Nezname top objekty

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#1

Příspěvek od Myzer »

Je to zaujimave, kolko je na oblohe peknych objektov. Pozorovatelia vsak casto vyhladavaju to, co je vseobecne zname, pretoze sa o tom vela pise v dostupnych knihach alebo na internete. Messierov katalog je niekedy chybne oznacovany za katalog najjasnejsich a najkrajsich objektov, potom sa pozoruju este tie zname NGC objekty - Helix, Crescent, Severna Amerika a dalsie. Vela peknych objektov vsak ostava stale v utajeni a malo ludi ma o nich predstavu.

Zalozil som teda temu, kde sa na to moze vytvorit priestor, kde mozete upozornit na nezname zaujimave objekty. Mojim hlavnym cielom najblizsii nov je jasna galaxia v Socharovi - NGC 253. Asi ju poznate, ale pretoze sa nachadza v juznejsej deklinacii, este som nepocul o nikom, kto by ju v nasich zemepisnych sirkach videl. Podla vsetkeho to nemusi byt az take tazke. Na prekvapenie som zistil, ze mi galaxia kulminuje 15 stupnov nad juznym obzorom, co je asi tak vysoko ako byva hviezda Antares. Myslim, ze na galaxiu by to mohlo stacit, ocakavam vacsiu verziu galaxie M82. V blizkosti este lezi galaxia NGC 246 a gulova hviezdokopa NGC 288. Videli ste uz niekto z nasich zemepisnych sirok tieto objekty?



Podnet na dalsi zaujimavy neznamy "top" objekt som dostal na malom stretnuti, ktore sme neoficialne nazvali strednutim deep-sky pozorovatelov. V Kasiopeji nedaleko M52 byva udajne pozorovatelny objekt Sharpless 2-157 (Fingers nebula). S filtrom by mal byt rozoznatelny i tvar hmloviny - centralna cast a dva obluky. Vyzera to zaujimavo. :)

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nezname top objekty

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Prave z tohoto dovodu vznikol dalsi katalog: Caldwell objekty su oznacovane pismenkom C a cislo podobne ako v pripade Messierovho katalogu.

Caldwell obsahuje vacsinu spominanych "top" objektov,ktore sa nevosli do Messiera nech uz dovod bol akykolvek.
http://www.seds.org/messier/xtra/similar/caldwell.html
http://seds.lpl.arizona.edu/messier/xtr ... ldwell.txt

Dalej existuje mnoztvo vyberov z NGC katalogu.
Najznamejsie su od SAC (autor Steve Coe):
SAC's 110 Best of the NGC, co je akasi obdoba messiera vytvoreneho z NGC (aj s popisom objektov)
http://www.saguaroastro.org/content/BES ... ATALOG.htm

The RASC's Finest NGC Objects List
http://astronomy.nju.edu.cn/astron/Mess ... c-ngc.html
http://home.cogeco.ca/~astrosarnia/Finest%20NGC.htm
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#3

Příspěvek od Myzer »

To ja taketo veci poznam, ale ako som napisal, budem sa orientovat na Herschel 400 (takmer vsetky objekty su v Sky Atlase) a na objekty, na ktore niekto na internete upozorni. Nemozem si vytlacit kazdy list, pretoze sa prekryvaju a bol by v tom zmätok. Aj Herschel 400 ma vsak diery, Caldwell este viac, Steve Coe podobne. Najlepsie bude pozorovat a zmensovat tak potencialny okruh objektov. :)

Kazdopadne bol by som rad, keby sa tu objavovali konkretne objekty, ktore ste pozorovali alebo na ktore sa chystate, s nejakymi tips and tricks, nie tie o ktorych ste iba citali. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Nezname top objekty

#4

Příspěvek od cocky »

Chybička se vloudila - NGC 246 je planetární mlhovina v Cet. Má být asi NGC 264.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#5

Příspěvek od Myzer »

cocky napsal: Chybička se vloudila - NGC 246 je planetární mlhovina v Cet. Má být asi NGC 264.
Myslel som samozrejme galaxiu NGC 247 vo Velrybe, 5 stupnov severne od NGC 253.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Nezname top objekty

#6

Příspěvek od Cassi »

Ahoj, NGC 253 jsem viděl minulý rok v říjnu na pozorovacím stanovišti Souš v Jizerkách. Pozorovali jsme ji 200mm dobsonem, nalezli jsme ji pomocí atlasu od E. Karkoschky. Bylo docela průzračno v tu noc, takže byla bez problémů. Byla krásně viditelný protáhlý tvar, bočním pohledem se mi tam zdálo, že tam vidím i nějaké "detaily". Na NGC 246 a 288 jsme se nedívali.

Myzer napsal:

NGC 253. Asi ju poznate, ale pretoze sa nachadza v juznejsej deklinacii, este som nepocul o nikom, kto by ju v nasich zemepisnych sirkach videl. Podla vsetkeho to nemusi byt az take tazke. Na prekvapenie som zistil, ze mi galaxia kulminuje 15 stupnov nad juznym obzorom, co je asi tak vysoko ako byva hviezda Antares. Myslim, ze na galaxiu by to mohlo stacit, ocakavam vacsiu verziu galaxie M82. V blizkosti este lezi galaxia NGC 246 a gulova hviezdokopa NGC 288. Videli ste uz niekto z nasich zemepisnych sirok tieto objekty?



Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#7

Příspěvek od Myzer »

Cassi napsal: Ahoj, NGC 253 jsem viděl minulý rok v říjnu na pozorovacím stanovišti Souš v Jizerkách. Pozorovali jsme ji 200mm dobsonem, nalezli jsme ji pomocí atlasu od E. Karkoschky. Bylo docela průzračno v tu noc, takže byla bez problémů. Byla krásně viditelný protáhlý tvar, bočním pohledem se mi tam zdálo, že tam vidím i nějaké "detaily".


Super, ked uz sme pri tych juznejsich galaxiach, skusal si aj M83 v Hydre? Myslim, ze v najlepsom pripade nepresiahne vysku 10 stupnov nad obzorom. Ja som ju videl minuly rok na jar v 250 mm dalekohlade ako bezdetailny oblacik. Tato galaxia s prieckou ma 7,6 mag a v zenite by vyzerala asi trochu inak. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Nezname top objekty

#8

Příspěvek od Cassi »

Myzer napsal:

Super, ked uz sme pri tych juznejsich galaxiach, skusal si aj M83 v Hydre? Myslim, ze v najlepsom pripade nepresiahne vysku 10 stupnov nad obzorom. Ja som ju videl minuly rok na jar v 250 mm dalekohlade ako bezdetailny oblacik. Tato galaxia s prieckou ma 7,6 mag a v zenite by vyzerala asi trochu inak. :)
Nezkoušel, :-/ na jaře jsem se zatím bohužel nedostal na místo s výhledem nízko nad jižní obzor. Budu to muset vyzkoušet příští jaro.

Jinak přikládám obrázek od Jirky Duška (kresba M83 v somet binaru 25x100)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nezname top objekty

#9

Příspěvek od michal.b »

NGC253 jsem v minulosti pozoroval nekolikrat, bohuzel kvuli tomu ze vyleza jen nizko nad obzor to chce priznive podminky. Je pomerne jasna, takze je videt bez problemu, ale aby se ukazala v plne krase a velikosti, hodi se noc s dobrou pruzracnosti.
Moje zapisky jsou dost strucne. V 15cm newtonu (50x, 83x, 110x) se jedna o napadny objekt, prekvapila me svoji plosnou jasnosti, jeji velikost (delku) jsem odhadl na 20-25', silne protazena, pravidelny elipticky tvar, nevyrazne centralni zjasneni, bocnim videnim patrna bohata nepravidelna struktura.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Nezname top objekty

#10

Příspěvek od Libor »

Myzer napsal: V Kasiopeji nedaleko M52 byva udajne pozorovatelny objekt Sharpless 2-157 (Fingers nebula). S filtrom by mal byt rozoznatelny i tvar hmloviny - centralna cast a dva obluky. Vizualne se mi tuto mlhovinu pozorovat nepodarilo, zda se mi na to prilis slaba, prikladam ale fotografii sirsiho okoli. Muzete ji pouzit treba jako vyhledavaci mapku nebo pro porovnani jasnosti mlhoviny s okolnimi objekty.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#11

Příspěvek od Myzer »

Libor napsal:
Vizualne se mi tuto mlhovinu pozorovat nepodarilo, zda se mi na to prilis slaba, prikladam ale fotografii sirsiho okoli. Muzete ji pouzit treba jako vyhledavaci mapku nebo pro porovnani jasnosti mlhoviny s okolnimi objekty.
Ta hmlovina ma zrejme slabsiu plosnu jasnost, preto sa pokusim podla hviezd identifikovat presne jej polohu, prehodim nieco cez okularovy vytah, pretoze zvlast u takychto objektov mi periferne svetlo velmi prekaza a vyberiem si aj priezracnu noc ked bude vysoko na oblohe. Pouzijem najmensie dostupne zvacsenie a zrejme najskor UHC filter. Uvidime o par dni, pravda ale je, ze som skusal dve Sharpless hmloviny v okoli Denebu a bolo to negativne.

Ta Sharpless hmlovina 2-157 je ale napriklad aj v zozname pre porovnavanie filtrov a podla toho celkom dobre zaberaju v podstate vsetky:

Deep-sky (2): Hmlovina nie je ľahko viditeľná, iba ako nejasné predĺžené zjasnenie v bohatom hviezdnom poli.

UHC (3): Veľká predĺžená hmlistá a matná oválna črta, s dvomi matnými oblúkmi ukazujúcimi na sever.

O-III (3): Hmlovina je slabšia než s UHC filtrom, ale viditeľná so zvýšeným kontrastom, zvlášť v dvoch podlhovastých škvrnách.

H-Beta (2): Slabšia ako s O-III filtrom, ale hmlovina ostáva stále viditeľná.

Odporučenie pre Sharpless 2-157: UHC/O-III

A rovno skusim aj tu malu IC 1470 na fotke napravo, NGC 7635 a 7538 som nedavno pozoroval. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nezname top objekty

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal: Mojim hlavnym cielom najblizsii nov je jasna galaxia v Socharovi - NGC 253. Asi ju poznate, ale pretoze sa nachadza v juznejsej deklinacii, este som nepocul o nikom, kto by ju v nasich zemepisnych sirkach videl. Podla vsetkeho to nemusi byt az take tazke. Na prekvapenie som zistil, ze mi galaxia kulminuje 15 stupnov nad juznym obzorom, co je asi tak vysoko ako byva hviezda Antares. Myslim, ze na galaxiu by to mohlo stacit, ocakavam vacsiu verziu galaxie M82. Galaxiu som pozoroval v nedelu rano o 4h cez 100mm refraktor. Pri zv. 35x bola velmi velka a jasna, predlzena. Velmi pekny objekt, prekvapil ma svojou velkostou a jasnostou. Nasiel som ju s red-dot prakticky okamzite po namiereni na oblohu domiest podla atlasu do 7mag.

Tento vikend boli opat vynikajuce podmienky a pozoroval som obe noci pi/so aj so/ne celu astron.noc (22h-4h). MHV sa vysplhala az na ~7.0mag.
Agro Navis sa veru nenudil, videl som spusty "novych" objektov.

Myzer mi smskoval, ze mal az 7.2 (!) tak to je fakt sila.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nezname top objekty

#13

Příspěvek od michal.b »

Ja chci taky mit takove stesti! Tady byla za posledni 2 tydny jedina slusna noc na deep-sky a stejne jsem se s MHV nedostal pres 6,5 :'(
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#14

Příspěvek od Myzer »

Libor napsal:
Vizualne se mi tuto mlhovinu pozorovat nepodarilo, zda se mi na to prilis slaba, prikladam ale fotografii sirsiho okoli. Muzete ji pouzit treba jako vyhledavaci mapku nebo pro porovnani jasnosti mlhoviny s okolnimi objekty.
Tak som to nedavno skusil s diskutovanou hmlovinou Sharpless 2-157. Postupoval som podla toho, co som uz napisal vyssie. Celkovy vysledok dopadol nad ocakavanie. Pouzity dalekohlad SkyWatcher 254/1200, zvacsenia 63x (lepsie) a 109x, filtre UHC a O-III (oba dost pomohli, bez nich bola hmlovina sotva vidiet).

Hlavnym orientacnym bodom sa stala mala kompaktna otvorena hviezdokopa Melotte 50, ktoru som ako prvu vyhladal. Pre vyklad pouzijem tuto fotku, kde je hmlovina vyrazna:



Ako prvý som videl horný z dvoch oblúkov - žiadny náznak, úzky, kontrastný so zjasnením a miernym rozšírením v strede. Postupne som registroval aj ďalšie časti. Centrálna oválna oblasť mala charakter rozsiahleho zjasnenia v zornom poli, ktoré sa dalo zreteľne postrehnúť, najmä posúvaním tubusu a porovnaním jasu hmloviny s jasom pozadia oblohy. Dolný z oblúkov bol akoby mierne rozdelený a slabšia z jeho dvoch častí smerovala k otvorenej hviezdokope Melotte 50 (na fotke vpravo dole). Obidva oblúky boli roztvorené ako krabie klepetá a medzi nimi sa nachádzala tmavšia oblasť. Vedľa horného oblúka bola pomerne ľahko pozorovaná ešte jedna samostatná izolovaná časť (na fotke vpravo hore).

Comu ja hovorim naozaj tazky objekt je Sharpless 2-188 takisto v Kasiopeji. Skusal som ho pozorovat pocas dvoch noci spolu asi dve hodiny, velmi som sa snazil, ale nevidel som ho ani v naznaku. Dole prikladam foto a info:



This huge filamentary complex was discovered at the Simiez observatory in Russia in 1951 and was relisted in a survey by Sharpless in 1959. Both Simiez and Sharpless classified this object as an emission object and at one point it was considered both an HII region and a SNR based on its wispy appearance (like a dim version of Pickering's Wedge in the Veil). It wasn't until the 90's that Simeiz 22 first appeared in PNe lists and it is now considered an ancient, crescent-shaped planetary similar to the Medusa Nebula (Abell 21).

michal.b napsal: Ja chci taky mit takove stesti! Tady byla za posledni 2 tydny jedina slusna noc na deep-sky a stejne jsem se s MHV nedostal pres 6,5  :'(
Tak kde to sakra zijes. Co ja v poslednom case zistujem, mne vlastne MHV ani neklesa pod 6,5. A to bolo v lete uz vyse 20 jasnych noci, ked Mesiac rusil iba malo alebo vobec a dalo sa pozorovat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nezname top objekty

#15

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:
Tak kde to sakra zijes. Co ja v poslednom case zistujem, mne vlastne MHV ani neklesa pod 6,5. A to bolo v lete uz vyse 20 jasnych noci, ked Mesiac rusil iba malo alebo vobec a dalo sa pozorovat.
Suhlasim ! V poslednom case sa deju neuveritelne veci, sam to vobec nechapem, ale som tomu rad:

Paaja bol u mna na navsteve od utorka do nedele a absolvovali sme niekolko pozorovani.
AGO Modra:
Dorazili sme necelu hodinu po dazdi (!) fukal rel silny vietor a teplota pocas noci klesla az na 7 st. ALE obloha bol neskutocna (25km od BA vzdusnou ciarou). Nakreslil som si mapku, co som videl v drakovi (nielen v hlave) a statistika pola: 3x 6.9, 2x 6.8, 2x 6.7, 1x 6.6, vela 6.5 a menej
Co dodat ... M33 bez vacsich obtiazi viditelna, SQM ukazalo 20.9 mag/arcsec^2 (BA svieti na juhu naozaj vyrazne ... 25 km je malo)

Cerova (Zahorie):
Boli sme fotit nocnu panoramu (okolo polnoci) na hrade Korlatko (isli sme pesi a cestu lesom sme si osvetlovali iba iluminatorom z fotaku ) Ked sme vyliezli z lesa skoro som spadol z noh. Neopisatelna nadhera M33 velmi lahko bocnym videnim. Paaja videl MHV 6.5 (!) Ja som sa dostal az do 7.0 mag
SQMko som vytiahol az ked sa zacala nasuvat tenka oblacnost po polnoci (nemal som dostatocne otvoreny obzor) ale stale ukazovalo nie menej ako 21.0.

Neviem veru ako sa budem orientovat na La Palme pri urcovani MHV :)
Odpovědět