Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Podzimní a zimní pozorování

#556

Příspěvek od Myval »

ladis píše:...pokračování

Už jsem si myslel, že se budu po krásně jasných ...
Hezky popsane hezke pozorovani. Diky. Preju dalsi bezmesicne jasne noci!
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Podzimní a zimní pozorování

#557

Příspěvek od Artaban »

Včera byl slušný seeing a docela průzračno. Ikdyž byl Měsíc ( první čtvrt fáze asi 30% )kolem 21hod. ještě celkem vysoko, tak díky dobré průzračnosti ( v našich končinách vzácnost) byla obloha dál od Měsíce celkem tmavá. Zkusil jsem tedy, jestli budou vidět hvězdy E a F v Trapezu. Nejprve jsem na zkoušku zkusil Rigel a jeho průvodce. Zvětšením 118x byla dvojhvězda klidná.
Při pohledu na Trapez jsem téměř okamžitě uviděl hvězdu F což jinak většinou v tomto zvětšení chvilku trvá. Hvězda E je blízko od hvězdy A zvětšení nestačilo. Přezbrojil jsem na Pentaxe XW 7mm zvětšení 236x. Chvliku to trvalo, ale nakonec i hvězda E občas problikla.
Měsíc byl krásný za zvětšení 55x. Bylo pěkný si užívat ten pohled, byť né moc velkým zvětšením, ale nevědět, co to je seeing.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#558

Příspěvek od MaG »

Já měl včera večer podle mě na místní jablonecké poměry hodně pěkný seeing, ale Rigel jsem krásně dvojitý viděl tak 30 % času, jinak se to různě měnilo. U Trapezu jsem hvězdičky nevykoukal, což mě mrzelo. Kvůli tomu, že pozorování byl jen vedlejší produkt fototestování jsem nebral kratší než 8 mm okulár, takže jsem zvětšoval max. na 125×.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Podzimní a zimní pozorování

#559

Příspěvek od Artaban »

Ten Rigel, to je docela zvláštní. Možná jsi neměl tak dobré podmínky. Já viděl asi tak http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/image_ ... age013.gif
Jen si musíš trochu odmyslet ty parsky kolem Rigelu. V achromátu přes okulár ES11 ( zvět.118x) ho sice taky nemám bodový, ale je to jen trochu rozmázlá kulička. Trochu menší než na snímku. Jeho průvodce je přitom krapet jasnější modrý bod. Prostor mezi je čistčí a tmavší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#560

Příspěvek od MaG »

Tak to zdaleka neměl, Prostě u nás i průměrný seeing je nadprůměrný, jak vidím :-) Měl jsem jet do Turnova na refrák, ale plánoval jsem testovat dalekohled a foťák na louce, tak jindy no.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#561

Příspěvek od Konihlav »

tak to vam kluci zavidim, ja byl vcera zas po dlouhy dobe venku, byla spickova, krasna noc, SQM 21.6 (nadhlavnik a mimo mlecnou drahu) a vyfotil jsem jedno velky kulovy, fakt... nejdriv vadil mesic ale uz vecer bylo nejdriv -4.7 a pak se oteplilo na -2.3 a proste obraz plaval jako krava i v samem nadhlavniku, tudiz jsem usoudil, ze nize nad obzorem nema cenu fotit, kdyz nahore to je bida bidouci... video 1 sekundovych snimku ukazalo jak hvezdy plavou a litaji a zvetsuji se a zmensuji se... tudiz jakakoli expozice > 1 sekunda byla nerealna).

toz tak... ja jsem tedy z nouze predelal sestavu, ze jsem sundal Newtona z montaze a nasadil male Baby-Q Taka, ktereho jsem ovsem mezi 1 a 4 rano musel sestrojit z nanosoucastek (rozborka z Chile z cervence)... (hodinu jsem hledal imbus klic).

tudiz jsem mel zase vyjezd blbec, kdy mam doma 1 hodinu dat jednoho snimku (touzim uz 3 roky po IC447) a 1 a pul hodiny dat snimku, kde nic neni a je to hnusny (okoli M81 ze zoufalstvi sirokouhle Takem)...

a postreh - i Newton s ohniskem 900mm a seeingem naprd porad dava ostrejsi detail, nez kratky (450mm) refraktor, protoze ani superkvalitni refraktor neda tak male hvezdicky kulicky (i kdyz jsou male, Newton je proste ostrejsi)...

vse dobre do Noveho roku vsem - bez vyjimky ! :D
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Podzimní a zimní pozorování

#562

Příspěvek od Michal1 »

Včera jsem měl pěkný seeing i já. Po krátké prohlídce Měsíce a experimentování s dalekohledem jsem se pustil do dvohvězd. Airyho disky hvězd připomínaly malé planety. Eta Gem (Propus) se skládá z dvojice 3,5 a 6,2 mag vzdálených od sebe 1,8". Planetoskop dvojhvězdu při zv. 280x rozštípl dřív než jsem stačil obraz pořádně zaostřit! Jasnější složka je krásně oranžovočervená. Slabší hvězda se jeví bíle. Pak jsem trochu přitvrdil a zamířil Planetoskop na Omicron Per (Atik) se separací 1,0". Jasnosti činí 3,9 a 6,7 mag. To už vyžadovalo trochu soustředění. Ještě jsem se přesvědčil, jestli to není koma, ale nebyla. Jasnější hvězda opravdu vedle sebe měla malou jiskřičku viditelnou většinu času. Celý zvědavý jsem namířil dalekohled na Siria. Bílého trpaslíka jsem spatřil pomalu na první pohled! Už jsem ho tímto viděl potřetí a nejlépe. Opravdu, byl vidět tak 80% času. Oproti Omicron Per vlastně snadný cíl. Navnaděn jsem se zašel domů vytisknout si mapy nějakých dvojhvězd na teoretickém rolišovacím limitu dalekohledu. Když jsem se vrátil, seeing už se zhoršil. Ještě jednou jsem zkontroloval Eta Gem. Slabší hvězdu už jsem jen tušil v místech, kde byla předtím.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Podzimní a zimní pozorování

#563

Příspěvek od Yarkho »

Jasný večer s predpoveďou seeingu okolo 1,3" a Mesiacom takmer v poslednej štvrti sa vyslovene ponúkal k vytiahnutiu 5" SCT na balkón (momentále najväčšie, čo mám).

Pozoroval som niekoľko hviezdokop, medzi nimi NGC 2301 ("Hagridov drak"). Potom som prešiel späť k obľúbenému cieľu - M42. Tretí raz v živote som videl obe rozsiahle krídla. Na presvetlenej Říčanskej oblohe to nebýva zvykom - tri sodíkové lampy sú v priamej dohľadnosti z balkónu. Nasadil som rosnicu a keďže sa mi zdalo, že dnes toho vidím ešte o kúsok viac, rozhodol som sa si to zakresliť. Kresliť síce neviem, výtvarnú výchovu som vždy skôr pretrpel, ale pomáha mi to sústrediť sa a odhadovať relatívne vzdialenosti v okulári. A nejak prežijem i to, že kresliť bez okuliarov skoro s nosom v papieri nie je zrovna to pravé orechové :) Natož aby som miesto čapatej čiarky urobil len bodku tam, kde má byť hviezda. Nie všetkým, čo som nakreslil, som si istý - najmä dlhšie ťahy prestavujú skôr dojem svetlejšieho miesta, s náznakom akéhosi svetlejšieho smeru.
2020-01-16_M42.jpg
2020-01-16_M42.jpg (185.56 KiB) Zobrazeno 5420 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#564

Příspěvek od Sasa3 »

Taky jsem si kousek od tebe uzival pomerne slusnou oblohu. Ja jsem se zase vetsinu casu venoval M36. Kupodivu slo v 60mm refracku vykoukat i NGC1931. I bez presne znalosti mista jsem si ji vsimnul nejprve pri 56x. Kdyz uz jsem vedel kam koukat, tak slo tuhle drobnou mlhovinku vytusit i pri 23x. Takhle dopadla kresba po pocitacovem prekresleni

Obrázek

Pokud jde o M42, tak pro porovnani je tady odkaz na moje starsi kresby z Rican:

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/www_den ... _006sm.jpg
https://www.fzu.cz/~kupco/astro/2014/20 ... ig/m42.jpg

Ani jedna se neda srovnavat s pohledem pod tmavsi Ondrejovskou oblohou

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/2014/20 ... ig/m42.jpg
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#565

Příspěvek od ladin »

Jelikož se, když už, víc rozepisuju na domovských stránkách KALu, tak sem posílám odkaz na můj a Vicův report z vyjímečné noci ze soboty na neděli dne 25-26.4 2020 na Zhůří:

http://udalosti.astro.cz/?p=10523
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Podzimní a zimní pozorování

#566

Příspěvek od Spaca4y »

Včera v pondělí ráno 28.9. v 2:30 jsem chtěl využít ojediněné pozorovací okno v období dešťů. Zrovna zapadal Měsíc ve fázi 83%. Bylo kolem 5°C, bezvětří, seeing katastrofální (přesně, jak zde uvádějí planetární mistři), ale průzračnost až k obzoru vynikající i navzdory vlhkosti. V 3:20 moje SQM-L ukazovalo 20,82 v zenitu, což je snad rekord na naší zahradě, která je přímo v poměrně velké obci. Mezerou mezi sousedními domy a stromy mám úzký průzor k jihu, který ještě není tak zasažen světlem z Hradce Králové. JZ a Z už je Mordor.
Dobsona 16 jsem namířil do souhvězdí Pece. V té jsem zaznamenal poměrně jasnou galaxii C 67/NGC 1097. Ta mi dlouho unikala, protože se většinou utápěla v zákalu nízko nad obzorem. Z katalogu Caldwell mi už chybí jen C9 Cave Nebula (tedy z objektů rozumně pozorovatelných z našich šířek), na kterou se chystám.
Dále jsem si poznamenal slabší galaxie NGC1340, NGC 1425. Trochu výše a jasnější, takřka v souhvězdí Eridanu, byla NGC 1398. V sousedství vedle leží pěkná planetárka NGC 1360, kterou pěkně zvýraznil OIII filtr. Naopak trochu níže se už k našemu potěšení šine z jihu kometa C/2020 M3 (ATLAS), která ještě pro mne zůstala tentokrát ukryta. V říjnu snad již neunikne.
Pak jsem zamířil dalekohled do Oriona. Klasicky potěšila M 42, trapéz však plaval jak na vodě. Složka E šla jakžtakž rozeznat, o F jsem se ani nepokoušel. Kouknul jsem výše do oblasti hvězdy Alnitak. Překvapil mě velice dobře viditelný Plamínek NGC 2024. To jsem nečekal. Se svoji bývalou 300 jsem ji nikdy nedal. Teď byl dobře patrný tvar známý z fografií. Zkoušel jsem i filtry UHC a OIII, ale přínos jsem nezaznamenal, spíš naopak (s OIII). Trochu níže byla vidět i mlhovina NGC 2023. Jen ze zvědavosti jsem zkusil s H-beta filtrem B 33 Koňskou hlavu, ale bez šance.
Celkově povedené pozorování, za to vstávání to stálo. :)
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#567

Příspěvek od ladin »

Super výkon a inspirativní seznam. Je zajímavý, že mám s Plamínkem podobnou zkušenost. V paměti mám nejlepší obrázek uložen z pozorování nad ránem v Podještědí s Mladou Boleslaví na jihu, ale za vyjímečné průzračnosti. Koňskou hlavu jsem v Podještědí taktéž minimálně jednou viděl - na Jitravě, ale byla to duchařina ve srovnání s EWS, tam IC 434 na pozadí doslova svítí.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Podzimní a zimní pozorování

#568

Příspěvek od MiniMistr »

Po několika neúspěšných pokusech vyšilhat ve 350-ce kulovou hvězdokupu Palomar 13 v souhvězdí Pegase jsem si dnes vytiskl podrobnou mapu z CzSky.
Na místo jsem doplachtil pomocí atlasu Deep Sky Hunter a optického hledáčku, pak jsem přesně lokalizoval její pozici pomocí vytištěné mapky
a Panoptica 35mm, vyměnil tento špičkový okulár za Morpheus 12,5mm a čekal trpělivě na střádání fotonů do oka.
Při menších zvětšeních do cca 150x se nic nedělo, při zvětšení okolo cca 200x a více se už dala vytušit.
Na CzSky se o ni píše, že se pozoruje v dalekohledu od 400mm výše.
Takže jsem zase posunul limit svojí 350-ky (a to už jsem ji pomalu dával na seznam nepozorovatelných objektů).
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Podzimní a zimní pozorování

#569

Příspěvek od dvader »

My dnes úspěšně na Myslivně v Novohradkách!
Projeli jsme na obloze kde co (moje CPC a Michalův 40cm Dobson)… parádní Srpková i Řasy, spousty různých galaxií, otevřenek a i nějaké kulovky. Samozřejmě planety a na závěr kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko…

Jako tip dávám galaxii NGC 1023 a skupinu galaxií v Pegasu okolo NGC 7619.

Seeing průměrný (zlepšil se jen když se utišil vítr), zato kontrast oblohy super!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#570

Příspěvek od ladin »

Paráda, hlavně v Novohradkách je tma hned od začátku. Ne jako u nás v Jizerkách, kdy obloha potmavne až když jdou města skutečně spát. Ta skupinka kolem NGC 7619, je nádherná podzimní reminiscence na Markarianův řetízek.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět