Mlhoviny v Labuti

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#91

Příspěvek od MaG »

Z Pelikána je dobře vidět zadní část hlavy, ostatní části jsou duchařina. Hlavně to chce fakt tmavý nebe nebo UHC. Jak je ta část hlavy vpravo od těch dvou hvězd, ta byla včera s UHC vidět dobře v 250/1200.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mlhoviny v Labuti

#92

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No to mě právě překvapilo, jsem si vždycky myslel, že Pelikán je duchařina celkově. Ale pohledem na jakoukoliv fotku je zřejmé, že skutečně ta hlava je mnohem jasnější než zbytek.

Taky máte takovou radost, když to, co vidíte v dalekohledu dokážete korelovat s barevnejma supr-fotkama? Mě to prostě baví:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mlhoviny v Labuti

#93

Příspěvek od michal.b »

Fotky jsou prave v pripade emisnich mlhovin docela zradne - vsechny ty jasne cervene partie zari v H-alfa, kde ma oko uz velmi mizernou citlivost. Vetsinou tam mlhovina zari i na jinych vlnovych delkach, takze vzhled zustava vicemene stejny, ale nejsou vyjimkou objekty, ktere vizualne vypadaji o dost jinak nez na fotce - prikladem budiz Srpkova mlhovina (NGC6888 ), kde je vizualne zdaleka nejvyraznejsi centralni cast, zatimco na fotkach vynika jeden konec oblouku.
Obcas je zajimave vzit fotku, utlumit cerveny kanal a teprve to porovnat s vizualnim pozorvanim.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#94

Příspěvek od stana »

Mě překvapily Řasy...Fakt to vizuálně a teda v rámci možností vypadalo jak odvrhnutá obálka hvězdy a dost podobné tomu z fotek.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#95

Příspěvek od MaG »

michal.b napsal: Fotky jsou prave v pripade emisnich mlhovin docela zradne ..V tom máš Michale naprostou pravdu, ale já vycházel z fotky, kterou jsem teď nemohl k příspěvku vložit - fotky dělané mým Canonem 300D, který je citlivý podobně jako oko a i na této fotce je Pelikán duchařina jen ta čás hlavy je viditelně jasnější. Přidám ji do tohoto příspěvku v neupravené verzi jak vypadla z foťáku, neb se to docela podobá pohledu okem.


Snímek má rozměry cca 5x5 stupňů, což je přibližně zorné pole běžného triedru 10x50. Sever je vlevo, východ nahoře.

Jen připomenu, že s UHC na tý 250tce byly vidět velmi slabě i další části, ale celkový dojem byl jiný, než kdysi na Jizerce za excelentních podmínek, kdy byl tvar viditelný zřetelně a celý. (dobsonem 400/2000)

Jinak jsem bez filtru viděl Pelikána i triedrem, ale to mi stejně nikdo neuvěří. Takže zkoušejte to :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#96

Příspěvek od stana »

No, tak už chápu, že s 1/2 ° zorným polem jaksi toho moc neuvidím..Jediné, co jsem nejspíš byl schopen okem zachytit, byl rozdíl mezi některou světlou částí a trošku tmavším pozadím...Opravte mě, jestli se pletu..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#97

Příspěvek od MaG »

Je to tak, teď jsem to skoukl triedrem 10x50 i 15x70 a dojem je takový, že ta Mléčná dráha v levém dolním rohu je zhruba stejně jasná jako Amerika a taky v Ameriku plynule přechází. Měl jsem výborné podmínky, takže nebyl problém vidět v 10x50 Ameriku i Řasy (oblouk 6992). V 15x70 jsem viděl dobře i části Pelikána, především bych upozornil na temnou mlhovinu jdoucí z "mexického zálivu směrem k Denebu a kolem hlavy Pelikána se stáčející doprava. Díky tomu je asi to světlejší uvnitř náznak Pelikána, přičemž opravdu nad těmi dvěma hvězdami to zjasnění je vidět i v 15x70 bez filtrů.

Vizuálně je relativně těžké v této oblasti odlišit hvězdy Mléčné dráhy od mlhovin, ale některé partie jsou nepřehlédnutelné :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Mlhoviny v Labuti

#98

Příspěvek od stana »

Asi poslední příspěvek k Americe..Protože lepší už to ze zahrady asi nebude..Viděno něco vpravo mírně světlého co se táhlo dolů a pak odshora a tak nějak naproti něco ještě míň světlého vlevo a dolů a kratší...Prostě takový světlejší oblouk....Asi kus mexického zálivu ;D
Řasy krásný oblouk nahoře a doprava dolů..
Jo, tak už asi jsem se zorientoval..Vyduchařil jsem východní pobřeží Ameriky a přes "vodu" pak to byl náznak pelikána..
Pobřeží se táhlo svisle dolů a pelikán byl vlevo..
Aspoň si myslím, že je to tak.. :-[ ;)
/pozorováno 300 mm Dobsonem s 25 mm ploslem při 60 x zv. a UHC Profi filtrem/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#99

Příspěvek od ladis »

Dnes jsem byl pozorovat lidlskopem na solidnim miste celkem daleko od mest a docela jsem koukal, kdyz jsem pri zametani v miste vyskytu okamzite detekoval Rasovou mlhovinu! I v lidlskopu byla patrna na prvni pohled, ovsem bez detailu.

Docela rozdil nastal s UHC Lumicon - zde lidlskop doslova vytahl Rasy ze tmy a ukazal i jejich hrubou strukturu!

Mj. jsem se kochal otevrenou hvezdokupou M11 ve Stitu, v lidlu naprosto krasny obrazek hvezdokupy, pri bocnim pohledu zrnite jako kdyby byla spise kulova. Hvezdokupa nabyvala tvaru trojuhelniku, opravdu vdecny cil pro tento mini-refrakturek.

M 26 byla spise ducharina, nic zajimaveho v 7cm objektivu.

M31 rozsahla pri zvetseni 28-47, krom jadra patrne i galakticke halo.

Na Sovi mlhovinu a galaxie ve Lvu jsem si sice troufnul, ale neprilis uspesne - slo o ducharinu nejtezsiho kalibru, rka az o seanci hodnou 8mag Obloha tamejsim smerem byla jiz svetlejsi, nez jih...

Pozorovani mi velmi zprijemnily zablesky Iridia - dokonce -6mag a pote -2mag, v jednu chvili jsem videl krom Iridia i jakousi jinou druzici v zornem poli...

2x jsem slysel dupot divocaka, jedine, co jsem udelal, ze jsem okamzite utekl do auta , nechaje Canon i dalekohled vcetne UHC (2x prevysujici cenu lidlskopu ) na stanovisti. V ramci rozehnavaciho ritualu jsem si sam sobe nahlas komentoval pozorovani.
Jestli me nekdo slysel, asi by pro me rovnou poslal Chocholouska...

Nafotil jsem cca 300 snimku jizniho obzoru ze stativu, zitra zkusim sestavit animacku...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mlhoviny v Labuti

#100

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj,

když už máme téma "mlhoviny v Labuti" - včera jsem pozoroval IC5146 Zámotek - Cocoon, která je sice torchu stranou typického zájmu, ale pořád v Labuti, a podle hledání se tady o ní na fóru z hlediska pozorování ještě nemluvilo.

Samotná jasná mlhovina nic zvláštního - najít šla snadno, září tam přesvědčívě, ale žádné velké detaily kromě poměrně jasně ohraničeného "mnohoúhelníkového" tvaru jsem neviděl, dost tam překáží ty hvězdy, co v ní jsou.

Mnohem zajímavější mi přišla temná mlhovina, které budu podle MaGovy (pro mě autoritativní:)) identifikace (viz http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0) říkat B173 (sám žádný vhodný zdroj pro temné mlhoviny neznám).

B173 je v dalekohledu naprosto nepřehlédnutelná, obzvlášť při malém (36x) zvětšení a s UHC filtrem. Tahne se přes několik stupňů a cetsa podle ní na jižní konec je jednoduchým způsobem, jak Zámotek najít, když vám ujede.

Temné mlhoviny v Mléčná dráze jsem nikdy speciálně nepozoroval, tak mě tohle první setkání motivuje k přemýšlení: na pozadí ČEHO tu mlhovinu vidíme?

Podle fotek (třeba http://www.koenvangorp.be/photos/2007_0 ... n_1500.jpg) tam okolo žádné jasné mlhoviny nejsou, takže by to mělo být jenom místo, kde je méně hvězd - znamená to, že i ve 25cm dalekohledu vidíme v Mléčná dráze nerozlišené hvězdné pozadí? Proč je tedy mlhovina viditelně nápadnější s UHC filtrem? (Může to být jenom díky odstranění jasu oblohy.)

Ale hlavně - pokud tedy vidíme temné mlhoviny na pozadí nerozlišených hvězd, jak vůbec někdy víme, že vidíme emisní mlhovinu? Nejsou mnohá pozorování slabých mlhovin v Labuti jenom pozorováním temných mlhovin okolo - a světlé části, co vidíme, nejsou mlhoviny, ale hvězdné pozadí? Obzvlášť teď pochybuji o viditelnosti mlhovin okolo gamma Cyg, které tam sice jsou, ale jsou vidět hlavně díky kontrastu s temným pásem v "Motýlkovi".

Další vysloveně pěkné temné mlhoviny, kterých sjem si dřív nevšiml, jsem včera viděl na severním okraji Severní Ameriky - jsou tam dvě malé velmi ostře ohraničené temné oblasti, opět podle fotek už spíše mezi hvězdami, než na pozadí mlhoviny.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#101

Příspěvek od MaG »

Ano Honzo, ten Barnard 173 je nádherná temná mlhovina viditelná na tmavé obloze velmi kontrastně v triedru 10x50 i 15x70. Vynikne i ve velkém dobsonu, kde jsem viděl slabě Kokona s UHC filtrem.

Již brzy, jen co nebude tak hezky, zprovozním na svém webu katalog snímků objektivem 135 mm s mapkami oblohy a popisy co jak je vidět vizuálně.

Už tam mám první zpracované fotky. Připravuju jižní oblasti Mléčné dráhy a pak právě něco tady z vrchní části.

Jde mi tam hlavně o temné mlhoviny, ale dotýkám se i ostatních objektů na snímku viditelných..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mlhoviny v Labuti

#102

Příspěvek od ladis »

MaG napsal:
Již brzy, jen co nebude tak hezky, zprovozním na svém webu katalog snímků objektivem 135 mm s mapkami oblohy a popisy co jak je vidět vizuálně.

Parada! Uz se nemuzu dockat!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mlhoviny v Labuti

#103

Příspěvek od Sasa3 »

Taky se přidám s popisem pozorování mlhovin v Labuti. Tenhle týden jsme byli na dovolené v Třešti, počasí moc nepřálo. Každopádně dva večery se dalo tak hodinku po západu Měsíce slušně pozorovat. První noc se táhly přes celou oblohu cirry, druhá noc bylo o poznání tmavší, tam ale zas bylo nutné pozorovat dírama v mracích. Koukali jsme se mým novým Newtonem 150/750mm. Nepoužívali jsme žádné filtry.

  První noc šla Severní Amerika vidět místy i v 50mm hledáčku. Druhou, tmavší noc, šla vidět v hledáčku bez problému po celou dobu a byla relativně nápadná. Šel krásně vidět celý tvar jako na fotkách. V dalekohledu už tak hezká nebyla. Nevešla se do zorného pole ani mého okuláru s nejdelším ohniskem (15mm, 50x) a bylo nutné přejiždět dalekohledem sem a tam.

   Mnohem hezčí byla řasová mlhbovina. Druhou noc šel východní oblouk vidět dokonce i v hledáčku. V dalekohledu při 50x pak vytvářel nádherný oblouk přes celé zorné pole. Byl jasně vidět i přímým pohledem. Ze západního oblouku šla vidět přímým pohledem část severně od 52 Cyg. Jižní část byla slabě vidět při bočním pohledu. Pak jsem zkusil hledáčkem zamířit do oblasti Pickeringova trojúhelníku. Myslím, že šel v dalekohledu vidět. Nejsem si úplně jistý, protože jsem neměl podrobnou mapu, ale bočním pohledem šlo v dané oblasti vidět cosi mlhavého. Tvar a velikost souhlasila (protáhlý trojúhelník, kde delší strana měla asi poloviční velikost hlavního oblouku). Bez toho, že bych s fotek věděl, že tam něco je, bych si ale něčeho takového ani nevšimnul.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Mlhoviny v Labuti

#104

Příspěvek od Regulus »

Ameriku i jasnejsi oblouk jsem vcera videl celkem bez problémů, stim slabsim uz to bylo horsi ale neco tam tusit slo. Chtelo by to nejaky UHS s vetsi propustnosti, klasicke UHC jsem zkusil a bylo pro 10 cm objektiv moc silne :-X
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Mlhoviny v Labuti

#105

Příspěvek od Tulen »

Včera jsem viděl Řasy v triedru 10x25! Ale byly opravdu mimořádné podmínky, Bortle poposkočil u nás u Kladna na dohled od Ruzyňského letiště oproti normálnímu stupni 6 tak na stupeň 4 - Mléčná dráha viditelná až (skoro) k obzoru. Pořád jsem měl pocit, že je tam mrak, a zatím to byla pořád Mléčná dráha....
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Odpovědět