Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#436

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Otázka na Sasu3 - je refra 125mm malý dalekohled?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#437

Příspěvek od Sasa3 »

Pro me velky, ale pro nekoho muze byt maly (treba vzhledem k tvemu Dobsonu). Nijak bych to nehrotil. Jestli mas nejake pekne pozorovani, klidne ho sem dej.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#438

Příspěvek od Myval »

Michal1 píše:
vpadysak píše:
stana85 píše:A taky se nediváte stále do okuláru. A když máte stanoviště osvětleno pouliční lampou tak jde adaptace taky do háje.

Ja mám presne rovnakú skúsenosť, dvihnem hlavu od okulára a adaptácia na tmu je v háji. Je to základ pri pozorovaní a čudujem sa, že tu vôbec môže o takejto základnej záležitosti vzniknúť polemika na dve strany... Ale najlepšie, keď si každý vyskúša sám.
My, co pozorujeme ze dvorku, jistě máme problémy s okolním světlem větší. Docela by mě zajímaly zkušenosti někoho, kdo pozoruje z odněkud z pustiny. Ale řekl bych, že světlo oblohy bude rušit všude, zvášť když se člověk snaží vykoukat něco hodně těžkého.
Moje zkusenosti jsou vpodstate stejne jako ty co popisuje Michal1.

Zatim jsem nevidel takovou oblohu aby me jeji svetlo nerusilo. Spis naopak, cim je obloha lepsi, tim vice si uvedomuji rozdil mezi skutecnou tmou a svetlem jdoucim z oblohy, pravd. proto ze se oko lepe prizpusobi na tmu. Krome planet mi vadi i Mlecna draha a Zviretnikove svetlo, zvlast pokud pozoruji z jiznejsich zemepisnych sirek. Pokud chci jit na maximum pri duchareni, tak se mi osvedcilo polozit krytku z okularu na tmavsi podlozku a dat ji na zem. Potom se na ni koukat tak dlouho dokud ji bezpecne nerozeznam zrakem od podlozky a bezpecne ji seberu. Todle trva cca minutu. Celou dobu se divam pouze do dolniho poloprostoru. Potom, aniz bych pohledl vzhuru na hvezdy, prijdu k okularu. Na prvni pohled vetsinou uvidim tak o 0.5mag dal nez bych videl normalne, ale trva to jenom nekolik sekund. Urcitou roli asi hraje i odpocinuti oka. Da se to ale pouzit jenom pri mensich zvetsenich, jinak bych na nepohanene montazi objekt ztratil. Aspon za sebe se parazitnimu svetlu jdoucimu do oka branim i na temer dokonale obloze. Nekteri lide pouzivaji neco jako mniske kape, dokonce si lze koupit i specialne upravenou mikinu, treba tady http://www.faintfuzzies.com/ObservingAids.html

Nejmensi problemy s parazitnim svetlem jsem mel pri pozorovani jarni oblohy na Sumave z mytiny, kde vysoke stromy v okoli umoznily pozorovat cca pouze do vzdalenosti 30 stupnu od zenitu. Pokud ozelim to ze nemohu pozorovat nize k obzoru (a take nezanedbatelne LP na Sumave), tak je takove stanoviste idealni. Svetelne cepice od mest jsou neco jeste mnohem horsiho. Neumim se predstavit pozorovat DSO z mista kde bych primo videl nejaky bodovy zdroj svetla (lampu, rozsvicene okno, ...).

Timdle prispevkem rozhodne nechci tahat nejakeho kostlivce ze skrine a slovickarit - necetl jsem detailne predchozi debatu. Jenom zminit ze moje zkusenosti silne naznacuji ze omezeni veskereho rusiveho svetla je zasadni pri pozorovani DSO a ze takove rusive svetlo je vpodstate na kazdem stanovisti. Naopak, na excelentni obloze kde chce clovek vytlacit z dalekohledu naproste maximum muze byt jeste dulezitejsi nez pri zbeznem pozorovani na obloze horsi. Mozna je to ale i zavisle na jednotlivem pozorovateli, rychlost akomodace oka a prah pri kterem je svetlo uz rusive muze byt individualni.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#439

Příspěvek od vpadysak »

17.4.2020 Prievidza od cca 22:00 do pol noci.
Vyhľadané a identifikované: NGC 3412, NGC 3377, NGC 3367, NGC 3384 a M95.
Všetky sa javia, ako slabučké natiahnuté drobné obláčiky.
Po vyhľadaní pri zväčšení 45x sú krajšie pozorovateľné pri 100x.
Všetko cez refraktor 90/900
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#440

Příspěvek od Sasa3 »

Pekny, zkus se vic zamerit na M95, mozna se ti podari spatrit nejake detaily, ja tam v dobe kdy tam bouchla supernova vytusil v obdobnem prumeru pricku a naznak jednoho ramene

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/www_den ... 2012aw.jpg
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#441

Příspěvek od Sasa3 »

Ted je porad jasno a tak nestiham zpracovavat kresby. Z posledni noci sem davam primo hrube kresby od okularu zachycene pres 60mm refraktor a jen narychlo upravene v pocitaci. Noc jsem venoval kulovkam v Herkulovi. Potreboval jsem nakreslit M92, ktera my jeste chybela, vratil jsem se zpet k M13 a nevynechal jsem ani NGC6229.

Zacal jsem M13. Ve vetsich zvetsenich je teckovana prakticky po celem povrchu i halo tak jemne zrni. Moc hezka. Vytusil jsem nekolik vlasovytych vybezku i nekolik tmavsich oblasti. Ta nejvetsi byla zapadne od jadra. Jak jsem doma zjistil v techle mistech se nekde nachazi ona znama vrtule (M13 propeller), jeji tvar jsem vsak nevidel (a ani jsem ji pri zakreslovani nehledal).

M92 byla taky zajimava, v mensich zvetsenich mi jadro pripadalo divne dvojite. Velke ukazalo docela velky tmavy zaliv zasahujici temer az k jadru.

NGC6229 byla drobna, tvorila moc hezky rovnostranny trojuhlenik se dvema jasnejsimi hvezdami (nazloutle barvy). Tady jsem zadne hvezdy nevidel, jen neurcita zjasneni. Jadro bylo drochu nepravidelne s jednim vybezkem (zjasnenim v halu) priblizne severnim smerem, zapadne pak vybihal kratsi, jasnejsi vybezek.

Nahledy vic odpovidaji pohledu v okularu, na klik dostanete vetsi kresby, kde jsou vic vykoukat detaily:

Obrázek Obrázek Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#442

Příspěvek od Sasa3 »

Doufam, ze dnesni galaxie byly posledni dve Messierovy galaxye z kupy galaxii v Panne, u nichz mi chybela kresba. M84 a M86 se vesly do jednoho zorneho pole. Moc detailu jsem na nich v 60mm refraku nevykoukal, jen drobne stelarni jadra a mirne protazeny tvar. Chvile vylezala i treti galaxie NGC4388.

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#443

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem vytahl svuj nejvetsi refrak, AS110. Pro porovnani jsem se rozhodl nakreslit jednu ze zajimavejsich galaxii, na ktere jsem narazil v 60mm refracku. Vybral jsem si M61. Kupodivu jsem na ni v 2x vetsim prumeru o moc vic nevykoukal (par detailu by se naslo). Opet byla kruhova s jasnym zmoklovatym jadrem. Nejvyraznejsi byl jizni vybezek, tam obcas problikavala 2 zjasneni. Ze severni strany taky neco bylo, ale kratsi. Zapadne a vychodne od jadra byla take zjasneni. Na zapadni strane bylo protazene, z vychodni strany zase spis bodove:

Obrázek

A tady je M61 pres 60mm refrak pro porovnani

Obrázek

Jinak jsem vcera zakresloval jeste M109, ta vysla takhle

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#444

Příspěvek od Myval »

Mas moc hezky kresby. Vykoukat tydle detaily i z Ondrejova by byl vykon v takto malych dalekohledech. Je fajn ze se Ti podarilo zakreslit vetsinu messierovych galaxii v kupe v Panne.

Pozorujes taky vice pruzracnou oblohu cca posledni mesic (pravd. kvuli utlumu letecke dopravy)? Ja jsem zdomova videl veci jako nikdy predtim, ale todle bych v tak malych dalekohledech stejne nedal. Pred nekolika dny jsem mel moc hezky zazitek z M 106 (ale to bylo ve 250tce). Pokud nahodou budes hledat inspiraci na dalsi pozorovani tak me jeste hodne zaujaly napr. NGC 4631, NGC 4656 a NGC 4395. Nejake detaily by tam byly mozna videt i v Tvych malych refrackach.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#445

Příspěvek od Sasa3 »

Konecne jsem se dostal k dalsim kresbam.

Tady je galaxie M102 skrz 60mm refrakturek. Protazena, kosoctvercoveho tvaru s jasnejsi delsi diagonalou. Na severozapadnim okraji problikovala slaba hvezda:

Obrázek

Jinak jsem v te oblasti navstivil jeste par dalsich galaxii. Byl vubec boj neco vykoukat a tak nasledujici nakresy slouzily hlavne k potvrzeni pozorovani (nemel jsem s sebou moc podrobnou mapu)

NGC5879 byla v mensim zvetseni protazena, nakres je pro vetsi zvetseni, kde jsem (asi) videl jen centralni kruhovou cast. V pripade NGC5982 jsem v danem miste hledal jeste i NGC5985, ale videl jsem jen jednu galaxii. O ni jsem si myslel, ze je spis NGC5985 az porovnani zakreslene polohy s podrobnou mapou ukazalo, ze jsem vykoukal NGC5982

Obrázek Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#446

Příspěvek od Achernar »

Tu M 102 jsem s tím kosočtvercovym tvarem nedávno viděl prakticky stejně v refraktoru 50/540, tedy v mem momentalne nejoblíbenějším dalekohledu.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#447

Příspěvek od vpadysak »

Sasa3 píše:Pekny, zkus se vic zamerit na M95, mozna se ti podari spatrit nejake detaily, ja tam v dobe kdy tam bouchla supernova vytusil v obdobnem prumeru pricku a naznak jednoho ramene

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/www_den ... 2012aw.jpg
Až teraz som si všimol tvoj príspevok, a jasné počkám a popozerám M95, keď bude zasa v mojom výseku oblohy. dík za pekný tip.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#448

Příspěvek od vpadysak »

Dnes som skúsil refraktorom 90/900 známu hmlovinu M17 Omega v Strelcovi. Pri zväčšení 50x s okulárom BCO 18mm sa javí ako natiahnutý obláčik.
Použitie filtra UHC pozorovanie hmloviny na mestskej oblohe veľmi zlepšilo. Zvýšil sa kontrast a tvar hmloviny mi pripomínal skôr kačicu, ako labuť.

Druhý objekt bol tiež známy a to guľová hviezdokopa M2 vo Vodnárovi. Pri zväčšení 90x s okulárom BCO je viditeľná, ako približne kruhový obláčik s rozpitými okrajmi.

Oba tieto objekty sú pekné na pozorovanie malým ďalekohľadom, ľahko sa dajú vyhľadať na oblohe a poskytnú fajn zážitok z pozorovania.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#449

Příspěvek od ladin »

Předevčerejší noc z 10-11.12. 2020 byly na polské straně Jizerek opět výtečné podmínky. Mlha byla defakto od 400m.n.m. do 720.m.n.m. Rozdroze Izerskie bylo defakto pár desítek metrů nad stabilní nizkou oblačností, která zalévala celé Čechy a Polsko. Tentokrát jsem si sebou vzal nedávno vytištěný, defakto ještě teplý binolidlskop s tím, že budu vypalovačky prokládat slabšími objekty, které znám jen z našich dobsonků. Pro základní zvětšení jsem měl k dispozici 2 panoptiky 24mm, tedy 30x, které se ve výtazích střídaly s Erfly 17mm - zvětšení 40x. M31 je v binolidlaku za těchto podmínek naprosto úchatná, naštěstí byla umístěna v zenitu, takže jsem si k ní musel sednout na zadek už dopředu. Minulý nov v Novohradkách jsem si prohlížel Řasovku při 40x, tentokrát ve zvětšení 30x byla ještě výraznější, ve srovnání s triedrem 12x60 je to pořadný rozdíl. Dokonce i Vic si onen pohled pochvaloval. Jako zlatý lidlskopácký hřeb podvečera byla na pořadu NGC891, která za horších podmínek je těžko viditelná i ve větších dalekohledech. K jejímu nalezení jsem se musel poradit se SkyHunterem (v 16" dobsonu je NGC891 objekt, který se velice snadno najde zametáním) a k mé velké radosti byla v lídláku krásně vidět, nejlépe ve zvětšení 40x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
tigermoth
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 07. 2020, 15:09
Bydliště: Opavsko
Věk: 31

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#450

Příspěvek od tigermoth »

Vytištěný Binolidlskop? Mohl bys to prosím rozvést, třeba v 3D vlákně? To zní naprosto parádně :shock:
Omlouvám se za OT.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 60 x 700, BDSM (Bytelná Dobsonova Skládatelná Montáž) + SW 200 x 1000
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.
Odpovědět