Mlhoviny v Labuti

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#61

Příspěvek od ladis »

Zajimavy report. Mam to nedaleko (Jicin), zkusim tedy lokaci omrknout a udelat par panoramatickych zaberu svetelneho znecisteni.
Dle Google Earth by tam melo byt minimalni SZ...
Navic 650m n.m. je jiz solidni vyska pro pozorovani i pri inverzich...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#62

Příspěvek od MaG »

kk napsal: Uz driv jsem ji nekolikrat hledal Sometem ci triedrem a presvedcoval se, ze ji vidim. Ovsem v bohatem hvezdnem poli to bylo spis prani, protoze ji tam vidi proste vsichni. Já se tedy od tohoto distancuji. Tu Ameriku bezpečně vidět jde, jen obloha nesmí být vyloženě světlá a to je dnes skoro všude. Neříkám, že kvůli ní pojedu do Jizerek, ale když bys ji neviděl u mně doma u baráku, tak tam určitě. Lhostejno jestli triedrem 10x50 a nebo lépe v 15x70. Vše bez filtru. Pokud jde o viditelnost Pelikána, viděl jsem jej dosud jen jednou a to v jedné z naprosto výjmečných nocí nedaleko Jizerky Milanovou 40tkou. Pravděpodobně byl použit filtr. Tehdy jsme oba žasli jak dobře je vidět okraj hlavy a oko. A když i Milan se podivoval, muselo to být výjmečné. Víckrát jsem s ním ten pocit nezažil, kdy i on je jak malé dítě u vytržení z kvality oblohy.

P.S. to co píšu o triedru a mlhovinách u Denebu platí pro jasnější oblouk řas. Běžně je vídám doma na zahradě. Jsou vidět slabě, ale od pozadí zřetelně vystupují. Nevím jak to popsat, je třeba to vidět.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mlhoviny v Labuti

#63

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ono to vnímání mlhovin je šíleně osobní věc, která, ať si kdo chce co chce říká, podle mě JE otázkou myšlení, znám spoustu mlhovin, o nichž lidi popisují, jak jsou skvěle vidět a já je neviděl nikdy, a to jsem propozoroval fůru času, a to i na Kleti, kde bývají fantastické podmínky.

Ale když mluvíme o té Labuti: Severní Amerika! Při pozorování Sometem na Kleti nebo v Zachotíně jsem si vždycky říkal, že jí vidím, ale teď retrospektivně si nedokážu ten vjem vybavit tak, abych si tím byl s dnešními zkušenostmi jistý. V nové 254ce vidět je, i bez filtru, ale zatím jsem nenarazil na podmínky (mám dlouhodobě smůlu, uznávám), že bych si jí všimnul bez filtru bez toho, že bych podle hvězd PŘESNĚ určil, kde je. Na druhou stranu s UHC tam září jako na talíři.

Jak říkaval Honza Zahajský, přece se nebudeme dívat na nefiltrované světlo! - a ono na tom alespoň pro mě něco je - mám ale zkušenost, že jiní lidé nevnímají ten rozdíl filtr/nefiltr tak silně jako já, schopnost "vytáhnout" si mlhovinu z ne úplně tmavého pozadí je asi hodně subjektivní.

Řasovka, to je něco jiného, tam plně souhlasím s Martinem - ona sice není tak celkově jasná, ale je hrozně kontrastní a to mi hodně pomáhá jí vidět dějsecoděj, vídaval jsem jí i z Petřína (350kou:)), i když špatně.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Mlhoviny v Labuti

#64

Příspěvek od Beasty »

já sem severní ameriku viděl jen a pouze s filtrem a to jen jednou v životě. A to mám temnou oblohu. Tuším jí, úplně přesně koukám na správné místo, ale nikdy jsem nedokázal přesně říci, že TOTO je ono:-)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mlhoviny v Labuti

#65

Příspěvek od michal.b »

Je pravda ze ja mam vzdycky docela problem Ameriku najit, ale kdyz uz ji najdu, tak je videt celkem v pohode i nefiltrovana (za predpokladu tmave oblohy). Pelikana jsem snad nikdy nevidel - mozna proto, ze jsem se o nej nikdy cilene nesnazil.

Vzdycky mi prijde strasne nespravedlive, ze tyhle mlhoviny sviti prevazne na H-alfa, takze na fotkach jsou to strasne vypalovaky, pritom vizualne je to ducharina.
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Mlhoviny v Labuti

#66

Příspěvek od kk »

Jen bych podokl, ze ani tak nediskutuji o tom zda NGC7000 videt je a nebo neni. Popisuji svoji zkusenost, ze jsem ji nebyl driv schopen odlisit od pozadi. Labut je plna sviticich oblaku a hvezd, Ameriku jsem v tom nedokazal vykoukat. Moje minus :-).

Co do objemu casu venovaneho pozorovani jsem nevic casu pod hvezdami stravil mezi lety 75-89 a to v Brne. Mlhovinam to neslouzilo a byl jsem kluk bez auta. Hvezdarnou organizovane vyjezdy slouzily vyhradne pozorovani meteoru a tak jsem si dobreho nebe moc neuzil. I takove jasne objekty jako Lagunu ci Trifid jsem nasel mnohem pozdeji. Shodou okolnosti take na Zvicine a s pujcenym Sometem.

Oblouky Ras me prijdou jako snadny objekt i bez filtru. Ale driv jsem je nikdy ani nehledal, tak nevim jake by byly v Sometu ci v necem jinem. S OIII me prekvapila a potesila detailni struktura.

Celkem slabe pak vidim oblaka kolem gamy Cyg. Ta patecni noc uz na ne nebyla, videl jsem je loni z Jeseniku.
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#67

Příspěvek od stana »

I přes nadprůměrnou a vyfoukanou oblohu, kdy jsem viděl "snad všechno co se dalo", tak toto bohužel ani ťuk..Zkusím příště s filtrem, až dorazí...
Holt placka Haná...Ale rozhodně se dá pozorovat i zde, ale na některé objekty to chce "vylézt na kopec"...P.S. Zdravím Rigela1, který potěšil tím, že M13 dole na zahradě tříkilem viděl líp, než jeho dvoukilem "na kopci". Ale zase na vrchovině viděl dvoukilem Ameriku a tady dole ani ťuk...No to už jsem říkal.. ;D :D
Zase třeba Laguna, Triffid či Omega byla jakš takš vidět a přitom je nízko nad obzorem..Teda Omega asi nejlíp a rozhodně žádná duchařina!! ;)
P.S. Řasy teda taky prdlačky... :'(
P.S.2. Na Pelikána asi jedině do ZOO... :-[ :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Mlhoviny v Labuti

#68

Příspěvek od Habl »

Omega i Trifid je bez jakéhokoliv mlhovinového filtru dobře vidět i ve stovce (SW 102/500)
Zkoušel jsem nový mlhovinový širokopásmovější filtr od TS s propustností O III a H ß právě na Řasách a NGC 7000. U ŇGC 6992-5 byla celá řasa celkem obstojně pozorovatelná, ale u NGC 6960 jen duchařina.
Rovněž u Severní Ameriky byla částečně pozorovatelná oblast spodní části mlhoviny (kolem mexického zálivu - převážně pravá část).

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#69

Příspěvek od stana »

Prodejce v Supře Praha mi doporučil filtr UHC-Profi...Tak jestli odborníci poradí a souhlasí, tak potvrďte pleas vhodnou volbu..Jináč tu objednávku budu muset rychle resetovat...Ve filtrech se totiž vůbec nevyznám.. :-/
Pardon za off-topic..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Mlhoviny v Labuti

#70

Příspěvek od Regulus »

stana napsal: I přes nadprůměrnou a vyfoukanou oblohu, kdy jsem viděl "snad všechno co se dalo", tak toto bohužel ani ťuk..Zkusím příště s filtrem, až dorazí...
Holt placka Haná...Ale rozhodně se dá pozorovat i zde, ale na některé objekty to chce "vylézt na kopec"...P.S. Zdravím Rigela1, který potěšil tím, že M13 dole na zahradě tříkilem viděl líp, než jeho dvoukilem "na kopci". Ale zase na vrchovině viděl dvoukilem Ameriku a tady dole ani ťuk...No to už jsem říkal..  ;) ;D :D
Zase třeba Laguna, Triffid či Omega byla jakš takš vidět a přitom je nízko nad obzorem..Teda Omega asi nejlíp a rozhodně žádná duchařina!! ;)
P.S. Řasy teda taky prdlačky... :'(
P.S.2. Na Pelikána asi jedině do ZOO... :-[ :D
U Ameriky dost záleží taky na zorném poli: potřebuje jej hodně velké, jinak se ztrácí... (páč se do něj nevleze ;D )
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Mlhoviny v Labuti

#71

Příspěvek od Habl »

stana napsal: Prodejce v Supře Praha mi doporučil filtr UHC-Profi...Tak jestli odborníci poradí a souhlasí, tak potvrďte pleas vhodnou volbu..Jináč tu objednávku budu muset rychle resetovat...Ve filtrech se totiž vůbec nevyznám.. :-/
Pardon za off-topic..
Mlhovinový filtr UHC Profi je jistě dobrý filtr. Nejvíce se používá. Pro tvoji částečnou orientaci připojuji odkaz:

http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2005071301

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#72

Příspěvek od stana »

Dík za info! Až dorazí, tak zkusím i se setovou pětadvacítkou..Ta byla bez filtru ohledně Ameriky taky včera "passé"... :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Mlhoviny v Labuti

#73

Příspěvek od grajda »

Kéž by se mě ještě někdy poštěstilo vidět v boskovicích pelikána, jako kdysi v devadesátých letech se svým tehdy novým triedrem. Modleme se všichni za tmavou oblohu, mám pocit, že snad ani nic jinýho nezbývá. :-/
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Mlhoviny v Labuti

#74

Příspěvek od kk »

Tak jsem venoval Labuti cast noci z patka na sobotu. Pozoroval jsem z pole mezi Pysely a Krivou vsi u Benesova, protoze tam mam sroubek v lese. Obloha na sever je nepouzitelna, na jih nejak ujde. Noc je strasne kratka, nez se setmi uz svita, inu nejkratsi noc na dohled. Okem je jen velmi slabe videt mlecna draha, tak od Labute ke Stitu. Proto jsem celkem spechal a pozoroval jen s UHC filtrem a moc nekreslil, omlouvam se za nepresnosti v popisu:

Amerika: i za techto podminek naprosto jasne videt kolem Mexickeho zalivu. Bez vetsiho kontrastu pak i zbytek mlhoviny, nejjasneji je oddelena od Pelikana temnou mlhovinou na jihu a nekde kolem 57Cyg uz mnohem min zretelne.
Pelikan: nevidel jsem presne obrys, ale zcela jiste velmi slabou mlhovinu v sirsim okoli hvezdy 56Cyg. Za lepsich podminek musi jit vykoukat, ta mlhovina asi neni slaba, jen hodne rozplizla.
Srpkova mlhovina: pro me novy objekt, relativne velka, v delsim rozmeru muze mit 20´. Na spodnim okraji jejiho prevraceneho obrazu je velmi jasne ohranicena. Tak je, pres relativni slabost, jasne videt.
Rasy: oba oblouky zcela jasne, filtr dela divy. Snazil jsem se najit trojuhelnik mezi nimi a myslim, ze jsem videl velmi neurcitou mlhovinu v miste, kde je jeho uzsi cast.
Okoli gama Cyg: srovnavam pole pole otevrene hvezdokupy NGC 6910 a myslim, ze cast mlhovin lze tusit. Na presnou identifikaci to chce vic casu i lepsi noc. Mam k tomu dotaz na zkusenejsi kolegy: "V dobrych podminkach (Jeseniky, cca 1300mnm, jsem mel dojem male mlhoviny obklopujici tuto hvezdokupu. Na prehledovych fotkach, treba na Google, sice neco je, ale velmi slabe. Videli jste take slabou mlhovinu o prumeru cca dvojnasobku hvezdokupy?"

Tesim se na pripadne odpovedi, kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#75

Příspěvek od ladis »

kk> s tou Mlecnou drahou mas pravdu, dnes jsem byl pozorovat na docela solidnim miste za Jicinem v 385m n.m. a i pres slusnou oblohu jsem videl mlecnou drahu velmi nekontrastne, s maximem v Labuti. Jeste bylo videt zretelne rozdeleni do "V" smerem ke Strelci, ale chce to opravdu pockat, az bude Slunce vice pod obzorem a nastane astronomicka noc...

Pouhym okem a primym videnim byla patrna prekrasna zarici Laguna, v triedru naprosto uchvatna, Trifid tez, i kdyz jiz ne natolik jasne.

Zkousel jsem se podivat do hlavy Draka a v jednu chvili mi problikly pred ocima dve hvezdy uvnitr bocnim videnim, rovnez M13 v Herkulovi byla velmi dobre patrna po 100% casu bocnim videnim.

Co se tyce Severni Ameriky, nemel jsem stesti, byla pro me neviditelna...

Jelikoz z duvodu urazu nemohu stale prenaset nic tezkeho a tedy ani dalekohled, jezdim se alespon divat triedrem a musim rici, ze cim dal tim vice jsem ohromen, co vse lze triedrem spatrit!

Kdyz jsem prijel domu, schvalne jsem sel na zahradu porovnat oblohu u nas ve meste oproti mistu, kde jsem pozoroval v noci a rozdil je to neskutecny. Tezko popisovat, z te zaplavy hvezd, co jsem videl na "venkovske obloze" zbyly jen nejjasnejsi hvezdy, defacto jen zakladni souhvezdi a Mlecna draha se zcela ztratila, z mesta je v soucasne dobe neviditelna.

Vyzkousim dalsi pozorovaci stanoviste, zkusim dle rad MMyse vyse polozena mista smerem na Krkonose...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět