Sirius B

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#151

Příspěvek od Sasa3 »

Moc hezke Josefe. Dneska jsem se opet pokousel o Siria B v 82mm refracku. Seeing byl docela slusny. Neco tam pri PA~70 parkrat bliklo, kdyz jsem vsak sundal zenitovy hranol a pozoroval na primo, tak jsem pozorovani nepotvrdil. Pro sebe to vyhodnocuji jako negativni pozorovani.
Aspon jsem si spravil chut pozorovanim zeta Cnc. Je to moc hezka trojhvezda. Ty dve blizsi komponenty maji vzdalenost 1.1", coz je asi o 20% min nez Davesuv limit 82mm prumeru. I tak jsem si protazeni vsimnul uz pri 104x. Pri 278x to byla parada - dve do sebe zaborene kulicky doprovazene o kus dal treti. Hruby nacrt z denicku vypada takto

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
mnauprsk
Příspěvky: 190
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Sirius B

#152

Příspěvek od mnauprsk »

Ahoj, napadlo mě, jestli někdo z vás zkoušel použít na Siria B modrý filtr. Já sám ho nemám, ale měl by mít dvě výhody:

1. vzhledem k tomu, že povrchová teplota Siria B je podstatně vyšší než v případě Siria A, měl by být podíl svítivostí A/B u modrého světla nižší než v případě delších vlnových délek, což by měla zlehčit detekci.

2. u modrého světla by oproti delším vlnovým délkám měla být i poněkud lepší i úhlová rozlišovací schopnost daného dalekohledu, a možná i ostřeji ohraničené difrakční kroužky, což by také mohlo pomoci detekci.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Sirius B

#153

Příspěvek od michal.b »

Heureka, konečně jsem ho viděl (40cm - 280x, 420x)! Skvělý (co skvělý, excelentní!) seeing, ale i tak mě překvapilo jak snadno byl vidět, resp. jak daleko byl od hlavní složky. Zajímavé bylo taky to, jak nápadně byla hlavní složka rozmázlá disperzí.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#154

Příspěvek od Cztwerec »

Docela by mě zajímalo jak a čím to vyfotit. Nikdy se mi to pořádně nepodařilo... máte nějaké tipy?

Gratuluji k pozorování!
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Sirius B

#155

Příspěvek od Josef  II »

Martine kup si kompakt a nemusíš nic řešit,už jsou s tím tady dobré zkušenosti .
Zdejší odborná komunita to ocenila,jako vynikající výsledek.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#156

Příspěvek od Cztwerec »

No vidíš. Já mám kamerku 290 MM. Na kolik máš staženu gammu? Jednou se mi to musí povést. Ale kompakt mě nenapadnul :D

A nemaž ty své parády :)
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Sirius B

#157

Příspěvek od Josef  II »

Tak nějak mi sice blbne PC,ale toho včerejšího Siriuse snad,ještě zmákne.
Newton 300/1200 type MT -Microscopic- Telescope
https://www.cloudynights.com/articles/c ... cope-r2881
Fokus 7000 mm
Bezpečnostní kamerka CCTV analog 700 Tvl.
Rozlišení chce nastavit na 720 p.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sirius B

#158

Příspěvek od MilAN »

Pepo, moc pěkné !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Josef  II

Re: Sirius B

#159

Příspěvek od Josef  II »

Milane dík za uznání,příště to však zkusím s podstatně menším průměrem ,přeci jen seeing udělá z bodu placku, pokud je větší průměr dalekohledu,mám s tím dobrou zkušenost např,když jsem před několika lety snímal Venuši (mám ji stále na YT),tak při dvoustovce obraz lítal,jak hadr na koštěti,ale při průměru 130 mm byl obraz ostrý a jen mírně neklidný,tak uvidím.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#160

Příspěvek od Psion »

Parádní, místy rozestup složek veliký!
Přílohy
JosefII_Sirius.png
JosefII_Sirius.png (45.2 KiB) Zobrazeno 4100 x
Josef  II

Re: Sirius B

#161

Příspěvek od Josef  II »

Pepo dobrá zvětšenina,tahle nahrávka je samozřejmě lepší,než ta loňská,poprvé jsem byl rád,že tam něco mám,už proto,že když si přečtu,jak plno let předtím to bylo takové nijaké a jednoznačný důkaz zde nebyl ,za jednoznačný důkaz však považuji živou nahrávku.
Ale když zde budou další hledači Béčka,tak s kamerkou je to mnohem rychlejší,protože hned vidím na monitoru ,jak vypadá seeing a když je blbý,tak nemá cenu dál hledat,dnes mi to,už připadá,jako snadná záležitost ,vše se odvíjí od zkušenosti.
Taky jsem mohl zmínit i jiné okolnosti,ale to by se nemuselo líbit některým hledačům ,kteří používají dost nevhodné konstrukce dalekohledů.
V podstatě,už jde Béčko mimo mně a chystám se na další chuťovku,která je co do obtížností těžší než Sirius B.takže čekám,jen na jasnou oblohu,
Josef  II

Re: Sirius B

#162

Příspěvek od Josef  II »

Přikládám odkaz na včerejší živý záznam Siriuse B za relativně příznivého seeingu.
Je to,jen kratší video,ale je zde jedna zajímavost,tenhle záznam vznikl běžným Newtonem 300/1200 ,s klasickým zástinem ,zde v tomto případě činí 25%.
Záznam je tradičně bezpečnostní kamerou.
Je tam ovšem jeden důležitý grif,který neuvedu a který tuhle nahrávku usnadnil.už proto,že mi stačily bouřlivá léta zde na AF s kontrukcí MT,kde se projevili všechny negativní lidské vlastnost,lhaní,závist, intriky,demagogie a dehonestace .Velmi lituji,že jsem zde tuto konstrukci zde vůbec uvedl,byla to moje největší životní chyba.

Tahle nahrávka je úměrná kvalitě konstrukci dalekohledu a nechám ji zde,jen kratší dobu ,pak ji vymažu.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#163

Příspěvek od MaG »

Pěkná ukázka.

Josefe mě by velmi překvapilo ve vašem věku, že by vás zdejší občas nefér a rozjitřená diskuze odradila. Já si příspěvků o tom vážím, stejně jako těchto videí. Ano, jsme tu na sebe občas zlí, ale ono to tu prostě není jako v hodpodě a často si nerozumíme a možná to často myslíme jinak. Konec off-topic.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirius B

#164

Příspěvek od Zbych »

Josef  II píše: 24. 02. 2022, 19:54 Je tam ovšem jeden důležitý grif,který neuvedu a který tuhle nahrávku usnadnil.už proto,že mi stačily bouřlivá léta zde na AF s kontrukcí MT,kde se projevili všechny negativní lidské vlastnost,lhaní,závist, intriky,demagogie a dehonestace .Velmi lituji,že jsem zde tuto konstrukci zde vůbec uvedl,byla to moje největší životní chyba. Tahle nahrávka je úměrná kvalitě konstrukci dalekohledu a nechám ji zde,jen kratší dobu ,pak ji vymažu.
Pardon, ale jsem tu ve vlákně o Síriu B? Prosím, tyto výlevy bych řešil spíš v nějaké zařízení, než zde na AF. Děkuji.
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Sirius B

#165

Příspěvek od viator »

Tiež by som sa chcel pokúsiť o Sirius B. Asi až víkendom, skôr sa ku tomu nedostanem. Mám newton 250/1200, klasiku, so sekundárnym zrkadlom 53mm, myslím. Podelím sa o výsledok.

Zbych, a pod. : Ja som naopak veľmi rád tomu, že človek na FÓRE otvorene prezentuje svoj názor, pričom nikoho neuráža...a ak sa niekto urazil - asi našiel dôvod. Vidieť človeka za príspevkom pokladám za dôležitejšie, ako to, že si pohodlne, bez rušenia môžem "zožať" len to, čo mi vyhovuje...
"Kultivovanosť" typu :"Hovor len k téme, Ty nikoho nezaujímaš", by som pomenoval inakšie.
..na začiatku dal ktosi, komusi facku...a ten, čo sa otvorene ohradil (pretože vedel, kam by viedlo vrátenie požičaného), bol označený za štváča...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Odpovědět