CzSky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

CzSky

#1

Příspěvek od ladin »

Ahoj,

v našem lokálním rybníčku vzniklo docela dost projektů, které měly nebo ještě mají za cíl popis souhvězdí a objektů noční oblohy. Aby jich nebylo
málo, tak jsem se rozhodl přidat další projekt do sbírky, kterého ambicí není vytvořit pouze statický informační astronomický portál cílený na DSO.

Současný web projektu naleznete na: https://www.czsky.cz

Hlavním nosným pilířem projektu jsou svobodné principy:

- Obsah v markdownu se ukládá do git repozitáře, je snadno editovatelný. Změny jsou dohledatelné. Obsah může měnit uživatel s příslušnou rolí. Data by tedy neměla umřít tak, jak se to stalo na X podobnýh projektech v minulosti.
- Kód CzSky je Pythonu, repoziáři je na githubu (zatím soukromý, ale uvolním to).

Další charakteristiky jsou:
- v projektu je určitá abstrakce popisu objektu. Aktuální obsah je cílen na vizuální astronomii, ale nebyl by problém celý web přepnout do režimu "astrofotograf", podle toho, co uživatele zajímá.
- projekt podporuje vícejazyčnost
- podporuje mobilních zařízeních, obsah je zatím omezeně rezponzivní, ale stránkování v Messerově katalogu na mobilu je už teď příjemné. Za loginem je v projektu pozorovací deník (s tím, že pozorování jdou exportovat do soukromého git repozitáře), pracuju na planneru, v budoucnu by měla přibýt sociální síť a uvidíme co ještě. Je to běh na dlouhou trať.

Pokud vás projekt zaujme a třeba byste se chtěli zapojit, tak hledáme:

- pozorovatele, kteří budou vytvářet obsah, především obsah týkající se vzhledu objektů podle různých apertur. Nemusí jít hned o desítky či stovky údajů, stačí po kapkách... Jednoduchá stránka s objektem a pozorováním může vypadat pak i takto:

https://www.czsky.cz/deepskyobject/14098/info

- Fotografie, fotografie, fotografie. Potřebujeme lepší fotky než jsou tam teď. Poslední měsíc procházím obsah a došlo mě, že naprosto chybí kvalitnější fotky, třeba otevřených hvězdokup Messierova katalogu. To prostě nikdo nefotí a nejen ty. O víkendu jsem například smutně koukal na nekvalitní fotku M27. Napsal jsem Martinovi Myslivcovi, jestli můžu použít jeho fotografii. Přišla veskrze pozitivní odpověď, ať si vyberu cokoli, co budu potřebovat, a stránka vypadá hned lépe:

https://www.czsky.cz/deepskyobject/27/info

právě takové fotky projekt potřebuje. Pokud vás projekt nějak zaujal, tak určitě napište.

lada
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#2

Příspěvek od ladin »

Úplně jsem zapomněl na jednu důležitou věc. Obsah CzSky vychází z obsahu projektu 8mag, úžasné práce Myzera, který věřím má jen dočasnou pauzu, a dalších autorů 8mag.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: CzSky

#3

Příspěvek od Michal1 »

Úplně mi není jasné, jaký má být smysl projektu. To si někdo sepisuje informace o objektech jen tak pro vlastní zábavu? Nebo to má být užitečné pro celou komunitu? Jak? Proč sepisovat informace o objektech, které se dají najít na Wikipedii nebo v knihách?

Dávalo by mi smysl udělat stránku, kde by pozorovatelé ke každému objektu vkládali, co na něm ve svém dalekohledu viděli. Dávat obecnou informaci o tom, že v dalekohledu 30 cm je na objektu vidět to a to, mi přijde příliš zjednodušené. To hrozně závisí na zkušenostech pozorovatele, tmavosti oblohy, apod. Pokud by měl být smysl stránky shromažďovat pozorování, dal bych tam fotku objektu, která připomíná to, co je vidět okem. To třeba MMysova fotka M27 není.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#4

Příspěvek od ladin »

Popis objektů je teď cílený pro vizuální astronomi. Na wikipedii takové informace nenajdeš. Objekt na CzSky obsahuje nějaké základní údaje a pak údaje rozdělené podle apertur. Jsou tam zajímavosti, kterých by sis mohl na objektu všimnout, jaké zvětšení či filtry bys měl použít... Z 8mag je přebrané hodnocení objektů. Hodnocení bude rozšiřené i do apertur,. V seznamech DSO budeš moci vybírat podle hodnocení a nejen to. Pokud nasdílíš své pozorování, tak u DSO objektu může být záložka s komentáři - kdo, kdy, čím a případný popis vizuálního zážitku - taková záložka by mohla být moderovaná, aby obsahovala použitelné informace. Třeba na wikipedii mě tam chybí tlačítko "přidat na wishlist" nebo "přidej do aktuálního pozorovacího plánu" nebo "zobraz mě vyhledávací mapky!.

Fotky k objekům to je je otázka do pranice. Já jsem pro dát tam jako výchozí fotografie kvalitní, ale je to připravený na to, že si to budeš moci přepnout třeba do režimu Uwe Glahn. To co vidíš je jen skin, jak text, tak fotografie, jaký skin si vybereš záleží na tobě. Obsah není statický. Je to jen o tom, kdo naplní obsah skinů, je to o případné komunitě...

Ten projekt píšu především proto, že mě programování stále, a to i po 35 letech, baví. Chtěl jsem si zkusit něco většího s jednoduchou strukturou v Pythonu. Nevyhovoval mě žádný pozorovací planner ani zápisník, respektive žádný mě dostatečně nemotivoval k tomu, ty pozorování zaznamenávat. Vím, že mnoho z nás svoje pozorování zaznamenává, ale není tu nástroj, který by taková pozorování jednoduše zaznamenal a nasdílel. Zde na astroforu informace sdílíme, ale kvalitní informace se časem ztratí v záplavě ostatního materiálu, ale to je prostě fórum.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: CzSky

#5

Příspěvek od MilAN »

Já bych za sebe musel jen zopakovat tu první větu od Michala1.
Nevím, proč a k čemu bych tohle měl potřebovat či používat. Vyhledávací mapky - k čemu , když existují PC planetária i s množstvím dalších údajů o objektech. Navíc , tahle grafika map a její ovládání/ neovládání mi spíš připomíná práci s papírovými mapami. A k objektům a jejich pozorovatelnosti : k tomu mám The Night Sky Observers Guide. Nepotřebuji to mít na mobilu u dalekohledu :), na pozorování se přeci připravuji doma v teple. A z 99% určitě moje poznámky , třeba k focení , nikoho kromě mě, nezajímají
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#6

Příspěvek od ladin »

Ja vyhledavaci mapky v papirovy podobe mam radsi nez planetaria. Me postacuje, ze si pripravim pro kazdy objekt 2 mapy, jednu prehledovou a jednu detailni. Kazdou si nakonfiguruju podle potreb a ulozim do pozorovaciho planu. V pozorovacim planu se me zobrazuje v nakonfigurovane podobe. Mapky bud vytisknu v PDF nebo na tabletu zobrazim. Na fchart3 je jeste co zlepsovat, treba by mohly byt casem i interaktivni.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: CzSky

#7

Příspěvek od Michal1 »

ladin píše: Vím, že mnoho z nás svoje pozorování zaznamenává, ale není tu nástroj, který by taková pozorování jednoduše zaznamenal a nasdílel. Zde na astroforu informace sdílíme, ale kvalitní informace se časem ztratí v záplavě ostatního materiálu, ale to je prostě fórum.
Tahle myšlenka se mi líbí. Teď jde o to, jak to udělat, aby ti tam někdo přispíval a četl to. Pár námětů.

Já si seznam objektů k pozorování nepřipravuji. Pozoruji to, co zrovna kulminuje a mám na to náladu. Na fórum dávám svoje pozorování, protože doufám, že to někoho může inspirovat a protože to tam později snadno najdu. Častěji mám po ruce počítač s internetem než sešit s poznámkami. Pozorovací příspěvky na AF čtu většinou jen tak pro zábavu. Někteří pozorovatelé umí hezky psát. Občas mě nějaký objekt zaujme tak, že se na něj sám podívám. Jindy zas chci porovnat svá pozorování s ostatními.

Pokud by tvá stránka byla seznamem objektů s univerzálním popisem pro průměrného pozorovatele, asi bych jí moc nevyužil. Také tam máš jen relativně jasné objekty. Já chci PGC galaxie 14 mag alespoň :) . Líbilo by se mi něco, co by víc připomínalo reporty na AF. Pozorování by se mohlo vkládat ve formě formuláře. Nejprve by se zadalo ID pozorovatele, dalekohled, temnost oblohy a pozorovací podmínky. Následoval by report, kde by byla zvýrazněná jména objektů a jejich popisy. Každý objekt by měl svoji kolonku. Vedle toho by byla databáze pozorovatelů, kde by každý mohl dobrovolně vyplnit třeba jak dlouho už pozoruje a kolik je mu let. Další databáze by obsahovala objekty. Kromě faktických údajů (souřadnice, jasnost, apod.) by byla napojená na reporty. Takže když by člověk kliknul na M27, zobrazily by se mu všechna pozorování tohoto objektu s možností zobrazit celý report.

Ta stránka musí dávat víc než AF. Většinou nemám čas dát svá pozorování ani na fórum, natož abych je dával na dvě místa najednou.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#8

Příspěvek od ladin »

Michal1 píše: Pokud by tvá stránka byla seznamem objektů s univerzálním popisem pro průměrného pozorovatele, asi bych jí moc nevyužil. Také tam máš jen relativně jasné objekty. Já chci PGC galaxie 14 mag alespoň :) . Líbilo by se mi něco, co by víc připomínalo reporty na AF. Pozorování by se mohlo vkládat ve formě formuláře. Nejprve by se zadalo ID pozorovatele, dalekohled, temnost oblohy a pozorovací podmínky. Následoval by report, kde by byla zvýrazněná jména objektů a jejich popisy. Každý objekt by měl svoji kolonku. Vedle toho by byla databáze pozorovatelů, kde by každý mohl dobrovolně vyplnit třeba jak dlouho už pozoruje a kolik je mu let. Další databáze by obsahovala objekty. Kromě faktických údajů (souřadnice, jasnost, apod.) by byla napojená na reporty. Takže když by člověk kliknul na M27, zobrazily by se mu všechna pozorování tohoto objektu s možností zobrazit celý report.

Ta stránka musí dávat víc než AF. Většinou nemám čas dát svá pozorování ani na fórum, natož abych je dával na dvě místa najednou.
Pozorovaci denik je ted schovany za loginem. Je to zatim nezverejnena cast. Muzes tam vkladat pozorovani presne v te forme, jak pises, Bud si ho vyplnis cely rucne nebo pouzijes pozorovaci plan, ktery ti to predvyplni.Mozna pribude aplikace pro telefon, ktera ti to vyplni ze zvukoveho zanamu. Jednotliva sva pozorovani mas v historii pozorovani. Zaznamy z pozorovani si muzes vyexportovat do sveho git repozitare - tim o nic neprijdes. To je zhruba soucasny stav, ne vse je dotazeno na 100%. Mela by pribyt moznost pozorovani nasdilet (followerum) nebo jednoduse se bude sdilet vsechen explicitne neprivatni obsah vsem na CzSky - to je nejjednodussi. System za tebe bude vest co,kdy,kde cim jsi pozoroval/nepozoroval. U objektu bude vest kdo,kdy,kde, cim onen objekt pozoroval. Jestli chces login posli PM
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: CzSky

#9

Příspěvek od Yarkho »

Za mna OK, zaujimavy projekt.

Kazdy vidi samozrejme nieco ineho, ma iny dalekohlad, ine podmienky, ale... menej skusenym pozorovatelom to moze pomoct v tom, co ocakavat. Nieco ako knihy S. J. O'Mearu "Messier objects", "Caldwell objects", "Hidden treasures" a pod.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#10

Příspěvek od ladin »

Na

http://www.czsky.cz

jsou ted jako titulni obrazky k videni kresby Uweho Glahna. Z celkoveho objemu 1600 kreseb by jich melo byt videt zhruba 1100, pro ty se dohledaly prislusne DSO objekty. HCG a nektere exiticke katalogy + objekty slunecni soustavy chybi. Obrazky jsou ruzne kvality, ty pozdni jsou vytecny.

Na Ukazku:

https://www.czsky.cz/deepskyobject/76/info
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: CzSky

#11

Příspěvek od PetrŠ »

Mě se ten tvůj projekt líbí a rád se v něm prohrabávám. Ty vyhledávací mapky jsou fajn a i v době SkySafari, si rád občas něco najdu podle papírové mapy ;) . Ty kresby jsou fajn, Uweho kresby znám, ale takhle u českého popisu objektů je to hned lepší. Díky moc a jen tak dál. Petr
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#12

Příspěvek od ladin »

Díky za reakci! Klidně piš náměty, co bys zlepšil. Já teď pracuju na vnitřku aplikace, planovací deník a zápisník. Dělá se revize a dopnění textů, ale to je běh na dlouhou trať. V aplikaci je kolem 800 popsaných objektů a jsme někde za půlkou Messierů, zimní souhvězdí jsou téměř komplet, ostatní objekty zřídka namátkově.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: CzSky

#13

Příspěvek od Myval »

Obdivuju to mnozstvi prace, ktere jsi si s temi strankami dal. Ty stranky vypadaji prehledne a zda se ze mas promyslene jak je chces udelat. Ta idea se mi libi, ale ted nedokazu rici jestli budu takove stranky pouzivat. Obcas navstevuji stranky Uwe Glahna, Adventures in Deep Space, Reinera Vogela, Alvina Hueye a nebo Sasi Kopcova kdyz me zajima jak je dany objekt videt v jakem dalekohledu. Myslim ze Nemci maji jeste jeden projekt, ktery je minimalne stejne obsahly jako stranky Uwe Glahna a saha na mensi apertury.

Protoze urcite chces aby ty stranky byly v necem prinosne, tak bych se zamyslel nad tim co chybi beznemu pozorovateli v tech obsahlych zahranicnich zdrojich a co by se tady dalo udelat navic. S tim by se snad dalo prosadit. Ted me ale nic nenapada co tam chybi, takze nemuzu pomoc. Myslim ze takovym pozorovatelum konkurovat bude dost obtizne, uz jenom kdyz clovek bere v potaz jakou maji techniku. V kazdem pripade bude trvat dost dlouhou dobu (min. nekolik let) nez ty stranky budou v necem lepsi nez to co uz na internetu je.

Na tech vyse jmenovanych strankach vetsinou vyhledavam to jak je ktery objekt videt v danem prumeru a jake obloze a pri jakych zvetsenich (prip. typech okularu nebo filtry). To kde je a jak je jasny uz si najdu v profesionalni databazi/literature. Ja treba osobne stejne neverim udajum udavanych amatery, protoze tam jsou obcas nepresnosti. Pokud me zajima historie, tak si ji najdu na wiki. Treba to co ma Uwe Glahn mi prijde optimalni. Mozna bych ocenil to kdyby tam bylo neco jako seznam nejhezcich 100 spiralnich galaxii, 100 emisnich mlhovin atd. To jsou ale jen detaily. Urcite ocenim radeji databazi s "pouhymi" 30 objekty, pokud to budou objekty pro me zajimave a s minimem uspesnych pozorovani na internetu (napr. Sharplessy) nez seznam Messieru + 1000 NGC + IC vypalovacek. Jdi na kvalitu, ne kvantitu. Messiery kazdy vazny pozorovatel zna, nebo si je najde (viz O'Mearova kniha).

Podle toho co jsem psal, tak bych se zameril na databazi kreseb a slovnich popisu toho co videli cesti amateri (tj. ta komunita kolem webu, kterou chces vybudovat). Ja Ti za sebe klidne poslu svoje slovni popisy cca 300-500 DSO objektu v mych dvema dobsonech. Nekdy mozna hrstku kreseb pokud by jsi mel zajem. Prijde mi zbytecne tam davat obrazky jinych pozorovatelu (tem pujde konkurovat v kvantite i kvanlite jenom ztezka), mozna by bylo dobre tam dat link na jejich stranky. Doufam ze jsi dal Uwemu vedet ze pouzivas jeho fotky - jinak by to mohl byt maler kdyby se to dozvedel (on dal myslim ten copyrigth WillMann-Bellu nebo komu).

Urcite bych to taky psal hned od zacatku v anglictine (prip. s ceskou verzi) aby jsi to mohl v budoucnu ukazat zahranicnim amaterum.

Byt tebou, tak to zkusim rozjet v malem, oslovit lidi, davat Tvoje kresby a uvidis jak se to vyvine. Pokud to rozjizdis takto do siroka s obrovskym mnozstvim historickych podrobnosti a dalsich detailu (tak krome toho ze pro me ty stranky zaplevelujes) tak investijus hromadu casu do neceho o cem vubec nevis jestli ma nejaky smysl.

Doufam ze jsem Te tim neodradil, to jsem nechtel. Myslim ze napad je to zajimavy a preju zdar.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

#14

Příspěvek od ladin »

Diky moc za reakci. Ja to vemu bodove, podle toho jak me to prijde dulezite:
- ta kolekce pozorovani by se 100% hodila, minimalne ji muzu naimportovat do stavajiciho webu jako "alternativni" pozorovani. Neco takoveho by tam mohlo u kazdeho objektu byt - na dalsi zalozce, aby se to nepletlo s hlavnim textem. Urcite mam zajem, tak jestli muzes, posli, beru.
- Uwe o tom vi a podle reakce byl nadsen, jak z vyuziti, tak i z konecneho vysledku, jak to zapada do webu. Situaci jsem mel trochu usnadnenou, protoze Vic z KALu je v Nemecku docela popularni, na posledni EWS jsem mel moznost se s nim setkat take a videt ho videt kreslit na zebriku 1.5m nad zemi. Vyborna zkusenost.
- historicka a fyzikalni fakta + texty. Toto je zamyslene pro Messierovske objekty a vyznamna NGCcka. Melo by to byt viditelne na strankach bez loginu a tyto informace muzou byt konfigurovatelne, mohly by jit vypnout. Vzdalenosti, rozmery, pocty hvezd v hvezdokupach jsou zajimavy udaje, kdyz delas demonstrace laikum, ja tyhle numera mam v oblibe. Narozdil od wiki je to hutny kompilat toho, co bych o objektu chtel vedet a nemusim to hledat nekde na wiki. Kadpopadne by to melo jit po loginu vypnout a ponechat treba texty podle apertur.
- alternativni seznamy objektu - to je jedna z veci, ktera by mela v brzke dobe v projektu pribyt. Technicky uz je to vyresene, nechtel jsem do projektu pridavat dalsi katalogy, takze Herschler 400, Caldwell, Messier maraton a dalsi budou reseny jako seznamy DSO ze stavajicich katalogu. Seznam by mel jit jednoduse vytvorit. To co rikas, pujde.
- filtrovani objektu podle viditelnosti, prumeru, hodnoceni. Toto taky jde jednoduse realizovat, jen jsem se nechtel na tech strankach bez loginu poustet do nejakeho sloziteho uzivatelskeho interfacu. Zvazuju doslova kazdej cudlik navic, jestli ano ci ne. Po loginu by to mohlo byt konfigurovatelne nebo by proste existoval nejaky "extended" filtr na objekty, kde by tech vstupu bylo vic.
- anglicka verze je zatim pasé, nejsou dostatecny kapacity k revizi ani toho stavajiciho textu prelozenyho ze slovenštiny. Jinak web je i ve slovenštine, kdyby to někoho zajímalo - jsou to původní texty z 8mag, bylo by to třeba dost zrevidovat, Pokud se někdo důvěryhodný najde, tak mu poskytnu editorská práva, to platí i pro český obsah.
- další pozorování stejných objektů. Představa je, že se pozorovatel do webu přihlásí a bude moci spravovat svůj deník a plánovač. Pozorování se pak budou moci zveřejnit a budou vidět třeba jako alternativní pozorování u DSO. Objekty budou mít tedy nějaký kanonický popis (ten co ta,m je teď), který bude splňovat nějaká základní pravidla a případně popisy alternativní z dalších pozorování. Na plánovač a deník se chci zaměřit v nejbližší době. Tady pak nastane otázka ručení za správu uživatelských dat. Tohle by mělo být vyřešeno tím, že uživatel bude mít možnost exportovat svá data do svého externího GIT repozitáře nebo si prostě svá data občas stáhne. Integrace s gitem je už vyřešena a používám ji na zálohování současného obsahu. Uživatel by neměl o svá data v každém případě přijít.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: CzSky

#15

Příspěvek od Myval »

Ty rozsirujici informace o objektech jsou urcite zajimave, i kdyz za sebe jdu vetsinou do originalnich pramenu - pokud teda chci zjistit o nejakem objektu vice. V nejhorsim pripade ty stranky muzou byt uzitecne minimalne pro Tebe, kdysi jsem neco podobneho zkousel sam pro sebe i kdyz pro mnohem mene objektu a dozvedel jsem se mnoho noveho.

Nechapu ale vyznam prekladu ze Slovenstiny, todle bych neresil. Ten cas bych radeji investoval do anglickeho prekladu, byt by to melo byt jenom pro zlomek objektu.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět