Objevy malými dalekohledy

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Objevy malými dalekohledy

#16

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já bych zas nebyl tak odvážný s tvrzením, že někdo objevil otevřenou hvězdokupu - pokud vím, tak i u celkem "etablovaných" objektů (pokud tgo teda nejsou zrovna M11ky a chíháčka) se notoricky objevují diskuze o tom, jestli to lze považovat za OH nebo ne. Každopádně ale ta moje odpověď byla dána tím, že tak nějak autmaticky OH za deppsky objekt nepovažuju, za což se jejich příznivcům omlouvám :)) Každopádně jsem skálopevně přesvědčen, že mlhovinu, galaxii nebo kulovou hvězdokupu vizuálně objevit nelze.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Objevy malými dalekohledy

#17

Příspěvek od Rudohor »

Aky je pracovny postup objavovania otvorenych hviezdokop? Podobne ako pri hmlovinach sa snazi zbadat to najslabsie a najzamaskovanejsie?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Objevy malými dalekohledy

#18

Příspěvek od MilAN »

Otevřená hvězdokupa by měla mít stejný původ hvězd. Vůbec si ale nejsem jist ( snad mě někdo opraví), že tomu tak je u historických OH a že by se stalo, že po zjištění, že k sobě nepatří, by někdo zrušil jejich označení. Pokud se podívám do Mléčné dráhy, v každém zorném poli je shluk hvězd ( a je jedno, jak mohutný dalekohled použiju), vypadající jako OH. Nevím, jestli někdo zkoumá tisíce shluků hvězd a zjišťuje jejich vlastnosti kvůli tomu,aby měl další OH.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objevy malými dalekohledy

#19

Příspěvek od Sasa3 »

Ano, ty "historicke" nikdo nerusi, nikdo jim uz prislusne NGC cislo nevezme. Spis se preklasifikuji, vetsinou na "non-existent" a nebo na asterismus. Zridka je to naopak, to si myslim, ze je pripad prave NGC1724 objevene Rumkerem. Nenasel jsem zatim na webu zminku o tom, ze je to otevrena hvezdokupa, krome toho noveho clanku z pred par roky.

Pokud jde o to, ze v kazdem zornem poli je neco, co vypada jako hvezdokupa, tak s tim bych si dovolil polemizovat. S trochu nadhledem je to tak mozne rict, ale prece jenom, kdyz jich clovek uz par stovek uvidi (podle mych zaznamu jsem uz pozoroval 190 ruznych otevrenych hvezdokup), tak si vybuduje urcity cit a rozhodne je pak nevidi vsude. Aspon ja mam takovych nepojmenovanych kandidatu za celou dobu zatim pouze pet. A myslim si, ze i diky tomu citu, ktery jsem ziskal, jsem byl schopen rozeznat ty obskurnosti typu Roslund 3, Cr421, apod., ktere jsem tady zminoval.

Jinak k tomu, jestli jsou otevrene hvezdokopy "plnohodnotne" DSO, tak jsem k nim mel taky pred par lety podobny vztah jako Honza Ebr. Ale tak nejak casem jsem jim prisel na chut. Asi nejvic se mi libi ta rozmanitost a pak to, ze me stale necim prekvapuji. I ty, okoukane. Treba v poslednich letech zacinam tak nejak vic vnimat barvy hvezd (asi tim, jak se snazim odhadnout odstiny a barevne kontrasty mezi slozkami dvojhvezd), tu a tam se mi podari takhle zahlidnout naoranzovelou hvezdu, coz mi prijde z astrofyzikalniho hlediska docela zajimave. No a pak jeste mam rad takove otevrene hvezdokupy, ktere nejdou poradne rozlisit (tady je maly dalekohled vyhodou - je pro nej takovych kandidatu vic) a v dalekohledu vypadaji spis jako mlhave plosky, na kterych problikuji desitky drobounkych hvezd. Jakoby je tam nekdo rozsypal. Tohle je na tmave obloze balada.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Objevy malými dalekohledy

#20

Příspěvek od MilAN »

Přeci jen bych si dovolil nesouhlasit s tím, že při vizuálním pozorování poznáš, co je a není OH. Pro zařazení je potřeba posoudit některé určující vlastnosti (orientačně uvedené např.zde ).
a to pohledem do dalekohledu asi nejde.Zkušenosti jsou ale samozřejmě dobrým vodítkem pro pátrání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objevy malými dalekohledy

#21

Příspěvek od Sasa3 »

Ano, presne tak jsem to myslel. Jasne, ze u tech ridkych shluku nepoznas u okularu, ze ty hvezdy patri k sobe. Ale je to dobre startovaci misto. Jinak dneska to skutecne visualni pozorovani oblohy nahrazuji lide jinym visualnim pozorovanim - koukaji na DSS snimky a tam hledaji vhodne kandidaty. Treba amatersky astronom Alessi takhle relativne nedavno (nekdy kolem roku 2000) objevil nekolik hvezdokup.

Ja jsem tu svoji poznamku myslel jako polemiku na tvoji provokativni vetu, ze v kazdem zornem poli kazdeho dalekohledu je neco co vypada jako hvezdokupa. Ta uspesnost "objeveni" otevrene hvezdokupy je zatim u me z tech objektu, ktere me pri pozorovani zaujali, 8:5 ve prospech skutecnych hvezdokup. Cili tech pripadu, kdy se mi zda, ze je tam neco, co by mohlo byt OH, neni zdaleka tolik (alespon u me je to jen kolem 13) a navic jsem pak shledal nadpolovicni vetsinu opravdovymi OH.

I s temi ruznymi prumery dalekohledu si nejsem jisty. Zatim jasne u me  prevazuji kandidati "objevene" malymi refraktory (do 120mm). V 250mm Newtonu jsem "objevil" jenom IC2156  a to pri zkoumani IC2157, kterou jsem predtim "objevil" v 80mm dalekohledu a to prave pri koukani se na notoricky znamou oblast M35 (mimochodem, prave tenhle pohled v 80/480mm apochromatu pri zvetseni 18x, radim k svym top 5 pozorovatelskym zazitkum - to jen pro Honzu Ebra, ze OH nejsou plnohodnotne DSO). Zajimave je, jak se takova hvezdokupa jevi jinak v malem dalekohledu, to jsem si poznamenal:

IC2157: 2010/11/15 00:30-01:45UT, Ricany
SV80S - 18x (Pan27): Podezřelá drobná skupinka hvězd nápadně připomínající otevřenou hvězdokupu. Mlhavý obláček. Identifikace proběhla později doma podle nákresu. V jednom zorném poli spolu s NGC2129, M35 a NGC2158. Jeden z nejhezčích pohledů přes tento 80mm refraktor.
SV80S - 56x (XF8.5): Podezřelá skupinka 5ti hvězd s mlhavým pozadím. Na pokraji viditelnosti bočním pohledem.

a jak jsem ji pozdeji vnimal v 250mm Newtonu:

IC2157: 2010/12/09 20:45-22:00UT, Ricany
N250 - 59x (Pan27): Nenápadný, slabě koncentrovaný shluk hvězd, vypadá spíš jako náhodné zhuštění v mléčné dráze. Ostatně kousek vedle je hned podobné. Jak jsem později zjistil doma, ten druhý shluk byla hvězdokupa IC 2156.

A takhle pro ilustraci vypadalo posledni pozorovani na tmave obloze (z Ondrejova):

2012/02/26 20:00-22:45UT
ED100 - 25x (Sieb36): naprostá nádhera. M35 vyplňuje velkou část zorného pole. Bohatá, obsahuje spoustu jasnějších hvězd. Některé jsou dooranžova jiné domodra. NGC2158 je velmi pěkně viditelná, vypadá jako stříbrný chomáček, bočním pohledem docela září. Na kraji zorného pole je možné bočním pohledem zahlédnout jako mlhavou zhuštěninu IC2157 s malinkým přívěškem na severu, IC2156.

Ano  muze to byt trochu vyberovy efekt, protoze s malymi refraky jsem toho napozoroval vic nez s 250mm Newtonem. Jenze hned prvni noc s 63mm refrakem jsem "objevil" Cr421 a stejne tak za jednu noc pujcenym 120/600mm achromatem to byly hvezdokupy 3. Spis si  myslim, ze je to ta perspektiva malych zvetseni. Samozrejme jsou male slabe otevrene hvezdokupy, na ktere by clovek mohl narazit ve velkem dalekohledu (ted me treba napada OH King 5 v Perseovi), jenze ta sance je diky mensimu zornemu poli  mnohem mensi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Objevy malými dalekohledy

#22

Příspěvek od Artaban »

Sašo já pokaždé obdivuji tvůj objevitelský talent a hlavně velkou snahu. Obloha pod kterou pozoruješ není zrovna ta nejtmavší. Opravdu bych ti přál pořádně tmavou a průzračnou oblou a kdyby byla šance, že ještě dokážeš něco objevit, tak ti klidně půjčím můj refrák na hodně měsíců. Třeba by ti k nějakému objevu pomohl.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět