Býk - M1

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Monika Ch.

Býk - M1

#46

Příspěvek od Monika Ch. »

Duk napsal: Tak to by chtělo s babičkou vyrazit na Brdo, jinak nic moc. Ale určitě to bude lepší, než u vás. Až na ty stromy.....  :'(
No tak s babičkou asi ne, ta je ráda, když přejde z jenoho konce baráku na druhý. A Brdo je od tama dost daleko... No jo, stromy budou docela zavazet, ale počkám, až se Býk vyhoupne vysoko a určitě M1 uvidím.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#47

Příspěvek od Kubajz »

I s tím malinkým newtonem bys měla vidět M1 za dobrých podmínek alespoň jako rozmytou skvrnku nebo lehké zesvětlení tmavšího podkladu.Jako hvězda ale vypadat nebude,zas tak úhlově malá není...A s rodiči se musíš smířit,pokud tě to nepustí tak za pár let,až budeš mít trochu víc svobody pohybu a možnost vydělat si na nějakou tu lepší mašinku,to bude taky hned o něčem jiném ;)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Býk - M1

#48

Příspěvek od Arion »


Tak som dnes po prvy krat uvidel krabiu hmlovinu vdaka Lidlskopu 70/700, teraz sa z toho tesim a o to viac, ze som ju zameral spoza zavreteho okna bytu pod ktorym je bohate poulicne osvetlenie takze som asi takto- musel vyvalovat oci do okulara , ked som okno otvoril jej jas sa podstatne zvysil, samozrejme nic takeho co by ma oslepilo ale bola tam v plnej krase!! Lokalizovat sa mi ju podarilo pomocou velmi dobrej mapky s podrobnymi zobrazeniami vybranych casti oblohy v brozure :Erich Karkoschka "Astronomicky atlas hvezdne oblohy" {BLESK Ostrava 1995} Pouzival som ju uz pri mojom prvom dalekohlade 50/540 kde bolo naozaj viac vecou jasnovidnosti ako vykonu dalekohladu aby clovek nieco uvidel a veru pomocou tejto mapky som aj 50-tkou toho nasiel dost a prave dnes M1 ;)
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#49

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem poprvé pozoroval M1 triedrem 10x50 a to jen jako hvězdu, jen podle pozice...Teď se na ni chci podívat 70/700 jako máš ty, ale počasí mi zatím nepřeje. Kde jsou asi hranice tohoto achromátu, že jo? ::)Jen bych radši pozoroval někde ve tmě venku. Z okna mi to nepřijde moc dobrý ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#50

Příspěvek od Kubajz »

Cztwerec napsal: Já jsem poprvé pozoroval M1 triedrem 10x50 a to jen jako hvězdu, jen podle pozice...Teď se na ni chci podívat 70/700 jako máš ty, ale počasí mi zatím nepřeje. Kde jsou asi hranice tohoto achromátu, že jo? ::)Jen bych radši pozoroval někde ve tmě venku. Z okna mi to nepřijde moc dobrý ;)
Triedrem jako hvězdu?To se mi příliš nezdá,její úhlový rozměr je 8*4úhlové minuty což je zhruba čtvrtina kotoučku Měsíce,takto rozlehlý objekt by se neměl jevit jako hvězda ani v triedru,spíš to byla doopravdu hvězda

To:Arion-jsi si jistý že to na co jsi koukal byla skutečně M1?Z města/obce 7cm dalekohledem,k tomu jsem trochu skeptický.Z vlastní zkušenosti-z města za relativně slušných(rozuměj na město slušných)podmínek sotva viděl 13cm reflektorem,možná by byla na pokraji viditelnosti ještě 114mm newtonem,ale 7cm pochybuji.Na druhou stranu na tmavé obloze se bez problémů 7cm dalekohledem i triedrem najít dá(alespoň v 5cm hledáčku dobsona to šlo)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Býk - M1

#51

Příspěvek od Arion »



NO bola to urcite ona a mozem zodpovedne povedat,ze nevyzerala ako hviezda, bol to dost velky {teda urcite zdanlivo omnoho vacsi ako hviezda} straaaaasne slaaby fliacik a myslim ze nic podobne nablizku nie je {ak medzitym nevzniklo} a nebud taky skepticky :'( pozorujem z maleho mestecka 15000obyv.- DETVA ,nie je to take preziarene, mam sice pod oknami dost poul.osvetlenia ale da sa vselico vidiet a keby som mal okno z druhej strany panelaku tak to by bolo hotove observatorium, tam je vyhlad uz len na kopce, les, tma ako v rohu no super. Tam vlastne aj chodim pozorovat, ked idem von, mam to na par krokov. Teraz si teda uvedomujem ,ze ake mam tu dobre podmienky na pozorovanie, v Kladne by som asi toho vela neuvidel z mesta ??? Sam sa cudujem co som vsetko pozoroval uz v 50-tke takze tato 70-tka je pre mna uz hotovy Hubble-ov telskop ;D
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#52

Příspěvek od Cztwerec »

Téměř ve všech pojednáních o M1 je zmínka o zjasňující se oválné skvrnce směrem do středu. A já jsem viděl M1 jako objekt stelárního charakteru v pozici ve které byl zakreslen v podrobné mapce z Uranometrie. Vzpomeňte si na jednu věc jako příklad - M31, její ramena a okrajové oblasti jsou vidět pouze v závislosti na pozorovacích podmínkách a MHV v dané oblasti. Jaká je úhlová velikost středu M1 pozorovaná při průměrných podmínkách? Jako hvězda? Vracel jsem se k M1 pouze dvakrát(také s triedrem) a objekt byl na svém místě stejného vzhledu a to stelárního...Jestli jsem ho zaměnil s hvězdou? Nevím, v blízkém okolí mě nic nepraštilo do oka...Třeba ani svou jasností nemůže.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#53

Příspěvek od Cztwerec »

Taky je možný že jsem viděl hvězdu...To jsem ale blbec... :-/
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Býk - M1

#54

Příspěvek od kavka »

Že by M1 měla stelární vzhled mne zaráží. Za špatných podmínek bych ji neviděl vůbec, za alespoň průměrných jako difuzní objekt - i při malém zvětšení jako "flíček".
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Býk - M1

#55

Příspěvek od Myzer »

Hmlovina (v tomto pripade este aj pozostatok po supernove) nemoze mat v ziadnom pripade stelarny vzhlad!!!
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Býk - M1

#56

Příspěvek od MilAN »

to. Cztwerec :
Ale M1 není galaxie! Natož galaxie spirální. To opravdu nejde srovnávat. A stelární vzhleded nebude  mít ani v triedru . Počítej s 1/2 až1/3 udávaného průměru v literatuře= 2´-3´   = 1/10 průměru Měsíce
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#57

Příspěvek od Cztwerec »

Dobře. Jestli dnes budou podmínky, tak se na M1 zaměřím...Je pravda, že jsem tuto oblast zevrubně přejel a tím možná došlo k zámeně s hvězdou. Myslel jsem, že mám M1 za sebou. ???
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Býk - M1

#58

Příspěvek od michal.b »

Cztwerec napsal: Téměř ve všech pojednáních o M1 je zmínka o zjasňující se oválné skvrnce směrem do středu.
Ovalna skvrnka ano, ale je pomerne homogenni, ke stredu se moc nezjasnuje. Proto je nepravdepodobne ze bys ji videl jako hvezdu - bud flicek, nebo nic.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Býk - M1

#59

Příspěvek od Duk »

M1-čku uvidíš i v malém dalekohledu jako protáhlý mlhavý obláček o rozměrech 5´x 3´.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#60

Příspěvek od Kubajz »

Arion napsal:    

    NO bola to urcite ona a mozem zodpovedne povedat,ze nevyzerala ako hviezda, bol to dost velky {teda urcite zdanlivo omnoho vacsi ako hviezda} straaaaasne slaaby fliacik a myslim ze nic podobne nablizku nie je {ak medzitym nevzniklo} a nebud taky skepticky :'( pozorujem z maleho mestecka 15000obyv.- DETVA ,nie je to take preziarene, mam sice pod oknami dost poul.osvetlenia ale da sa vselico vidiet a keby som mal okno z druhej strany panelaku tak to by bolo hotove observatorium, tam je vyhlad uz len na kopce, les, tma ako v rohu no super. Tam vlastne aj chodim pozorovat, ked idem von, mam to na par krokov. Teraz si teda uvedomujem ,ze ake mam tu dobre podmienky na pozorovanie, v Kladne by som asi toho vela neuvidel z mesta   ??? Sam sa cudujem co som vsetko pozoroval uz v 50-tke takze tato 70-tka je pre mna uz hotovy Hubble-ov telskop ;D
pak to pravděpodobně byla ona(pokud to nebyla špína na okuláru ;D) a v tom případě gratuluji ;)jinak máš pravdu,na Kladně je to samozřejmě mizerné,MHV obvykle kolem 4-4,5mag,ale stále lepší než Praha. Praha z okraje Kladna,foceno včera večer(to jsou krásné barevné mlhoviny ;D)
Ale když si člověk zajede tak 20km jihozápadně,tak už je to celkem ok(a sorry za offtopic)

ještě k M1-s 10"dobsonem a UHC filtrem na tmavé obloze už začíná být zajímavá,slušně jsou patrné roztřepené okraje a jakési náznaky filamentů.Chce to ale slušnou oblohu,větší zvětšení(mě se osvědčilo cca 100*)a samozřejmě trpělivost a pečlivé zkoumání :)
Jakub Kristek
Obrázek
Odpovědět