Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#421

Příspěvek od vpadysak »

Karell: veď ja som nikoho nepresviedčal, že zatemnenie lodžie ovplyvní oblohu. To sa predsa ani nedá. Zle som napísal svoj príspevok a opravil som ho aj som sa ospravedlnil.

Ďalej diskusia prebieha iba o tom, či zatemnenie pozorovateľa zlepší výsledky pozorovania.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#422

Příspěvek od Michal1 »

Karell píše:Tak ještě jednou a naposledy. Na začátku mě vpadysak přesvědčoval, že zatemněním lodžie má lepší oblohu. Toto tvrzení následně korigoval. Potom napsal toto: "Zatemnenie pozorovacieho stanoviska určite zlepšuje výsledky pozorovania, pretože oko nieje rušené okolitými svetlami a ostane adaptované na tmu." A já si dovolím tvrdit, že je to nesmysl, protože koukáním do dalekohledu se přizpůsobí jasu oblohy a nic víc neuvidí. A to nemá s komfortem pozorování, když se zakrytím dekou ochráním před parazitním světlem, nic společného. O tom já vůbec nediskutuji.
Jednoznačně souhlasím s tím, co píše stana85. Oko nemám nalepené k okuláru, periferním viděním stále trochu vidím své okolí. A právě toto světlo může být dost podstatně rušivé. Stačí i světlo noční oblohy, přímým pohledem je jasnější než v dalekohledu. Dřív jsem přes sebe přehazoval hadr. Okolní světlo odstíní perfektně, ale zato se snadno zarosí okulár. Teď mám takovou divnou masku z černého sametu. Smyslem je, aby vydechovaný vzduch mohl snadno odcházet. Levé oko mi maska překrývá úplně. Nad pravým okem mám kšilt z kartonu, který se dá trochu tvarovat. Ten stíní světlo oblohy shora a trochu světlo zleva, ale tam z velké části odvede práci nos. Pak zbývá světlo přicházející zprava. Tam mi zas visí pás hadru. Zatím nemám vyřešeno světlo zespoda, kde vidím periferním viděním bílý dalekohled. Celé mi to drží na hlavě gumou a ještě přitom mám nasazené brýle.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#423

Příspěvek od stana85 »

A taky se nediváte stále do okuláru. A když máte stanoviště osvětleno pouliční lampou tak jde adaptace taky do háje.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#424

Příspěvek od Sasa3 »

Par pozorovani ze vcerejska z Rican pres 82mm refrak.

M88 vypadala zajimave, podlouhla s kratkou prickou kolem stelarniho jadra. Pricka pak prechazela ve 2 ramena,to jiznejsi bylo zretelnejsi, mozna i diky hvezde na tomto konci galaxie.

Obrázek

M91 byla jen nevyrazny kruhovy flicek bez podrobnosti

Obrázek

To M90 byla zajimavejsi, podlouhla s jasnejsim jadrem, zmolkovata ve smeru podel hlavni osy. Zapadne od jadra jsem tusil nejake dalsi zjasneni.

Obrázek

M89 byla opet jednodussi, temer kruhova se stelarnim zjasnenim v centru. Na NE okraji byla slaba hvezda

Obrázek

Poslednim objektem byla galaxie M87. Jasna elipsa, ke stredu silne zjasnena s jasnym centralnim stelarnim jadrem. Relativne jasnou hvezdu jizne od galaxie jsem doma identifikoval jako galaxii NGC4486A, jeste jsem si v blizkem okoli M87 vsimnul dalsi galaxie, kterou jsem identifikoval jako NGC4478

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#425

Příspěvek od vpadysak »

Dnes večer nájdené a identifikované v Levovi galaxie M 105, NGC 3384 a M96. Všetky sa javia, ako pekné výrazné hmlisté obláčiky predĺžené v jednej osi. M 96 sa mi javí viac kruhová.
Prístroj: refraktor 90/900 zv 45x, 60x, 100x
Podmienky: mestská obloha
Lokalita: Prievidza
Čas: 22:30 až 23:30
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#426

Příspěvek od Yarkho »

Michal1 píše:Oko nemám nalepené k okuláru, periferním viděním stále trochu vidím své okolí. A právě toto světlo může být dost podstatně rušivé. Stačí i světlo noční oblohy, přímým pohledem je jasnější než v dalekohledu.
Mám rovnaký problém - v niektorých polohách ďalekohľadu proste do okuláru vniká trochu parazitného svetla z pouličného osvetlenia. Záleží na tvare krytky. Pri pozorovaní binohlavou sa mi osvedčili mušle (napr. Baader Ortho, ktoré volám "ušiačiky"). Parazitné svetlo pritom úplne znemožňuje pozorovania s filtrami ako CLS, UHC, atp.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#427

Příspěvek od vpadysak »

stana85 píše:A taky se nediváte stále do okuláru. A když máte stanoviště osvětleno pouliční lampou tak jde adaptace taky do háje.

Ja mám presne rovnakú skúsenosť, dvihnem hlavu od okulára a adaptácia na tmu je v háji. Je to základ pri pozorovaní a čudujem sa, že tu vôbec môže o takejto základnej záležitosti vzniknúť polemika na dve strany... Ale najlepšie, keď si každý vyskúša sám.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#428

Příspěvek od Karell »

Teď už zase otáčíš smysl toho o čem se diskutovalo. Ale třeba někdy vyrazíš z 50 tisícové Prievidzi pozorovat do skutečné tmy a pak pochopíš, co jsem se snažil ti vysvětlit. Zatím se to zjevně nedaří.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#429

Příspěvek od Michal1 »

vpadysak píše:
stana85 píše:A taky se nediváte stále do okuláru. A když máte stanoviště osvětleno pouliční lampou tak jde adaptace taky do háje.

Ja mám presne rovnakú skúsenosť, dvihnem hlavu od okulára a adaptácia na tmu je v háji. Je to základ pri pozorovaní a čudujem sa, že tu vôbec môže o takejto základnej záležitosti vzniknúť polemika na dve strany... Ale najlepšie, keď si každý vyskúša sám.
My, co pozorujeme ze dvorku, jistě máme problémy s okolním světlem větší. Docela by mě zajímaly zkušenosti někoho, kdo pozoruje z odněkud z pustiny. Ale řekl bych, že světlo oblohy bude rušit všude, zvášť když se člověk snaží vykoukat něco hodně těžkého.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#430

Příspěvek od Karell »

Jaké světlo z oblohy máš na mysli? To myslíš hvězdy? Před dvěma lety jsem pozoroval z taurských Alp SQM ukazovalo i hodnoty nad 22 MSA. Takovou oblohu jsem zažil jen kdysi dávno jako dítě. MW vrhala stíny. V N 254/1200 jsme lovili i duchařiny. Jediné, co jsme nesměli udělat, bylo koukat na Jupiter. Hvězdná obloha nás nerušila. Ale asi mám problém pochopit, že je schopný někdo pozorovat z místa nasvíceného pouliční lampou nebo a z okresního města. Navíc galaxie :)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#431

Příspěvek od LaH »

Citát neznámého autora:
Sex, je-li dobrý, je velmi dobrý, a i když je špatný, je stále ještě dobrý.

Pozorování DS objektů je, předpokládám, pro většinu z nás potěšení. U mne je to tak, že není-li dobrá obloha, vybírám si objekty podle toho. A opravdu neřeším, co by ukázalo SQM v Alpách, nebo na Visu, ...
On je to i trénink - galaxie, které jsem kdysi na Požárech (Křivoklátsko) nemohl najít, teď vidím bez bočního pohledu ze stanoviště 20km u Prahy. A trénink se neztratí, dobrá obloha občas přijde. Nebo se za ní jede, což ale nejde pokaždé.
V souladu s citátem výše - budu s potěšením pozorovat v blbých podmínkách, nebo, protože to má někdo problém pochopit, raději vůbec ne? Za sebe mám jasno.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#432

Příspěvek od vpadysak »

Karell píše:Teď už zase otáčíš smysl toho o čem se diskutovalo. Ale třeba někdy vyrazíš z 50 tisícové Prievidzi pozorovat do skutečné tmy a pak pochopíš, co jsem se snažil ti vysvětlit. Zatím se to zjevně nedaří.
Karell, ved nic neotacam :-) Od sameho zaciatku tu hovorim, ze zatemnenie pozorovacieho stanoviska mi pomaha pri pozorovani. Dovod je to, ze adaptacia na tmu nieje rusena mestskym osvetlenim. To skor mne sa nedari to vysvetlit tebe. Obloha v Alpach musi byt samozrejme uzasna a aj ja rad chodim pozorovat mimo mesto. Ked som ale v meste, tak sa snazim z pozorovania vytazit co najviac. Rad ta na mojom balkone privitam a tie gakaxie ti ukazem :-)
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#433

Příspěvek od Karell »

Prosím tě, pokus se příště víc přemýšlet nad formulací svých příspěvků. Je to v tomto vlákně pár stránek zpět, co jsi psal o pozorování DSO za situace oblohy zakryté oblačností, kdy jsi sem tam viděl nějakou hvězdu. Zároveň byl Měsíc v poslední čtvrti. Sám jsi zmínil, že to byla přesvětlená městská obloha. Nebyl jsem jediný, kdo se nad tím pozastavil. Tady se totiž občas objeví někdo, kdo popisuje pozorování DSO a následně zjistím, že pozoroval taky třeba za úplňku. Snažím se proto upozornit na to, že pozorovat některé DSO nejde úplně za všech podmínek. A v tvém případě sebelepší pomůcka ti z městské oblohy oblohu vhodnou pro pozorování galaxií neudělá. Pokud bys v této diskusi nezačal tvrzením, že ti zakrytí lodžie ztmavilo oblohu, vůbec bych na to nereagoval. Nebo kdybys psal o pozorování třeba kulovek, dvojhvězd atd. neměl bych po vyjasnění tvého omylu na začátku potřebu jakkoliv reagovat. Jinak si samozřejmě pozoruj co chceš. Tak asi tak.
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#434

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj Karell,
budem si davat pozor na formulacie mojich prispevkov nech tu nevyvolavam zbytocne polemiky. V ziadnom pripade by som tu ale nenapisal nepravdivy prispevok, alebo neohlasil najdene objektu, ktory som v skutocnosti nevidel. Nemam astronomiu na to, aby som musel niekomu, alebo sebe nieco falosne dokazovat.
Astronomia je pre mna hlavne radost a konicek a tak k nej aj pristupujem.
Prajem vsetko dobre.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#435

Příspěvek od Sasa3 »

Pridavam dalsi pozorovani z Rican, tentokrat pres 63mm Telementor.

Venoval jsem se dalsim dvema Messierovskym galaxiim v kupe galaxii v Panne, M58 a M59.

M58 byla ta zajimavejsi. Mirne protahla s jasnym jadrem se stelarnim zjasnenim a silnym "zmolkovatenim". Nejslabsi zakreslena hvezda ma dle CdC (UCAC4 katalog) visualni jasnost V=12.98, coz tak asi odpovida tomu, co jsem schopen pres 63mm prumer vykoukat.

M59 byla jen mirne ovalna ploska se stredni centralni kondenzaci a stelarnim jadrem (na kresbe se mi nepovedlo zachytit tvar ovalu, je moc prodlouzeny smerem k jihu...)

Tady jsou kresby (na klik vetsi):

Obrázek Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět