Mlhoviny v Labuti

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Mlhoviny v Labuti

#1

Příspěvek od psmolly »

V noci z 22. na 23. září jsem se při pozorování zaměřil na souhvězdí Labutě. Když jsem proohlédl, co jsem chtěl, zkusil jsem se podívat do oblasti, kde se nachází NGC7000 (Sev. Amerika). cca 5km od Chebu (35 000 obyv) jsem ani nedoufal, že se mi tato mlhovina ukáže. Navíc bez filtru. Ovšem asi po 3 minutách jsem ji bezpečně identifikoval pomocí jasné hvězdy těsně za západní hranicí mlhoviny. Velmi dobře jsem viděl Mex. záliv a celou spodní část mlhoviny. Až na severním okraji se mi ztratila v mračnu hvězd.
Potom přišela na řadu oblast mezi Zeta a Epsilon CYG. Asi po 5 minutách jsem rozeznal dva mlhavé oblouky, stojící proti sobě, které se vešli pohodlně do ZP triedru. JZ oblouk byl menší a méně patrný.

Je vůbec možné abych tohle viděl u města triedrem 10x50? Obloha byla sice nádherná, ale přece jenom město bylo dost znát.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Mlhoviny v Labuti

#2

Příspěvek od Maser »

Já nevím.
Mám "dvacítku", a "Ameriku ani řasy" jsem s ní ještě neviděl. Tu noc jsem byl také venku a fotografoval, a tak při trošce času jsem si důkladně prohlížel "očima" místo kde je NGC7000 a nic. :-/
Zkusil jsem to pak i triedrem a zas nic, asi se mi to moc třáslo. :P
Musím ale říct, že tvé pozorování mě znovu začíná motivoavat. Už jsem přestával věřit, že "Ameriku" bez filtrů je možno spatřit. Příště se na "Ameriku a řasy" zaměřím důkladněji, o a výsledku napíšu v tomto tématu. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#3

Příspěvek od MaG »

Jistě, že je to možné, dokonce je zde to menší zvětšení vcelku vhodné. Vidět je i okem, ale těžko kdo rozezná tvar. Sám ji znám triedrem 10x50 velmi dobře, samozřejmě za městem je lepší. Pokud se dostaneš na tmavé nebe, povšimni si poblíž ní světlé mlhoviny neurčitého tvaru.. to je Pelikán, Lepší je to samozřejmě vidět ve větším přístroji, ale spíše co se průměru, než zvětšení týče, to na to vliv nemá. Tak hodně zdaru.
Maser napsal: Já nevím.
Mám "dvacítku", a "Ameriku ani řasy" jsem s ní ještě neviděl. Tu noc jsem byl také venku a fotografoval, a tak při trošce času jsem si důkladně prohlížel "očima" místo kde je NGC7000 a nic. :-/Je to otázka zkušeností a kvalitní oblohy. Ze začátku si člověk nevšimne mnoha věcí. S časem se "naučí" vidět i slabou duchařinu, jakou třeba Řasy v 10x50 sou. Včera jsem naváděl dobson 200/1000 a viděl jsem Řasy v hledáčku 50mm s optikou z triedru. To jen pro zajímavost, že ten oblouk Řas dál od hvězdy opravdu vidět je.. (slabě)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

Mlhoviny v Labuti

#4

Příspěvek od etyl »

Tohto roku som v Kolonici tiez videl Severnu Ameriku, okom, bola velmi dobra viditelnost, mhv 7.0 ale je pravdou, ze taketo podmienky su skor vynimocne V triedri z Lidlu 10x50 bola vidiet velmi pekne.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Mlhoviny v Labuti

#5

Příspěvek od Achernar »

Severni Ameriku ani Rasove mlhoviny, ani Pelikana jsem tedy dosud v triedru nevidel, ale mam jen triedr 6x30 a ten uz je na to malo. Svym refraktorem jsem ale letos na Dovolene s dalekohledem videl vsechny tri a i bez filtru byly videt skvele. Ovsem nejhorsi je Amerika, je sice jasna, ale je velika a musis mit male zvetseni a velike zorne pole. Na rasy to plati taky, jsou pak videt lip. Prekvapilo mne ale, jak jasne a ostre byly videt, zadna ducharina.Daleko hezci pohled nez kdejaka planetarni mlhovina, o ktere se pise, ze je videt div ne pouhym okem.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Mlhoviny v Labuti

#6

Příspěvek od psmolly »

Přesně takovým triedrem z Lídlu jsem pozoroval.
To MaG: Martine, opravdu tam byl volným okem vidět oblak. Zřejmě z části hvězdný a z části tvořený mlhovinou. Sev. ameriku jsem viděl na 100%. Ty řasy.....no byly to dva oblouky otevřené směrem do sebe. Nikdy před tím jsem je nepozoroval, takže nevím. Ale prostě jsem viděl jasně dva oblouky.

Ještě k tomu většímu dalekohledu. Já si nedokážu dost představit, že by se mi NGC7000 vlezla do zorného pole mého Newtona při 45x (okulár 20mm) V triedru byla dost velká.
Dnes ji zkusím menším triedrem

Tady je krátký report, kde je napsáno, co jsem přesně z obou mlhovin viděl:
http://www.astroam.xf.cz/pozorovani/220906.html
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Mlhoviny v Labuti

#7

Příspěvek od voko »

Maser napsal: Já nevím.
Mám "dvacítku", a "Ameriku ani řasy" jsem s ní ještě neviděl. Tu noc jsem byl také venku a fotografoval, a tak při trošce času jsem si důkladně prohlížel "očima" místo kde je NGC7000 a nic. :-/
Zkusil jsem to pak i triedrem a zas nic, asi se mi to moc třáslo. :P
S SC8" jsi ji ani vidět nemohl, se standardně dodávaným okulárem (SP 26 mm) obsáhneš pole akorát tak půl stupně, s větší ohniskovou vzdáleností okuláru (u 1,25" ale stejně nemůžeš jít moc přes 40 mm nebo aspoň takový okulár neznám), příp se širokoúhlým, můžeš dosáhnout většího zorného pole, ale mám obavu, že na skoro 2° se u Sev. Ameriky nedostaneš. A s řasami je to ještě horší, maximálně tak část oblouku.
Nejlepší pohled na ně je triedrem. Sev. Ameriku vidím za dobrých podmínek triedrem i bez filtru, ale ne na přesvětlené obloze, řasy se mi u nás ještě vidět bez filtru nepodařilo.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Mlhoviny v Labuti

#8

Příspěvek od M.Adamovsky »

ja pokud si pamatuju jsem koukal bez problemu s filtrem na Ameriku v 150 mm newtonu za mhv okolo 6...rasy mam skouknute jen ve vetsich dalekohledech, takze nemuzu rict moji nejakou ,,spodni hranici´´ pozorovatelnosti. Kdyz ale prijdu opravdu pod tmavou oblohu daleko za mesto, stejne se mi zda, ze vedle Deneba na miste, kde je Amerika, vidim nejaky objekt, ktery opravdu jako Amerika vypada..ale sugesce je mocna :)
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Mlhoviny v Labuti

#9

Příspěvek od psmolly »

Potvrzuji. Zkusil jsem Ameriku triedrem, co v práci používáme při dopravních nehodách automobilů s nebezpečnou látkou. Má průměr 40mm. Zvětšení opravdu nevím. Řasy ani náhodou, NGC7000....no, zdálo se mi, že rozeznávám spodní část západní části "kontinentu", ale nevím nevím.
Vážně teď pohybuji, že jsem včera viděl ty řasy. Dva oblouky proti sobě tam jistě byly. Krásně se vešli do zorného pole triedru. Ale jestli to byly ony? ???
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#10

Příspěvek od MaG »

Ještě pro upřesnění. Okem bych řekl, že je Amerika nepřehlédnutelná. To jsem si ověřil i dnes za velmi mizerných podmínek. Otázkou je, zda se dá okem dobře vidět i její tvar, mojím ne. Něco tam vidět je, ale tvar Ameriky v tom okem nevidím.
Řasy tvoří mnoho částí. Řekněme, že jednoznačně nejlépe pozorovatelnou částí je oblouk mimo jasnou hvězdu (6992), zato jasná část u té hvězdy naproti tomu oblouku je sice vidět dobře, ale ne v triedru. V tom jsem ji pravděpodobně prokazatelně ještě neviděl. Otázkou je, co s tím provede 15x70, zatím nemám zkušenost. Tedy v 10x50 vidím prakticky vždy NGC 6992. Dva oblouky nemohou být vidět, protože tam prostě nejsou. Pickeringův trojúhelník jsem viděl až ve dvacítce za velmi dobrých podmínek a s OIII filtrem. Bez filtru jsou řasy nevýrazné..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Mlhoviny v Labuti

#11

Příspěvek od koca »

Velmi užitečné povídání, tipy a triky na pozorování řasov. mlhovin a vůbec DSO v Labuti vyšlo v červnovém (nebo květnovém?) čísle časopisu Astronomy.
Pokud máte přístup k časopisu, doporučuji, zvláště tem, kteří mají s těmito objekty "problémy" :)
Mě to moc pomohlo.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Mlhoviny v Labuti

#12

Příspěvek od Achernar »

Vcera jsem jel pozorovat a vzpomel jsem si i na tuhle debatu. V triedru 6x30 jsem rasy nevidel - na Ameriku jsem zapomnel, tak nevim - ale v mem refraktoru (140/1200) pri zvetseni 28 a zornem poli 2,6 stupne byl ten oblouk bez jasne hvezdy videt bez potizi, ten druhy o dost hur. S pohledem na Dov. s dalekohledem to bylo nesrovnatelne, tam oba vylozene zarily a mely jasne ohranicene kontury.Vcera to takova slava nebyla.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Mlhoviny v Labuti

#13

Příspěvek od alien5 »

V sobotu jsem je obe poprve pozoroval ani sme nedoufal ze je uvidim nebylo mi znamo zda jsou videt okem.Ameriku jsem spozoroval diky mexickemu zalivu ktery byl vyrazne tmavsi nez okoli a potom uz sem si to uvedomil jak to vypada a jak je natocena.Po te sem koukal na ty dva krasne oblouky ale take mi chvyli trvalo nez jsem je zaregistroval chce se to opravdu naucit koukat se na jemne octiny sede barvy.K ranu jsem koukal i na M42 a konskou hlavu, m42 v pohode a hlavu sem videl jenom naznak tvaru cele mlhoviny.Byl to pro me velice uspesny vikend pozoroval sem mnoho novich objektu a hlavne ty ktere jsem necekal ze uvidim.
U Ralska kam jezdim v obore je videt pekne na obzor a rusi malinko hradiste pak Jablonne to je to svetlo ktere velice rusilo na srazu.Pak jsem ale jel na druhe misto smerem na jih (2km) a tam je videt mene na obzor a tam neni absolutne zadne svetelne znecisteni ani mali naznak navic tam je asfaltova plocha asi tak 50*50 metru.Lepsi misto na pozorovani jsem zatim jeste nevidel.Na srazu bylo svetla opravdu moc to mam doma na dvorku V M.Boleslavi Toto bych prohlasil za vinikajici misto na velky sraz musite to videt na vlastni oci jak je to perfektni misto.Pokud se neco bude poradat priste musime jet sem ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#14

Příspěvek od MaG »

Tak mohu doplnit svá pozorování. Použil jsem na mlhoviny v Labuti Celestron 15x70. Podle mého soudu byla dnes obloha trochu lepší než včera, ale stále je zakalená a vídal jsem tu i lepší. Přesto jsem si ujasnil, že Amerika je velmi pěkná - v tomto typu triedru zabírá pěkně zhruba celé zorné pole. Zřetelně vykreslený tvar ve všech jejích částech. Dále jsem viděl náznaky mlhovin u gammy Cyg, ale nevím, zda se to vůbec dá vidět, tak spíš jen jako postřeh. Dále jsem se zaměřil na Řysy, které vynikly až překvapivě dobře. Lépe jsem v triedru oblouk 6992 ještě neviděl. Se zbytkem to bylo podle očekávání opravdu složité. Po dlouhém koukání a snaze nenechat se oslnit okolní krajinou, jsem přeci jen u hvězdy naproti oblouku spatřil náznak slabší části Řas, ale fakt duchařina. Takže asi tak..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mlhoviny v Labuti

#15

Příspěvek od Myzer »

Severnu Ameriku som v minulosti uz doslova rozpitval a raz som o nej napisal aj jeden odsek:

Veľmi zaujímavou oblasťou je tá v okolí hviezdy Deneb (najjasnejšia hviezda Labute), ale ťažko sa popisuje. Končí tu Veľká trhlina, dva hlavné prúdy Mliečnej cesty sa navzájom dosť komplikovane spájajú a ona sama pokračuje ďalej už len jednou vetvou. Tmavá oblasť so stredom približne medzi Denebom a gama Cygni sa nazýva Severné uhoľné vrece (LDN 896). Pomenovanie v súvislosi so Severným krížom je viac než zrejmé. Východne od neho sa nachádza nápadný hviezdny oblak, ktorý leží zhruba v oblasti medzi hviezdami ksi, 57, 59 a 68 Cygni. Jeho súčasťou je i známa emisná hmlovina Severná Amerika. Pýtate sa, či môže byť vidieť vizuálne bez akejkoľvej optickej pomoci (i bez UHC filtra) alebo sa jedná iba o oblak z veľkého množstva hviezd na jej mieste? Skúsení pozorovatelia sa prikláňajú skôr k druhej z možností. Nejaké svetlo pravdepodobne patrí aj hmlovine, ale nahustené hviezdy majú stále významný príspevok. S počtom nerozlíšiteľných hviezd v tejto oblasti je rozlišovacia schopnosť oka taká, že vidí väčšinou iba trojuholníkovú škvrnu blízko Denebu, ktorej okraje sú dosť intenzívne ohraničené tmavými hmlovinami. Veľa ľudí vidí zrejme iba hviezdny oblak na mieste NGC 7000 a je presvedčených, že videlo samotnú hmlovinu. Zmenšenina severoamerického kontinentu má na oblohe veľkosť asi dva a pol stupňa, presiahne teda zorné pole väčšiny ďalekohľadov. Jej plná rozloha je veľmi dobre vidieť v triédroch, v ktorých hmlovina pekne vyniká a dá sa rozoznať jej celkový tvar. Severná Amerika však zďaleka nie je na všetkých miestach rovnako nápadná. V prvom rade si všimnite temného pásu (LDN 935), ktorý ju oddeľuje od Pelikána (IC 5067-70), i tej vraj býva vidieť (je menej nápadný ako Severná Amerika, ale môže sa blysnúť pod priezračnou oblohou vo vyššej nadmorskej výške). Temný pás je najnápadnejší v okolí Mexického zálivu a atlantického pobrežia (na Zemi na východe, na oblohe na západe), práve preto na týchto miestach hmlovina najviac vyniká. O niečo menej výrazné je už územie Strednej Ameriky vrátane Mexika, potom nasleduje vnútrozemie. Na iných miestach (tichomorské pobrežie) je už kontrast menší a je ťažké hmlovinu oddeliť od svetlého pozadia Mliečnej cesty bohatej na hviezdy, najmä v hornej časti (sever Kanady). Tam dokonca s Mliečnou cestou splýva, pretože jas Mliečnej cesty je skoro rovnaký a vizuálne taký istý ako jas Severnej Ameriky. Ak máte smolu na svetelné znečistenie (ale aj keď nemáte), vyskúšajte si aspoň pred jeden objektív triédra 7x50 alebo 10x50 provizórne zabudovať nejaký 2“ hmlovinový filter (UHC, O-III). Jedno oko sa tým pádom bude pozerať cez objektív s filtrom, druhé cez objektív bez filtra. Mozog si na prekvapenie dokáže zložiť obraz tak, že výsledkom tejto kombinácie je stmavnutie oblohy, čím sa trochu zvýši i kontrast hmlovín, pričom prirodzené farby hviezd ostávajú zachované. Na pozadí Severnej Ameriky sa v severnej časti nachádzajú dve nezreteľné tmavé škvrnky s neostrými okrajmi. Tá bez označenia môže niekomu pripomínať podkovu, Barnard 352 predstavuje maličký temný zárez trojuholníkového tvaru, ktorého severné rozhranie lemuje oblúk štyroch hviezd 9m. V centrálnej oblasti sú zase zrejmé niektoré lokálne zjasnenia. Množstvo detailov je naozaj ohromujúce. A to sme ešte nespomenuli takmer zabudnutú otvorenú hviezdokopu NGC 6966, ktorá označuje jazero Superior. Triéder 10x50 ju však nedokáže vytiahnuť z príliš jasného pozadia, vhodnejší by bol minimálne 20x60, v ktorom sa hviezdokopa predstaví ako svetlá kruhová a zrnitá škvrna, s tušením niekoľkých drobných hviezd.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět