zkusenost s nalezenim G1 v M31?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#1

Příspěvek od ladis »

Docela by me zajimalo, jakym nejmensim prumerem jste detekovali (pouze vizuelne) hvezdokupu G1 v galaxii M31.

- v jake lokalite, pri jakych podminkach?

- jak se vam G1 ukazala?

-mohl by pomoci UHC filter? (Vim, ze galaxie zari v celem spektru, ale rovnez vim, ze na nektere galaxie UHC slabe pomaha)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#2

Příspěvek od michal.b »

300mm SCT v pohode (Bortle 4, MHV 6.4, seeing 7/10), podle me by to melo bez problemu jit i v mensich dalekohledech (za predpokladu dobrych podminek). Co se tyce filtru, tak ty bych uplne vynechal, mnohem vic pomuze dobry seeing a velke zvetseni. Tesne u ni jsou totiz 2 hvezdy cca 14. magnitudy a kdyz tam clovek kouka bocnim pohledem pri mensim zvetseni, tak mu to trochu splyva

Jeremy Perez ji pozoroval se svym 15cm newtonem.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#3

Příspěvek od Cassi »

Ahoj,
zkušenost s G1 mám jen jednu, a to s mým dobsonem 300/1700mm. Zkoušel jsem ji minulý rok v létě z Hodkovic, bortle 5. MHV něco málo nad 6mag. G1 byla viditelná jako mlhavá hvězdička, lépe bočním viděním. Je poměrně malá.
Hledal jsem ji pomerně dlouho, ~30min. Hledal jsem ji ručně pomocí předem připravené mapky. G1 je od samotné galaxie M31 docela daleko! Cca 2,5° od jádra galaxie, měl jsem menší problém se orientovat a pak ji rozeznat. Doporučuji větší zvětšení.
UHC filtr na kulovou hvězdokupu moc nepomůže.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#4

Příspěvek od ladis »

Diky za postrehy, panove!

Pokud Cassi pises, ze Ti to chvilku dalo, nez jsi ji G1 nasel a ze jsi ji videl lepe bocnim videnim, tak to nemam se svym prckem a zkusenostmi temer sanci ::)

Ale neda mi to a na konci leta / zacatku podzimu udelam vse pro to, abych G1ku pokoril!

Mam zajimavy tip na hodne solidni oblohu cca 25km od Jicina - v Borovnici u Nove Paky, tak snad se zadari...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#5

Příspěvek od Froggy »

G1 jsme úspěšně pozorovali s Milošem Hrochem v září 2006 na Šumavě dobsonem 254/1200. Jak již napsal Cassi „viditelná jako mlhavá hvězdička, lépe bočním viděním“. S vyhledáním neměl Miloš větší problémy a nalezl ji podle předem vytištěné mapky poměrně hodně rychle. Pár dnů na to jsem se ji pokusil vyfotit ze zahrady v obci Sadová, kde podmínky pro vizuální pozorování nejsou dobré, ale podle instrukcí od Miloše jsem její pozici nalezl pomocí hledáčku a vytištěné mapy také velmi rychle. Bohužel z tohoto stanoviště jsem ji neviděl ani pomocí dobsona 254/1200.
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#6

Příspěvek od ladis »

Froggy napsal: G1 jsme úspěšně pozorovali s Milošem Hrochem v září 2006 na Šumavě dobsonem 254/1200. Jak již napsal Cassi „viditelná jako mlhavá hvězdička, lépe bočním viděním“. S vyhledáním neměl Miloš větší problémy a nalezl ji podle předem vytištěné mapky poměrně hodně rychle. Pár dnů na to jsem se ji pokusil vyfotit ze zahrady v obci Sadová, kde podmínky pro vizuální pozorování nejsou dobré, ale podle instrukcí od Miloše jsem její pozici nalezl pomocí hledáčku a vytištěné mapy také velmi rychle. Bohužel z tohoto stanoviště jsem ji neviděl ani pomocí dobsona 254/1200.
Diky za info!

Vidim, ze to bude chtit na pozorovani G1 poradnou tmu. Takze mozna, ze jedinym mistem pro pozorovani s pouhymi 200mm budou hory...

Mozna by bylo rozumne zkusit G1 na Jizerce a asi si prizvu i Cassiho :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#7

Příspěvek od Cassi »

ladis napsal:

Diky za info!

Vidim, ze to bude chtit na pozorovani G1 poradnou tmu. Takze mozna, ze jedinym mistem pro pozorovani s pouhymi 200mm budou hory...

Mozna by bylo rozumne zkusit G1 na Jizerce a asi si prizvu i Cassiho :)
Rád Ti G1 najdu . Máš velký auto? Že by jsme v Hodkovicích naložili mojí třístovku. Konečně bych ji vytáhl pod lepší oblohu, než kterou mám v Hodkovicích. :D
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#8

Příspěvek od ladis »

To by bylo fajn! Muzu vzit oktavku kombika, tam to nejak narveme, kdyz sklopime zadni sedacky ;)

Cassi, v puli kvetna jdu na treti a doufam ze uz snad posledni operaci kolene, tak jak to rozchodim pote, vyrazime!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#9

Příspěvek od Cassi »

ladis napsal: To by bylo fajn! Muzu vzit oktavku kombika, tam to nejak narveme, kdyz sklopime zadni sedacky ;)

Cassi, v puli kvetna jdu na treti a doufam ze uz snad posledni operaci kolene, tak jak to rozchodim pote, vyrazime!
Dobře, držím palce, aby se koleno co nejrychleji uzdravilo! Jen problem, že na konci května a v červnu jsou noci poměrně krátké. Navíc Andromeda je podzimní souhvězdí, takže dobře viditelná bude až na konci července. V květnu je vidět před svítáním nevysoko nad obzorem.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

zkusenost s nalezenim G1 v M31?

#10

Příspěvek od ladis »

Cassi napsal:

Dobře, držím palce, aby se koleno co nejrychleji uzdravilo! Jen problem, že na konci května a v červnu jsou noci poměrně krátké. Navíc Andromeda je podzimní souhvězdí, takže dobře viditelná bude až na konci července. V květnu je vidět před svítáním nevysoko nad obzorem.
Dik!

No predpokladam, ze na Jizerku se nepojede pouze jednou! ;)

Jasne, v cervenci / srpnu uz G1ku prubnem, jinak muzem uzit i tak kratke tmy k pozorovani objektu blizko zenitu. Severni obzor bude svetly od nizko zapadleho slunce, takze na Jizerce bude idealni vychod / zenit

Uz se tesim!

A pokud na tom budu hodne dobre, dalo by se uvazovat ke konci leta, az se prodlouzi noci, i o Alpach ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět