimisticky, navyše svoje by mohol spraviť aj UHC filter.
Aký okulár a aké zväčšenie si použil?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

B33 - Horsehead

#4

Příspěvek od zdenek »

Pouzil jsem sirokouhly 2" okular vlastni vyroby a pak obycejny 1.25" Plossl 25 a 9 mm. Zvetseni bylo 48x, 60x a 133x.
UHC urcite rovnez pomuze. Mel jsem pujceny i OIII, ale ten byl spise naskodu (prilis tmave zorne pole).
Misto pozorovani byla Moravska Trebova (smerem na jih je Mor. kras a jen par mensich mestecek/obci).
Za slusnych podminek jsou sance pomerne dobre.
Zdenek.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#5

Příspěvek od Myzer »

Som zvedavý ako sa v ďalšom období bude vyvíjať počasie. Už sa na to chystám, uvidíme ako to dopadne. Samozrejme o výsledkoch dám neskôr vedieť.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

B33 - Horsehead

#6

Příspěvek od Janek »

Tak jak dopadla Koňská hlava? Většinou se doporučuje dalekohled min. 25cm a filtr H-beta, i když lepší by byl 25" a H-beta :). Pokud ji někdo uvidíte vizuálně, dejte vědět.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

B33 - Horsehead

#7

Příspěvek od MMys »

Newton 210mm f/5 + UHC filtr - na 100% negativní. Hvězdé pole odpovídalo do poslední hvězdy, mlhovina nikde :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

B33 - Horsehead

#8

Příspěvek od zdenek »

MMys napsal: Newton 210mm f/5 + UHC filtr - na 100% negativní. Rozhodující budou asi podmínky pozorování. V Mor. Třebové se to s mojim Newtonem GSO 10" i s Drbohlavsonem 12" tamní hvězdárny celkem spolehlivě podařilo. Na druhou stranu je pravdou, že v místě mého bydliště kousek od Brna se mi to rovněž zatím nikdy nezadařilo.
Zdenek.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#9

Příspěvek od Myzer »

Janek napsal: Tak jak dopadla Koňská hlava? Většinou se doporučuje dalekohled min. 25cm a filtr H-beta, i když lepší by byl 25" a H-beta  :). Pokud ji někdo uvidíte vizuálně, dejte vědět.
Odvtedy som bol vonku len raz, a to bol mesiac v prvej štvrti, hrozný seeing a slabá oblačnosť. Skoro nebola vidieť ani M42. Takže na k.h. som ani nemyslel. :-/ Skôr sa obávam, že túto zimu ju už nestihnem, neviem kedy sa mi zase podarí dostať k ďalekohľadu, a Orión sa stále presúva na západ, takže mu teraz tak môžem mávať z osvetleného mesta. :hi:

Ďalekohľad 25" by bola paráda hlavne ak vidím niektoré kresby v The Night Sky Observers Guide podobnými ďalekohľadmi. Je jasne vidieť, že na seriózne pozorovanie deepsky je 300mm absolútnym minimom + podmienky jeho využitia.

Konkrétne k IC434 a B33 píšu: :book:

12/14" 75x: B33 je malá tmavá hmlovina premietajúca sa na IC434 južne od Zeta Orionis bla bla. Tieto dva objekty je mimoriadne ťažké objaviť a vyžadujú excelentné podmienky. Filtre O-III a UHC pomôžu zvýrazniť kontrast medzi B33 a jej pozadím /IC434/, ale B33 je aj tak jeden z objektov, ktoré "zodpovedajú" lepšie H-beta filtru.

Pre menší ďalekohľad tu popis neni, naopak je tu ešte pre ďalekohľady 16/18", ale to sa už väčšiny z nás asi netýka. >:( :'(

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

B33 - Horsehead

#10

Příspěvek od Telesto »

V Cartes du Ciel se píše, že IC434 má jasnost 11.00 a jasnost povrchu 19.32!!! To si myslím, že mluví za všechno >:(
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

B33 - Horsehead

#11

Příspěvek od zdenek »

Telesto napsal: V Cartes du Ciel se píše, že IC434 má jasnost 11.00 a jasnost povrchu 19.32!!! (Jasne. Ona 19.32 je ale pouze prumerna plosna magnituda prepocitana na celou plochu objektu (t.j. cca 90.0'x 30.0'). S ohledem na velke rozmery (opet prevzaty z CdC) pak plosna jasnost vychazi znacne zkreslena od reality. Kdyby byla cela I343 homogeni,nebyla by pak ani temer sance ji malymi pristroji vyfotografovat, natoz pozorovat. Nastesti ale tomu tak neni. Nektere casti zari vice, jine mene (ona jasna cast je pomerne mala, proto je plosna magnituda v tomto pripade zavadejici - viz napr. definice fotometrickych velicin).  Oblast kolem konske hlavy patri k tem jasnejsim oblastem, ktere jsou velmi blizko hranici 10" pristroje (snad i mensiho, to si ale nejsem jist). Proto ji lze za velmi dobrych podminek zahlednout mensimi pristroji.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

B33 - Horsehead

#12

Příspěvek od zdenek »

Jeste jedna poznamka. Na webu jsem nalezl velmi pekne stranky s reporty o pozorovani (nejen IC343) a to na adrese http://www.visualdeepsky.org/search.html. Staci zadat 33 a nastavit Barnarduv katalog a ukaze se par zaznamu o pozorovani. Je tam dokonce i par poznamek o pozorovani pomoci 4.5" pristroje, jak tam i autor sam uvadi, nebylo toto pozorovani zcela prukazne, s vetsimi vsak je jiz identifikace jednoznacna.

Na adrese http://www.weasner.com/etx/ref_guides/orion3.html je dokonce report o pozorovani B33 8" dalekohledem (samozrejme za mimoradne priznivych podminek).
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#13

Příspěvek od Myzer »

Už niekto pozoroval s tým filtrom H-beta? Načo sa ešte hodí okrem B33? ???
Pozeral som ceny a priznám sa, že sa mi zdá nejaký drahý a keď si predstavím, že by som s ním videl tak trochu len B33 moc by som sa do jeho kúpi asi nehrnul.

Ešte dodatok: Co deepsky filter? Je použiteľný na galaxie?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

B33 - Horsehead

#14

Příspěvek od Janek »

EXISTUJE A JE TAM. Konečně dorazily filtry H-beta ve 2" a tak jsme s jedním potenciálním majitelem večer ověřovali existenci Koňské hlavy. Nejprve skutečně je dobré zkusit najít NGC 2024. Mohu uklidnit všechny neofiltřené - bez filtru ani ŤUK, dokonce ani UHC filtr nepomáhá. Přístroj, který ji pokořil je 450/1800 za relativně velmi dobrých podmínek (tedy 40km severně od Prahy). Zvětšení 66x, 2" okulár. Šmouha táhnoucí se k jihu je jasně zřetelná. Po delším pozorování v jednom místě ztmavne, po další chvíli začnete vnímat tvar. Chybí tam v podstatě jen ta tlama, zbytek je jasně viditelný. Po výměně okuláru za 30mm 1.25" s menším zorným polem se zdálo, že mlhovina ještě zjasnila a temné obrysy byly zřetelnější. Že by tentokrát menší zorné pole pomohlo?
Posléze jsme to vyzkoušeli ještě s 350mm zrcadlem a tam byla mlhovina výrazně tmavší a temný obrys byl spíš tušením než viděním. Myslím, že bezpečně vidět bude ještě 30cm dalekohledem, ale v horských podmínkách, filtr H-beta podmínkou.
Kdo ji uvidíte, napiště prosím vaší zkušenost ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#15

Příspěvek od Myzer »

Janek napsal: EXISTUJE A JE TAM. Konečně dorazily filtry H-beta ve 2" a tak jsme s jedním potenciálním majitelem večer  ověřovali existenci Koňské hlavy. Nejprve skutečně je dobré zkusit najít NGC 2024. Mohu uklidnit všechny neofiltřené - bez filtru ani ŤUK, dokonce ani UHC filtr nepomáhá. Přístroj, který ji pokořil je 450/1800 za relativně velmi dobrých podmínek (tedy 40km severně od Prahy). Zvětšení 66x, 2" okulár. Šmouha táhnoucí se k jihu je jasně zřetelná. Po delším pozorování v jednom místě ztmavne, po další chvíli začnete vnímat tvar. Chybí tam v podstatě jen ta tlama, zbytek je jasně viditelný. Po výměně okuláru za 30mm 1.25" s menším zorným polem se zdálo, že mlhovina ještě zjasnila a temné obrysy byly zřetelnější. Že by tentokrát menší zorné pole pomohlo?
Posléze jsme to vyzkoušeli ještě s 350mm zrcadlem a tam byla mlhovina výrazně tmavší a temný obrys byl spíš tušením než viděním. Myslím, že bezpečně vidět bude ještě 30cm dalekohledem, ale v horských podmínkách, filtr H-beta podmínkou.
Kdo ji uvidíte, napiště prosím vaší zkušenost ...

To je teda náhoda, asi sme sa cez víkend pozerali na tie isté objekty, až na B33. :(

Rozeta viditeľná pri 40x zväčšení a UHC ako zreteľný polkruh okolo hviezdokopy :o, bez UHC snáď len mini náznak.

Po 4 hodinách v úplnej tme som registroval aj emisnú hmlovinu IC 434, podla Cdc medzi hviezdami SD-02 1343 a SD-02 1336. Alebo skôr povedane jej naznak, ale som si isty ze to bola ona. Ten náznak začínal medzi spomenutými hviezdami a tiahol sa kúsok k hlave, pri nej už ale nebol viditelný. Teda B33 neviditelná. IC 434 som neregistroval v oblasti, kde je najrozširenejsia /ruší Alnitak/ ani na druhej strane, kde je najužšia, iba v hore opísanej oblasti.

Docela mi sedia tie zväčšenia. Pri 40x iba slabé zjasnenie ale pri 80x sa toto zjasnenie zmenilo na slabšiu šmuhu.

Podmienky boli celkom dobré, 6. magnitúda v oblasti Orióna určite, ale začil som už aj lepšie noci, takže nádej stále žije. ;D

Zajtra spracujem poznámky a záznamy a dám to na svoj web. :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět