Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#451

Příspěvek od ladin »

Na 3D tiskarne jsou tisteny upinaci kruhy a listy k AZ3

viewtopic.php?p=432014#p432014

soubory jsou dostupne v mem repozitari na githubu:

https://github.com/skybber/binolidl_mount
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#452

Příspěvek od Achernar »

Už jsem tenhle odkaz dával do tématu Messierův maratón, ale protože se to hodí i sem a možná svým způsobem ještě víc, zopakuju to i tady. Na francouzském astrofóru je velice zajímavý report jednoho z tamních kolegů, který odpozoroval celý Messierův katalog triedrem 10 X 50. Myslím že je to velice pozoruhodný výkon, který vyžaduje značné zkušenosti a trpělivost, nemluvě o slušné obloze. V odkazu níže je vše podrobně popsáno číslo za číslem. Je to tedy francouzsky, ale podstatné informace si z toho bude umět vzít i zájemce bez znalosti jazyka.
https://www.webastro.net/forums/topic/1 ... aux-10x50/
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#453

Příspěvek od Achernar »

Píše, že většinu času měl triedr na stativu a také, že pozoroval na obloze francouzského venkova, kde má průměrnou mezní hvězdnou velikost 5,5. To jsou asi podmínky, které většina z nás nemá. Ty objekty tam rozdělil do 4 kategorií podle obtížnostti od 0 do 4.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#454

Příspěvek od dvader »

Toto mohu osobně potvrdit!
Před lety jsem měl možnost pozorovat oblohu v Apalačských horách u radio observatoře Green Bank - uzavřené široké údolí s minimem světel. Nikdy jsem v triedru neviděl Messiery tak parádně jako tam (a mnoho z nich i očima). Tmavá kontrastní obloha tomu velmi pomůže.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#455

Příspěvek od Achernar »

Inspirovalo mě to k tomu prohlédnout si všechny objekty Messierova katalogu malým refraktorem a všechny nakreslit. Sice jsem je už všechny viděl, nikdy jsem se o ně ale nezajímal souhrnně. Buď použiju dalekohled 50 mm nebo 63 mm. Vzhledem k tomu, že ten první mám momentálně rozebraný, začnu asi tím větším.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#456

Příspěvek od Sasa3 »

Do něčeho podobného jsem se pustil předloni po pořízení 60mm refraktoru. Mám v plánu zakreslit všechny Messiery ale používám vše co mi přijde pod ruku. To proto, že při mé rychlosti bych to v 60mm nezvládl. Za ty roky jsem už nastřádal přes 80 objektů

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/sketches/Messier.html
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#457

Příspěvek od Achernar »

Já právě chci odpozorovat všechno jedním dalekohledem. Napadlo mě udělat u všech těch objektů obrázky malým, tedy 50 nebo 63 mm, velkým 140 mm a obřím 400 mm. Ze zkušenosti ale vím, že příliš ambiciózní plány nikdy nedokážu dodržet. Krom toho ten malý dalekohled s sebou vozím kamkoli jedu, resp. když jedu tam, kde lze očekávat slušnou oblohu. Navíc mě v poslední době ten malý průměr baví že všeho nejvíc.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#458

Příspěvek od Achernar »

A samozřejmě - to jsem zapomněl - skvělá práce! To už je hezká série obrázků a kvalitních pozorování. Já jsem v tomhle nedůsledný, bohužel.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#459

Příspěvek od Sasa3 »

Dik, je to takova smeska, jak zkousim ruzne techniky. Od nacrtu primo od okularu az po kompletne pocitacove prekreslene obrazky. Ja jsem na tom s neduslednosti dost podobne, proto jsem si jako prvni cil vytkl vubec dokreslit vsechny Messiery. Jedna kresba mi trva tak hodinu a dam tak jednu za noc, je jednoduche odhadnout, jak dlouho by trvalo 110 obejktu. Byl by to u me projekt na nekolik let. Jinak ty posledni roky jsem se snazil pouzivat hlavne 60-63mm refracky, jen na spiralni galaxie jsem bral 82mm nebo 110mm, aby to nebyl jen obly flek a byly tam aspon nejake detaily...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#460

Příspěvek od Achernar »

Tomu rozumím, protože moje výkonnost není o nic vyšší. Krom toho pracuju v záchvatech, takže třeba jednu noc udělám 5 obrázků a pak rok nic. Já to zkusím všechno tím malým dalekohledem, ačkoli třeba moc detailů neuvidím, to ale nevadí. Třeba se mi někdy podaří zkusit to i větším dalekohledem, to se uvidí. Fakt je, že je nemám tak detailně odstupňované jako ty. Já mám 50 mm, 63 mm a pak rovnou 100 mm, 102 mm, 114 mm, 140 mm a 400 mm. Nějaká osmdesátka mi chybí. Mám ale objektiv 80/800, časem to snad postavím. Synkovi jsem postavil 90 mm dalekohled, ale nechci mu ho brát a zpětně si ho přivlastňovat, přestože on se tomu nevěnuje.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#461

Příspěvek od Achernar »

Já právě v poslední době zjišťuju, jak hrozně jsou podceňované ty malé dalekohledy. Samozřejmě vůbec nedebatuju o tom, že by jimi bylo vidět víc, jen lidi podceňují to, jak krásný pohled jimi je. Jako by přitom vesmír byl krásný až od určitého průměru, ale to je přece volovina. Nejkrásnější pohled na oblohu je pouhým okem, všechno ostatní už je stejně jenom odvar. Krom toho malý dalekohled je úžasně pohodlná věc, která člověka nezatěžuje vůbec ničím navíc. Nedávno jsem jednomu svému žákovi postavil dalekohled s objektivu 46/560. A než jsem mu ho odevzdal, zkusil jsem, co je s ním doopravdy vidět, protože tak malým průměrem jsem nepozoroval od dětství. A musím říci, že mě to dost překvapilo, protože jsem viděl Saturnovy prstence, proužky na Jupiteru, nádherné krátery na měsíci a spousty všelijakých mlhovin, hvězdokup a galaxií, třebaže bez větších detailů. Myslím, že člověk musí krásu vidět všude, protože všude její dost. A vesmír je tak udělaný, že je úplně stejně krásný při jakémkoliv pohledu.
Naposledy upravil(a) Achernar dne 02. 01. 2021, 12:06, celkem upraveno 1 x.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#462

Příspěvek od Artaban »

Na Messiera s 50mm refrákem, to bude chtít hóodně dobrou tmu. Sice má výhodu možnost měnit zvětšení, takže kolem zvětšení 20x bude pozadí tmavší a slabší objekt může být třeba lépe vidět.
Triedr 10x50 má jedno zvětšení, ale ty dvě oči, to je znát.
Achernar píše: Synkovi jsem postavil 90 mm dalekohled, ale nechci mu ho brát a zpětně si ho přivlastňovat, přestože on se tomu nevěnuje.

Nemusíš, přijeď do Benátek. Máme tam taky refrák 90/500 a zvětšení může být od 12x. Když nic neuvidíš jukneš do refráku 152mm a když ani tam ne, tak do C14 :) . S GOTO to bude sranda a půjde to rychle. Jak víš, tak severovýchod je horší a zbytek oblohy není tak špatný. Tak trochu jsem to bral jako srandu, ale nakonec by to nemusela být špatná akce.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#463

Příspěvek od Achernar »

No nakonec asi nezvolím 50mm, ale trochu větší 63mm, protože ten první mám rozebraný a znám své dodací lhůty:-( ale jinak by mě zajímal právě ten malý o trochu víc, je to větší výzva.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#464

Příspěvek od Achernar »

Tady k vidění původní vydání Messierova katalogu: https://www.messier.seds.org/xtra/Mcat/mcat1781.html
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#465

Příspěvek od g »

Vidím rozdíl sledovat objekty M-xxx katalogu v průběhu roku a skutečně "uběhnout" M-Maraton. V FR popisku (skrz překladač) nejsou M30 nebo M74 max. těžké objekty, ale ve skutečnosti při jarním nebo podzimním "běhu" jen málokdo splní z naší zem.šíř. všechny, zdaleka to není snadné (resp. nepodařilo se mi nikdy) ani s 10" dobsonem (když už vypadalo nadějně, vstoupilo počasí). Francie je jižněji, má jako jedná z malá zemí EU skutečný venkov a není přelidněná, šance tam asi dýchá. Existuje mnoho klubů a soutěží, minimem bývá 4" Apo Nebo 6" dobson. Kontrast je zde důležitější než rozlišení nebo sběr světla (světlá obloha svítání/šírání). Ve skutečnosti mě Maraton přestal asi po 10 letech bavit, ne však prohlížení objektů M-katalogu!
Zajímavou knížku půjčuji k pročtení pak smazat a nešířit - zítra smažu:
https://ulozto.cz/file/fEybcUXcUs7q/the ... ib-org-pdf
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět