Epsilon v LYŘE

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
ladan
Příspěvky: 25
Registrován: 29. 09. 2005, 17:19

Epsilon v LYŘE

#16

Příspěvek od ladan »

SKLP napsal:
Já jsem obě, za dobrých podmínek, rozlišil se 60mm dalekohledem při 175x zvětšení.

Ahoj,
to se mi ani nechce věřit, jaký je to dalekohled a jakým okulárem jsi pozoroval? ???

Dle literatury lze rozlišit eps Lyrae v dalekohledech alepoň 80 mm.

Dále jsem se dočetl, že max. užitečné zvětšení dalekodledu je dvojnásobek průměru objektivu a u tebe to vychází téměř na trojnásobek, dá se na to dívat a jde obraz zaostřit?
JAK TO TEDY JE S TÍM ZVETŠENÍM??? :o

přeji ostrý obraz a jasnou oblohu
Ladan
Reflektor SW 150/750 a Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Epsilon v LYŘE

#17

Příspěvek od Psion »

ladan napsal:

Ahoj,
to se mi ani nechce věřit, jaký je to dalekohled a jakým okulárem jsi pozoroval? ???

Dle literatury lze rozlišit eps Lyrae v dalekohledech alepoň 80 mm.

Dále jsem se dočetl, že max. užitečné zvětšení dalekodledu je dvojnásobek průměru objektivu a u tebe to vychází téměř na trojnásobek, dá se na to dívat a jde obraz zaostřit?
JAK TO TEDY JE S TÍM ZVETŠENÍM??? :o

přeji ostrý obraz a jasnou oblohu
Ladan
Zvětšení 2xD až 3xD záleží na kvalitě dalekohledu. Pokud je kvalita špatná, pak 1xD je tak akorát, výborná optika snese 3xD, já běžně používám na SW ED80 2.6xD.

Rozlišení je hodně závislé na seeingu, ale i kvalitním 60mm dalekohledem lze dosáhnout rozlišení eps Lyr.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Epsilon v LYŘE

#18

Příspěvek od michal.b »

ladan napsal:

Ahoj,
to se mi ani nechce věřit, jaký je to dalekohled a jakým okulárem jsi pozoroval? ???

Dle literatury lze rozlišit eps Lyrae v dalekohledech alepoň 80 mm.




No ono neni rozlisit jako rozlisit. Pri dostatecne velkem zvetseni vidis hvezdu jako Airyho disk (vlevo). Vetsinou se pod slovem rozlisit rozumi videt 2 Airyho disky oddelene vedle sebe (vpravo). Kdyz je dvojhvezda prilis tesna (pod rozlisovaci schopnosti dalekohledu), tak Airyho disky jiz nejsou oddelene, ale splyvaji(uprostred). Presto je vsak mozne poznat ze se jedna o dvojhvezdu, protoze je jakoby protahla. Takze je mozne poznat dvojhvezdu, i kdyz je pod normalne chapanou rozlisovaci schopnosti dalekohledu.


Dále jsem se dočetl, že max. užitečné zvětšení dalekodledu je dvojnásobek průměru objektivu a u tebe to vychází téměř na trojnásobek, dá se na to dívat a jde obraz zaostřit?
JAK TO TEDY JE S TÍM ZVETŠENÍM??? :o

Ano, max. uzitecne zvetseni je zhruba dvojnasobek prumeru (zalezi na konkretnim dalekohledu a predevsim na pozorovacich podminkach). Pri vetsim zvetseni jiz neuvidis zadne dalsi (mensi) detaily, ale v nekterych pripadech se presto muze hodit (treba si snadneji vsimnes onoho protazeni u dvojhvezdy).
Uživatelský avatar
ladan
Příspěvky: 25
Registrován: 29. 09. 2005, 17:19

Epsilon v LYŘE

#19

Příspěvek od ladan »

To michal.b:
Michale díky za dřívější odkaz na posuzování seeingu - názornější ukázku jsem na netu ještě nenašel.

Ta poznámka k rozlišení dvojhvězd padla na úrodnou půdu, dík zase jsem o něco chytřejší.

Jěště k tomu zvětšení, koukám, že máš taky Newton 150/750, jako já (SkyWatcher). Mám 6mm okulár a Barlow 2x, tedy max 250x, jak si na tom ty s okulárem pro velké zvětšení.

Psal si ještě o dvojitém polarizačním filtru, na kolik to přijde a kde jsi ho koupil?

díky
Reflektor SW 150/750 a Bresser 10x50
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Epsilon v LYŘE

#20

Příspěvek od SKLP »

ladan napsal:

Ahoj,
to se mi ani nechce věřit, jaký je to dalekohled a jakým okulárem jsi pozoroval?  ???

Dle literatury lze rozlišit eps Lyrae v dalekohledech alepoň 80 mm.

Dále jsem se dočetl, že max. užitečné zvětšení dalekodledu je dvojnásobek průměru objektivu a u tebe to vychází téměř na trojnásobek, dá se na to dívat a jde obraz zaostřit?
JAK TO TEDY JE S TÍM ZVETŠENÍM???  :o

přeji ostrý obraz a jasnou oblohu
LadanAhoj.
Většinou v literatuře uvádějí dalekohled, se kterým objekt pohodlně pozoruješ, v našem případě konkrétně rozlišení dvojhvězdy. Ale jakým nejmenším přístrojem ?.....to už nepíší, neboť jak již bylo uvedeno, záleží na podmínkách a dalekohledu.
Použil jsem 4mm okulár (refraktor 60/700) a zaostřit se to samozřejmě dalo a dalo se taky na to koukat. Jasně, že kvalita obrazu je poněkud horší než např. při 50násobném zvětšení (to je běžný jev), ale jak říkám v pohodě. A obě dvě dvojhvězdy jsem rozlišil "úplně" tzn. s černou mezerou (úplně odděleny Airyho disky) .
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Epsilon v LYŘE

#21

Příspěvek od michal.b »

ladan napsal:
Jěště k tomu zvětšení, koukám, že máš taky Newton 150/750, jako já (SkyWatcher). Mám 6mm okulár a Barlow 2x, tedy max 250x, jak si na tom ty s okulárem pro velké zvětšení.

Psal si ještě o dvojitém polarizačním filtru, na kolik to přijde a kde jsi ho koupil?

díky
Na velka zvetseni mam zatim 9mm a 6mm GSO plossly a 2x Ultima barlow, cili zhruba 180x a 270x (ten barlow je totiz spis 2,2x nez 2x). Bezne pouzivam tech 180x, 270x jenom za vyjimecne dobrych podminek (ale pak to stoji za to:-). Ty okulary jsou dost hrozne (mala vzdalenost vystupnii pupily a spatne AR vrstvy), ale jine zatim kupovat nechci (stavim si vetsi dalekohled a tam mi budou na planety stacit okulary delsich ohnisek, asi to budou plossly od TeleVue).
Dvojity polarizacni filtr osobne nevlastnim, ale jeden z mych kolegu ano, takze ho casto vyuzivam Da se koupit u p. Zahajskeho, stoji asi 2000,-

Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Epsilon v LYŘE

#22

Příspěvek od greatgig »

Pro rozlišení dvojhvězdy je třeba mít potřebnou rozlišovací schopnost dalekohledu, jež se odvozuje ze vstupního průměru optiky D v mm a je formulována v úhlových vteřinách Rayleighovým limitem 138/D (zhruba řešeno rozlišení s mezerou mezi složkami) nebo Dawesovým limitem 116/D (empirická hodnota vedoucí na cca 20% překrytí Airyho disků, tedy jako "8" a již bez mezery) pro 2 hvězdy 6 magnitudy a potřebné zvětšení, aby se dosáhlo zvětšení detailu nad rozlišovací schopností oka, obvykle uváděnou mezi 2 a 3 úhlovými minutami.

Na double-double v Lyře s epsilon 2 s přibližně stejně jasnými složkami 5,2 a 5,5 magnitudy v úhlové vzdálenosti 2,3" a epsilon 1 se složkami 5,0 a 6,1 magnitudy a úhlovou vzdálenosti 2,5" by tak měl dle Rayleigha stačit kvalitní dalekohled se vstupním průměrem jen 60 mm a dle Dawese jen 50 mm a zvětšení cca 60 až 70x.

Tyto hranice jsou samozřejmě posouvány kvalitou a vytemperováním optiky, konstrukcí a seřízením dalekohledu, podmínkami v atmosféře, zrakem pozorovatele atd.

Včera jsem při dobrém seeingu z nezastřešeného balkónu v 6. (nejvyšším) patře činžáku v Praze rozlišil obě složky bez problémů Lidl refraktorem 70/700 se zacloněním na 60 mm a zvětšením 70x (20 mm Lidl Kellner + Barlow 2x). Při zvětšení 56x (12,5 mm Kellner a Huygens) už mi zdánlivě paradoxně dělala potíže epsilon 1, to je však kvůli většími rozdílu magnitud.

Samozřejmě jsou to při tomto zvětšení tečičky s tenounkou mezírkou mezi nimi a chce to dost soustředění.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Epsilon v LYŘE

#23

Příspěvek od GaN »

Potvrzuji, refraktor Zeiss 63/840 také.
Uživatelský avatar
m.s.
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Epsilon v LYŘE

#24

Příspěvek od m.s. »

Pridavam sa aj ja, bezne som ju pozoroval ruskym newtonom zn. Alkor 65/500 (100x), a bolo to podstatne lepsie ako ju vidim teraz v newtone 190/1200. (dobre ze som necital literaturu, inak by som tomu neveril) ;)
Refraktor 100/1000 s tym nema problem skoro nikdy a zv. 100x uplne staci.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Epsilon v LYŘE

#25

Příspěvek od Kubajz »

také mohu jen potvrdit že sw newtonem 130/900 s balkónovými pozorovacími odmínkami ála sídliště(je to dostatečně výstižné ;D...ona typická MHV kolem 4 a seeing no coment...) nebyl problém obě složky rozlišit při 90ti násobným zvětšením,takže s 6" by neměl být problém 8)
Jakub Kristek
Obrázek
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Epsilon v LYŘE

#26

Příspěvek od Janek8 »

Maksutov 90/1250 pri 80x zvetseni rozlisi obe.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Epsilon v LYŘE

#27

Příspěvek od Eryn »

Ako to tu tak čítam, tak sa mi to ani nechce veriť.  ???

Nedávno som to totiž skúšala svojím Newtonom 150/750 na ZMAS-e v Kolároviciach. Boli tam aj nejakí Češi a jeden z nich (neviem ktorý, bola tma ;)) mi povedal, že on epsilon Lyrae používa ako test na to, či je ďalekohľad kvalitný alebo nie.

Tak sme ho zamierili na tú štvorhviezdu a ja som tam nasadila 4 mm okulár, čiže zväčšenie by malo byť 187,5. Boli sme v horách, ďaleko od svetiel, aj keď je fakt, že chvenie amtosféry bolo dosť veľké. Najprv sa pozrel Čech, potom ja... a nič. Po veľmi dlhej chvíli čumenia do okuláru sme nakoniec usúdili, že nejaký náznak tam je, ovšem na ich úplné rozlíšenie bolo treba aj trochu fantázie...  :-/
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Epsilon v LYŘE

#28

Příspěvek od fidler »

Na Epsilon Lyr. se dívám pravidelně. Podle ní však netestuji kvalitu dalekohledu, ale kvalitu seeingu.
Za poslední týden jsem ji viděl slušně rozloženou dvakrát a to v Maku 150/1800 i v Dobsonu 300/1700. Zvětšení mi stačilo jen 90 krát. Byly dobré
podmínky, což u nás není tak často.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Epsilon v LYŘE

#29

Příspěvek od Cassi »

Už jinde jsem psal, že se mi Epsilon v Lyře podařilo rozlousknout jako čtyřhvězdu v R70/700mm s 6mm okulárem (zv. 117x). Ale musí být fakt slušný podmínky, ale jde to i v takto malém dalekohledu...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Epsilon v LYŘE

#30

Příspěvek od MaG »

Chtěl bych se při vašich spekulacích zeptat, zda při nasazení mimoosé clony o průměru 8cm mohu newton 200/1000 považovat také za 8cm dalekohled. Vaše příspěvky mně vyprovokovaly natolik, že jsem hned vylezl na balkon, kde mi čekal dalekohled s dnes připravenou clonou.

Epsilon Lyry byla rozlišena při plném průměru, ale obraz byl moc jasný. Po nasazení clony nádherně ztmavl a obě složky byly rozloženy se zcela zřetelnou mezerou.

Použil jsem zvětšení 111x a mám pocit z pozorování Jupitera večer i eps Lyr teď, že je velmi solidně klidná atmosféra.

Tak se du zas dívat, dík za impulz :)

-----
Tak všechny dvojhvězdy 1,0" jsem nerozlišil. Naopak 2 ze tří 1,5" jsem rozlišil. Stejně jako epslion Lyr jsem je viděl v pohodě. Rozodtřená Vega vypadalo úplně klidně, ne jako jindy.. takže dnes vážně dobrý seeing.

Jen na ten pitomý Mars nestačilo ani to, žádné detaily na kotoučku nejsou, jen fáze.. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět