Messierův maraton

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#61

Příspěvek od Tulen »

Dnes v noci jsem si dal Messierův maratón znovu. Očekával jsem maximum 90 objektů, viděl jsem jich 94. Rozhodlo se ve Střelci, kde jsem viděl asi všechno, co vidět šlo. Teď v dubnu se už Střelec do svítání posune od přezářené oblasti nad Kladnem, takže to jde.
Krom toho jsem ještě viděl 4 planety, jednu planetku (byla jubilejní stá vizuálně), dvě komety, nějaké to NGC co se mi připletlo do zorného pole a Měsíc na konec.
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Messierův maraton

#62

Příspěvek od michal.b »

Zkousel jste uz nekdo letos maraton? Ja jsem si ho dal z patka na sobotu 5./6.3. - vlastne poprve, protoze nikdy driv mi nevysla zasadni kombinace pocasi + volno + Mesic a popravde receno jsem ani necitil touhu se takoveho rychlostniho pozorovni ucastnit. Tentokrat jsem se vyskytnul ve vhodnou dobu na chalupe a dokonce pralo i pocasi, ackoliv to jeste par hodin predtim nevypadalo prilis nadejne a tak jsem si rekl, proc ne :)
Myslel jsem ze to bude celkem honicka, pri ktere si prilis neoddechnu, ale kdyz jsem mel po vcelku pohodove 3/4 hodince prvnich 20 objektu, zacal jsem si dopravat vydatne obcerstvovaci a zahrivaci pauzy.
Hned po zacatku pozorovani jsem zjistil, ze krtci a jini obdobni hrabosi jsou velmi zakerna stvoreni, nebot pres zimu rozryli celou zahradu spoustou chodbicek, do kterych se mi neustale propadala zidle >:(
O pulnoci jsem mel i se dvema dlouhymi prestavkami asi 70 objektu a az do cca 3 hodin rano to byla docela nuda, s pouhymi 5 dalsimi objekty. Na ranni finis jsem se presunul k blizke rozhledne, kde je dobry vyhled na jihovychod a pro nekolik poslednich objektu jsem si vynesl dalekohled nahoru na rozhlednu. Nakonec jsem odlovil 101 Messierovych objektu, cili asi vsechno, co je zacatkem brezna realne pozorovatelne. Jedinou vyjimkou byla M2, na kterou jsem behem sprintu ve Strelci nejak pozapomnel.

Kdyz to shrnu, byla to super noc a skvela zabava, kazdemu doporucuji.
Nejvetsi ducharina byla hned druha v poradi - galaxie M74, ktera byla primo ve smeru svetelne cepice od dalnice. Musel jsem se premlouvat hodne dlouho ze v zornem poli opravdu je, ale nakonec jsem ji videl.
Nejvic casu mi zabralo hledani M83, kterou jsem se snazil nahnat v male mezere mezi dvema stromy, coz se mi podarilo snad az po pul hodine.
Nejvic si cenim otevrenky M7, ktera byla v dobe pozorovani 3° nad idelanim obzorem.

Vsechny objekty jsem pozoroval se 150mm dobsunkem s red-dot hledackem, jako voditko mi pak slouzil skvely Karkoschka.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#63

Příspěvek od MaG »

Michale to je na začátek března opravdu bravurní, byť pomohlo počasí. Osobně z pracovních a meteodůvodů budu spoléhat na konec března a menší mrazy. Plánuji udělat opět fotografický maratón s ručním naváděním. Jít podle Karkoschky se mi také loni osvědčilo, rád si to letos zopakuji dotřetice, bude-li nebe milostivo. Díky za navnadění, 101 je milé číslo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#64

Příspěvek od Tulen »

I já se chystám na konec března, vloni jsem měl asi nejlepší výsledek na začátku dubna (94 messierů 7./8. dubna), i když člověk musí oželet galaxie v Rybách a ve Velrybě a kulovku v Zajíci (nedal jsem ani galaxii v Trojúhelníku a M110), tak ráno alespoň vyleze Střelec do použitelné polohy. Krom toho teď mám stejně dalekohled v opravě...
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Messierův maraton

#65

Příspěvek od ivanmsk »

Ja sa s kolegami chystam na Messierov maraton do Srbska 1.-3.4.2011, tam je tento astrosport dost rozsireny a popularny. Je to desiaty rocnik, aj ked nebudeme sutazit, skusime DMM (Digitalny Messierov Maraton) CCD kamerou. Nejake testy sme spravili, zda sa, ze by sme mohli spravit celkom pekny pocet, na Seipovych 108 kuskov sice nemame, ale napoprve netreba mat prilis "velke oci" :)
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Messierův maraton

#66

Příspěvek od Cassi »

Po dnesni noci jsem na papiroven seznamu odskrtal 98 objektu z Messierova katalogu. Nebyt Mesice u M74 a oblacnosti, ktera se nad ranem vytvorila a zakryla objekty, ktere byly v deklinaci nizsi, nez -30°, urcite bych se nad stovku dostal. Vse pozorovano pomoci me 12" Mirandy.  

Snad vyjde pocasi na konci brezna. Sice kvuli soumraku prijdu o M74 a M77, ale zase bude vetsi sance na ranni objekty :)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#67

Příspěvek od Tulen »

97 Messierů právě odpozorováno.....s okolními 14 NGC to dalo hezkých 111 deep-sky objektů :-)
Neviděl jsem večer M74 , M77 (i když mi na Eta Psc pěkně ukázal Merkur) a M79 (o tu jsem se pokoušel asi hodinu, pořád jsem prohlížel místo, kde je, ale nezahlédl jsem ji).
Ráno jsem neviděl M7 (tu jsem zkoušel taky hodně dlouho, ale byla v zákalu), M69, 70, 54, 55, 75, 2 (kdybych měl pořádnou mapu na její vyhledání od Enifu, který byl krásně vidět i za pokročilého svítání, tak by to bylo možná lepší), 72, 73, 30.
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#68

Příspěvek od MaG »

Právě se vracíme z Jizerky. Nádherný zážitek. kluci referují 101 vizuálně. já mám snad 100 přes ED80. Parádní seeing nejlepší Saturn letos. No prostě super. Ale práce nepočká..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#69

Příspěvek od MaG »

Ještě žiju :)

A když jsem viděl Aleše v práci, jak je v pohodě (a narozdíl ode mně se prospal..) tak to zas nebyla taková hrůza :)

Ve srovnání s loňskem byly přeci jen lepší podmínky a k dokonalosti tentokrát chyběla průzračnost nad ránem, která bohužel smazala Střelce z oblohy.

Zadařilo se i fotograficky. Můžete porovnat sami na náhledu toho, co mně čeká (zpracování více než 300 fotografií :D)

Loni:
http://udalosti.astro.cz/obraz/foto/dee ... n-2010.png

Letos:
http://udalosti.astro.cz/sdileni/mm-2011.jpg



Používal jsem vesměs 1 minutové expozice, pokud to šlo a konkrétně Canon 30Dmod (ISO800) byl přidělaný na ED80, nepointoval jsem, běžel pouze motorek montáže CG4 (za jejíž zapůjčení děkuji(!!), neb narozdíl od mé GSO udržela většinu expozic víceméně bodovou).

Navádění bylo samozřejmě ruční podle Karkoschky, protože mně by to ani jinak nebavilo (po půlnoci před vstupem do Panny jsem přirozeně byl zelený vteky měl jsem zpoždění dvě hodiny, takže veškerá pauza na spaní padla na focení co jsem nestihl ). Nezastavil jsem se od soumraku do svítání. Podle všeho mám zachycenu stovku objektů.

P.S. po letošku už se Panny nebojím, je to nádhera porovnávat ty roztodivnosti tvarů a jasností a shluků galaxií. Nádherná oblast, ale chce to mít pořádný kukadlo nebo fotosestavu a koukat na displej (mimochodem se mi občas zdálo, že moje 30s expozice odpovídala pohledu do 305/1500 s 21 mm Ethosem)..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Messierův maraton

#70

Příspěvek od KDan »

Stejně je to z filozofického hlediska zvláštní: Co vlastně člověka vede k tomu, aby nevyspalý nesmyslně divoce sprintoval s dalekohledem po noční obloze, neschopný užít si jednotlivé objekty, natož nad nimi jakkoliv zauvažovat?

Uznávám ale, že existují ještě o něco zvláštnější soutěže, třeba závody v pojídání kalibrovaných uvařených slepičích vajec.

Takhle nějak jsem si zdůvodnil svoje počínání. Vyrazil jsem jen nalehko s karimatkou a s docela kvalitním binokulárem 25x100. Po n-tém nalezeném objektu jsem totiž nakonec bez skrupulí usnul a vzbudilo mě až ranní cvrlikání otužilejšího zpěvného ptactva, přicházející směrem někde od už neviditelného Střelce...

Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#71

Příspěvek od Tulen »


Ve srovnání s loňskem byly přeci jen lepší podmínky a k dokonalosti tentokrát chyběla průzračnost nad ránem, která bohužel smazala Střelce z oblohy.
Pobavil jsi mě, Martine, s tím vymazáním z oblohy Mě tady doma Praha s Kladnem nepustí Střelce na oblohu dřív než v červnu. Objekty ve Střelci a okolí jsem hledal v dalekohledu star-hoppingem od Lambdy Aql s vytištěnými mapkami. Pak jsem uviděl Lambdu Sgr a dal jsem dvě kulovky poblíž ní, i když M28 mi trvala 10 minut, než jsem ji konečně uviděl.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Messierův maraton

#72

Příspěvek od ladis »

Stejně je to z filozofického hlediska zvláštní: Co vlastně člověka vede k tomu, aby nevyspalý nesmyslně divoce sprintoval s dalekohledem po noční obloze, neschopný užít si jednotlivé objekty, natož nad nimi jakkoliv zauvažovat?

Uznávám ale, že existují ještě o něco zvláštnější soutěže, třeba závody v pojídání kalibrovaných uvařených slepičích vajec.

Takhle nějak jsem si zdůvodnil svoje počínání. Vyrazil jsem jen nalehko s karimatkou a s docela kvalitním binokulárem 25x100. Po n-tém nalezeném objektu jsem totiž nakonec bez skrupulí usnul a vzbudilo mě až ranní cvrlikání otužilejšího zpěvného ptactva, přicházející směrem někde od už neviditelného Střelce...

 
BINGO! Vidim to podobne. Sprintovani po DSO opravdu nemusim. Rad se kocham a to i dlouho 8-)

Ale gratuluji Magovi k moc peknemu vysledku!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#73

Příspěvek od MaG »

Tulen: No, musím uznat, že jsme neměli špatné podmínky ::)

KDan: Vůbec netušíš, jak takový Messiérovský maratón probíhá. Objekty se dají "stihnout za 2 - 3 hodiny, takže na každý máš tooolik času, že si jej vychutnáš v různých zvětšeních, s filtry a ještě se pokocháš mnoha NGC objekty nebo asterismy. Pak si je vychutnáš barevně na displeji fotoaparátu a ráno jsi tak nabitý, že se ti nechce spát. Je to prostě trochu jiný životní styl. Chce to zažít.

Na web přidáme podrobnosti o maratónu a fotografie o víkendu. Aleš už něco sepsal, Vic asi přidá kolik nových asterismů zařadil do svého katalogu (tuším, že jich viděl 67 z 50 ti )

Takže snad se vám poštěstí si někdy maratón užít, jako nám posledně.

Pro zajímavost dodávám, že tato akce byla stanovena jako jedna ze stálých akcí v Jizerské oblasti tmavé oblohy, takže budeme nabízet příští rok možnost si s námi oficiálně přijet zapozorovat na Jizerku.

Například od 20:30 do 0:00 se dá vidět cca 70 objektů, takže má smysl i půlmaratón pro začátečníky. Budeme se těšit na případnou návštěvu a rádi vám vše ukážeme v našich dalekohledech.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Messierův maraton

#74

Příspěvek od KDan »

Například od 20:30 do 0:00 se dá vidět cca 70 objektů, takže má smysl i půlmaratón pro začátečníky.
Ten půlmaratón jsem právě docela poctivě absolvoval. Bylo to fakt dost snadné. Ale 70 objektů za 3 hodiny 30 minut znamená průměrně přesně 3 minuty na objekt. Proto jsem po půlnoci usnul. Navíc lovení některých objektů v mnohdy špatných podmínkách - z nouze, protože je chceme stihnout za jednu noc, i když by jindy byly vidět líp - klade důraz pak už hlavně na onen podle mě trochu zvláštní sportovní výkon.

Vím o co jde. Messierovy objekty u nás viditelné v rámci maratónu jsem viděl všechny několikrát a některé pak mnohokrát, jen mě s mou povahou nenapadá ani náhodou, proč bych to musel dělat během jedné noci.

Každopádně, jde jen o jiný pohled na věc, o nic jiného. Mě podobná akce nenabíjí, ale naopak vybíjí. Nabíjí mě připravit si pozorovací program, zkusit si trochu v souvislostech s prostorem uvědomit astrofyzikální podstatu toho co vidím a malinko si nad tím laicky popřemýšlet.    

Téma je ale Messierův maratón a tak jsem chtěl přispět svým v praxi ověřeným, ale trochu jiným náhledem na tuto akci.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#75

Příspěvek od MaG »

Tak letošní maratón má ještě jeden rozměr. Co s fotkami? :-)

Zkusil jsem si nějaké zpracovat (darkframy, složení v případě, že jich mám více), úpravy a nakonec naskládání do mozaiky. Vůbec nevím, co s nima nakonec provést. Vlastně nejlepší bude to už nikdy nefotit, jinak nevím  8-)

No nic, třeba to někdy dokončím a vy si můžete udělat představu, jak ty snímky ve finále asi budou vypadat a můžete sami sebe vyzkoušet. Nápovědou budiž, že je to mozaika většiny večerních objektů.

Můžete pro zpestření připsat, kolik jste jich poznali zpaměti.

Na klik 50% velikost..


Expozice jsou max. 1 minuta při ISO800. Většinou 1 expozice, nebo 2x1min, výjimečně 3x1 nebo 4x1min a u M42 vložen střed z krátké expozice (vůbec můj první seriózní pokus o složení přeexponované části). Foceno Canonem 30Dmod na redukovaném ED80 (f402mm).
20:40 - 22:30 SELČ 29.3.2011 ;)

edit: utekla mi tam M79.. tak ji tam nehledejte..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět