Stránka 1 z 7

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 02:59
od psmolly
Z pátku na sobotu jsem se snažil najít alespoň nějakou galaxii ve Velké medvědici. Hledal jsem snad od půlnoci tak do 0:45 a nic. Jako kdyby tam nebyly. Ale měl bych je ve svém newtonu vidět bez problémů. Tak jsem asi nějak zrakově indisponován. ;D Nepozoroval jste někdo také stejné objekty v ten den?

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 03:13
od Psion
Záleží o jaké galaxie se jednalo, protože většina galaxií v Newtonu 130mm vidět nebude. Taktéž záleží na počasí, protože lehký zákal oblohy není v noci vidět, takže i s nejasnějšími galaxiemi bude problém.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 03:20
od MMys
Nevím, kde, za jakých podmínek a při jakém zvětšení jsi pozoroval. Je fakt, že teď není moc tma, ale minimálně M81 a M82, a také M51 (ta už je ale v souhvězdí Honicích psů) by jsi měl vidět ve 130-ce bez problémů. Ty najdu i triedrem. Otázkou je, zda víš, co vlastně máš vidět, není to stylem, že tam svíti galaxie jako vyšitá, jako na fotografii. Z pátka na sobotu nebyla úplně ideální obloha, ale v tom zásadní problém nebude.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 03:36
od psmolly
Máš pravdu. Prakticky "LIVE" jsem viděl jen galaxii v Andromedě, takže asi opravdu nevím, co bych měl vidět. Pozoroval jsem v podmínkách ne zrovna ideálních při zvětšeních 45x a 90x . Větší, myslím, už nemá cenu. Hodila by se stránka o tom, jak je co vidět v různých dalekohledech. Někdo to tu už psal, ale N 130 jsem nenašel :(

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 03:54
od GaN
M81 se bude jevit jako malá elipsovitá šmouha. M82 také šmouha, ale méně pravidelná a menší.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 03:59
od psmolly
Tohle bych snad i odhadl. Hlavní problém je, a to myslel jistě i MMys, v tom, jak bude ta šmouha jasná. Pokud si člověk myslí, že je jasnější a má "zaostřeno" na tuto jasnost, hůře viditelné neuvidí. Je to něco jako hledat planetu(hvězdu) ve dne.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 04:06
od MMys
Co to je "zaostřeno" na jasnost ??? Prostě buď je objekt tak jasný, že je vidět tzv. přímým viděním a pokud ne, je nutno použít tzv. boční vidění, kdy se nedíváme na objekt přímo. Tu metodu je třeba natrénovat, a u slabších objektů je třeba přesně znát jejich polohu v hvězdném poli, a být si stoprocentně jistý, že se koukám na správné místo. Uvedené jasné galaxie by ale neměly být problém.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 04:18
od psmolly
Špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem tím když očekáváš nějakou jasnost.

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 04:37
od michal.b
Hledal si je podle nějaké mapy, nebo si tu oblast jen tak projížděl?

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 04:50
od psmolly
Takový plán pozorování na ten večer obstaraly jasné hvězdokupy. Takže jsem mapu kolem UMa neměl. Ale podle hvězd ve velkém vozu jsem se jakž takž orientoval, kde asi hledat :)

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 16:22
od Pavuk_
psmolly napsal: Z pátku na sobotu jsem se snažil najít alespoň nějakou galaxii ve Velké medvědici. Hledal jsem snad od půlnoci tak do 0:45 a nic. Jako kdyby tam nebyly. Ale měl bych je ve svém newtonu vidět bez problémů. Tak jsem asi nějak zrakově indisponován. ;D Nepozoroval jste někdo také stejné objekty v ten den?Spytam sa ako vzdy stare otrepane, aku si mal MHV pocas tej noci (najlepsie v UMa). Potom sa da povedat ci si mohol alebo nemohol ich vidiet cez tvoju 130tku.
MHV sa da zistit podla trojuholnikov napr tu

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 16:45
od MaG
psmolly napsal: Takový plán pozorování na ten večer obstaraly jasné hvězdokupy. Takže jsem mapu kolem UMa neměl. Ale podle hvězd ve velkém vozu jsem se jakž takž orientoval, kde asi hledat :)
Postup "kde asi hledat" může být úspěšný, když hledáš s triedrem. Uvaž ale, že jsi hledal poprvé a navíc s Newtonem. Podle mně si neměl šanci uspět. Najetí na galaxie M81/82 opravdu vyžaduje alespoň přibližnou znalost hvězdného okolí a trochu cviku. Doporučuji to zkusit s triedrem a porovnat si pak hvězdy, které vidíš s dalekohledem. Nebo jít v hledáčku od hvězdy ke hvězdě - tak jsem začínal taky.

A hlavně, na galaxie jdi přeci jen, když jsou vhodně položeny (tj bez Měsíce, bez pohledu na ně nad nějakým městem, a hlavně když jsou vysoko na nebi, což v UMa znamená jaro).

Galaxie v UMa

Napsal: 27. 06. 2005, 17:16
od Pavuk_
psmolly napsal: Z pátku na sobotu jsem se snažil najít alespoň nějakou galaxii ve Velké medvědici. Hledal jsem snad od půlnoci tak do 0:45 a nic. Jako kdyby tam nebyly. Ale měl bych je ve svém newtonu vidět bez problémů. Tak jsem asi nějak zrakově indisponován. ;D Nepozoroval jste někdo také stejné objekty v ten den?PRECITAJ SI PROSIM TUTO TEMU, JE TAM ODPOVED NA TVOJE PROBLEMY
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0;start=15

PS: nechce sa mi tu mapku robit este raz

PS2: taktiez by sa tato tema mala podla mna spojit s tou vyssie uvedenou, kedze je to o tom istom a tuto zmazat

Galaxie v UMa

Napsal: 28. 06. 2005, 00:11
od Psion
Trochu vědecká metoda jak dopředu odhadnou, zda je DSO viditelný v daném průměru, zvětšení a pozorovacích podmínkách je ZDE.

Na stránce je i SW ke stažení, který umí spočítat všechny potřebné tabulky či grafy.

Galaxie v UMa

Napsal: 28. 06. 2005, 04:44
od Myzer
psmolly napsal: Takový plán pozorování na ten večer obstaraly jasné hvězdokupy. Takže jsem mapu kolem UMa neměl. Ale podle hvězd ve velkém vozu jsem se jakž takž orientoval, kde asi hledat :)
Ale taka orientacia nestaci. Ver tomu, ze tymto sposobom by si ich nenasiel ani vo vacsom dalekohlede - ak nemame na mysli notoricky zname objekty, teda tie, ktorych polohu vies uz naspamat.

Ja by som skor zacal hviezdokopami, tych aj tak bude teraz prevaha, pokial ide o galaxie v Ursa Maior, urcite zacni M81, videl som ju i v priemere 80 mm ako jasny oval, s nicim sa neda zamenit. Ak ju nastavis do zorneho pola, hned nedaleko sa obzri po M82, na nej by som si uz so 120 mm trufal i na nejake nehemogenity na povrchu. M101 je trochu problematicka, pretoze zabera vacsiu plochu a ma nizku plosnu jasnost. Staci ked je teraz slnovrat a presvetlena obloha, strati sa uplne. M108 bude taky slabsi pas, mozno aj s naznakom nejakych tmavych mracien. M109 bude malicka, uvidis zrejme iba jasne jadro, ktore vsak od hviezd musis odlisit.