Posledna noc ?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Posledna noc ?

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Jarne pocasi je vrtkave, avsak niekedy pridu aj jasne noci. Niekdy nahle ... ako vcera.
V kazdom pripade to bola jedna z poslednych noci tohto novu aj jari, dalsia astronomicka noc nastane az pocas novu priblizne o 2 mesiace (v nasich sirkach).

To, ze ta noc pride som odsledoval z modelov a napriek totalnej deke a mrholeniu som vyrazil do Modry. Podla modelov a prognozy to mala byt vynikajuca noc. Tentokrat sam.... ale nie celkom
O 21h00 som sa zastavil na chvilku u Dominika, ktory uz byva v Modre – tomto mestecku astronomie a slusnu oblohu ma “takpovediac” za humnom.

Potom som sa “presunul” do miestnej vinarne, kde na mna uz cakali kamarati – ucastnici 18. celostatneho slnecneho seminara. Pokecali sme, pohecovali a po zaverecnej sme sa presunuli do hotela a pokracovali vo vasnivej debate. Okolo 23h30 som aj s Ferim Erbenom zdvihol kotvy a isli na hvezdaren v nadeji, ze sa vyjasni. Jozo uz chladil 60tku a prve hviezdy zacali vykukovat spoza trhajucej sa deky
– klasicky pofrontovy scenar... a vysledok ?
jas oblohy: 20.95 MSA MHV: +6.6 mag

Podmienky boli vynikajuce. Feri a ja, nezavisle na sebe sme uvideli, “druhu” hviezdu v hlave Draka +6.6 mag (V) v Dra (zenit) bocnym videnim a to bez velkych obtiazi. Zhodujeme sa aj v urceni pozicneho uhla – hviezda je naozaj neprehliadnutelna. Niekolko krat pocasj pozorovania na nu “mrkneme” a zistujeme, ako jemne kolisu podmienky podla “namahy” , s ktoru ju vidiet. Slabsie hviezdy nehladame a radsej pozorujeme s krasnou mliecnou drahou, lebo cas je nas najvacsi nepriatel a sumrak sa blizi.

cele: http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 060525.php
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Posledna noc ?

#2

Příspěvek od vasek »

Tuto noc jsem očekával podle předpovědí a skutečně vyšla na jedničku. Taky jsem si říkal ten model musí vyjít, když jsem navečer koukal na zcela zataženou oblohu...Během noci se skutečně vyjasnilo a jen kolem jedné hodiny se mi na 10 minut zatáhlo nějakými opožděnými mraky, po jejichž přechodu se obloha ještě zlepšila.
Lehce jsem nezvládl odhad teploty a při těch 3°C mi znepřijemňovaly pozorování mrznoucí ruce. :(

Nakonec jsem podmínky neměl tak kvalitní, MHV jen 6.3(podle jedné hvězdičky v oji Velkého vozu), ale zdálo se mi že se v průběhu noci zlepšovaly, kdyby astr.noc nekončila tak brzy, třeba by to vylezlo i na 6.5. Bortle class : 4-5, Transparency: 7-8.

Koukal jsem především po klasických objektech(každým pozorováním se mi více a více zamlouvá západní oblouk v  řasách  :) ). Přidal jsem i dvě z posledních pár eMek, na které jsem doposud nekoukl, a to M6 a M7, i když M7 byla z části zakryta vrcholky stromů na horizontu. Naopak M6ka mě překvapila svou kompaktností, nečekal jsem tak pěkný objekt.

Co mě neustále vrtá hlavou je kulovka Pal5 v hlavě hada, udává se u ní mag 11.8 a ani na třetí pokus jsem ji neuviděl(jak při menších i větších zvětšeních) na místě podle vyhledávací mapky. Jasnost povrchu má sice udávánou nějakých 15.73, ale ta je třeba u M5  11.0 a tu vidím i v hledáčku. (třeba v CdC je uvedeno: 13'' at 100X low surface brightness).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Posledna noc ?

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

vasek napsal: Tuto noc jsem očekával podle předpovědí a skutečně vyšla na jedničku. Taky jsem si říkal ten model musí vyjít, když jsem navečer koukal na zcela zataženou oblohu...Během noci se skutečně vyjasnilo a jen kolem jedné hodiny se mi na 10 minut zatáhlo nějakými opožděnými mraky, po jejichž přechodu se obloha ještě zlepšila.
Lehce jsem nezvládl odhad teploty a při těch 3°C mi znepřijemňovaly pozorování mrznoucí ruce. :(

Nakonec jsem podmínky neměl tak kvalitní, MHV jen 6.3(podle jedné hvězdičky v oji Velkého vozu), ale zdálo se mi že se v průběhu noci zlepšovaly, kdyby astr.noc nekončila tak brzy, třeba by to vylezlo i na 6.5. Bortle class : 4-5, Transparency: 7-8.

Koukal jsem především po klasických objektech(každým pozorováním se mi více a více zamlouvá západní oblouk v řasách ). Přidal jsem i dvě z posledních pár eMek, na které jsem doposud nekoukl, a to M6 a M7, i když M7 byla z části zakryta vrcholky stromů na horizontu. Naopak M6ka mě překvapila svou kompaktností, nečekal jsem tak pěkný objekt.

Co mě neustále vrtá hlavou je kulovka Pal5 v hlavě hada, udává se u ní mag 11.8 a ani na třetí pokus jsem ji neuviděl(jak při menších i větších zvětšeních) na místě podle vyhledávací mapky. Jasnost povrchu má sice udávánou nějakých 15.73, ale ta je třeba u M5 11.0 a tu vidím i v hledáčku. (třeba v CdC je uvedeno: 13'' at 100X low surface brightness).

Tu teplotu, co mam zaznamenanu nie je uplne presna, pravdepodobene bolo zimsie - dost sme sa klepali iba vo vetrovke (a Fero v mikine).
Tu gulovku nepoznam, ale urcite skusim...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Posledna noc ?

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Tak teraz to bola definitivne posledna jarna noc... good bye az v lete !

Tuto noc 1.6.2006 sme boli opat v Modre v zlozeni Igi, Myzer, Dominik a ja. Motivovani predpovednym modelom, ktory viac-menej vysiel presne (az na 10min mrholenie na zaciatku session ). Bolo prevazne polojasno, obcas jasno a miestami sa aj zatiahlo, ale nie na dlho. Priezracnost bola opat vynikajuca, aj v dierach medzi mrakmi. Teplomer ukazoval 5st. brrr

Pozorovali sme od 23h00 do 2h15 a najlepsie podmienky boli po zapade mesiaca okolo 1h-1h30. Jas oblohy kolisal medzi 20.90-21.00 MSA (mag.arcsec^-2).

Zamerali sme sa aj na odhad MHV:
V terene som vybral zaujmavu "retiazku" v Lyre, kde bolo viacero hviezd a jedna z nich SAO48084 +6.5 mag B3 (z Gnomonickeho atlasu) a zhodli sme sa na tom, ze je vidno bez akychkolvek obtiazi. Sucastou retiazky bola aj dalsie jasnejsie hviezdy viditelne bez problemov.

Hviezdu v hlave Draka +6.6 A2 taktiez videli vsetci. Hviezdu vidno asi 50% casu a treba vyckat na spravny okamzik. Prejavuje sa to tak, ze za kratku dobu ~1s-2s ju vidno velmi zretelne a potom opat zmizne. Kusok od hlavy Draka smerom k Herkulovi je dalsi zaujmavy utvar vhodny na testovanie – trojhuholnik (vid mapka). Zaujmava je dolna hviezda, ktora je najslabsia aku som tuto noc videl. Ma ~6.7 mag. Ak je clovek trpezlivy, ukaze sa na kratku dobu a opat zmizne. Kusok vlavo som si vsimol este jednu hviezdu (pri hladani ten +6.7) ma +6.6 A0, to som v tu noc nevedel. Az teraz pri analyze nad mapou zistujem, ze potvrdzuje nas odhad MHV a vyborne podmienky tej noci. Na mapke su cervenou ciarou spojene hviezdy, ktore boli v tu noc vidno.

Myzer skusal uvidiet M92 volnym okom, co sa mu aj podarilo. Skusal som to tiez, ale mozem povedat, ze to bola naozaj ducharina. Nevedel som co mam ocakavat, tak som iba analyzoval pole. Zazdalo sa mi, ze vidim cosi na spojnici tych hviezd. Bolo to velmi slabe a nebol som si isty detekciou. Na spojnici (vid mapka) sa nachadza M92 trochu mimo linie. Tento fakt som si pocas pozorovania vsimol, ale nevedel som o nom dopredu. Az teraz pri analyze mapky som to zistil, ze je to naozaj tak. Je to najlepsi sposob ako si overit, ci to co som videl je naozaj realne.
Nie je dobre vediet dopredu velmi presnu polohu. Postaci priblizna v ramci nejakeho utvaru napr. ze hladana hviezda sa nachadza vnutri nejakeho utvaru a podobne. Potom ak clovek uvidi hladany objekt a zapamata si jeho presnu polohu medzi hviezdami, moze si neskor overit, ci “to” sedi z mapou.
Moja skusenost je taka, ze pri hladani “tej” hviezdy najdem kopec dalsich, ktore som nemal v umysle hladat a v mnohych pripadoch rovnako slabych alebo este slabsich.

Vybavenie sme mali:
Dominikov dobson GSO 250/1250
Igiho 114/500 na Synta EQ6
Moj prerobeny Somet Monar

Objektov sme videli kopec, vacsinou klasiky: Trifid, Laguna, Omega, Orlia hmlovina, Cinka, Riasy, Severna Amerika, hmloviny Crescent-NGC6888, Pacman NGC281, Sovia (aj s ocami cez 250 ), galaxie M81,M82,M51, ihla v Com (NGC 4565), M31 , M13, M92

Zaujmavou skusenostou, bolo pozorovanie pri vyssich zvacseniach s Igiho TeleVue Plossl 8mm a 15 mm. Hlavne to kratsie velmi pekne (az prekvapujuco) vykreslilo M13 ako “velku krupicovu hmlovinu”, ktora pri pozornejsom pohlade pozostavala zo spusty drobnych hviezdiciek (R100mm 56x).

ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Posledna noc ?

#5

Příspěvek od ceres »

Ta mapka je pekna, je to z Guide8? Ake su to magnitudy?
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Posledna noc ?

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal: Ta mapka je pekna, je to z Guide8? Ake su to magnitudy?Ano Guide 8. Forum ju trochu "zgrclo" na sirku 600 (original je o nieco vacsi a nekostrbaty).
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 0601-2.gif

Ano, magnitudy su vizualne na mape do 6.8.

Cervene ciary v ACDPhoto Editore :)
---
poznamka:
tie magnitudy su iba orientacne t.j. netreba sa nespoliat na to, ze budu zodpovedat vnemu ludskeho oka
V prvom rade vyberam hviezdy z overeneho zdroja (Gnomonicky atlas, atd), hviezdy biele najlepsie spektr.triedy A a fareb.index < 0.5mag
samozrejme nepremenne, alebo s periodou zmien jasu mensou ako 0.1 mag max.
Ak splnaju tieto kriteria, pouzijem ich na urcovanie MHV.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Posledna noc ?

#7

Příspěvek od ceres »

Uz som si to pozrel, dostal som rovnaky obrazok... (N vlavo, E dolu) ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Posledna noc ?

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal: Uz som si to pozrel, dostal som rovnaky obrazok... (N vlavo, E dolu) ;)
ta orientacia mapy je tak ako sme ju videli okolo 1h30

na Guide nedam dopustit, som "odchovany" na Megastare
default vzhlad Guide nie je moc vabny, ale ked si ho clovek nastavi podla seba je skvely
(CdC nemam moc rad, i ked nie je zly)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Posledna noc ?

#9

Příspěvek od Myzer »

Akcia The Battle of the Moon & DSO sa naozaj vydarila a bolo to zaujimave pozorovanie, po ktorom som si uvedomil mnoho inych suvislosti. Prilozena mapa najlepsie ukazuje hviezdy, podla ktorych sme sa v noci orientovali. Velmi vhodne bola vybrata predovsetkym referencna hviezda SAO 48084 (6,5 mag), pretoze sa nachadza presne uprostred spojnice hviezd eta a 13 Lyrae, takze nie je ziadny problem ju presne lokalizovat a v jej blizkosti nerusia ziadne ine jasne hviezdy (navyse som si tu polohu hned zapamatal, takze ju budem testovat aj inokedy).

Tato hviezda bola bezpecne (ziadny bocny pohlad) vidiet volnym okom odhadom asi 80% pozorovacieho casu. A to sa bavime o pozorovacom mieste, na ktorom na zaciatku noci mrholilo a permanentne po nom lietali oblaky. Aj ked priezracnost bola vysoka, obloha sa zdala svetla (30 km od BA). Seeing pocas merania by som podla blikania hviezd odhadol na 7/10. V hlave Draka sa nachadza dalsia zaujimava hviezda na testovanie SAO 30593 (6,6 mag). Po malej chvilke, kedy som presne nepoznal jej polohu, sa mi ju takisto podarilo vidiet (asi 50% casu). Musel som ale viacej pouzivat bocny pohlad. V jej blizkosti totiz lezi jasna hviezda 5,8 mag, ktora trochu rusi pri pozorovani. Hviezdu 6,7 mag som nevidel (pretoze som sa omylom pozeral mierne na inu poziciu), ale nepochybujem, ze by to nebol nesplnitelny ciel. :)

Uz nejaky cas som uvazoval nad tym, ze by som sa niekedy pokusil zazriet gulovu hviezdokopu M92 z Herkula volnym okom, ktora dosahuje jasnost 6,5 mag. Nachadza sa v severnej casti suhvezdia v trochu neprehladnej oblasti na orientaciu. Nakoniec som si pomohol dvomi hviezdami asi 5,5 mag, ktore boli lahko vidiet volnym okom a s ktorymi tvori trojuholnik. Pri pozornejsom pohlade sa mi na jej mieste obcas mihol (asi 20% pozorovacieho casu bocnym pohladom) akoby nezretelny hmlisty bod, ktory sa mi navyse nezdal byt stelarny - taka miniskvrnka, ale ruku do ohna by som za to nedal (za tu miniskvrnku). Overoval som i hviezdy v blizkosti, ktore by eventualne mohli sposobit zamenu. Do jedneho stupna od M92 pripadaju do uvahy iba hviezdy HD157326 (6,86 mag, farebný index 1.08 ) a HD155921 (7.24 mag, farebný index 0.66), takze pochybujem, ze tieto boli vidiet volnym okom. V triedri mi na prvy pohlad pripadali, ze maju takmer rovnaku vizualnu jasnost. M92 bola teda uz aj u nas vidiet volnym okom. ;)

Na zaver by som este chcel upozornit na velku relativnost pojmu MHV, ktory zohladnuje aj schopnosti pozorovatela a pouzitu metodu (velmi subjektivne). Pre priklad netreba chodit ani prilis daleko. V Tatrach sme napriklad tiez urcili (pocitanim v trojuholnikoch) MHV na cca 6,7. Niekomu "nezasvätenemu" by sa teda mohlo zdat, ze ak su tieto cisla rovnake, bude aj rovnaka, akoby som to nazval - kvalita oblohy. A to nie je pravda. Takze ak by sa niekto len na zaklade tejto teraz uvedenej MHV rozhodol vyrazit na pozorovacie miesto do Modry, mohol by byt v podstate prekvapeny skutocnostou, ze tam moze byt obloha v podstate podobna, aku ma doma, kde ale on vidi iba MHV 6,0. Ja od dnes nepochybujem, ze po urcitom treningu vidia u nas na Orave premenari MHV 7. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Posledna noc ?

#10

Příspěvek od michal.b »

Koukam, ze jste meli stesti na dobrou noc. Nechcete mi sem taky poslat trochu pekneho pocasi? Jedine co muzu posledni dobou pozorovat jsou mraky, mraky a zase mraky, obcas nejaka ta povoden... :(

vasek napsal:
Co mě neustále vrtá hlavou je kulovka Pal5 v hlavě hada, udává se u ní mag 11.8 a ani na třetí pokus jsem ji neuviděl(jak při menších i větších zvětšeních) na místě podle vyhledávací mapky. Jasnost povrchu má sice udávánou nějakých 15.73, ale ta je třeba u M5 11.0 a tu vidím i v hledáčku. (třeba v CdC je uvedeno: 13'' at 100X low surface brightness).

Palomar 5 je mozna narocnejsi objekt nez by se mohlo zdat. Koukal jsem na netu na nejake reporty a pozorovatele na ni vetsinou potrebovali alespon 350mm prumeru, MHV lepsi nez 7 a i tak je popisovana jako velmi obtizny objekt s extremne malou plosnou jasnosti.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Posledna noc ?

#11

Příspěvek od ceres »

Viac o palomarskych gulovkach a ich pozorovani tu:

http://www.angelfire.com/id/jsredshift/palglob.htm

Inak, je to ozaj drsne, myslim, ze to musi byt poriadne vyvolavanie duchov ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Posledna noc ?

#12

Příspěvek od igi »

Ja len pridam, ze odhad MHV fakt zavisi aj od pozorovatela. To co Pavuk s Myzerom videli jasne a bez problemov, som ja musel hladat bocnym pohladom. Tiez sa ukazalo, ze tieto schopnosti nie su "na dozivotie" a daju sa zlepsovat, a to dokonca aj dost rychlo. Po pohlade na M13 v Dominikovom Dobsone, kde skutocne vyzerala ako hviezdokopa zlozena z tisicov hviezd, som sa vratil k mojej 114, a ajhla. Uz to nebol ten fliacik, na aky som bol zvyknuty. Bolo to zrnite, celkom jasne bolo vidiet, ze sa to sklada z hviezd. S MHV je to tak isto, akonahle zbadate aj slabsie hviezdy (trebars aj po polhodine snazenia ;D ), uz ich zbadate vzdy (za rovnakych podmienok). Spojenie oko-mozog skratka ponuka vela moznosti ;D
Zaujimave bolo aj "rozdychavanie". Spomenul som si, ze okyslicenie krvi zlepsuje zrak, tak som zacal nasilu dychat, ako ked sa freediver pripravuje na ponor. To sa Pavukovi tak zapacilo, ze sa hned pridal. Tak sme tam dvaja stali a dychcali... ;D ;D
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Posledna noc ?

#13

Příspěvek od Hadra »

igi napsal:
Zaujimave bolo aj "rozdychavanie". Spomenul som si, ze okyslicenie krvi zlepsuje zrak, tak som zacal nasilu dychat, ako ked sa freediver pripravuje na ponor. To sa Pavukovi tak zapacilo, ze sa hned pridal. Tak sme tam dvaja stali a dychcali...  ;D  ;D No tak to je nářez pánové, vy ste se narodili na špatné planetě... Colou problematiku určování mhv to přinejmenším bude komplikovat v záznamech .... jako v lezení - Lhotse s kyslíkovým přístrojem, nebo alpským stylem? Časem bude potřeba ustavit komisi, která bude dohlížet na takové výlety... ;D To bude taky fuška tahat sebou bomby s kyslíkem a montáže, dalekohledy...., nebo budou pořádány paralelně po pozorování skupinky holotropního tripování a válení se po kopcích ...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Posledna noc ?

#14

Příspěvek od SKYMASTER »

Skoda ze jsem tak linej az mi ne Everest postavi silnici, tak tam pojedu pozorovat taky :-)

PS: Auto snad uz nejake bude existovat co tam vyjede
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Posledna noc ?

#15

Příspěvek od michal.b »

Tak i na me se stesti usmalo. V noci 2/3.6. se mraky rozhodly dat si pauzu a ja jsem mohl vyuzit zrejme definitivne posledni jarni noc pouzitelnou na deep-sky. Bohuzel, mezi zapadem Mesice a rannim svitanim jsem mel pouze asi hodinu a pul rozumne tmave oblohy a tak louceni s jarni oblohou bylo dost kratke.

Podminky byly dobre (az na tu zimu a vitr), MHV 6.4, bortle 4, seeing 4/10 (nic moc), pozoroval jsem svym 150mm newtonem. Protoze jizni obzor zabirala vysoka oblacnost, rozhodl jsem se zamerit na severnejsi objekty, konkretne na jasne kulove hvezdokupy a hlavne galaxii NGC 6207.
Jedna se o obycejnou malou galaxii asi 11,5. magnitudy, ktera je zajimava pouze tim, ze se naleza kousicek od zname kulovky M13. Nikdy pred tim jsem si ji nevsiml ani ji nevenoval pozornost, ale po precteni prispevku na CN foru me napadlo, ze by mohla stat za zkousku. Samozrejme jsem zapomnel vytisknout mapku :-/ a tak jsem si musel vystacit s tim, ze se naleza asi 1/2° SV od M13. Nejprve jsem tedy nasel M13 a pak se presunul zhruba onoho pul stupne severovychodne. Pri nejmensim zvetseni (30x) jsem nic nevidel a tak mi nezbylo nez zkusit pridat (50x). A ejhle, kousek od stredu pole se objevil maly slaby mlhavy flicek Jako nejvhodnejsi se ukazalo byt 83x zvetseni - bylo zretelne videt ze galaxie je protazena v SV-JZ smeru a po delsim okukovani jsem si vsimnul i slabeho jadra. Zaroven bylo mozne dostat do zorneho pole jak (pekne rozlozenou) hvezdokupu tak galaxii - nejzajimavejsi na tom bylo vedomi, ze galaxie se naleza mnohem dale - clovek tak dostava jakousi predstavu kosmickych meritek.
Odpovědět