Viditelnost galaxii

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Viditelnost galaxii

#46

Příspěvek od gaszton »

Tasco napsal: V tom dalekohlade to asi nebude pretoze naposledy som to skusal s dalekohladom ktory som mal len pozicany a to Soligor N200/800. Pouzil som okular 40mm (20x) a 20mm (40x), cize ako som sa uz predtym dozvedel idealne zvacsenia na galaxie.
tie zvacsenie co boli uvedene nie su idealne na galaxie ale pri tom dale kohlade su co si uviedol skor mozu byt pouzitelne. pre iny dalekohlad prakticky pouzitelne na dany typ objektu su ine!!! zvacsenie 20x je mozno idealny na 100mm dalekohlad ale nie na 200/800. vystupny priemer svetelneho kuzela 10mm je rozhodne moc vela!!!

to druhe 40x uz by mohlo byt v poriadku, ale este stale nic nevieme ake boli pozorovacie podmienky ( pocasie, hranicna magnituda ), ci si pozoroval z mesta (svetelne znecistenie) spravna prizposobenie oci k tme (moze to trvat aj 30-60 min), alebo ak bolo hore mesiac a svietil ti do oci tak takisto nemas sancu k tej prisposobenie k tej tme ako keby si ti svietil do oci poulicne osvetlkenie alebo baterka s inym ako cervenym tlmenym osvetlenim!!!

prosim citaj si literaturu a pokus si pridat skusenym pozorovatelom z okolia, za hodinu spolocneho pozorovania mozes od nich viac "okukat" ako za mesiac popisovania vo fore. myslim ze najviac uzitocneho dozvedie odtial ten, kto uz nejake zaklady ma. odpovede su velakrat kratke a vecne, predpokladaju totiz ze otazku dal clovek ktoremu nie je nutne vysvetlovat vyznam kazdeho tretieho slova. prosim neber to na srdce, vobec nechcem ta dotknut, len naozaj pomoct.
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Viditelnost galaxii

#47

Příspěvek od gaszton »

vla napsal: Další možnost by mohla být vada dalekohledu, kdysi jsem zakoupil dalekohled Tasco 114/500 a neviděl jsem s ním prakticky nic, protože měl moc malé sek. zrcátko, v průběhu reklamace jsme zjistili, že pro modely 114/500 a 114/900 se dává stejný sekundár vhodný velikostí pro delší ohnisko, takže po nakreslení jsem zjistil, že pro ohnisko 500 mm je odraženo do okulár. výtahu světlo z hlavního zrcadla jen z průměru asi 70 mm a zbytek svazku sekundár nepobere, navíc těch 70 mm bylo silně zastíněno sekundárem. Zkuste si to zkontrolovat. Pokud bude vše OK a přesto nic nebudete moci nalézt doporučuji se obrátit s prosbou o pomoc k některému trochu zkušenějšímu kolegovi, podle mapy je jich pár v dosahu desítek kilometrů od Vás. Hlavně to nevzdat! Zdravím Vla.

to si mozem potvrdit, uz som videl jeden taky dalekohlad aj ja, mal pomocne zrkadlo radove asi 20 mm a styrasne dlhy okularovy vytah, takze tam takisto vychadzalo tak ze polovica priemeru ( teda ta dolezitejsia polovica vonkajsia ktory dava 3/4 celkovej plochy) bola odrezana.

to tasco: pokus zistit velkost -priemer pomocneho zrkadla, ak je podobne male tak je konstrukcna chyba a muselo byt vynmeneny na spon 35-40mm, vyzera to sice vela ale na vyuzitie takeho svetelneho zrkadla vzdy su potrebne vacsie sekundari.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Viditelnost galaxii

#48

Příspěvek od Achernar »

Tasco:
jak jsem jiz parkrat psal, mam doma tentyz dalekohled, tedy Tasco 114/900 a at si kdo chce rika co chce, VELMI dobre mi poslouzil a videl jsem s nim opravdu hodne. Doplnuju, ze vetsinu pozorovani navic provadim z balkona, kde mam primy vyhled na radu lamp verejneho osvetleni, coz tedy zdaleka neni astronomicky idealni. Napisu ti nekolik poznatku, ke kterym jsem dospel a ktere se mi, jako sveho casu zacatecnikovi osvedcili a jimiz se vlastne ridim dodnes. Takze, chces-li pozorovat galaxie a mlhoviny, postupuj takto:
1. na montazi dalekohledu si muzes nastavit zemepisnou sirku a tedy vysku polarky nad obzorem. Nastav si tam 90 stupnu a mas z toho azimutalni montaz, bude se ti - prinejmensim nez se do toho dostanes - hledat MNOHEM lip.

2. Stativ spust hodne dolu, abys u toho v klidu mohl sedet, bude to vsechno daleko jistejsi.

3. nasad si okular s malym zvetsenim.

4. podivej se do mapy na objekt, ktery chces hledat a najdi si nejakou vyraznejsi hvezdu v jeho okoli, kterou bezpecne urcis i na obloze. Zde doporucuju upravu hledacku:
Rozeber ho a vyndej z nej tu clonku za objektivem. Obraz sice bude mene kvalitni, ale zase v nem pak najdes i slabsi hvezdy. Pak si hledacek sesteluj pres den na necem hodne vzdalenem.

5. tu hvezdu si v dalekohledu najdi a pak proste pomalu popojizdej horizontalne a peclive prohlizej zorne pole, posleze jej posunes nahoru(nebo dolu, dle situace)a zase horizontalne pojedes zpatky a takhle kobercove prohlidnes kus oblohy s dostatecnou rezervou v okoli hledane mlhovinjy. Zpravidla pak nechtene najdes i uplne jine objekty a poznas hvezdne pole.


A ted jeste k tomu, co vlastne hledas:
vetsinou jsou to neprilis jasne, plosne zarici objekty, ktere je snadne prilis rychlym posouvanim dalekohledu prehlidnout. Tady nicmene pro povzbuzeni neco z toho, co mi tento dalekohled za ta leta (od r.92) ukazal:
Detaily pasu na Jupiteru, stiny mesicku a jejich prechody pred kotoucem
Cassiniho deleni a pruhy na Saturnu
Krasne detaily na Marsu
Jasne definovany kotoucek Urana
Naznaky spiralove struktur v M 31
Okrajove rozliseni hvezd v rade kulovych hvezdokup
atd atd atd, takze vytrvej a uvidis krasne veci, nebot jak napsal pan Klepesta:
"Srdce skutecneho hvezdare musi byti vzdy pristupne krase, ktera je hlavnim znakem hvezdne rise." :-)
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Viditelnost galaxii

#49

Příspěvek od Lukas.m »

Ja s tym dalekohladom Tasco nemam dobre skusenosti. Najprv som si myslel ze je to super dalekohlad ale potom som zbadal niektore konstrukcne problemy. Napriklad stupnica kde by som si mal nastavit zemepisnu vysku miesta kde pozorujem(potom by som mal presne videt polarku) je sice na ronakej strane ako ten spic co tam ukazuje ale stupnica je od 0 po 90 a ked spravne postavim dalekohlad tak ten ukazovatel ukazuje presne na tu cast kde by mali byt stupne od 90 po 180 cize to nemozem nastavit presne (akurat tak 90°). Skuasal som ten dalekohlad v uchytkach otocit. Potom sice ten ukazovatel ukazuje na stupnicu ale pred dalekohladom mam akurat bowden (paka) na otacanie deklinacie, ktory asa neda premiestnit na druhu stranu.

Take detaily ako ty (Achernar) urcite neuvidim. Mam len Tasco 114/500 a nie 114/900.

Ale ten postup co si napisal urcite skusim alebo nejako premontujem alebo ohnem ten bowden a nastavim ten objekt presne podla deklinacie a rektascenzie.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Viditelnost galaxii

#50

Příspěvek od Rambo »

Na popud tohoto tématu jsem si ověřil, že i tímto dalekohledem (N114/900) lze spoustu galaxií pozorovat. Byly zde zmíněny např. M81, M66, M51 apod. a pokud je člověk pod dostatečně tmavou oblohou bude to jistě lepší pohled než z přesvětleného města třeba takovou N240(vlastní zkušenost).
Viz: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1112465005

Samozřejmě nemůže člověk očekávat detaily viditelné takovou 30 nebo 40, nejdůležitější je umět používat boční vidění a mít k pozorování co nejpohodlnější polohu (umístit dalekohled třeba tak, aby si k tomu mohl člověk sednout). K té pohodlnosti pozorování ještě jedna věc – ač je pro jednoduchost vyzdvihována montáž typu dobson, tak právě i ta paralaktika má jednu velkou výhodu a to, že když člověk nastaví do zorného pole nějaký ten objekt, tak pak ocení jeho sledování bez nutnosti se starat o jeho udržení v zorném poli a možnost soustředit se jen na vlastní pozorování (i když vše je otázkou zvyku).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost galaxii

#51

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Jeden clovek vraj pozoroval M81 v rumunskych horach, vo vyske okolo 2 000 mm za podmienok, ked sa mag blizila k 8. M81 bola na hranici viditelnosti volnym okom a to ani bez dalekohladu asi nehovoril o nejakej hviezde. :)

Nejde o 1. april. ;D
offtopic:
Podme na dalsiu n-tu MHV do Rumunska, uplne vazne.
Kamarati tam boli bajkovat a maju dobre skusenosti s miestnymi obyvatelmi - ziju velmi skromne (na vidieku). Cesta hlinena, vodovod ziadny ...
... ale tma je tam ako v pytli.
Nie je to daleko a nie je tam draho.
Co vy na to ?

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viditelnost galaxii

#52

Příspěvek od MP »

Tak tohle je opravdu dost off-topic. Ale mas pravdu, nejvic hvezd najednou jsem v zivote videl jen v rumunskych a bulharskych horach. Problem je v tom, ze si s sebou nemuzes vzit nic drazsiho, protoze se ti snadno muze stat, ze ti to ukradnou, ze se to nebude libit celnikum ( je treba par kartonu piva na uplatky ) apod. Ja jsem tam prisel o jednu Prakticu i se slusnym objektivem ... Ale zase je tam vsechno tak levne, ze i pri nejakych ztratach to vyjde porad levneji, nez jina dovolena.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost galaxii

#53

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Tak to snad nemyslis vazne.
Ja by som videl realnejsie tu Brncalovu chatu u nas, to uz je dost vysoko, pripadne sa da ist este aj trochu vyssie. Alebo o tom sa uz neuvazuje?

Vystup nie je myslim najnarocnejsi, podla mna by sa tam dal dostat aspon jeden dalekohlad. A hore uz bude nejaka 7. magnituda, v pripade lepsich podmienok je na co sa tesit. M31 dlha vyse styri stupne siahajuca okrajom az k Mliecnej ceste, M33 vypalujuca oci a napadna Kalifornia. 8)
kedze je to tema offtopic zalozil som novu
pokracovanie tu
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0
to admins: presunte prosim vsetky prispevky (asi 4) tykajuce sa tejto temy do novej temy, dik
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost galaxii

#54

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Jeden clovek vraj pozoroval M81 v rumunskych horach, vo vyske okolo 2 000 mm za podmienok, ked sa mag blizila k 8. M81 bola na hranici viditelnosti volnym okom a to ani bez dalekohladu asi nehovoril o nejakej hviezde. :)

Nejde o 1. april. ;D

Je zaujimave citat tieto stare prispevky, vsak Myzer ;)

Co sa nam zdalo vcera nemozne, dnes berieme ako normalne... a ked si citam niektore svoje starsie prispevky, obcas sa dost pobavim...

k teme: http://tech.groups.yahoo.com/group/amas ... sage/19410
Uživatelský avatar
Nuny
Příspěvky: 60
Registrován: 07. 03. 2010, 10:38

Viditelnost galaxii

#55

Příspěvek od Nuny »

Pozoruji 200mm Newtonem a u objektů, které jsou tzv.na hranici pozorovatelnosti 200mm zrcadla mi občas pomáhá webová stránka http://www.ngcic.org/ Je tam velká databáze NGC a IC objektů a alespoň pak mám trošku představu o tom, jak ten který objekt vizuelně vypadá a co mám v dalekohledu hledat. Někdy jsou některé galaxie podobné slabým hvězdám, někdy připomínají mlhovinku a pak je také hodně důležité orientovat se podle okolních jasnějších hvězd.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost galaxii

#56

Příspěvek od Sasa3 »

V mezerách mezi focením jsem zkoušel, jaké galaxie ještě uvidím přes triedr 10x50. Byl jsem překvapený kolik z nich se dá spatřit. Docela zřetelně (definované tak, že triedr držím pouze v rukou bez podpěry) jsem viděl M101 (poprvé v životě!), M81, M82 a M51. Slušně (tj. když jsem si opřel ruky o pevnou podložku) šly vidět M63, M64, M65, M66 a nějaké galaxie v Panně (ty jsem ale pro nedostatek hvězd v měm atlasu nebyl schopen identifikovat). Vyloženě duchařina už byla M94 a NGC 2903. Vůbec jsem nenašel např. M95, M96, a M105.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost galaxii

#57

Příspěvek od MaG »

Z těch M 95,96 a M 105 by měly jít vidět 96 a 105 ale máš pravdu, jsou obtížný a blbě se hledaj, chce to dobrou mapu. Jinak je dobré, že sis všiml jejich viditelnosti už běžným triedrem. Včera jsem procházel galaxie s dvacítkou a sem tam už byly vidět nějaké detaily. Každopádně to chce na galaxie co největší průměr, nejlíp 40 cm a výše :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost galaxii

#58

Příspěvek od Sasa3 »

MaG napsal: Z těch M 95,96 a M 105 by měly jít vidět 96 a 105 ale máš pravdu, jsou obtížný a blbě se hledaj, chce to dobrou mapu. Jinak je dobré, že sis všiml jejich viditelnosti už běžným triedrem. Včera jsem procházel galaxie s dvacítkou a sem tam už byly vidět nějaké detaily. Každopádně to chce na galaxie co největší průměr, nejlíp 40 cm a výše :)
Mapu jsem měl dobrou (Pocket Sky Atlas), na 100% jsem identifikoval, kde dané galaxie mají být. Nebyl tam po nich ani náznak. Tenhle atlas (mimochodem pro pozorování triedrem a malým dalekohledem téměř dokonalý) selhával pouze v centru kupy galaxií v Panně, kde už chyběly hvězdy (nebo spíš možná i trpělivost), podle kterých by se daly objekty přesně identifikovat.

Jinak u mě ten triedr byl z nouze cnost - focení trvalo přes 2 hodiny a triedr byl můj poslední dalekohled, který nebyl na montáži. Pořídíl jsem si ho teprve nedávno, takže teprve objevuji, co všechno lze v něm vidět. Viděl jsem např. ještě pár otevřených hvězdokup, a některé z nich vypadají v triedru hezkyˇ(mnohem líp než ty galaxie). Překvapily mě M41, M46+M47 a M48 (ty jsem taky před tím ještě nepozoroval).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost galaxii

#59

Příspěvek od Pavuk_ »

Sasa3 napsal:

Mapu jsem měl dobrou (Pocket Sky Atlas), na 100% jsem identifikoval, kde dané galaxie mají být. Nebyl tam po nich ani náznak. Tenhle atlas (mimochodem pro pozorování triedrem a malým dalekohledem téměř dokonalý) selhával pouze v centru kupy galaxií v Panně, kde už chyběly hvězdy (nebo spíš možná i trpělivost), podle kterých by se daly objekty přesně identifikovat.

Jinak u mě ten triedr byl z nouze cnost - focení trvalo přes 2 hodiny a triedr byl můj poslední dalekohled, který nebyl na montáži. Pořídíl jsem si ho teprve nedávno, takže teprve objevuji, co všechno lze v něm vidět. Viděl jsem např. ještě pár otevřených hvězdokup, a některé z nich vypadají v triedru hezkyˇ(mnohem líp než ty galaxie). Překvapily mě M41, M46+M47 a M48 (ty jsem taky před tím ještě nepozoroval).
Atlas ma prilohu, v ktorej najdes podrobnu mapku kopy galaxii v Panne (okrem dalsich ako M45, Barnard. obluk atd.).
Tu je stranka v pdf: http://media.skytonight.com/documents/PSA_Chart_C.pdf
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost galaxii

#60

Příspěvek od Sasa3 »

Pavuk_ napsal:

Atlas ma prilohu, v ktorej najdes podrobnu mapku kopy galaxii v Panne (okrem dalsich ako M45, Barnard. obluk atd.).
Tu je stranka v pdf: http://media.skytonight.com/documents/PSA_Chart_C.pdf
Tak na to jsem tu noc úplně zapoměl... Atlas jsem si pořídil před necelým měsícem, takže ho ještě nemám pořádně ošahaný. Doteď jsem používal Sky Atlas 2000. Je sice podrobnější, ale má docela neprakticky velký formát listů. Tenhle kapesní atlas je k triedru a mému 80mm dalekohledu ideální.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět