Sirius B

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Sirius B

#106

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jak to, že v těchto dnech se nikdo nesnaží o Síria B ? Včera jsem ho nestihl, ale dnes jsem na Síriu A počítal ohybové kroužky a tudíž bez problému viděl i jeho průvodce. Seeing dnes vynikající.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sirius B

#107

Příspěvek od Psion »

Očima to lze, ale kamerou je to naprosto nesnímatelný.
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Sirius B

#108

Příspěvek od michalostravice »

Prosím o radu. Sirius B je ,,to'' zhruba na 4-5 hodině v pohledu z dobsona nebo zkreslené difrakční kroužky díky seeingu?
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Sirius B

#109

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já ho mám v Maks.-Cassegrainu se zrcátkem zhruba "před čtvrť ", čili v Newtonu bude zhruba na " 4 ". Platí, pokud je Sírius poblíž jihu.

https://www.rasc.ca/sirius-b-observing-challenge
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Sirius B

#110

Příspěvek od michalostravice »

Chtěl  jsem si jen sladit hledáček pro větší zvětšení a při doostřování jakoby dvojité difr. kroužky, tak jsem u toho 15 minut zůstal a po celou dobu stejný pohled beze změny úhlu. Moc se mi tomu nechce věřit, protože mezi problikáváním tam byla docela mezera jak u Izara a podle toho co tady čtu, tak je problém to vůbec vidět.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Sirius B

#111

Příspěvek od Michal1 »

Naposledy jsem cíleně koukal na dvojhvězdy alespoň před deseti lety, když jsem s pozorováním začínal. Teď, když mám Planetoskop, bych se jim zase chtěl občas věnovat. Už nějakou dobu jsem chtěl pokusit štěstí a otestovat Planetoskop na Siriu B. Včera, 29.1.2017, jsem se do toho pustil. Nejprve jsem prošel několik jiných dvojhvězd, abych dostal do oka odhad na úhovou vzdálenost: sigma Ori, Castor, Alnitak, Rigel a Trapez. Všechny byly rozlišeny bez větších problémů až na Trapéz. Tam šestá hvězda problikávala jen občas. Pak jsem se konečně pustil do Siria. Žádnou mapu jsem neměl, jen jsem si přečetl nějaký článek, podle kterého mělo být Štěňátko 5" severně od velkého Siria. Jak ho tak vykoukávám, vidím, že něco problikává na východ od něj. A také to bylo dál než 5", tolik měl Mars, na který jsem sledoval předtím. Vypadalo to jako skvrnka, která zůstávala na místě, na rozdíl od paprsků od Siria, které se přes ni převalovaly. Říkal jsem si, to musí být Štěně, nebo mám něco špatně s dalekohledem. Při pohybu v okuláru se skvrnka vůči Siriu nepohybovala, před zcadlem žádná větvička, tak to musí být ono! Ten článek byl zřejmě starý a Sirius B se mezitím posunul. Po pár minutách už jsem si byl jistý, že Siria B opravdu vidím. Poslední stín pochybnosti smyla mapa na wikipedii
Obrázek

Pozorovací podmínky nebyly nijak ideální. Difrakčních kroužků byly jen náznaky. Okem se daly spatřit hvězdy ani ne do 4. magnitudy. Siria B jsem viděl poprvé, co jsem to zkusil. Myslím, že teď už je od hlavní hvězdy tak daleko, že když je vidět 6 hvězd v Trapézu, musí být vidět i on. Dalekohled byl ale předtím asi 3 h venku se zapnutými větráky. Použil jsem zvětšení 250X. Při zv. 200x Štěně nebylo vidět. Některé návody doporučují Siria B pozorovat za soumraku nebo rozbřesku, aby se snížilo oslnění od Siria A. Planetoskop má pro tento účel regulovatelné osvětlení v okulárovém výtahu. Jestli mělo přisvětlování nějaký vliv na spatření Siriova průvodce, tak ne rozhodující.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#112

Příspěvek od Sasa3 »

Krasa, doufam, ze se mi ho taky jednou povede spatrit. Loni a predloni v 63-110mm zatim nic.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Sirius B

#113

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dnes jsem se dostal domů až v sedm hodin, Venuše už byla nízko a těsně nad protějším panelákem, ale kupodivu jeho tepelné vyzařování se vůbec neprojevovalo.. Okamžitě totiž bylo vidět, že Venuše je enormně klidná. Otočil jsem dalekohled na Rigel a potvrdilo se, že je vynikající seeing. Říkal jsem si, jestli to dnes vydrží - musím totiž čekat, až je Sírius v dosahu z mé lodžie. A ono, nejen že to vydrželo, ale nejlepší seeing byl až mezi 9tou a desátou. V té době byly difrakční kroužky Síria velmi konzistentní a jejich intenzita se měnila jen velmi málo, což je důležité, neboť je pak na jejich okraji Sírius B snadněji vidět, coby hvězdička neměnné intenzity. I přesto, že seeing jsem odhadoval na 8-9/10, tak spatření Síria B nebylo vůbec snadné. Popravdě, kdybych nevěděl, kde ho hledat, tak bych ho asi vůbec nenašel.. Přitom v okamžicích, kdy byl seeing nejlepší, tak šlo použít cca 800x zvětšení a Sírius A vypadal jako interferogram rovinného zrcadla, chcete-li jako terč pro lukostřelbu. Nezapomenu nikdy na to, jak jsem předloni viděl "B" okamžitě na první pohled už při ostření. Ale to bylo v OMC 200 a já se dnes pokoušel najít Štěně ve Vixenu ED103S. Trochu mne ten nejasný výsledek dnes zpočátku zklamal. Pak jsem ale využil perfektní provedení okulárů Vixen HR 2 a 2,4 - malé pole 40°, které je ohraničené dokonale ostrou clonou, u které je obraz stále bezvadný a bez barevných lemů. Síria A jsem schoval těsně za okraj clony, aby vyčuhovaly jen poslední dva ohybové kroužky a pak teprve jsem si byl jist, že jsem opakovaně Síria B bezpečně po dobu několika vteřin spatřil. Chvílema téměř dokonalý seeing jsem využil na otestování kvality několika zrcátek, rozdíly mezi nimi byly velice dobře vidět. Ke konci pozorování jsem Síria B detekoval i v okuláru TV DeLite 7 mm za Powermatem 2,5x, ale opět na přímo spíše nejistě.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Sirius B

#114

Příspěvek od 4Brunco »

Vcera som sa o Stena tiez snazil, najprv som ho zbadal v binohlave, ale kezde bol na oboch stranach od Siria zistil som ze je to aretefakt z delica binohlavy alebo hranola. Tak som presiel na mono ale seeing nebol az taky dobry a nepodarilo sa mi ho najst. Pri tejto discipine som si vsimo fakt velky rozdiel medzi newtonom a refraktorom, sice mi v achtromate hral vsetkymi farbami, ale okolie bolo ovela kontasntesie a bol pomerne pekne ohraniceny (az na seeing), kdezto v newtone bolo okolie presvetlene rozptilovim efektom zdrkadla. Toto nieje bezne videt ale pri siriovi to bolo dost zjavne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#115

Příspěvek od Zbych »

Dnes se zadařilo, jestli je to ta hvězdička cca na 4 hodině (v 250 cm Newtonu). Je docela daleko od A (jsem zvyklý na opravdu těsné dvojhvězdy), ale slabá. Chvíli se mi ztrácel, chvílema byl vidět na první pohled. A to byl seeing poměrně dost slušný. Zvětšení 85x.

Zkoušel jsem na některé jasné dvojhvězdy – Castor, Rigel – dvojitý polarizační filtr (tj. s regulací ztmavení) a tam to ztmavení bylo jednoznačně přínosem (hlavně u Castoru). To samé jsem zkoušel s různou intenzitou u Síria, ale bez úspěchu. Sírius B je prostě slaboučký, bez filtru to šlo.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#116

Příspěvek od Sasa3 »

Dneska se mi se Siriem B pravdepodobne zadarilo. Seeing byl nadprumerny a obraz Siria A v refraku 82/1670mm vyjimecne klidny i pri zvetseni 278x (ZAO-I 6mm). Nekolik ohybovych krouzku kolem Siria bylo relativne stabilnich, sly videt dlouhe oblouky, ktere se relativne pomalu menily. Se zenitovym hranolem jsem mel podezreni, ze skutecne neco vychodne od hlavni komponenty v tom menicim se difrakcnim obraze stabilniho je. Presel jsem na primy pohled a podozreni se potvrdilo. Vychodne od Siria, zhruba v ocekavane vzdalenosti tam byl opravdu relativne stabilne viditelny drobny slaby flicek - rozumej pri silne koncentraci sel drzet po dobu radove jedne vteriny nez zmizel a dalo se to relativne casto zopakovat. Trochu me ale mate odhadnuty pozicni uhel kolem 100 stupnu, kdybych trefil pozicni uhel presneji, tak bych se citil jisteji. Nemel jsem presne ustavenou montaz a pak samozrejme se u takovych ducharin tezko presna pozice odhaduje.

Pak jsem presel na Trapez, jestli v tehle podminkach nedam F komponentu. Tu jsem jednou v podobne velkem dalekohledu (AS80/1200) zahlednul. Dneska to byla naprosta bomba. Pri 167x (ZAO 10mm) jsem mohl jak E, tak i F, stabilne drzet koncentrovanym pohledem i po nekolik vterin. Neco takoveho jsem jeste v takhle malem dalekohledu nezazil.

Pak jsem jeste zkousel par Arp galaxii v UMa (NGC3310 a NGC3718 uspesne, NGC3631 asi jen naznakem - kvuli nedostatku jasnejsich hvezd v okoli, jsem si ani nebyl jisty, ze ji mam v zornem poli pri vetsich zvetsenich; nepomohla ani Uranometria 2000.0...) Nakonec jsem poridil letosni prvni kresbu Jupitera (casem dodam).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Sirius B

#117

Příspěvek od Michal1 »

Gratuluji Saso! To byla jen otazka casu, nez se ti to povede. Tvuj popis, jak to problikavalo, odpovida memu pozorovani ve 200-ce.

Tyden pote jsem jeste jednou Siria B zkousel, ale seeing byl podstatne horsi. Po chvili snazeni jsem usoudil, ze z toho asi nic nebude a, radsi nez mrznout, jsem se na Siria vykaslal.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#118

Příspěvek od nosuh »

Poslední jasnou noc, jsem ho nakonec taky vyšilhal. V dobsonu 254/1200 jsem to zkousel uz víckrát, ale byl asi spatnej seeing. Zretelne jsem ho dal az ted, Sirius kulminoval nad obzorem, i to je asi důvod.
Zkousel jsem nejdriv ok Planetary 6mm (58°) a nebyl jsem si uplne jistej, občas se tam něco blejsklo. Nebyl jsem si ale jistej, jestli to není teteleni svetla od Siria. Vzal sem na pomoc Baader Hyperion 5mm (240x) a i když ma o poznani horsi kresbu, najednou tam vykouk celkem zretelne.
Když jsem tam hodil zpatky 6mm ( 200x), uz nesel prehlednout a vyskakoval na me kazdou chvilku.
Naposledy upravil(a) nosuh dne 16. 02. 2018, 13:09, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Sirius B

#119

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Naposledy upravil(a) Howking dne 16. 02. 2018, 13:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#120

Příspěvek od nosuh »

jj, jasne:D Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět