Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#511

Příspěvek od ladis »

miro75 píše:NGC 2358 - Thor's Helmet
jenom chci upozornit, že NGC 2358 není Thorova helma, ale otevřenka. Thorova helma má číslo NGC 2359.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#512

Příspěvek od Karell »

Opraveno.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#513

Příspěvek od ladis »

Včera jsme si opět skvěle zapozorovali od Jizerek v -10st C od 19h do pulnoci. Dal jsem mj. tři nové, dosud mnou nepozorované, PK planetárky (report později) v Ori a Gem, zářící kometa R2 (slušně jasná), ale mazec byl při balení techniky zpět do auta před odjezdem, kdy mi doslova přimrznul rockerbox do země a odervával jsem ho i s ledem a travou. Šlo to dolů jen hrubou silou za použité simply clever Škoda Rapid škrabky :lol:

Obrázek

V tom šíleném mrazu bych bez výhřevů bot, sekundáru a hledáčku byl vyřízenej.

Když jsem sundal rukavice a dotknul se tyčí dobsonu, doslova mi přimrzaly prsty tak, že kůže taktak šla odtrhnout 8-)

I Předchozí noc byly perfektní podmínky, takže celkem 2 jasné průzračné čisté noci po sobě! Ještě příští týden aspoň jednu celou noc na galaxie k ránu a pozorovatelův chtíč bude zase ukojen.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Podzimní a zimní pozorování

#514

Příspěvek od LaH »

Dnes okolo 21:30, zahrada Malé Kyšice, Meostar B1 10x42 HD, doba pozorování cca 7 minut, vestoje, díra v oblačnosti.
M31, M33!, 3 hvězdokupy Vozka, dvojitá v Perseu, M42, Plejády, kus Mléčné dráhy.
M33 byla v tom humusu celkem překvapivě výrazná, žádná totální duchařina, sežrala tedy nejvíc času.
Píšu ale tenhle report hlavně jako výraz hrubé nespokojenosti s vývojem nočního počasí v poslední době. :twisted:
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#515

Příspěvek od L@dis »

Tak u mě zatím paráda.
Zatím bez oblačnosti a seeing je docela slušný.
Dnes si to počasí alespoň trochu vynahradilo :-)
Zkoušel jsem několik slabších galaxií, M42ku - (trapéz), ta se snad nikdy neomrzí a hlavně spoustu dvojhvězd.
Po ruční kolimaci jsem chtěl vyzkoušet a doladit kolimaci na hvězdách..
Vše slušně omrzá, ale díky vyhřívání a rosnici se dá zatím pozorovat dál.. :-)
Příjemná noc...
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#516

Příspěvek od biker.fm »

to ladis:jeste ze mame ty Skodovky :-) ja si pod dobsona davam kus igelitu. Tim vyresim problem se "zamrznutim do zeme".

Minulou zimni sezonu jsem byl s howkingem na Pustevnach v - 19C (jestli si dobre pamatuji) , to byla vyzivne. Az jsem si rikal jestli jsme normalni :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Podzimní a zimní pozorování

#517

Příspěvek od Svart »

Nadšeného kamaráda - začátečníka včera napadl sebevražedný plán jít ve středu brzy ráno lovit Jupiter.
Ve snaze podpořit jeho entusiasmus jsem na to kývnul.
Takže 01:20 poplach, 02:00 na place. Ale Jupiter dost plaval, dokonce ještě ve výšce 15° nad obzorem, tak jsme začali s DSO. Seznámil jsem ho s M13 a M57, někdy po 03:00 kamarád utek do tepla :D

Po vcelku hnusných třech měsících mi přišlo líto to zabalit, tak jsem se pokoušel fotit M13, M81+M82 a M51. Přišlo mi, že seeing tomu dával hodně na frak. Nebo mráz, nevím. Soutěžil jsem s foťákem v -10°C, kdo vydrží dýl. V 5:00 jsem to vyhrál, sbalil fidlátka, oklepal z vousů rampouchy a šel do práce :mrgreen: Zkusím to ještě jednou dneska.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Podzimní a zimní pozorování

#518

Příspěvek od LaH »

Reklamace počasí z 12.2 bleskově zabrala.
Pozoroval jsem s Vobludou cca od 19:30 do 01:30, zahrada Malé Kyšice.
Obloha střídavě více či méně zakalená, zpočátku mizerný seeing se zlepšoval. Temperace primáru byla divně pomalá, i když tři ventilátory dole i trochu hučely. Ale po hodině už to vypadalo dost dobře.
Plamínek byl docela výrazný, ale nesmělý x-tý pokus o Koňskou hlavu jsem rychle zabalil. U Prahy je to hovadina, vím!
Kromě řady evergreenů (dlouhý absťák) např. má oblíbená a tentokrát nevýrazná NGC 891, hezká PM NGC 2022, po půlnoci KH M53 krásně rozložená až do středu, a potom galaxie, galaxie, gala... :lol: (Lev, Panna, Vlasy Bereniky, Velký vůz)
Po půlnoci už trochu namrzal primár, sekundár jsem ale díky vyhřívání naplno udržel čistý. Celý dalekohled skončil krásně omrzlý a já spokojený.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#519

Příspěvek od ladis »

Poslední dvě noci za jizerkami na frýdlantsku daly okusit vynikající "alpské" obloze. Obě noci SQM-L ladis 21.50 MSA (!!). Takovou oblohu jsem dosud za 12 let v zimě ještě neviděl. Již v třístovce se dalo pozorovat to, co jindy ne, tak jsem projížděl Hickson galaxy groups, pak pro radost Abell galaxy groups a NGC a PK jsem si nechal na konec, abych si nekazil přizpůsobení tmě. Reporty musím dopsat, nestíhám nyní. Mohé galaxie doslova svítily, ukazovaly tvar, detaily, některé provařené kousky jsem viděl jak na fotografiích. Zelený rozpadající se bolid pod Kasiopejí byl třešničkou na dortu. Stihli jsme i zákryt Brixia, jasnou supernovu 2018pv (v 280x rozlišitelnou od jádra galaxie) a snad stovky galaxií a spoustu mlhovin. Taková Thorova přilba s UHC byla zážitek, v podstatě černobílá fotografie.

Myslel jsem, že prosinec 2017 a leden 2018 byly asi nejlepší měsíce na pozorování za poslední roky, ale únor nyní překonává. Jelikož v ČR či naopak v Polsku byla inverze, nebyl sníh, světla se nerozptylovala a proto tma byla tak excelentní. Průzračnost též. Kolegové z KaLu, kteří mají zkušenost s pozorováním z Edelweissspitze (AUT, 2600mnm) mi potvrdili, že poslední dvě noci byly defacto kvalitou alpské, jen horizont světlejší. Ráno jsme se rozloučili pohledem na Jupiter, Saturn a Mars. Odjezd domů a pohled na Jizerky při modrající obloze svítání byl nezapomenutelný. Miluji naši krajinu, Jizerky a krásu Vesmíru.

Celonoční pozorování (tzv. "allnightery") v minus osmi, respektive devíti stupních (druhou noc) byly náročné, ale nádherné. Vyhřívání všeho je základ. Takto vypadal můj dalekohled před svítáním:
Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/holomraz.jpg

Dvě noci beze spánku, člověk se v 38 letech již necítí komfortně další den :lol: naštěstí je dnes deka a dá se konečně vyspat!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Podzimní a zimní pozorování

#520

Příspěvek od pedrosanchez »

Neskutečné, té montáži - mechanice, takové mrazy nevadí? A různým baterkám, napájení, noťasu...A nějaké fotky jste udělal? V Jizerkách jsem byl nedávno a galaxie jako na fotkách jsem neviděl.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#521

Příspěvek od Zbych »

pedrosanchez píše:Neskutečné, té montáži - mechanice, takové mrazy nevadí? A různým baterkám, napájení, noťasu...A nějaké fotky jste udělal? V Jizerkách jsem byl nedávno a galaxie jako na fotkách jsem neviděl.
S tím výrobci počítají, že se pozoruje i v zimě, vše orosené a namrzlé není nic neobvyklého, takže to technice nevadí. Jen optiku musíš vyhřívat... ta se bez řešení neobejde, jestli chceš něco vidět :-). Baterky, pokud vím, mají za mrazu "menší výdrž," ale není to také problém.

A kdo viděl galaxie jako na fotkách? :D. To ani nejde. Fotografie je fotografie, oko je oko – nedokáže shromažďovat fotony.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Podzimní a zimní pozorování

#522

Příspěvek od zuzi »

Nevim jak jine montáže, ale třeba u gemini g42+ se píše, ze nesmí vlhkost kondenzovat a pokud ano, musí s chránit.
Ale popravdě nevim zda to neni jen pro elektroniku k montáži, tedy pulsar2.

Každopádně největší problem pro montáž a elektroniku je přenesení ledové montáže do tepla pokoje, kde se vše zarosí významně více. Ja veci z venku davam do studené garáže a domu to ani nenosím.
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: Podzimní a zimní pozorování

#523

Příspěvek od paju »

Zdravím všechny, potřebuju radu :) Mám 10" dalekohled s dobson montáží a konečně jsem se dostala trochu k pozorování. Dneska to byla hlavně galaxie v Andromedě a mlhovina v Orionu. Vše s 30mm okulárem, větší zvětšení nebylo třeba. Chtěla jsem se podívat i na galaxii v Trojúhelníku, ale nějak se mi ji, mršku, nepodařilo najít. Je možné tuto galaxii vidět (spíše rozpoznat) s tímto okulárem? Myslela jsem, že ji tak najdu a pak zkusím větší zvětšení. Ale prostě nic, narozdíl od Andromedy, která na mě hned vykoukla. Ani periferně. Pokud máte nějaké tipy na pozorování (třeba i odkaz na nějaké stránky s tipy na pozorování všeho možného), tak předem děkuji :)
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Podzimní a zimní pozorování

#524

Příspěvek od g »

třeba použít mapku, je vidět lehce hledáčkem (záleží na kvalitě oblohy)
odkazy např.:
http://www.astronomie.cz/
http://hvezdnouoblohou.wz.cz/
https://www.fzu.cz/~kupco/astro/dso_texty/index.html

a pokud v EN a hlouběji:
http://cseligman.com/text/atlas/ngc00.htm
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: Podzimní a zimní pozorování

#525

Příspěvek od paju »

Mapu mám v mobilu, jela jsem podle ní... s 30mm okulárem by měla být tedy jasně rozeznatelná? Oblohu mám tmavou, v okolí nejsou žádná světla.
Odpovědět