M31

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

M31

#46

Příspěvek od notta »

SKLP... ale každopádně zkusím 60x na dobsonu...to je nejslabší okulár co mám(20 mm).. třeba to půjde. Navíc tohle je zrcadlo a malý dalekohledy jsou čočky, včetně zaměřovacího. Každý má svý mouchy..
Dík
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

M31

#47

Příspěvek od notta »

Mag..... jasně.. tady je trpělivost na 1.místě. Což není problém. Spíš se takto snažím odstranit, nebo spíš omezit zbytečně prvotní začátečnické chyby, a neopakovat je.. Ale koukám, že jsem se tomu stejně nevyhnul. :)
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

M31

#48

Příspěvek od SKLP »

60x je určitě lepší, než 120x!!! Přeji mnoho úspěchů!!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

M31

#49

Příspěvek od ladis »

notta napsal: Kluci díky.. Pravda ale, že tohle jsem zkoušel vše.. a jak jsem psal i triedrem.. a nic... A jak píšete.. Cassiopeiu.. tj SV úsečku W , která by měla mířit na M31.. a po celé délce nic.. Měl jsem dojem, jestli mi spíš nechybí nějaký filtr.. jako u mlhovin.
a Jinak se rád s vámi seznámím.. Asi se tu začnu objevovat s podobnými prkotinami více.. Spíš se chci tohle naučit, abych to předal synovi.. vč. dalekohledu k vánocům... a splňuji si zároveň sny z dětství, kdy jsem zavadil o hvězdy poprvé..
Nejlepsi, pokud si zaplatis a prijedes na sraz do Zubri, tam Te vsichni pohnou o poradny kus dopredu. Zacatky jsou tezke, moc dobre si vzpominam, jak jsem presne jako ty na zacatku take tapal.
Chce to se nevzdat, vytisknout si u pocitace z nejakeho planetaria (treba CdC) zoomlou cast oblohy, ktera te zajima a vecer, s cervenym svetlem (na ktere je lidske oko nejmene citlive) a s vytisklou mapkou a triedrem zkusit znovu hledat. MUSIS 31ku najit, je videt mimo mesto i pouhym okem! Pocitej s tim, ze ti vyplni znacnou cast zorneho pole triedru! Do oci te prasti minimalne jadro, velmi difuzni jasne svetlo, po chvili jiste rozeznas i ramena teto uchvatne galaxie!
Hodne stesti!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

M31

#50

Příspěvek od notta »

Ještě se vracím zpět. Po této diskusi a delším čtení na těchto stránkách mohu opravdu potvrdit, že člověk musí alespoň tušit, co hledá. Když jsem to po naší diskusi v srpnu pochopil, byla to už hračka.
Na srazech se určitě objevím, ale až na jaře nebo v létě s dětmi a trochu blíže k Liberci.
Nyní se budu věnovat "objevení" mlhovin.. Takže se sejdeme v jiném bloku.
Ještě jednou dík kluci
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
Arnold.ESO.Rimmer
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 07. 2008, 01:59

M31

#51

Příspěvek od Arnold.ESO.Rimmer »

Tak jsem včera zkusil otočit dalekohled a najít tuhle galaxii ale nenašel jsem ji :-[. Mám dobson 114/900 a zkoušel jsem různé okuláry 20X nebo 90X. Viděl jsem tři hvězdy kolem, které jsem našel v mapách i na fotkách tak jsem se snad koukal dobře ale všude kolem tma, snad za to může měsíc? byl hodně jasný a ozařoval celou oblohu, jinak nevím.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

M31

#52

Příspěvek od dvader »

Arnold.ESO.Rimmer napsal: Tak jsem včera zkusil otočit dalekohled a najít tuhle galaxii ale nenašel jsem ji  :-[. Mám dobson 114/900 a zkoušel jsem různé okuláry 20X nebo 90X. Viděl jsem tři hvězdy kolem, které jsem našel v mapách i na fotkách tak jsem se snad koukal dobře ale všude kolem tma, snad za to může měsíc? byl hodně jasný a ozařoval celou oblohu, jinak nevím.To je divné, jádro M31 by mělo být ve tvém dalekohledu vidět i za jasného Měsíce - nemohl jsi koukat omylem někam jinam?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M31

#53

Příspěvek od MaG »

Hledat M31 při Měsíci není jednoduché ani při malém zvětšení - snadno ji přehlédneš. Nejdřív je dobré si pomocí hledáčku několikrát zkusit najetí od prostřední hvězdy v Andromedě nahoru k těm dalším dvěma u nichž M31 je. Pak když si párkrát nacvičíš najetí na tu blízkou jasnější hvězdu u M31, má smysl začít ji hledat přímo v okuláru.

Raději bych být tebou vydržel pár dní, a zkusil ji cca za týden hledat bez Měsíce na obloze. Tehdy bude viditelná už v hledáčku jako malá mlhavá potvůrka a nebude problém ji najít.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

M31

#54

Příspěvek od hamr »

Jasné jádro M31ničky je vidět i za svitu Měsíce, je nutno si nacvičit polohu vzhledem k blízké hvězdě v Andromedě, nedávno jsem koukal R70/280 z triedru a byla vidět ;). Chce to cvik, až jí párkrát najdeš nebude to už problém ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

M31

#55

Příspěvek od stana »

Asi budu trochu off-topic, ale za dobrých podmínek "na kopci" jsem ji viděl i okem a parádně v hledáčku či triedru..A v Newtonovi 200 mm tam už bylo něco jako ramena. Doma na zahradě v Dobsonovi 300 mm pod městskou oblohou to byl už "jen" velký světlý flek tuším přes tři zorná pole..Ale rozhodně vděčný objekt pro pozorování.
:)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

M31

#56

Příspěvek od ladis »

jo, na skutecne tmave obloze (Kyje u Jicina) je M31ka vypalovacka pro volne oko! V triedru neco nepopsatelneho!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

M31

#57

Příspěvek od johnna »

Jako malej jsem jí za dobré jasnosti bez měsíce našel pouhým okem i za svitu pouličních lamp. A v mém 20x60 byla opravdu krásná ::)

Naposledy jsem na ní koukal včera, když se po dlouhé době na chvilku vyjasnilo. Ve 20x60 jsem vyděl pouze rozmázlé jádro, prostě nic moc.

Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

M31

#58

Příspěvek od johnna »

nemáte náhodou někdo fotku M31čky ze včerejší noci udělanou nějakým malým dalekohledem?
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Arnold.ESO.Rimmer
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 07. 2008, 01:59

M31

#59

Příspěvek od Arnold.ESO.Rimmer »

Tak jsem ji včera konečně viděl, možná bych ji viděl už předtím ale neměl jsem představu co hledat. Pomohl mi menší triedr ve kterém jsem uviděl takový světlejší chuchvalec :). Pak už jsem ji našel i dobsonem 114/900. Chtěl jsem pak ještě kouknout na M57 vy lyře, ale zase nic. Asi nejsem zvyklý na převrácený obraz.Začal jsem uvažovat o vytvoření databáze fotek z různých dalekohledů, myslíte že by se mezi Váma našlo pár přispivatelů? nebo již někde na nějakém českém webu něco podobného existuje?
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

M31

#60

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Fotky jsou zavadejici, co se tyka vzhledu objektu v dalekohledu. Mnohem vetsi vypovidajici hodnotu maji rucni kresby, ktere primo vyjadruji, co pozorovatel s danym dalekohledem vidi.
V tomto ohledu by ti mohl pomoci Michal Bares (Michal.B tady na foru) nebo alespon jeho stranka: http://www.nitelite.eu/
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět