Mlhoviny v Labuti

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Mlhoviny v Labuti

#166

Příspěvek od Regulus »

Včera velmi solidní podmínky, širší z řas (bez hvězdy) viditelná zřetelně hledáčkem 9*50. Pohled přes Panoptika s OIII nezklamal, krásná struktura, pro mě prostě asi vůbe nej DSO objekt :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#167

Příspěvek od Sasa3 »

Taky jsem pozoroval vcera v Labuti mlhovinu. Konecne se mi podarilo bez pochybnosti vykoukat nejake to vdB-cko. vdB132 byla v AS110 docela zretelna. Problem techle reflexnich mlhovin je ten, ze jsou vetsinou kolem jasnejsi hvezdy a tak je tezke si byt jist, ze to neni jen atmosfericke halo. vdB132 ma dve casti, jedna je kolem jasnejsi hvezdy (tady bych opet vahal, jestli jsem ji videl), druha vic na sever j u dvou slabych hvezd, navic je trochu mimo. Presne to jsem vcera videl, mlhovina byla trochu na vychod od one dvojice  a protahla severo-jiznim smerem. Doma jsem pak dle fotografie zjistil, ze to docela sedi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mlhoviny v Labuti

#168

Příspěvek od Rekmarik »

Já už jsem chtěl pod městskou oblohou pozorování řas v Labuti vzdát, protože to v 250/1200 i když s UHC, nebyla zas taková sláva jako prostě pod tmavší oblohou..
Ale pro zajimavost jsem je zkoušel pozorovat hledáčkem 90/400 - zv. 20x s UHC a byly tam zřetelně vidět, ale nevýrazně .. takový neslaný nemastný pohled.
Zajímavá v tom hledáčku byla Severní Amerika, protože už se tam už skoro vlezla ..
Vyrazilo mi ale dech, když jsem kouknul přes svou 400/1650 s UHC - ve svém nejmenším zv. 82x a ty řasy tam byly doslova hmatatelné, pozoroval jsem jednotlivá rozvláknění a zahuštění, s ostrými konturami, tak jsem je ještě neviděl .. Bylo zajímavé projíždět přes mlhoviny i ve velkém zvětšení 160-250x a zkoumat detaily. Vůbec jsem nečekal že budou včera v noci tak hezky vidět. Momentálně si vychutnávám ten skok z 250ky na 400ku  8-)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#169

Příspěvek od Sasa3 »

Dovedu si predstavit, jaky to byl paradni pohled. Pamatuji se, ze jsem je jednou v Liticich videl pres 450tku Honzy Zahajskeho. Byla to bomba. Tu noc jsem je ale taky videl ve svem refraku 80/480. Od Honzy Zahajskeho jsem mel pujceny nejaky dlouhoohniskovy Nagler a 2" UHC filtr (nebo OIII, uz si to nepamatuji). Tam se vesly oba oblouky do jednoho zorneho pole - to taky nebylo spatny.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Mlhoviny v Labuti

#170

Příspěvek od miro75 »

Ste ma navnadili s tými Riasami. Práve som ich videl. NGC 6960 a 6992. V 200/1200, bez filtra. Netušil som, že sú pozorovateľné vizuálne, fakticky z mesta. Riasy v decembri... :)
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Honda
Příspěvky: 18
Registrován: 05. 05. 2016, 22:07

Mlhoviny v Labuti

#171

Příspěvek od Honda »

Rád bych se zde poradil, jestli něco nedělám špatně. Po těchto mlhovinách jsem pátral už několikrát a zatím neúspěšně. Zatím jsem je nenašel, prostě tam nic nevidím. Je podmínka mlhovinový filtr? Nebo je to netrénované oko?
Dobson SW 10" 254/1200mm,  Don't give in without the fight!
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#172

Příspěvek od ladis »

Rád bych se zde poradil, jestli něco nedělám špatně. Po těchto mlhovinách jsem pátral už několikrát a zatím neúspěšně. Zatím jsem je nenašel, prostě tam nic nevidím. Je podmínka mlhovinový filtr? Nebo je to netrénované oko?
Ahoj. Mlhovinový filtr hodně pomůže, ale z dobré horské oblohy musíš vidět minimálně Řasy bez problému (z vesnické oblohy je též dáš i bez filtru). S UHC na dobré obloze sleduješ detaily i v Pickeringu a krásně vylézá Pelikán.

Zatímco z horské oblohy bez filtru mlhoviny vidíš slušně, s UHC či OIII studuješ vláknité struktury a mlhoviny svítí již téměř bíle. Z města s UHC uvidíš mlhoviny samozřejmě zcela jinak, nekontrastně, ale uvidíš. Záleží na podmínkách. Vyčkej na čistou oblohu po přechodu studené fronty, kdy se vzduch vyčistí a je průzračný. Též ideálně, když je nízká vlhkost. Kor z města...

Odkud jsi pozoroval?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honda
Příspěvky: 18
Registrován: 05. 05. 2016, 22:07

Mlhoviny v Labuti

#173

Příspěvek od Honda »

Vesnické podmínky, myslím poměrně solidní, velice dobře viditelná Mléčná dráha je tu pravidlem. Na tu Labuť mám spadeno každé pozorování, už několikrát, takže podmínky rozličné, naposled dneska v noci. Našel jsem už ledajaké DSO, ale tady pořád nic. Nejsou ty mlhoviny spíš větší? Hledám zvětšením 48x.
Dobson SW 10" 254/1200mm,  Don't give in without the fight!
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#174

Příspěvek od ladis »

Co je to u tebe "dobře viditelná Mléčná dráha"? Popiš jí prosím.

Ano, mlhoviny jsou to větší. Pro 48x z tvým dalekohledem používáš okulár 25mm, že? Pak bys je měl vidět. Začínal jsem přesně jako ty stejným defacto vybavením.

Mimochodem na tyto rozsáhlé mlhoviny fakt nepotřebuješ aperturu, ale dobrou oblohu. Já nejlépe viděl mlhoviny v Labuti z Jizerek v binaru 25x100 a R102/500 s obrovským zorným polem a UHC. S 12" dobsonem zase můžu studovat detaily v Řasách, Srpkové mlhovině, projiždět si okraje Severní Ameriky a Pelikána, Pickeringu...

Určitě začni Řasama, jsou nejjednodušší. Pak zkus nejkontrastnější okraj Severní ameriky - "Mexický záliv"  krásný kontrastní oblouček světlešedivé mlhy s tmavým hvězdným pozadím. Poté ji zkus projet celou dokola a můžeš vyzkoušet i Srpkovou mlhovinu, Pelikána a Pickeringův trojúhelník mezi Řasama. Poslední tři uvedené objekty ale jsou citlivé na temnou oblohu.

Mimochodem taková Severní Amerika je viditelná nádherně pouhým okem přes UHC filtr z hor...

Ten UHC filtr ti doporučuju - ale nikoliv 1.25", ale spíše 2" UHC Astronomik a k tomu vhodný 2" okulár pro menší zvětšení, výstupní pupilu kolem 3,5-5mm, ZP aspoň 70st. Na tyto mlhoviny ideální kombinace. Sám takto používám s dobsony. Pro binar 25x100 nasazuji slabší UHC-E Astronomik a deku přes hlavu, pak je efekt dokonalý.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mlhoviny v Labuti

#175

Příspěvek od Rekmarik »

Ten UHC filtr ti doporučuju - ale nikoliv 1.25", ale spíše 2" UHC Astronomik
Jojo, bez UHC filtru to skoro nemá cenu pozorovat - já bych ale kvůli ceně doporučil klidně 1,25 - ale za to něco kvalitnějšího -

toHonda: a čím větší aperturou na řasy budeš koukat ve tmavé lokalitě, tím zajímavější budou vidět struktury a vlákna. I když moje 400ka není vhodná pro malá zvětšení (pod 50x) tak o to víc je možné si užívat detaily ve strukturách při brouzdání v mlhovině (řekněme při zv. 120x).

Nicméně i z malého města 200kou je možné pozorovat řasy v Labuti, ale je to prostě k ničemu



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mlhoviny v Labuti

#176

Příspěvek od MilAN »


Ten UHC filtr ti doporučuju - ale nikoliv 1.25", ale spíše 2" UHC Astronomik a k tomu vhodný 2" okulár pro menší zvětšení, výstupní pupilu kolem 3,5-5mm, ZP aspoň 70st.To už mi trochu přijde jako protimluv. Pokud doporučuješ výstupní pupilu 3,5-5 mm ( s tím bych souhlasil) a zorné pole 70 °, tak bych se spokojil s polem 68°, a kopil potom okulár Panoptik F 24 mm ( nebo podobný od ES) a k tomu kvalitní 1 1/4" filtr. Nevidím moc prostoru pro 2", protože pro všechna větší zvětšení už postačí určitě, ať je konstrukce okuláru jakákoliv.
Zbytek peněz bych radši použil později na koupi OIII filtru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#177

Příspěvek od ladis »


To už mi trochu přijde jako protimluv. Pokud doporučuješ  výstupní pupilu 3,5-5 mm ( s tím bych souhlasil) a zorné pole 70 °,  tak bych se spokojil s polem 68°, a kopil potom okulár Panoptik F 24 mm ( nebo podobný od ES) a k tomu kvalitní 1 1/4" filtr. Nevidím moc prostoru pro 2", protože pro všechna větší zvětšení už postačí určitě, ať je konstrukce  okuláru jakákoliv.
Zbytek  peněz bych radši použil  později na koupi OIII filtru

Milane, jistě, sám jsem původně měl jen 1,25" UHC Lumicon filtr, ovšem časem jsem přišel na to, že nejlépe a nejpohodlněji tyto mlhoviny (a i další ve Střelci apod) vidím právě v 2" okulárech. Konkrétně 17mm Nagleru a 26mm Meade QX 4000.

Teprve s 2" UHC Astronomik filtrem a výše zmíněnými dvěma okuláry jsem zažil onen "wow" efekt. S mými 1.25" ES (82st) jsem tento efekt nezažil, okuláry mě limitovaly (pocitově). Do těch 2" se mi prostě mnohem lépe kouká.

Technicky je to tak jak píšeš. Je to též možná cesta. Přeci jen 2" UHC je drahý, já jel kupoval za 5 tisíc. Na druhou stranu jej nyní užívám nejčastěji.
1.25" UHC Lumicon spíše na planetární mlhoviny pro vysoká zvětšení.

Obě cesty jsou možné a spíše bych doporučil UHC, ať už 1.25 či 2", hodně to uživateli Honda pomůže. A též vyjet za opravdu pěknou oblohou. Ty mlhoviny si to zaslouží :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Mlhoviny v Labuti

#178

Příspěvek od MM »

Osobne jsem toho nazoru, ze Rasy bez UHC vubec nema smysl pozorovat. Snazil jsem se je kdysi (inspirovan Ladisem  ;)) hledat svym byvalym binarem TS100 90° a proste jsem nevidel NIC. Spatril jsem je az v Dobsonu 305/1500 pres Astronomik UHC a to byla pochopitelne parada. A minuly patek 01.07.2016 jsem pozoroval Rasy kolem pulnoci Sometem 25x100 s vestavenymi UHC-E filtry (dekuji Psionovi za inspiraci  ;)) a bylo zajimave, ze zatimco jsem vychodni zavoj videl krasne zretelne, tak ze zapadniho zavoje jsem nevidel prakticky nic  :o

Co se tyce diskuze 1,25" vs. 2", tak bych se tez velmi klonil spise k Ladisove variante 2", protoze IMHO pohled do 2" je proste nesrovnatelne lepsi nez do 1,25". Zpocatku jsem pouzival relativne levny Panaview 32mm 70° a v kombinaci s UHC ho mohu jen doporucit; v soucasne dobe ho nahradil ES 25mm 100° a to je jeste vetsi masakr. Prave tyto okulary jsou "zivou vodou pro Dobsony", jak zde kdysi trefne napsal uzivatel Stano z Hané (kde pak mu je konec?).
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mlhoviny v Labuti

#179

Příspěvek od MilAN »

Já bych měl jen takovou malinkou poznámku: vzhledem k charakteru těchto mlhovin a k charakteru jejich záření, je právě pro ně naprosto ideální OIII filtr. Ten kontrast je úplně někde jinde oproti UHC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#180

Příspěvek od ladis »

To je pravda.

Sice OIII nemám, ale měl jsem možnost pozorovat Řasy přes OIII a kontrast je lepší. U Řas dokonce výrazně.
Na druhou stranu při vydařené obloze v horách je kontrast též přes UHC perfektní. Mlhoviny svítí od světlešedivé až do bílé barvy. Je to hodně o obloze.
Každopádně jak říká Milan, OIII je na tyto mlhoviny ještě lepší.
Někde byl kdysi pěkný report objektů, jak vypadají přes UHC a OIII. Pokud by člověk měl kupovat jediný filtr, vyšel z testu univerzálně právě UHC. Jinak samozřejmě je ideální vlastnit oba a dle typu objektu použít ten či onen. Možná sem někdo přidá odkaz na onen skvělý test, určitě znalí vědí...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět