Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Re: Podzimní a zimní pozorování

#76

Příspěvek od Lukina »

ladis píše:Kde Stano bydlis? Ptam se proto, ze nechapu, kde jsi vcera vzal jasne nebe!  :)
Stana je Hanak, ma to i v profilu.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#77

Příspěvek od stana »

ladis píše:Kde Stano bydlis? Ptam se proto, ze nechapu, kde jsi vcera vzal jasne nebe!  :)
Však se mrkni do mapky..
/Pv/
Měl jsem, jak jsem říkal kliku a trefil jsem zrovna "díru" od půlnoci do 03:00..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#78

Příspěvek od Konihlav »

u nas na zapade Cech bylo vcera (a ze SO na NE od 17ti do 00:15) pekne krasne videt plno hvezdicek, lec jsem nadaval jako spacek, protoze jsem musel dneska do prace a nemohl jsem vcera vytahnout fotovybavu, navic do toho blata vsude kolem. Ale pocasi super, jen jsem ho vyuzil jen asi na 30 minut :-(
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Re: Podzimní a zimní pozorování

#79

Příspěvek od lada777 »

Ahoj, tak včera jsem vytáhl na kopec svého drobečka a bylo mi jako kuřákovi, co si dá po 3 měsících cigaretku ::) Jen šíleně foukalo. M42 nádherná, bylo vidět vše, záliv, prostě paráda. Jen jsem se chtěl zeptat:pokoušel jsem se zahlédnout NGC 2024, ale ať jsem zíral do dalekohledu jak chtěl, tak se mi nezadařilo, to samé s M 78. MHV byla okolo 5mag, seeing také dobrý. Máte někdo nějaký fígl jak ji najít, co dělat. Myslím, že s Dobsonem 10" by to mělo jít, navíc v Karkoschkovi píšou o viditelnosti kukátkem :P
Díky
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#80

Příspěvek od Sasa3 »

S Plamínkem mám taky problémy. Vidím ji strašně nevýrazně (někde tady se to diskutovalo), tahle mlhovina vyžaduje tmavou oblohu. M78 najdu z města (Říčany u Prahy) v 80mm dalekohledu vždy, pokud je jasno a nesvítí Měsíc. Žadný fígl nemám, ani se nekoukám do mapy. Stačí jen dalekohled přibližně nastavit do daného směru a trochu pozametat okolí. Je tak nápadná, že si ji jde takhle bez problémů všimnout.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#81

Příspěvek od stana »

Ono stačí o fous horší obloha a tyto málo kontrastní objekty jsou prostě neviditelné..
M 78 v Orionu jsem viděl ze zahrado-města snad jednou možná dvakrát..
A teda při čerstvě vyfoukané obloze..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
lukemon

Re: Podzimní a zimní pozorování

#82

Příspěvek od lukemon »

Při MHV 5,8 mag nebyl problém s 10" dobsonem na obou objektech a to jsem nebyl v úplné tmě,(odrazy od světel).
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Podzimní a zimní pozorování

#83

Příspěvek od Regulus »

Včera jsem po delší době doplnil pár dalších zimních hvězdokup do mého celoročního messierova maratonu  :D Zkončil jsem u NGC 2359 - Thorova přilba. Bez filtru duchařina, s ním to šlo...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Starhopper
Příspěvky: 316
Registrován: 12. 02. 2007, 22:55
Bydliště: Chynorany
Věk: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#84

Příspěvek od Starhopper »

Dnes nadránom som konečne po dlhšiej dobe pozoroval.
Konkrétne najznámejšie zimné DSO ako napr M42,43, M46, M47 , Eskimáka, NGC 2024 a pod...

Moja kresba NGC 2024
Obrázek

Článok z pozorovania je tu :)
http://www.astro-web.ic.cz/index.php?pa ... ania&id=30
My web page http://www.astro-web.sk  
FB: Astro-web
Newton 256/1170
Newton 150/750PDS +EQM35proGoto
Lunt 50/350 H-alfa
Refraktor 70/700
Newton 76/300,trieder 8x21 a 10x50
OMEGON Minitrack LX2
Stavba Newtona 125/1250,
Canon EOS 550 D a 450mod ASI120mc-s
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#85

Příspěvek od Sasa3 »

Vcerejsi noc jsem se po dlouhe dobe rozhodl venovat pouze pozorovani. Chtel jsem pod aspon trochu tmavou oblohou vyzkouset nove okulary: Panoptika 27mm a Pentax XO 2.58mm. Kolem pulnoci jsem vyrazil do Ondrejova. Vzal jsem s sebou azimutalni montaz a oba dalekohledy SV80S (80/480mm apochromat) a N150/750. Bohuzel az na miste jsem zjistil, ze jsem si doma zapomel Pocket Sky Atlas (zustal na botniku) a veci na kolimaci Newtona. Nastesti jsem mel s sebou aspon O'Mearovi knihy "Hidden Treasures" a "Cadwell objects", kde jsou vyhledavaci mapky.

Zacal jsem s 80mm refraktorem. Vzhledem k prumeru a temer 4 stupnovemu poli 27mm Panoptika (18x) jsem se venoval vetsinou rozsahlejsim objektum. Asi nejhezci pohled byl na M42ku. Poprve jsem videl nejake to mlhavo v Pleiadach (hlavne pod hvezdou Merope). Prekvapilo me, jak jasne sla videt Krabi mlhovina (ta je z Rican vzdycky docela ducharina). Jinak spickovy pohled je na otevrene hvezdokupy typu M35, M36, M37 a M38. Pak jsem jeste hodne casu travil v Zirafe, konkretne v okoli Kembleovi kaskady. Pohled na ni v triedu 10x50 je na tmave obloze docela nezapomenutelny zazitek. Kaskada se vesla do zorneho pole SV80S a porad to byl pekny pohled, i kdyz uz prece jenom byla dost roztahana. Chce to jeste trochu mensi zvetseni. Pak jsem jeste vyducharil velkou galaxii IC342, coz byl asi nejtezsi objekt, ktery jsem tu noc v 80mm dalekohledu pozoroval. Prekvapila i blizka planetarni mlhovina NGC 1501.  Tu jsem z Rican v 80ce zatim nenasel. Z Ondrejova byla docela zretelna, dokonce sel chytat i tvar (snesla i 186x zvetseni).

Vetsinu doby jsem pozoroval ale 150mm Newtonem. Hned prvni objekt,  M42 byl v 27mm Panoptiku naprosto uzasny. Pri 28x zvetseni byla patrna "hrudkovitost" nejjasnejsi casti. Pri tom vsem byla plosna jasnost, hlavne te casti kolem Trapezu, velmi vysoka. Mlhovinu jsem pak pozoroval pri vsech moznych zvetsenich (az do 290x). Vzdy bylo na co koukat. V okoli sla samozrejme videti M43, dobre patrny byl i Running man (NGC1977). S NGC1980 si pak nejsem moc jisty (prezaruje ji blizka itoa Ori). Dalsi zajimavy objekt je i NGC1999, v dalekohledu pripomina Iris (pokud se nepletu, jedna se i o typove stejny objekt). Konecne jsem videl poradne Plaminek (NGC2024), hodne zretelna mi prisla taky blizka NGC2023. Pak jsem jeste dlouho cucel na IC434. Mozna jsem nejake stopy zahledl, ale Konskou hlavu (B33) ani omylem. Z novych objektu, ktere jsem jeste nikdy nepozoroval na me asi nejvic zapusobila kulovka v Rysovi (NGC2419). Pekne sla videt i NGC2261, dokonce slo videt, ze je opravdu do "V". Poprve jsem taky videl Rosettu, tech mlhovin je tam docela hodne a jsou rozsahle. Ale nijak to ani vzdalene nepripominalo fotografie (bohuzel jsem zapomel kouknout se na tenhle objekt SV80S). Dalsi nove objekty uz ve zkratce: NGC2775 (Cnc), NGC 2438 (v M46), tau CMa+NGC2362. Projel jsem samozrejme i par jsanych. M31 v 27mm Panoptiku byla spickova, nikdy jsem si nevsimnul, jak je to jadro temer bodove. Navic se mi zdalo, ze byla zbarvena do zluta. U M81+M82 jsem taky hodne dlouho vydrzel, do zorneho pole Panoptika se vesly jeste NGC3077 a NGC2976. Dalsi objekty: Eskymak (pri 290x parada), NGC2903, NGC891.

Nakonec jsem si nechal prostor pro Mars. V Newtonu jsem si zadnych podrobnosti nevsimnul, nevim za co muze seeing a za co potencialne neskolimovany dalekohled (ale zas tak rozkolimovany podle hvezd nebyl). Pohled v 80mm dalekohledu pri 186x (Pentax 2.58mm XO) byl vsak o necem jinem. Tady dal refraktor podruhe na zadek 150mm Newtonovi (poprve to bylo u Kembleovi kaskady). Naprosto zretelne sla videt polarni cepicka. Tu pak lemoval tmavsi albedovy utvar. Pak tam sla kosek od stredu disku videt jeste jedna tmavsi skvrnka. Zatim muj nejlepsi pohled Mars. Ze zvedavosti jsem jeste zkusil kombinaci 12.5mm ortho+Powermate 5x. Ta dava prakticky stejne zvetseni (192x). Mars byl mnohem cervenejsi,  obraz mi prisel o chlup min ostry a ne tak jasny, ale vsechny zminene utrvary sly bez problemu videt taky.

Pokud mam zhodnotit Panoptika 27mm, tak pro 80mm refraktor, je to rozhodne plus. Ostry temer do kraju a vetsi zorne pole je oproti 19mm Panoptiku opravdu znat. K Newtonu f/5 se taky hodi, opet nabizi trochu jiny pohled nez 19ka (rozdil v plosne jasnosti objektu je hodne znat). Navic prakticky vsechny objekty, ktere jsem pozoroval jsou i pri tom 28x zvetseni docela rozeznatelne (a to i treba male planerarni mlhoviny jako NGC1501). Tohle me fascinovalo asi nejvic. Je to asi diky ostre kresbe okularu (sly pekne poznat vsechny 4 slozky Trapeze). Jinak koma f/5 Newtonu se u toho okulary projevuje docela znatelne uz asi od poloviny zorneho pole. Do 27cky se taky nekouka az tak prijemne jako do 19ky, ale pri trose cviku jsem si na nej rychle zvykl.

Pentax XO 2.58mm je spickovy okular, spolu s 27mm Panoptikem vyrazne rozsiril moznosti 80mm refraktoru (je fakt s podivem, jak je tenhle maly refraktor universalni). Na druhou stranu jsem hodne prekvapen tim, jak s nim drzi krok kombinace 12.5 ortho + Powermate 5x.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#86

Příspěvek od ladis »

Pekný report, Sašo!

Očividně sis noc skutečně užil!

S tou koňskou hlavou to je dle mého v 80mm bez šance. Já ji vyduchařil "doslova" za špičkových podmínek na Kumburku (kvalita té noci jak v Jizerkách za průměrných podmínek) v 200mm.

Podle mého je 200mm naprostým minimem pro tento objekt...

Každopádně mlhovina "plamínek" byla tenkrát velmi zřetelná, s jasně viditelnými prachovými pásy, oddělující části mlhoviny. Jak si přesně viděl plamínek Ty?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#87

Příspěvek od Sasa3 »

Tu Konskou hlavu jsem zkousel jenom v N150. Jinak O'Meara pise, ze je videt i v 4-6" dalekohledech. Mel by to byt relativne tezky objekt, ale nezminuje ze by byl nejak problematicky...

Naopak o te kulovce v Rysovi pise, ze je to tezky objekt, se kterym mel problemy. Ta mi prisla zase naopak v pohode.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#88

Příspěvek od MMys »

Koňská hlava podle mne není ani tak závislá na průměru, jako na tmavé obloze. Mlhovina v pozadí má totiž nízkou plošnou jasnost, a kontrast hlavy proti ní není velký. Jakmile je jen trošku horší obloha, hned zmizne. Ověřeno 400-kou. V Bělečku u Hradce, s jasem oblohy tak 20.8-20.9 mag/arcsec^2 je to bez šance. Na Šerlichu v Orlických horách (tenkrát pouze 21.2 mag/arcsec^2)  už ale byla vidět na první pohled.

Na špičkové obloze u nás to podle mne musí jít i 250-kou, 200-kou to bude možná kdekoli u nás dost na hraně.

O'Meara má asi podstatně lepší oblohu na Hawaii, a taky za ta léta vytrénované oko  ;)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Podzimní a zimní pozorování

#89

Příspěvek od Cassi »

MMys píše:Na špičkové obloze u nás to podle mne musí jít i 250-kou, 200-kou to bude možná kdekoli u nás dost na hraně
Dneska se mi B33 podarilo videt na Rozdroze Izerskie (Polske Jizerky) v dobsonu 254mm s UHC filtrem pri 21.16mag/arcsec^2 (sirokouhle SQM v zenitu). Ale nic napadneho, musel jsem se soustredit.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Podzimní a zimní pozorování

#90

Příspěvek od michal.b »

Sasa3 píše:Vcerejsi noc jsem se po dlouhe dobe rozhodl venovat pouze pozorovani. Chtel jsem pod aspon trochu tmavou oblohou vyzkouset nove okulary: Panoptika 27mm a Pentax XO 2.58mm. Kolem pulnoci jsem vyrazil do Ondrejova. Vzal jsem s sebou azimutalni montaz a oba dalekohledy SV80S (80/480mm apochromat) a N150/750. Bohuzel az na miste jsem zjistil, ze jsem si doma zapomel Pocket Sky Atlas (zustal na botniku) a veci na kolimaci Newtona. Nastesti jsem mel s sebou aspon O'Mearovi knihy "Hidden Treasures" a "Cadwell objects", kde jsou vyhledavaci mapky.
Saso, skvele pozorovani kterym jsi do pismenka vycerpal limit 5020 znaku"na prisrevek [smiley=thumbsup.gkf]
Stejnou noc jsem na Konskou hlavu koukal 350kou ze Sumavy (~21.35 SQM-W) a ani tak to nebylo nic vyrazneho. Popravde receno, doqt nevyrczna bylc samotnc IC 434"a musel jsem pole docela zkoumat abych potvrdil temny vybezek. S UHC filtrem to bylo lepsi, temny vybezek bezpecne viditelny a s trochou snahy se obcas zjevil i charakteristicky tvar konske hlavy otoaene nahoru k Alnitaku.

Mnohem lepsi vsak byla Roseta, pekne viditelna i bez filtru, s UHC potom ukazala skutecne rozsahlou a bohatou struktupu, na ktere by clovek oret stravil klidle hodinu ci dve, Tresnickou bylo pozorovani tzv. "Prachoveho hada" (tm), male, avsak vyrazne temne struktury pripominajici hada, jejiz soucasti jsou vzv. Bokmvy globule, mala husta molekularni mracla (pekne jsou videt na fotkach v H-alfa). Nadherna mlhovina.

Naopak jsme neuspeli s mlhovinou Konus, i kdyz jsme tam koukali"delsi dobu, po mlhovine ani stora :( Videli jsmg vsak rgflexni mlhovinu obklopujici skupinku hvezd uvnitr NGC2264, prilehajici k fotograficke perlicce Lisci kozich (Fox fur nebula). Lahudkou rak byla Hubbleota promenna mlhotina se qvym charakterisvickym kometarnim vzhledem, ktera ukazala i neco ze sve vnitrni struktury. Bohuzel, seeing byl dost spatny a pri vetsim zvetseni, ktere vato mlhmvinka vyzaduje,"uz byly"detaily ponekud rozmyte,

Na to jak je Jednorozec na prvni pohled nenapadne souhvezdi, skryva celou pokladnici krasnych a zajimavych deep-sky klenotu.
Odpovědět