filtry-otazka zodpovezena

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

filtry-otazka zodpovezena

#1

Příspěvek od Achernar »

Pratele, tak jsme o vikendu s Vla a Pavukem pozorovali a mohl jsem si konecne na vlastni oci overit, ze mnohokrat probirane filtry skutecne lze bez potizi a s velikym ziskem pouzit i pro mensi dalekohledy, konkretne tedy pro muj 140mm refraktor. V podstate jsem v nem videl totez, co v 350mm Newtonu - vetsina pozorovanych detailu byla dostatecne velka - jen o neco tmavsi. Pozorovali jsme planetarni mlhoviny, zcela bezpecne a s radou detailu jusme videli i rasove mlhoviny v llabuti, severni ameriku i pelikana. Krome toho jsem i bez filtru videl strukturu v M 51 a rade dalsich objektu, M13 rozlozenou na hvezdicky, stejne jako nekolik dalsich kulovych hvezdokup. Pri pozorovani s filtrem(i kyslikovym) jsem mohl celkem klidne pouzit i vetsich zvetseni, aniz bych beznadejne tapal v tmach.
Zkratka a dobre, otazka - prinejmensim pro nas, kteri jsme tam byli a videli to - je vyresena.

P.S. zkouseli jsme i rozebirat dvojhvezdy, s mym refraktorem jsme se dostali na 1.6"(teoreticke rozliseni meho dalekohledu je 0,8"). Vcera byl ovsem tak neskutecne klidny vzduch, jaky jsem nezazil uz leta a tak jsem toho vzuzil a zkusil to znovu a ejhle - podarilo se mi rozlisit thetu Bootis, ktera ma pouhych 0,9" a videl jsem nadherne, dokonale difrakcni krouzky u pulcherrimy, Izara, kde jsem bez potizi pouzil 480x zvetseni. O Jupiteru, ktery ostatne patri do jine sekce, ani mluvit nebudu...
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

filtry-otazka zodpovezena

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Achernar napsal: Pratele, tak jsme o vikendu s Vla a Pavukem pozorovali a mohl jsem si konecne na vlastni oci overit, ze mnohokrat probirane filtry skutecne lze bez potizi a s velikym ziskem pouzit i pro mensi dalekohledy, konkretne tedy pro muj 140mm refraktor. V podstate jsem v nem videl totez, co v 350mm Newtonu - vetsina pozorovanych detailu byla dostatecne velka - jen o neco tmavsi. Pozorovali jsme planetarni mlhoviny, zcela bezpecne a s radou detailu jusme videli i rasove mlhoviny v llabuti, severni ameriku i pelikana. Krome toho jsem i bez filtru videl strukturu v M 51 a rade dalsich objektu, M13 rozlozenou na hvezdicky, stejne jako nekolik dalsich kulovych hvezdokup. Pri pozorovani s filtrem(i kyslikovym) jsem mohl celkem klidne pouzit i vetsich zvetseni, aniz bych beznadejne tapal v tmach.
Zkratka a dobre, otazka - prinejmensim pro nas, kteri jsme tam byli a videli to - je vyresena.

P.S. zkouseli jsme i rozebirat dvojhvezdy, s mym refraktorem jsme se dostali na 1.6"(teoreticke rozliseni meho dalekohledu je 0,8"). Vcera byl ovsem tak neskutecne klidny vzduch, jaky jsem nezazil uz leta a tak jsem toho vzuzil a zkusil to znovu a ejhle - podarilo se mi rozlisit thetu Bootis, ktera ma pouhych 0,9" a videl jsem nadherne, dokonale difrakcni krouzky u pulcherrimy, Izara, kde jsem bez potizi pouzil 480x zvetseni. O Jupiteru, ktery ostatne patri do jine sekce, ani mluvit nebudu...Ano, bolo to velmi zaujmave. Nikdy predtym som nepozoroval s tak velkym refraktorom. S UHC bola pekne vidno Sev.Armerika aj Pelikan. Riasy mali svoj charakteristicky tvar (tie vlakna tam ale neboli )
Pre mna bolo velmi poucne vyvratenie tvrdenia,ze OIII filter Baaderovskeho typu (teda ten uzsi 6nm, prepustajuci iba jednu ciaru) ztmavy oblohu v malych priemeroch tak, ze sa to neda pouzit, TAK to to nie je pravda. e to vec vkusu, ale ja tam vidim stale dost hviezd, takze nechapem ked niekto tvrdi, ze mu odtial filter vymaze hviezdy ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

filtry-otazka zodpovezena

#3

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: S UHC bola pekne vidno Sev.Armerika aj Pelikan. Riasy mali svoj charakteristicky tvar (tie vlakna tam ale neboli)
To som si teda vydychol. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět