Galaxie Holmberg

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Galaxie Holmberg

#1

Příspěvek od ladin »

Na czsky je k mání seznam galaxií z katalogu pana Holmberga, s přeloženými pozorováními od U.G. Mezi nimi i je třeba vypalovačka Holmberg IX
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Galaxie Holmerg

#2

Příspěvek od MilAN »

Tak jaká je to asi vypalovačka, je vidět tady - v negativu a po velkém strečnutí
neg max. det.jpg
neg max. det.jpg (156.42 KiB) Zobrazeno 3485 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Galaxie Holmerg

#3

Příspěvek od ladin »

Asi bych to mel dat to uvozovek, ze jo? Ale Myval potvrdi, je to videt v 250 na obloze 7.0m+ nebo 6.0+ ?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie Holmerg

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle je dobrej hardcore :D

To je přesně co mě od podobných pozorování úplně odrazuje. Musíš mít v podstatě super oblohu, oči, dalekohled a stejně to nemusíš najít. Konkrétně by mě zajímalo jak já bych hledal konkrétní galaxii někde v Panně. Ale o to víc smekám před tím, že to někdo dokáže...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1994
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie Holmerg

#5

Příspěvek od Beda »

Cztwerec píše:...." Musíš mít v podstatě super oblohu, oči, dalekohled a stejně to nemusíš najít. Konkrétně by mě zajímalo jak já bych hledal konkrétní galaxii někde v Panně. Ale o to víc smekám před tím, že to někdo dokáže...
nesmutni, taky jsem kdysi dávno hledal cosi v panně,leč galaxii jsem nenašel... ;)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Galaxie Holmerg

#6

Příspěvek od Myval »

MilAN píše:Tak jaká je to asi vypalovačka, je vidět tady - v negativu a po velkém strečnutí
To je ale presne ten typ objektu ktere mam nejradsi: jsou velke, velmi difusni a neni je mozne drzet stabilne bocnim pohledem, pritom ale nejsou zase vylozene tezke, nekde na prahu jistoty.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Galaxie Holmberg

#7

Příspěvek od Myval »

Kdyz ladin zalozil todle tema, tak sem dam ty Holmbergy ktere jsem zkousel pozorovat. Vsechny byly pozorovany "obycejnym" dobsonem 254/1200 od SkyWatcheru.

Holmberg IV - Tezka, pri zvetseni 48x nejiste, nejlepe jsem ji videl ve zvetseni 67x, to se dala drzet cca 30% casu bocnim pohledem, jako velmi difusni objekt protazeny cca 1:2. Pri vyssim zvetseni 140x byla obtiznejsi, na hranici jistoty. (Bortle 2.5)

Holmberg V - Difusnejsi ale jednoducha, protahla cca 2:5. Pri zvetseni 92x se dala drzet nepretrzite bocnim pohledem. (Bortle 2.5)

Holmberg VII - Ani naznak, pouzil jsem zvetseni 92x a 140x. (Bortle 4.5)

Holmberg VIII - Extremne obtizna, danou oblast jsem procesaval asi ctvrt hodiny nez jsem si neceho difusniho vsiml, presto jsem radeji nakreslil jeji polohu vuci hvezdam abych se ujistil ze to byla skutecne ona. Po rozkoukani se dala drzet maximalne 20% casu bocnim pohledem. Pomerne maly difusni oblacek, protazeny cca 1:2. Pozorovano pri zvetseni 75x, pri vetsim zvetseni (170x) neviditelna. V porovnani s blizkou NGC 5033 to bylo skoro tak ze jsem se bal ze mi tato NGC galaxie zrusi adaptaci na tmu. (Bortle 4.5)

Holmberg IX - Vsiml jsem si ji uplne nahodou pri kresleni M 81. Myslel jsem si ze je to jen iluze nebo vzdalene zjasneni ve spiralnim ramenu, tak jsem zakreslil jeji polohu a az pri porovnani s fotkou zjistil ze to byla trpaslici galaxie. Kdybych ale tu M 81 nepozoroval asi hodinu, tak bych si teto galaxie asi nevsiml. Muj prvni Holmberg, podle nekterych autoru ten nejobtiznejsi. Pomerne obtizna, viditelna tak cca 30% casu bocnim pohledem. Zdala se mi trochu protahla cca 1:2 az 2:3, plosne pomerne velka, vetsi ale mnohem difusnejsi nez jsou zjasneni v ramenech M 81. Nejlepsi pri zvetseni 140x. (Pozorovano pobliz Horske Kvildy za inverze, Bortle 3.5)

Jak je asi jasne, tak nejdulezitejsi podminka uspesneho pozorovani techto galaxii je obloha s co nejmensi hladinou svetelneho znecisteni.

Tyto objekty jsem videl behem poslednich asi 6ti let kdyz jsem mel zrovna chut se na nejakeho Holmberga podivat, nejdu po nich nejak systematicky. Mam ale cil zkusit odpozorovat vsechny Holmbergy timto dalekohledem a jsem zvedavy jestli se mi to podari. Na zahranicnich forech se vetsinou pozoruji vetsimi dalekohledy. Prijde mi ze se vykon mensich dalekohledu obecne podcenuje.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie Holmberg

#8

Příspěvek od Sasa3 »

Vsechno to jsou paradni pozorovani Franto. Pred sesti lety jsme jeste na spolecnem pozorovani v Ondrejove koukali po Holmberg II. V 110mm refraku tam dle mych poznamek neco bylo, pravdepodobne se ale jednalo o nerozlisene hvezdy. V malem zvetseni tam byla mlhava hvezda asi 11.5 magnitudy, jenze za mlhavost mohly asi blizke hvezdy. Ve vetsim zvetseni (104x) se hvezda totiz rozpadla na trojici slabsich hvezd stale na mlhavem pozadi. Tezko ale rict, jestli to byla galaxie. Spis ne, aspon podle atlasu tam jsou jeste dalsi dve slabe hvezdy kolem 13.5 magnitudy a prave ony se mohly o mlhavo postarat.

Pro majitele mensich pristroju muzu doporucit Maffei 1. Pod podkrkonoskou oblohou byla tusitelna v 63mm a 75mm refraktorech. Opet ale diky blizkym slabym hvezdam neni jednoduche rict, jestli to opravdu byla ona. Pozdeji jsem ji pozoroval v 110mm refraku z Ondrejova. Pri malych zvetsenich opet pochyby, ale pri zvetseni 104x uz sly identifikovat jednotlive blizke hvezdy a mlhavo bylo zretelne mimo ne presne v mistech, kde se galaxie nachazi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Galaxie Holmberg

#9

Příspěvek od Myval »

To pozorovani z Ondrejova mam porad v zive pameti, bylo moc fajn, diky za nej. Holmberg II jsem tam ale nevidel, ale mozna jsi ho dal ty se svymi zkusenostmi. Pro me jsou refraky moc velka exotika, nejsem s nimi sehrany takze to mohlo taky hrat svoji roli. Docela by me zajimalo kolik Holmbergu lezi v rozsahu tvych kontrastnich refracku a zkusenosti. Nejlepsi by ale bylo se dostat pod co nejlepsi oblohu. Nedivil bych se kdyby to potom byly vsechny.

Ja se na Holmberg II ve 250tce dobsonu tesim. Protoze to je nejsnazsi Holmberg, tak chci zkusit i nejake detaily. Holmberg I by mel byt taky snadny.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Galaxie Holmberg

#10

Příspěvek od ladin »

K těm malým dalekohledům. Dávám teď do kupy Abelly https://www.czsky.cz/dso-list/5/info a docela koukám, koilik jich je v dosahu menších přístrojů. Vážně bych byl zvědavej na Sasovy reporty, kdyby vyjel někam dál za Říčany nebo Ondřejov.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie Holmberg

#11

Příspěvek od Sasa3 »

Par jsem jich pred casem zkusil, kdyz jsem mel 150mm Cassegrain. Uspel jsem prakticky jenom s Abell 81 (IC1454), dalsi jasnejsi kandidaty, ktere jsem si vybral, jako Abell 72 a Abell 78 jsem nedal ani pod Konojedskou oblohou.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Galaxie Holmberg

#12

Příspěvek od ladin »

Při poslední návštěvě Pohoří na Šumave jsem se dostal k pár jasnějším Holmergům a všechny byly v 40cm dobsonu poměrně snadné:

Holmberg2 evidentní zjasnění na hvězdném pozadí
Holmberg4 těžší cíl než ostatní, nutné boční vidění
Holmberg8 jednoduchý ve skupince kolen 5033, ten mě potěšil nejvíce.

Pokud se dostanete pod tmavou oblohu, máte dostatečný průměr, tak minimálně tito 3 členové seznamu stojí za pozornost. Pro svojí snadnou dostupnost (vyhledatelnost) a jas jsou za výborných podmínek snadné cíle.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět