Mlhoviny v Labuti

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mlhoviny v Labuti

#181

Příspěvek od MilAN »

Tady je klasický test použití filtrů podle objektů
http://www.cloudynights.com/page/articl ... sons-r1471
a tady je překlad do srozumitelnějšího jazyka :)
http://www.astronom.cz/astropo/filtre.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#182

Příspěvek od ladis »

To je ono Milane! Perfektní, díky. Už si to ukládám na disk.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#183

Příspěvek od Cztwerec »

Ta h - beta je opravdu jen pro pár objektů, nebo specifické detaily...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#184

Příspěvek od nosuh »

V patek jsem pozoroval nejaky DSO pres dobson 254/1200. Obloha nebyla vubec spatna, seeing byl aspon na planetach paradni, pak se to trochu zhorsilo. Nicmene zkusil jsem Rasy a NGC 6888 v Labuti. Pouzil jsem okular ES 24 (68°) z=50x spolu s UHCckem a pohled na rasy me v podstate posadil na prdel. Nikdy bych nerek, ze se daji vizualne pozorovat takove detaily. Chvilkama me to prislo, jak kdyz koukam na jejich CB fotku. U NGC 6960 (ta u hvezdy) bylo naprosto zretelne zalomeni pod hvezdou a vlasova struktura. A druhy oblouk uplne vypaloval sitnici i s rozstrepenou vlasovou strukturou, neuveritelnej pohled. Stredovej trojuhelnik jsem nenasel nebo jsem ho prehledl.
Kdyz sem sundal UHCko, pohled byl o poznani horsi. Pozice mlhovin byly zrejme, ale bez struktury a v podstate tak v 20% jasnosti pozorovani s UHC.
Nedovedu si predstavit, jak to musi vypadat v takovym 16" newtonu, kdyz to takhle vypada v 10".
Ma nekdo realnou zkusenost s pozorovnanim Ras pres UHC a ten OIII filtr? JE to oproti tomu UHCku az takovy rozdil? Nedavno sem se jednoho OIII zbavil, protoze me neprisel zas az tak prinosny na planetarky a zral hodne svetla, ale kvuli tem Rasam zase vaham, ze bych ho poridil :)
Pak jsem zkousel najit jeste Srpek. S tim UHCckem byl celkem zretelnej, ale v podstate jen jeho nejjasnejsi cast ( ten horni oblouk vedle jasne hvezdy). Zbytek byl tusitelnej, ale bez struktury jen jako mlhave pozadi.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Mlhoviny v Labuti

#185

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:Ma nekdo realnou zkusenost s pozorovnanim Ras pres UHC a ten OIII filtr? JE to oproti tomu UHCku az takovy rozdil?
Já moc nepozoruju - ale podle mých netrénovaných očí ve 12" Dobsonu je rozdíl mezi UHC a O3 opravdu velký. Ale nevím, co to byl za UHC. O3 byl můj fotografický... Řasy úplně "svítily"...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mlhoviny v Labuti

#186

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: Ma nekdo realnou zkusenost s pozorovnanim Ras pres UHC a ten OIII filtr? JE to oproti tomu UHCku az takovy rozdil? Nedavno sem se jednoho OIII zbavil, protoze me neprisel zas az tak prinosny na planetarky a zral hodne svetla,
U planetárních mlhovin je problém, že u některých převažuje záření v OIII a v některých v H-beta. A to v obou případech i velmi výrazně ( i přes 1:10) .
Proto na většinu je univerzálnější UHC filtr, ale podle převažujícího záření mohou být výhodou úzkopásmový H-beta nebo OIII, které vedou k vyššímu kontrastu a většímu potlačení oblohy. Výrazně větší užití má ale OIII.
Na řasové mlhoviny a obecně zbytky po supernovách je ale jednoznačně OIII nepřekonatelný a daleko více zvýrazní strukturu mlhoviny, samozřejmě za výraznějšího potlačení hvězd
Naposledy upravil(a) MilAN dne 09. 07. 2018, 11:40, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#187

Příspěvek od nosuh »

Hmm, no tak asi se casem neztrati, uz jenom kvuli tem rasam. Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Mlhoviny v Labuti

#188

Příspěvek od Rekmarik »

nosuh píše:...JE to oproti tomu UHCku az takovy rozdil? Nedavno sem se jednoho OIII zbavil, protoze me neprisel zas az tak prinosny na planetarky a zral hodne svetla, ale kvuli tem Rasam zase vaham, ze bych ho poridil :)
Taky záleží jaký UHC jsi použil/používáš .. od Lumiconu UHC profi bude potlačovat více hvězdy než třeba Optolong .. Dojem a celkově i detaily na řasách budou různé i s přihlédnutím na další podmínky především světelné znečištění .. Souhra všech těchto podmínek vytváří pak nezapomenutelný zážitek ..
Pamatuju jedno pozorování na Vysočině 400kou s Ethoesm 13kou přes UHC profi od Lumiconu, kdy byla celkem slušná tma a Labuť blízko zenitu a zážitek to byl vyloženě hmatatelný/fotografický .. a pak spoustu pozorování stejnou sestavou, kdy mi to připadalo takové neslané nemastné (poloha řas blízko horizontu, nebo světelné znečištění ..)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#189

Příspěvek od nosuh »

Mam toto UHCcko..
https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... -uhc-profi

No jak jsem psal, tma v patek byla slusna, sem na konci vesnice a donutil starostu, ze me vypnul lampu u baraku, takze tam je tma, ze na dvore bez celovky v noci nevidim na metr dopredu..
Ale dost me to prekvapilo, hlavne ten oblouk mimo tu hvezdu byl fakt jak cb fotka
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Mlhoviny v Labuti

#190

Příspěvek od Lisa »

nosuh píše:Ma nekdo realnou zkusenost s pozorovnanim Ras pres UHC a ten OIII filtr? JE to oproti tomu UHCku az takovy rozdil? .
Rozdíl to je! S OIII filtrem dokážou oproti UHC opravdu "svítit", ale jak už psal Rekmarik, záleží na konkrétních podmínkách a hlavně na tmě.
OIII filtr mi i s ohledem na 12'' doporučil Honza ze Supry.
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -4566.html
( Jinak OIII porovnánám s UHC http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-a ... -4802.html )
Pro porovnávání filtrů při vizuálu mohu doporučit nějaký filtr slider nebo filtr kolo, kde je změna obrazu pozorovatelná bez přerušení pohledu do okuláru. Jde pak s úspěchem použít i na zmiňované PN.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Mlhoviny v Labuti

#191

Příspěvek od 4Brunco »

Cez vikend som testoval cinsky OIII filter od Optolongu (43usd). Nuz kedze ma sirku priepustnosti 25nm, filter na DSO z mesta to neni. Bol som na upati Polany vo vyske cca 800mnm (Hrinova - Priehalina). Bol mierny zakal kedze bolo po dazdi a nebola to najlepsia noc ani najlepsia tma. Ale musim povedat za letne hmloviny boli famozne. Kombinacia Dobson 400 + 17.5mm Baader Morpheus.
Zacal som okolo horizontu Laguna, Trifid, Omega, Orlia hmlovina, vsetky sa javili ovela vacsie ako som ich kedy videl a mnohe so strukturami.
Co mi ale vyrazilo dych boli riasy. Nielenze bol krasne videt Pickeringov trojuholnik aj dlhy vybezok ktory zneho vychadzal a nejaky dalsie paralelene vybezky. Parada, taku riasovku som vizualne este nevidel.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#192

Příspěvek od Cztwerec »

Šel jsem včera svoji klasickou cestu z nádraží domů a jak se tak dívám na tu naší oblohu, říkám si: "hele, to není vůbec špatné", byla pěkná průzračnost a teď je to období kdy je po půlnoci Mléčná dráha pěkně s Labutí v zenitu. Takovej ten klasickej vrchol léta :) tak jsem si doma vzal na pomoc znovuzrozenou Kowu 8x30 YF a brouzdal jsem od Střelce, přes Štít právě k Labuti. Je až k podivu kolik toho je vidět pouhým okem když víte kam se máte dívat. NGC 7000 pěkná, uvědomil jsem si jak rozsáhlé jsou ty "trhliny" v Mléčné dráze a kolik se objeví zjasnění a ztmavení právě v oblasti Denebu a Ameriky. Taky jste měli včera tak čisto? Pěknej zážitek s absolutně nenáročnou technikou pozorování. Úplně jsem si říkal jaký by to bylo v Konojedech na dece... :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#193

Příspěvek od Sasa3 »

Mel jsem v Konojedech 29.6. taky triedr 8x40, ktery jsem hojne vyuzival jako "hledacek", protoze jsem si k 60mm refraku zapomel 2" okular. Taky me prekvapilo, kolik tech objektu (vetsinou Messierovy objekty ve Stiru a Strelci) bylo zretelne rozpoznatelnych.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhoviny v Labuti

#194

Příspěvek od Psion »

Často pozoruji na Tenerife Nikonem 8x30 EII, je úžasné kolik temných mlhovin je tím vidět, s přehledem všechny Messiery, M101, M51, kulovky apod.Samozřejmě, když je celý Štír vysoko nad obzorem, tak se to pozoruje parádně. Mimochodem tím tridedrem je vidět i slabě mlhovina kolem Antarese a ty vybíhající temné pásy z mlhoviny směrem vlevo.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Mlhoviny v Labuti

#195

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Přátelé, konečně jsem přišel na to, jak i ty největší nepřátele "velké mlhy" přesvědčit o Severní Americe. Jako mě přijde jasná i v půlmetru s UHC, ale chápu, že řadě lidí prostě dělá problém to pojmout, když jsou v tom hvězdy a je to přes tři zorná pole.

A tak když hvězdárna pořídila APM 100/550 bino se standardními 1.25" šachtami, tak jsem do jedné dal 25mm okulár s Hbetou a pak to celá expedice opěvovala, jak to tam konečně vidí :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět