Sirius B

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Sirius B

#121

Příspěvek od Michal1 »

Dnešní skvělý seeing jsem využil ke zkontrolování Siria B Planetoskopem. Byl tam! Nejprve jsem ho zkusil v kombinaci Powermate 2,5x a ortho BCO 18mm. Chvíli mi trvalo hvězdu najít, ale jak se to jednou povedlo a nabyl jsem jistotu, dala se zahlédnout celkem často. Pak jsem pro porovnání nahradil powermát a ortho Radianem 6mm. Tam byl Sirius B ještě zřetelnější! Viditelnost se jestě zlepšila, když jsem si zapnul lehké přisvětlování žárovičkou v okulárovém výtahu. Pak se dal Sirius B sledovat téměř neustále. Naproti tomu vypínání a zapínání větráků nemělo zřejmý efekt. Dalekohled byl předtím venku 3 dny a s otevřeným poklopem několik hodin. Ještě jsem zkusil Powermate s BCO 10mm na slepé zvětšení 500x. Také dobré. V samotném BCO 10mm Sirius B vidět nebyl.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#122

Příspěvek od Sasa3 »

Gratuluji panove. Myslim, ze je to dobra motivace i pro ostatni. Jde videt, ze Sirius B je dosazitelny i z nasich zemepisnych sirek.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Sirius B

#123

Příspěvek od PetrK »

Já mám možná také zářez na pažbě, ale nejsem si moc jist. Předevčírem jsem okukoval oblohu přes zavřené okno, podíval jsem se také na Sirius a na deváté hodině se objevila mezi paprsky malá modrá hvězdička. Zkoušel jsem otáčet a různě hýbat dalekohledem jestli se nejedená o artefakt, ale byla pořád na stejném místě. Za pár minut jsem to zkusil znovu a byla pořád tam, za čtvrt hodinky se utopila mezi paprsky. Nejsem si jist jestli to nebyla halucinace či artefakt. Vzhledem k tomu, že jsem pozoroval přes dvojsklo binokulárem 10x30 IS tak si moc nevěřím. Od té doby procházím své pozorovací poznámky a internet, jestli je to vůbec možné.

Jakým nejmenším průměrem a zvětšením jste Sirus B pozorovali?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sirius B

#124

Příspěvek od MilAN »

Tušíš vůbec, jak je průvodce vzdálen? Kdyby to šlo triedr, proč bychom na to šli s takovými problémy velkými dalekohledy a většinou (v 99,9 %)bez úspěchu)?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... arcsec.png
-pravá elipsa je pohled od Země
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#125

Příspěvek od L@dis »

Pred par dny jsem pruvodce spatril a to tristovkou a okularem ES 6,7mm, takze zvetsenim cca 223x a to na par okamziku. Sirius hodne zari a pruvodce je slaby.
Takze skoro urcite to, co jsi videl navic pres okno Sirius B nebyl.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Sirius B

#126

Příspěvek od PetrK »

MilAN píše:Tušíš vůbec, jak je průvodce vzdálen? Kdyby to šlo triedr, proč bychom na to šli s takovými problémy velkými dalekohledy a většinou (v 99,9 %)bez úspěchu)?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... arcsec.png
-pravá elipsa je pohled od Země
Měl by být vzdálen 11". To není prakticky problém při zvětšení 10x rozlišit. Chápu, že problém je velký rozdíl jasností.
Díky za vysvětlení obrázku; myslel jsem si, že poloha nesedí. Sirius B to tedy nebyl, ale pěkný optický klam.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#127

Příspěvek od nosuh »

No ja teda nevim, ale myslim ze rozlisit 11" je pri zvetseni 10x ( triedr 10x30) celkem nerealny a to nemluvim o tom okne..zkousel jsi nekdy pozorovat tim triedrem nejake dvojhvezdy, treba Albiero - 34" podle me stopro v triedru 10x30 neuvidis ? Podle parametru optiky bys mohl timto triedrem dosahnout tak na 50", ale jen odhaduju..Zkus s nim svalne vecer hvezdu delta δ Ori ( ta nejvic vpravo z tech tri v pasu Oriona) . Je to dvojhvezda 50" od sebe cca 6mag a 3mag a uvidis jestli uvidis..no a ten Siruis B je jeste nejmene 5x bliz, pokud plati tech tvych 11"..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Sirius B

#128

Příspěvek od PetrK »

nosuh píše:No ja teda nevim, ale myslim ze rozlisit 11" je pri zvetseni 10x ( triedr 10x30) celkem nerealny a to nemluvim o tom okne..zkousel jsi nekdy pozorovat tim triedrem nejake dvojhvezdy, treba Albiero - 34" podle me stopro v triedru 10x30 neuvidis ? Podle parametru optiky bys mohl timto triedrem dosahnout tak na 50", ale jen odhaduju..Zkus s nim svalne vecer hvezdu delta δ Ori ( ta nejvic vpravo z tech tri v pasu Oriona) . Je to dvojhvezda 50" od sebe cca 6mag a 3mag a uvidis jestli uvidis..no a ten Siruis B je jeste nejmene 5x bliz, pokud plati tech tvych 11"..
On je to tak trochu neobyčejný binokulár. Dva dny jsem váhal a procházel své poznámky, abych si ověřil, že je v něm rozlišitelných 10".
Oranžovou a modrou hvězdu Albireo pozoruji při každé příležitosti naprosto bez problémů. V létě jsem rozlišil Jupiterovi měsíce Io a Europa vzdálené 20", to už byl trochu oříšek, Jupiter byl jasný kotouček. Saturn jsem pozoroval jako pěkný oválek velikosti 35x15" (jestli Stellarium nekecá). Až bude jasno, tak zkusím δ Ori, ale předpokládám, že by to neměl být problém. Ale to trochu odbočujeme od tématu.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#129

Příspěvek od nosuh »

Mno, tak to nejspis rozlisis. Na ten Sirius to ale stopro nestaci. Zatím co sem v tomhle vlaknu tak prochazel, tak prumerny zvetseni na potvrzene pozorovani je přes 200x. Zkus svalne Rigel (Beta Ori). Ta je pro vetsi dalekohledy celkem pohodova. A jasnosti 0.1 a 6.8 a cca 10". Ten Sirius je ještě o 1.4mag jasnejsi. Pokud neuvidíš tu Betu Ori, tak u Siria nemuzes mit sanci. KAzdopadne kdysi sem zacinal s triedrem 6x30 a to co popisuješ sem v nem nikdy nevidel.Az když jsem na nej dal prodlouzenej tubus a další okular, abych mel vetsi zvetseni. To sem ten saturn pak jako oval videl taky,a le samotnym triedrem to ne, to bych si stopro pamatoval:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#130

Příspěvek od Sasa3 »

Tech 11'' pri zvetseni 10x je urcite dosazitelnych, aspon z me zkusenosti. Mam overeno, ze stejne jasne hvezdy rozlisim od sebe i s temnou mezirkou, pokud jsou po zvetseni vzdaleny kolem 120'', coz by tak odpovidalo. Pri rozdilu magnitud 10 ale neni sance neco takoveho rozlisit.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Sirius B

#131

Příspěvek od PetrK »

nosuh píše:Mno, tak to nejspis rozlisis. Na ten Sirius to ale stopro nestaci. Zatím co sem v tomhle vlaknu tak prochazel, tak prumerny zvetseni na potvrzene pozorovani je přes 200x. Zkus svalne Rigel (Beta Ori). Ta je pro vetsi dalekohledy celkem pohodova. A jasnosti 0.1 a 6.8 a cca 10". Ten Sirius je ještě o 1.4mag jasnejsi. Pokud neuvidíš tu Betu Ori, tak u Siria nemuzes mit sanci. KAzdopadne kdysi sem zacinal s triedrem 6x30 a to co popisuješ sem v nem nikdy nevidel.Az když jsem na nej dal prodlouzenej tubus a další okular, abych mel vetsi zvetseni. To sem ten saturn pak jako oval videl taky,a le samotnym triedrem to ne, to bych si stopro pamatoval:D
Já vím, že to všichni většinou dávají při větších zvětšeních. Ale zajímalo by mne to minimum co je teoreticky i reálně potřeba.

Rigel určitě zkusím. Ten jsem pozoroval stonásobným zvětšením, tak porovnám rozdíl :D
Škoda, že je teď tak škaredě a v dírách mezi mraky mám hrozný seeing.
Mimochodem 6x30 Albireo také rozlouskne, ale je to těžší a není to tak pěkný pohled.
Sasa3 píše:Tech 11'' pri zvetseni 10x je urcite dosazitelnych, aspon z me zkusenosti. Mam overeno, ze stejne jasne hvezdy rozlisim od sebe i s temnou mezirkou, pokud jsou po zvetseni vzdaleny kolem 120'', coz by tak odpovidalo. Pri rozdilu magnitud 10 ale neni sance neco takoveho rozlisit.
Empiricky chápu, že rozdíl mnoha magnitud je pro rozlišení dvojhvězdy velký problém. Ale je k tomu nějaká teorie, která by mi pomohla představit si proč je to nemožné? Já si myslím, že ten problém je hlavně s rozptylem světla na prachových částicích a ohýbání v nehomogenních vrstvách atmosféry. Když budu mít vhodné podmínky, tak by to technicky mělo být vidět. Při zákrytu Aldebaranu Měsícem, byl ten rozdíl magnitud asi větší a nikdo neřešil, že by hvězda neměla být těsně u osvětlené hrany měsíce vidět.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sirius B

#132

Příspěvek od MilAN »

PetrK píše: Při zákrytu Aldebaranu Měsícem, byl ten rozdíl magnitud asi větší a nikdo neřešil, že by hvězda neměla být těsně u osvětlené hrany měsíce vidět.
Určitě nelze porovnávat celkovou magnitudu Měsíce s bodovým Aldebaranem. Ale pokud se podíváš na fotky dobře proexponovaného Měsíce, tak vedle něho je Aldebaran saturován = přeexponován. Přesto celkový jas Měsíce způsobí, že výstup zachytíme později, a to ať vlivem oka nebo rozptylu světla v optické cestě a na snímači. Ono se to neřeší - také proč by se to mělo řešit, výstupy za osvětlenou stranou Měsíce jsou vždy zatíženy velkou chybou a jsou nepoužitelné. Je to jen hezká podívaná.
A pokud bys chtěl zabřednout do teorie, tak se podívej, kolik i špičková optika má v 1., 2., 3. a dalším ohybovém kroužku energie a jaký je jeho poloměr. Pokud bude kroužek jasnější a pohltí druhou složku, tak tím je dána roslišovací schopnost. A rozdíl magnitud u složek Siria je 10, to je poměr 1:10.000
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#133

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem vcera a predevcirem znovu zkousel zahlednout pruvodce Siria v 82mm refraku. Oba vecery jsem ho mozna na zlomek vteriny zahlednul (spravny pozicni uhel i vzdalenost), zvetseni mezi 170x-280x. Bohuzel jsem nikdy nemohl pozorovani potvrdit. Takze nejnadejneji porad vypada lonske pozorovani:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/rep ... _ATC82.pdf
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#134

Příspěvek od nosuh »

Je to fakt prcek, navíc je v takovym pozicnim uhlu k Siriu, ze třeba v mym newton Dobsonu je ta slozka B dost blizko paprsku difrakčního kříže, takže se dost utapi v tetelení světla z něj. Ale věřim, že když se vychyta seeing a temperace, tak je to určitě lepší. Nebo pozorovat s možností orotovat ten newton jinak, aby byl difrakcni kriz tak nerušil, pripadne vetsi refrak no..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Sirius B

#135

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Včera se mi po delší době podařilo spatřit průvodce Síria... Kvůli difrakčním křížům jsem z montáže sundal Vixena VMC 260 a nechal vytemperovat Maksutova OMC 200. Štěně bylo vidět naprosto luxusně - v podstatě ve 100% času a nebylo na to potřeba ani nějak zvlášť velké zvětšení, pohodlný a esteticky velice pěkný pohled přes TV Panoptika 24 mm, tedy zvětšení necelých 170x ! Při použití TV DeLite 15 mm ( < 270x ) bylo odlišení průvodce učebnicové a ohybové kroužky dobře oddělené a nejlépe viditelné.
Odpovědět