Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#1

Příspěvek od Sasa3 »

Dovolim si zalozit nove tema o pozorovani DSO objektu v malych dalekohledech (aby se to moc nemichalo, tak vse mimo klasickych triedru). Vede me k tomu velmi pozitivni zkusenost z patecni noci. Dostal jsem totiz diky laskavosti zdejsiho clena AF maly refrak Zeiss C63/840 a musim rict, ze jsem si v patek to pozorovani vic nez uzil. Ani tak maly prumer neni beznadejny a jde s nim na tmavsi obloze videt docela dost. Treba to nekoho bude motivovat a vytahne ven dalekohled, na ktery se uz dlouho prasi.

Vyjel jsem do Ondrejova a k malemu refraku jsem bral CZJ 0.965" okulary H25 (34x), O12.5(67x), O10(84x) a ATC 8 (105x). Jinak se da pozorovat i s ATC 40mm Kellnerem pokud se rucne pridrzi. Dalekohled taky nema zadne zenitove zcatko a musi se jim pozorovat primo. Chybi i hledacek.

Zacal to romanticky. Pri prijezdu jsem jeste stihnul skouknout zapadajici mlady Mesic. Seeing byl u obzoru uz spatny, ale pri 34x (H25) mel obraz krasnou stribrnou patinu. Obdobnout jako v AS80/1200 pri pozorovani s H40.

Pak uz zacalo "seriozni" pozorovani. Na Saturnu jsem postupne pridaval zvetseni a koukal se, jak zacinaji vylezat jednotlive podrobnosti. Pri 84x uz toho bylo docela dost: v rozich prstence slo videt ztmaveni (Cassini), vedle nej pak svetlejsi prouzek. Na planete sel pekne videt NEB (ten uz od 67x) a "stin" prstence. Ten ale nebyl dvojity (jako v AS80 a vetsich dalekohledech). Jeste sel krasne videt i stin planety na prstenci.

Test na hvezde ukazal, ze optika je opravdu prvotridni. Ani naznak nejake opticke vady (teda krome slabe barevne aberace, ktera se projevila zmenou zabarveni krouzku pri preostrovani dovnitr a ven).

Cekani na tmu jsem si zkratil pozorovanim dvojhvezd. Mam dojem, ze cim mensi prumer, tim jsou ty dvojhvezdy hezci - teda samozrejme pokud je dalekohled rozlisi. Muze za to asi krasny velky Airyho disk a k tomu difrakcni krouzky, ktere sedi jak pribite. Bez problemu jsem rozlisil  Izar, alpha Her, epsilon12 Lyr, delta Ser, nu Sco (pouze 3 hvezdy). Zuby jsem si vylamal na xi UMa. Tam by to chtelo asi vetsi zvetseni nez jen 105x.

Jinak asi nejzajimavejsi mi prisly tri veci.

1) Kulovky. Ano zni to divne, ale i v 63mm dalekohledu jde na tech jasnejsich (M13, M5, M62, M4) videt spoustu zajimavych detailu a i nejake ty nejjasnejsi hvezdy v halu. Napr. u M5 jsem videl zretelny vybezek, ktery se tahne podel NE-E okraje jadra. M62 (pozoroval jsem ji poprve) mela zase v NE casti zajimave zjasneni v halu. Krome tech jasnych nebyl problem ani s temi slabsimi. Napr. NGC6144 (hned u Antaresu) byla slusne videt pri 34x. O dalsich kulovkach nize.

2) Po nekolika hodinach zalamovani krku v dalekohledu bez zenitoveho zrcatka bylo v podstate nutnosti zabyvat se obzorem. Vylezl uz pekne Strelec a tak jsem dost casu travil brouzdanim v okoli galaktickeho centra (tahle oblast byla pro me naprosto neznama). Zacal jsem od Laguny (mimochodem pri 34x asi nejlepsi dosavadni pohled v mem zivote - mlhovina byla velmi intezivni a syta - hlavne v zapadni casti). Pak jsem sledoval pas kulovek v Pocket Sky Atlase, ktery se tahne od M8 na jih az ke gamma Sgr. Pri 34x jsem videl vsechny az na NGC6528. Hned pod Lagunou je docela jasna  vyrazna NGC6544. Nasledovaly pak NGC6553, NGC6540 (u okularu spis pripominala otevrenou hvezdokupu - byla protazena v E-W smeru a problikavaly v ni asi 3 hvezdy), NGC6520+B86 (to uz je otevrena hvezdokupa) a NGC6522. Libil se mi hlavne ten kontrast. Byt to jsou slabe mlzinky, tak velice hezky vylezaly ven. Nebyly to nejake drsne duchariny.

3) no a posledni silny zazitek byl pri pouziti "sirokouhleho" okularu, 40mm ATC Kellnera (dava zvetseni 21x a zorne pole asi 2 stupne). Tim jsem brouzdal v mlecne draze v Labuti. Severni Amerika byla nadherna. Nepamatuji, ze bych ji kdy videl takhle hezky definovanou. Mlhovina mi pripominala hedvabi. Nevim proc (jestli to bylo dobrou oblohou, nebo ten Zeiss to opravdu nejak umi). Kdyz jsem od Denebu prejizdel k NGC7000, tak jsem narazil na dalsi mlhavy oblacek. Trvalo mi nekolik sekund nez mi doslo, ze to je hlava Pelikana! Toho jsem zatim videl jen jednou a to pred rokem v refraku 120/600. A ze jsem to zkousel mnohokrat. No a pri brouzdani a hledani IC1318 jsem ucinil dalsi "objev". Kousek na sever od NGC6910 jsem si vsimnul zretelneho mlhaveho oblacku s naznakem rozliseni na hvezdy. Nebylo pochyb, ze je to otevrena hvezdokupa. V Pocket Sky Atlase jsem ji nenasel. Az v Uranometrii jsem zjistil, ze je to Cr421. Nechapu, jak ji mohli v NGC/IC ere minout. Byla mnohem zretelnejsi nez mnohe NGC hvezdokupy.

Ty 4 hodiny ubehly velmi rychle a musim rict, ze to byl asi druhy v poradi nejsilnejsi visualni zazitek (nejsilnejsi byl s refrakem 80/480 pri jedne vyjmecne noci). Mel jsem s sebou i nove porizeneho Vixena 130ED SS, ale ani jsem ho nevytahnul. Vubec jsem necitil potrebu. Jeho cas jeste prijde.

Jinak uplny zapis z denicku je kdyz tak tady.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#2

Příspěvek od Psion »

Moc pěkný Sašo, myslím, že Tvůj DENÍK je jednou z největší pozorovacích inspirací nejen pro nováčky.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Deep Sky v malých dalekohledech

#3

Příspěvek od Buby »

Hezké Sašo, taky poslední dobou pozoruju víc malým dalekohledem (80/400). Je to super, když to člověk v pohodě odnese i s příslušenstvím někam za město. Možná by se mělo stanovit, co je ještě malý dalekohled a co už není. Pro někoho může končit malý dalekohled u 8cm průměru a pro někoho je malý dalekohled i 200 mm.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#4

Příspěvek od Sasa3 »

Nevim, nerad bych byl jedinym prispevatelem. Tak bych nechal ten limit vetsi, treba nekam k tem 80mm. Takovy prumer ma prece jenom vic lidi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Deep Sky v malých dalekohledech

#5

Příspěvek od vla »

Pokud bys byl jediný mělo by to zásadní výhodu a to jsou kvalitní příspěvky. Takhle hrozí nebezpečí diskuse o ničem typu pro koho je co malé atd.. Možná by bylo dobré upravit název tématu, třeba ...do 80mm, nebo tak něco.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#6

Příspěvek od Sasa3 »

Zatim to necham tak, uvidime, jak se to rozjede. Opravdu bych nerad prispival sam. Chtel bych, aby tu lidi psali, co zajimaveho se jim podarilo pozorovat v malem dalekohledu. Hlavne pro inspiraci dalsim.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#7

Příspěvek od Psion »

Když jsem nedávno dělal testy binokuláru 15x50, tak jsem se divil, kolik je s tím malým dalekohledem vidět. Prostě už mnoho let pozoruji velkými přístroji a nějak jsem zapoměl jak to vypadá v malém dalekohledu.

Podle mě je i pro takového pozorovatele naprosto bezkonkureční dvojkniha The Night Sky Observer's Guide. Samozřejmě je tam i hodně objektů pro velké dalekohledy, na druhou stranu je to výzva pokusit se spatřit i to "nespatřitelné".
Výhodou je i to, že tam je mraky ručních kreseb, jak to vypadá v dalekohledu, nebo i fotek na film, které velmi věrně ukazují jak to vypadá pozorovatelné okem.
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#8

Příspěvek od Schecke »

Já jsem se malým dalekohledem 60/700 "vypozoroval" celkem důkladně. Nic jiného jsem dlouhá léta k dispozici ani neměl. Většinou jsem pozoroval stále dokola osvědčené objekty jako M31, M13, M92, M15, M41 M42, M44, M45, M8 s M20, X a h Per atd. Někdy jsem se pokoušel najít i slabší a menší objekty, ale výsledkem jsem si nebyl někdy zcela jistý. Teď už je to jiné, když si to mohu ověřit větším kalibrem. Jinak já na malý dalekohled nedám dopustit a stále ho používám hlavně při pozorování z okna...
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#9

Příspěvek od Sasa3 »


Podle mě je i pro takového pozorovatele naprosto bezkonkureční dvojkniha The Night Sky Observer's Guide. Samozřejmě je tam i hodně objektů pro velké dalekohledy, na druhou stranu je to výzva pokusit se spatřit i to "nespatřitelné".
Výhodou je i to, že tam je mraky ručních kreseb, jak to vypadá v dalekohledu, nebo i fotek na film, které velmi věrně ukazují jak to vypadá pozorovatelné okem.
Ja mam na tuhle dvouknihu trochu jiny nazor (to muzem kdyz tak presunout do jineho vlakna). Ty male dalekohledy tam hodne ignoruji, u spousty objektu chybi prave popis v mensich dalekohledech (a vubec napsano, ze nektere detaily v tech malych dalekohledech jsou pozorovatelne). Mimochodem, neni to uplna reference ani pro 4" dalekohled - napr. jen za poslednich par mesicu jsem narazil na dva objekty: Leo I (to je podle me ostuda, ze tam chybi, je aspon na mape) a NGC6185 (ta neni ani na mape a to slo v 10cm dalekohledu vykoukat dokonce i protazeny tvar). Neni to dokonce ani plna reference pro 3" (abychom alespon trochu zachovali duch vlakna), v AS80/1200 jsem "objevil" mezi gamma Sge a M27 otevrenou hvezdokupu Roslund 3 (opet neni o ni ani zminka). Jasne, nikdo nerika, ze to je uplny vyber a zamereni na velke dalekohledy taky chapu. Ale stejne mi tak nejak duch tech knih nevyhovuje. Kazdopadne je to ale inspirace pro pozorovani, jak pises. I kdyz za sebe muzu rict, ze je pouzivam az abych si s nimi porovnal svoje pozorovani. Ja mam radeji strelbu naslepo a byvam u okularu rad prekvapen. Je to stejne, jako kdyz si prectu recenzi na film. To pak uz na nej ani nejdu...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#10

Příspěvek od Psion »

V knížce se o Leo I zmiňují, ale pro pozorování ji neuvádějí. Každopádně je to samozřejmě kniha převážně s objekty pro větší dalekohledy. Na druhou stranu Ty vykoukáš objekty v 8cm dalekohledu, které já sotva vidím v 20cm, takže já tu knihu vidím pak samozřejmě jinak i vzhledem k 12ti leté práci na knize, která asi dala dost zabrat.Tedy shrnuto, tam kde je 8/10" tak pro Tebe platí 4" :)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#11

Příspěvek od Sasa3 »

Tak treba to moje posledni pozorovani pres C63 ukazuje, jak neuplne (mozna i trochu zavadejici) informace jsou v tech knihach. Podivej se, co je napsano o kulovce NGC6540: fotograficka magnituda 14.6, prumer 0.8' a popis vzhledu v 12/14" dalekohledu pri zvetseni 150x (je to po pameti, knihu ted u sebe nemam). Z toho si clovek jasne udela zaver, ze tenhle objekt nema ani smysl v necem mensim nez te 300vce snad ani zkouset.

Presto jsem ji docela zretelne videt v 63mm refraku pri 34x a to vcetne jejich hlavnich rysu: protazeni v zapado-vychodnim smeru a charakteru pripominajicim spis otevrenou hvezdokupu (jak jsem pak zjistil doma, byla tak hodne dlouho i klasifikovana).

Proste mi chybi, ze v tom NGO nenapsali, ze je videt i v daleko mensich dalekohledech a ze fotograficka jasnost neodpovida realite. Tvurci Pocket Sky Atlasu to museli vedet, jinak by ji do mapy nezanesli. Resp. to museli vedet tvurci seznamu Herschel 400 - ten je koncipovan pro 150mm dalekohled (v Pocket Sky Atlase jsou zaneseny vsechny objekty z tohoto seznamu).

Napr. O'Mearuv popis v knize Herschel 400 je daleko presnejsi - uvadi na pravou miru tu fotografickou jasnost (pozadi mlecne drahy je tak velke, ze se jasnost hvezdokupy neda ani poradne zmerit) a dava i svuj odhad jasnosti (nekde kolem desate magnitudy). Dokonce tam zminuje, ze je videt i v 50mm dalekohledu.

Timhle prikladem nechci nejak kriticky hodnotit ty knihy NGO. Kolikrat je i v takove klasice jako Burnham's Celestial Notebook uvedeno, ze objekt vyzaduje urcity prumer a pritom jde videt s polovicnim. Spis bych to bral jako pekny priklad, ze pri pozorovanim malym dalekohledem je potreba nedat moc na "papirovy" vzhled, ale proste to zkusit kouknout. Prekvapeni nejsou vyloucena.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#12

Příspěvek od Psion »

Ono je to Sašo dáno dvěma věcmi. Jednak ti dva pánové jsou o 25 let starší než Ty a jednak je hrozně subjektivní názor co je dobre pozorovatelné a co není. Já beru knížku jako mapu s pěknými podklady pro pozorování a popis objektů ani nečtu.

Poměrně dobře je v 50mm binokuláru viditelná M4, v daném dnu byla vidět díky špatné viditelnosti mnohem hůře. Moje velké překvapení bylo, když jsem tedy namířil na M4 400mm Newton a při zvětšení 130x jsem neviděl nic extra. Sice byla  M4 nízko nad obzorem, nicméně jsem čekal mnohem více ve srovnání s binokulárem.

Vsadím se, že řadu objektů u kterých pozorouješ i nějaké struktury, tak sotva uvidím bočním pohledem, že tam něco je.

Jinak doplním ještě pozorováním jednoho z pozorovateků Cloudynights 6" Newtonem na obloze 20.87 MSA.

"It didn’t take me long at only 54X to pick up a very small faint glow in the appropriate area. As I increased the magnification in increments to 160X the haze became more defined"
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Deep Sky v malých dalekohledech

#13

Příspěvek od stana »

Tak ti nevim Karle, ale dle C.d.c.:
Kulová hvězdokupa
NGC 6540
Magnituda: 14.60
Jas povrchu:
Velikost: 0.8 x 0.8 '
Poziční úhel: 90
Třída: XI
Popis: pF,S,IE,er or Cl;H VII 202;12 F *
Name:
Souhvězdí: Sagittarius
Citace:Presto jsem ji docela zretelne videt v 63mm refraku pri 34x a to vcetne jejich hlavnich rysu
Moje reakce? Si děláš kozy nebo jsi Baron Prášil... :-/ ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#14

Příspěvek od Sasa3 »

Stana: vzdyt to prave pisu, ze jsou ty cisla uplne mimo. Dobry popis ma O'Meara v knize Herschel 400, kde pise, ze je viditelna i v 2" dalekohledu (ja se koukal 2.5", takze jsem mel jeste rezervu). Visualne jasnost odhaduje na 10. magnitudu a prumer nekam k 5' (pokud si to dobre pamatuju). Ale neni to jenom on, kdo to ttakhle vidi. To, ze je tento objekt v seznamu Herschel 400 znamena, ze je viditelny v malych (6") dalekohledech. Tak byl ten seznam koncipovany, jestli me pamet neklame. Proste je to klasicka chyba v parametrech a v te knize NGO mi chybi prave to, ze to neuvedli na pravou miru.

Jinak nic jsem o tomhle objektu v dobe pozorovani nevedel (a tuhle oblast ve Strelci jsem ani nikdy pred tim nevidel). Takze jsem ani nebyl biasovany tim, ze bych vedel, co mam videt. O zadne sugesci nemuze byt rec.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Deep Sky v malých dalekohledech

#15

Příspěvek od stana »

Já jsem ti chtěl tu postnout ten kousek oblohy jako fotku z CdC, kde je v blízkém okolí víc objektů a jasnějších, které bych si dovolil "nahradit" tím tvým pozorovaným objektem, ALE! Imageshack a další ten potento posera, co mi vždy uploadnul fotku, tak poslední dobou to po mně chce registraci a když ji absolvuju, tak mi řekne, že tato adresa /mailová/ je už zaregistrovaná /samo, že ta moje/ a tak pořád dokola, takže abych neroztřískal klávesnici a celý počítač i s monitorem, tak jsem si dal radši šesté pivo a všechno kolem mi může prd..el políbit..Mám jen jedny nervy..
P.S. Mám za to, že přes to vše jsi tím malým kukrem viděl něco v okolí..Jiné vysvětlení mě nenapadá..
Kííp cool... 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět