Sirius B

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#91

Příspěvek od Lamid »

To:Regulus
"Tak to je vpohodě, dvoumetrový dalekohled je výbava skoro každého amatéra  "

je to v prispevku. Ja som tom len preniesol.
Komentar od "Veronika Čermáková":

"v 2500  mm priemer"

odpoved autora videa:

"Ve videu jsem to uvedl spíše jako zajímavost."

http://www.stream.cz/komentare/dobyvani ... zda-sirius


Ja fandim autorovi. A prajem minimalne taku uroven chyb aku mal doteraz.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sirius B

#92

Příspěvek od MilAN »

Přestávám chápat smysl  této diskuse o ničem.  A pokud jde o stream.cz - pokud mohu posoudit  astro a kosmo část, tak to jsou takové 1 minutové agitky pro základní školu. Včetně grafiky a videa tak  na úrovni roku 2000. Na něčem podobném skomírá i značna část našich "lidových" hvězdáren
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Sirius B

#93

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Teď už ale vážně plně k tématu..

Dnes jsem se vracel z práce k půl osmé a koukám cestou, že Sírius svítí skoro jako Jupiter, tedy že je velmi klidný vzduch. Tak jsem si řekl, že zkusím mým Maksutovem OMC 200 najít Síria B. Nachystal jsem si na to takové šikovné udělátko, ke kterému mne inspirovaly starší mikroskopové okuláry, především od stařičké vídeňské firmy " Reichert ". Tyto okuláry mají v zobrazovací rovině záměrnou destičku s pohyblivou jehlou, coby ukazovátkem ( ovládá se samozřejmě z vnějšku okuláru ). A tak mne napadlo, po pokusech v minulosti, kdy jsem Síria schovával těsně za hranu clony okuláru, schovat ho tentokrát ve středu pole za hrot té jehly.. nebo střed černého vláknového kříže. No a to udělátko jsem dnes ne a ne najít.. :)
Seeing už pak byl beztak o něco horší, tak 6 až 7, ale po 23h se zase zlepšil, tak jsem si to užil s Jupíkem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Sirius B

#94

Příspěvek od Artaban »

Včera jsem opět zkoušel béčko za pomoci stromů. Seeing tak 6- 7/10 při zv. 236x. Dobré bylo, že vůbec nefoukal vítr. Totál bezvětří. Vydržel jsem  docela dlouho pozorovat a čekat, až nějaká větev ubere jasu hlavní složky. Bylo tam asi pět okamžiků, kdy byl jas hlavní složky značně omezen a potenciální trpaslík se nedal přehlédnout. Opravdu hodně zajímavé. Problém je, jak zjistit, že jsem ho opravdu viděl :-/.  
Zkusím těch pozorování udělat několik a uvidím, jestli to bude pořád stejný. 
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#95

Příspěvek od Sasa3 »

To zni nadejne. Ja to letos taky parkrat zkousel v dalekohledech od 63mm do 110mm, ale ani tuk. Siria jsem schovaval tesne za hranu polni clony okularu. V f/15 je obraz v Pentax XO5 bez naznaku degradace bezvadny az ke kraji. Ale ani to nepomohlo.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#96

Příspěvek od KpS »

V neděli byl u mne, soudě podle Jupitera, seeing proměnlivý a spíše podprůměrný. Pohled na Siria připomínal táborák i v primárním ohnisku. Expozici 20 ms jsem volil tak, aby saturovaná oblast byla pod 10" s nadějí, že takový čas vystačí někam k desáté magnitudě. Výsledek nedávám mezi snímky - nemám kalibraci měřítka ani pozičního úhlu, také kolimace mohla být lepší.



Sever je přibližně dole, trochu vytažené ohnisko C11 je cca f/11.5, kamerka ASI120MC. Složeno 4700 snímků.

Karel
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 418
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Sirius B

#97

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Pro KpS : Klobouk dolů !!!

Zdraví O.Řeháček
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#98

Příspěvek od MaG »

Nevím, zda jste už četli, ale Vic aktuálně spatřil Siria B snadno z Turnova. Holt když je dobrý seeing a moc dobrý refraktor, tak to jde i bez námahy.

http://udalosti.astro.cz/?p=3501

správný odkaz: http://udalosti.astro.cz/?p=3597

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Sirius B

#99

Příspěvek od Artaban »

Martine tohle je lepší odkaz. Na tom původním jsem to musel hledat. http://udalosti.astro.cz/?p=3597
Jinak určitě vyjímečné podmínky, protože béčko nejde vidět moc snadno ani za dobrého seeingu. Béčko je jinak tak slabé v záři hlavní složky, že stačí i malé mihotání, aby se nedařilo.
Takže gratulace a zase mám důvod se o béčko pokoušet.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#100

Příspěvek od MaG »

Já jsem debil, vůbec mi nedošlo, že jsem mezitím někomu odkazoval fotku svých dvou komet a omylem ji pak zkopíroval sem Moc díky za opravu, tohle se prostě stane,...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Sirius B

#101

Příspěvek od feromich »

V piatok 28.3. som skôr zo zvedavosti namieril Newton 250/1200 na Sírius. No pohľad na kľudné svetlo hviezdy a difrakčné krúžky ma prinútili dať zväčšenie 200x. No i tak bol obraz Síria viac než pokojný. Po chvíli pozerania som si všimol slabej hviezdičky nad ním. Jasnosťou bola slabšia určite ako Rigel B, skôr by som povedal dvanástej magnitúdy. Moc som tomu neveril,tak som to dosť dlho očumoval. Ale bolo to reálne. No podmienky sa asi po 20-tich minútach zmenili,a to už bol Sírius,ako ho poznáme bežne,blikotajúci a skákajúci v okulári.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Sirius B

#102

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dnes zůstal od setmění velmi dobrý seeing, i když ne vynikající. Ačkoli byl problém, aby měsíčky Jupitera při větším zvětšení držely ideální tvar, pohled na Síria mne však překvapil, protože jeho souputník byl vidět okamžitě na první pohled, téměř trvale a neomylně..Difrakční kroužky byly pěkně definované a mezi mateřskou hvězdou a Síriem B zela nečekaně velká a tmavá mezera. Po bližším zkoumání jsem si uvědomil, že ta škvírka je tvořena vzdáleností sotva dvou mezer mezi difrakč. kroužky. V tu chvíli jsem měl v Maksutovu OMC 200 binohlavu a zvětšení 200x. Zcela bezpečně byl Sirius B vidět i zvětšením cca 130x ( TV Plössly 32mm ) a při ještě větším zklidnění seeingu i stovkovým zvětšením ( TV Plösly 40mm ). Musím říct, že i zde binohlava znatelně usnadňuje detekci Síriova souputníka...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Sirius B

#103

Příspěvek od Medved »

Zkoušel někdo letos?

V posledních dnech byly velmi dobré tlakovýšné podmínky a tak jsem to s newtonem 400/1800 zkusil.

V pátek 13. 2.  jsem hledal bez podrobnějších informací a tak se nezadařilo.

Včera - 17.2. už jsem vědět co a kde hledat. Seeing byl velice dobrý a tak jsem si řekl, že se opět pokusím. Po desáté se ovzduší uklidnilo ještě více a Sirius jen tak občas, téměř laškovně, mrknul, jakoby říkal "Pojď si hrát. Chyť si Štěně!", a k tomu se jakoby z větší dálky hlubiny Vesmíru ozývalo slaboulinké ňafání "Jen si to zkus, chyť si mě! Nechytíš, nechytíš... haf, ňaf!". Tak jsem si řek "Nu, pogodi, potvůrko chlupatá!". Projel jsem všechny zde uváděné "postupky" - Castror, Rigel i Trapéz. Vše krásně rozštípnuté, u Trapéze, kde si ještě do hlavy fixuji vzdálenosti, pěkně vidět "E" i "F". Mířím tedy na Siria. Ve výtahu Radian 10 mm, zvětšení 180x, to by mohlo do začátku stačit. Pomáhám si difrakčním křížem, který mi pěkně značí světové strany. Štěně by mělo být vpravo dole, někde na čtvrté hodině. Koukám, čučím a móňám, když v tom vidím cosi přesně tam, kde to má být. Ještě chvilku nevěřícně šupám dalekohledem jestli to není jen nějaký odlesk nebo smetí, ale nic, furt se to tam drží. Pomalu tomu začínám věřit - Štěně vylezlo z boudy a dalo se chytit! Slaboulinká hvězdička sedí ve správném úhlu i vzdálenosti. Subjektivně je snad ještě slabší než "E" a "F" v Trapnézu, ale to je zjevně dáno obrovským rozdílem jasností. Mezera mezi složkami je taková, že, myslím, bych viděl za daných podmínek Štěně i při poloviční úhlové vzdálenosti. Zkouším ješte zvětšení 360x, Stěně je v něm stále patrné, ale hůře nežli při 180x, už to není ta krásná špendlíková hlavička, ale seeingem přeci jen mnohem rozplizlejší flíček.

Ku zdaru pozorování možná přispěla i nasouvající se stratusovitá oblačnost, která zeslabila jasy a kupodivu nezhoršila seeing. Za půl hodiny však byla dokonalá deka.

Když to shrnu, tak moje zkušenost je taková, že než ohromné zvětšení, tak raději přiměřené - takové v němž jsou slabší hvězdy špendlíkové - větší je kontraproduktivní, protože výrazně snižuje kontrast. Jasná hvězda zůstane na svém, slabší se rozplizne - řečeno DSO výrazivem sníží plošnou jasnos a je mnohem hůře detekovatelná.

Myslím, že Sirius je obtížný v našich šířkách díky malé výšce nad obzorem, tam kde vystupuje výše, dle mého možná neskromného mínění, není tak obtížnou dvojhvězdou jak u nás.

Toš tak...



Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#104

Příspěvek od Sasa3 »

Gratulace, me se Sirius B jeste nezadaril. A to jsem myslim letos chytnul i dobrou noc, ale 80mm je asi na nase zemepisne sirky malo...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Sirius B

#105

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dnes jsem, letos už potřetí, bezpečně odpozoroval Síria B - v Maksutovu OMC 200 s okulárem TV Panoptik 24mm, tedy zvětšení 167x. Byl k vidění jen chvílemi, na rozdíl od předchozího pozorování, kdy naopak byl vidět stále, a to i malým zvětšením cca 100x. Když se seeing zadaří, tak je člověk velmi překvapen, jak snadno - rozuměj daleko od "A" - je Sírius B vidět.
Výborný seeing jsem si dnes užil na Jupiteru - chvílemi stabilní a ostrý při zvětš. 400x ( ale kontrast už zdaleka není optimální a na binohlavu málo světla ), nádherný obraz s ještě dobrým kontrastem pro pozorování podrobností na povrchu planety poskytly okuláry RKE 15mm ( tj.zvětšení 267x ) v TV Binovue. Dokonalý foto-obraz pak při zvětšení 160x s Ortho 25mm okuláry.
Odpovědět