Býk - M1

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Býk - M1

#31

Příspěvek od JHA - Durko »

to Myzer: Spatne som sa dozvedel, ze osvetlenie bolo vypnute aj 2 noci predtym, akurat bolo zle pocasie, takze som si to ani nejak nevsimol, lebo na pozorovanie sa pri tom pocasi nedalo ani pomysliet. Inak teraz v tu nedelu som si doma prvykrat uvedomil, ze si v noci nevidim na vybavenie a musel som si svietit cervenou baterkou. Tak by mala vyzerat aka taka tma.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Býk - M1

#32

Příspěvek od Myzer »

JHA - Durko napsal: Inak teraz v tu nedelu som si doma prvykrat uvedomil, ze si v noci nevidim na vybavenie a musel som si svietit cervenou baterkou. Tak by mala vyzerat aka taka tma.
No vidis, ja po prichode z La Palmy kde bolo v noci vidiet na metre daleko tvrdim presny opak. Najvacsia tma je v mestach kde sme oslneni umelym svetlom a teda nie adaptovani, preto nevidime dobre v tme. Snad ma niekto pochopil. :D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Býk - M1

#33

Příspěvek od ladis »

Myzer> zajimave, skutecne velmi zajimave... Asi na to neco bude. Pritom bych rekl, ze na La Palme musela byt tma jak v pytli!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Býk - M1

#34

Příspěvek od JHA - Durko »

Asi sa nadarmo nehovori: "Pod lampou byva najvacsia tma". ;)

/toto je uz ale off topic/
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Býk - M1

#35

Příspěvek od Myzer »

Prave teraz o tom pisal Stephan James O´Meara: "Dark skies (those free from artificial light pollution) are in reality bright skies."

Myslim si, ze tato tradicna predstava o tme a ciernej oblohe je hlboko zakorenena v nasich hlavach, v skutocnosti je ale vsetko inak. Uz len zamyslenie sa nad tym, ze v najlepsich podmienkach musime vidiet viac hviezd (v priemere jedna hviezda na jeden stupen oblohy, ale nerovnomerne rozlozenie) musi logicky znamenat, ze obloha nemoze byt potom tmava. Navyse tu mame este aj to zodiakalne svetlo a airglow (on sam moze prispiet az 65% k jasu pozadia).

Paradoxne sa stava, ze ked pridu ludia pod najlepsiu oblohu, su z nej obycajne trochu sklamani. Pamatam si dobre ako sme prvy den prisli na jedno miesto pod Pico de la Cruz a zacali tam odhadzovat kamene, aby si niekto v noci nezlomil nohu. ;D V noci pri manipulacii s vybavenim vsak nebolo potrebne pouzivat cervenu baterku (iba rusila adaptaciu) a vedel som, na ktorej strane mam otvoreny atlas. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Monika Ch.

Býk - M1

#36

Příspěvek od Monika Ch. »

No jednou jsem se s mým Newtonem 76/700 pokoušela M1 najít, ale je fakt, že podmínky nebyly ideální. Už se chystám do hor, kde jdou pouhým okem za dobrých podmínek vidět i hvězdy 5.5 magnitudy. Rozeznala bych M1 od hvězdy? Myslím to tak, že by třeba vypadla jako rozmázlá hvězda neprvidelného tvaru...
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Býk - M1

#37

Příspěvek od ladaS »

Ahoj, určitě ji poznáš. když je čistá obloha, tak je vidět i v hledáčku 9x50 celkem dobře.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Monika Ch.

Býk - M1

#38

Příspěvek od Monika Ch. »

ladaS napsal: Ahoj, určitě ji poznáš. když je čistá obloha, tak je vidět i v hledáčku 9x50 celkem dobře.
No problém je v tom, že já mám takový jiný hledáček. Je to vlestně jenom taková červená tečka a vidím toho míň než okem, protože je to ještě něčím zacloněné. To je můj první dalekohled, takže když jsem ho kupovala, tak jsem neměla žádné zkušenosti.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Býk - M1

#39

Příspěvek od Duk »

Monika Ch. napsal: Už se chystám do hor, kde jdou pouhým okem za dobrých podmínek vidět i hvězdy 5.5 magnitudy.
Jen pro orientaci, pozoruješ v centru U.H. nebo kde?
Jakou velikost tedy vidíš pouhým okem?
Monika Ch.

Býk - M1

#40

Příspěvek od Monika Ch. »

Duk napsal:

Jen pro orientaci, pozoruješ v centru U.H. nebo kde?
Jakou velikost tedy vidíš pouhým okem?
No já nebydlím přímo v UH, asi 5 km od něj. UH je ode mě směrem na západ až severozápad. No a pouhým okem uvidím tak kolem 4. magnitudy a za výjimečně dobrých pomínek- to se mi stalo jen jednou - i páté.
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Býk - M1

#41

Příspěvek od ladaS »

Monika Ch. napsal:
No problém je v tom, že já mám takový jiný hledáček. Je to vlestně jenom taková červená tečka a vidím toho míň než okem, protože je to ještě něčím zacloněné. To je můj první dalekohled, takže když jsem ho kupovala, tak jsem neměla žádné zkušenosti.

To je mi jasné, já jen že i malým dalekohledem bude určitě vidět.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Býk - M1

#42

Příspěvek od Duk »

Monika Ch. napsal:
No já nebydlím přímo v UH, asi 5 km od něj. UH je ode mě směrem na západ až severozápad. No a pouhým okem uvidím tak kolem 4. magnitudy a za výjimečně dobrých pomínek- to se mi stalo jen jednou - i páté.

Hmmmm, asi víš o čem mluvíš, tak to je smutné. Vidím, že je mnoho nadšenců, kteří jsou na tom daleko hůř jak já.
Nevím na jaké hory se chystáš, ale pokud je to trochu jen výš a nejsou na blízku rušivé vlivy, měla by jsi se dostat poněkud dál, než na 5mag.
Přeji hodně zdaru a temnou horskou oblohu.
Zdraví D.
Monika Ch.

Býk - M1

#43

Příspěvek od Monika Ch. »

Duk napsal:


Hmmmm, asi víš o čem mluvíš, tak to je smutné. Vidím, že je mnoho nadšenců, kteří jsou na tom daleko hůř jak já.
Nevím na jaké hory se chystáš, ale pokud je to trochu jen výš a nejsou na blízku rušivé vlivy, měla by jsi se dostat poněkud dál, než na 5mag.
Přeji hodně zdaru a temnou horskou oblohu.
Zdraví D.
Rodiče mě v těchto věcech moc nepodporují, ještě jsem po jejich dohledem, takže jsem dost omezovaná. N akopci za městem jsem byla pouze jednou, a to jenom na chybých deset minut, protože taťkovi omrzaly palce na nohou i když bylo +5°C. Do hor se chystám do středu Chřibů, na jarní prázdniny k babičce. Snad mi vyjde počasí. Ale určitě nevyjde, protože na tohle já mám smůlu... :-[
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#44

Příspěvek od MaG »

Taky jsem musel chodit pozorovat dost potají. Mamka byla vždy vyděšená, když našla v noci postel prázdnou. Pak si zvykla. Jezdil jsem za město na kole. MHV ve městě+ jsem měl taky tak do 4, za městem nad 6. Rozdíl bývá velký. Mluvím o České Lípě a okolí..

Tak to vydrž a uvidíš. I ve městě toho de dost vidět.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Býk - M1

#45

Příspěvek od Duk »

Tak to by chtělo s babičkou vyrazit na Brdo, jinak nic moc. Ale určitě to bude lepší, než u vás. Až na ty stromy..... :'(
Odpovědět