Reflexné hmloviny v M45?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Reflexné hmloviny v M45?

#31

Příspěvek od SKLP »

hamr napsal: Pěkná kresba!
Jen kdy jsi proboha koukal?, já u nás pořád nemám na co :-/!!
Díky , Koukal jsem okolo 17-té hodiny, to se zrovna vyjasnilo. A před chvíli jsem dostudoval Měsíc, úžasné!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Reflexné hmloviny v M45?

#32

Příspěvek od SKLP »

Ještě jsem zapoměl zmínit, že včera byl velmi slušný seeing. Hvězdy v M45tce stály jak přibité!!! To jsem už hodně dlouho neviděl!!! Celkový obraz pak působil zvláštním dojmem, klidným dojmem, velice příjemné.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Reflexné hmloviny v M45?

#33

Příspěvek od SKLP »

Tak mi to nedalo a musel jsem zhotovit novou kresbu. Opět jsem tedy strávil u okuláru půl hodinky kreslením M45tky. Pohled na tuto hvědokupu mě opět překvapil. Je to prostě nádhera! Mimochodem, dnes bylo možné spatřit i slabší hvězdy, tuším, že 9,53mag (podle CdC) ... to je myslím dobrej úlovek na osvětlené Ostravské obloze.

Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Reflexné hmloviny v M45?

#34

Příspěvek od michal.b »

SKLP napsal: Kresba M45tky, při testingu refraktoru 80/400 (16x). Kresba není úplně nejpřesnější, malinko mi to ujelo   ;D , ale i tak to sem dávám na ukázku.
Jinak, ať se držím tématu, reflexní mlhoviny jsem neviděl  ;D , kdo by je taky viděl na městské obloze.
Jakypak testing, koukam, ze uz si prcka naplno zaprahl do roboty ;D Pekne kresby, zejmena ta druha vypada moc dobre!
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Reflexné hmloviny v M45?

#35

Příspěvek od SKLP »

Včera jsem zkusil, jestli náááhodou mlhovinku nespatřím. R102/1000, 31x.
Zkoumal jsem a snad něco možná, nějaký lalok směřující pryč od Merope. Ale ruku do ohně bych za to nedal ani náhodou. Pak jsem si všiml, že kolem ostatních jasných hvězd v Plejádách se vyskytuje slabé halo a tak jsem to pro jistotu vzdal a prozatím jsou pro mě mlhoviny - negativní.
Počkám, až příjde průzračná obloha, včera průměr.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Reflexné hmloviny v M45?

#36

Příspěvek od stana »

V Dobsonu ty hvězdy mají takové modré haló..U některých z nich je ho víc na jednu stranu..Tak snad to bylo ono.. :P
No ale fotka je fotka..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#37

Příspěvek od Sasa3 »

Posledních pár nocí jsem si v malých refraktorech všimnul tmavých zákoutí mezi hvězdami v Plejádách. To v podstatě znamená, že slabá mlhovina je téměř všude a oko ji proto téměř nevnímá (kromě těch hal u jasnějších hvězd a mlhoviny Merope). Nikdy před tím jsem si jich nevšimnul - a že jsem na ně koukal už hodněkrát, takový jsem ignorant (vždycky jsem měl ale při pohledu na ně pocit, že mám nějak zamlžený dalekohled). Tak jsem si řekl, že si zkusím jejich polohu při první příležitosti zaznamenat. Dneska to ze začátku vypadalo nadějně, velmi čistá obloha, ale pak se bohužel přihnaly mraky, takže jsem nestihl všechno  pořádně ověřit a dokreslit. Hlavně mlhoviny jsou jen náznakem (především jsem se soustředil na zakreslení těch tmavších míst). Když se ale teď koukám na fotky, tak ty hlavní tmavá místa a i některá jiná tam jsou docela dobře zachycené (jsou tam ale zase jiné, které tam nemají být):


Dalekohled Zeiss AS80/1200, 30x (ATC K40), Říčany. Měl jsem dopředu připravené hvězdné pole, abych neztrácel čas zakreslováním hvězd (těch bylo k vidění ve skutečnosti víc). Docela mě překvapilo, kolik toho je z města u Prahy vidět.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#38

Příspěvek od MaG »

Na Plejády se s oblibou dívám a velmi si užívám především pohledů na extrémně tmavé obloze pomocí středních triedrů. Protože mám celkem čerstvé zážitky z října s 20x80 a z 23.11. z 15x70, oboje na vynikající/solidní krkonošské obloze, tak si klidně troufnu jen říct, že mlhoviny v Plejádách za "obvyklých" nocí nevidím - nebavím se teď o té pod Merope, kterou jsi mimochodem nezachytil vůbec dobře, ta je oproti ostatním tak výrazná a jinak tvarovaná, než tam máš, že tu snad vidí i laik, pokud jej vemu do Krkonoš.. jde mi spíš o to, že tuším, co se dá v Plejádách vidět a ty mlhoviny vnímám jinak než ty. Pokud jsi se zaměřil na nějaká tmavší místa uvnitř Plejád, tak ještě OK, na to já se moc nesoustředil, zato porovnání jak jsou Plejády obklopeny celé jako kupa mlhovinou a jednotlivé hvězdy kolem ještě různě velkými mírně jasnějšími chomáčky, toho jsem si i já všiml.
Pokud jde o negativisticky laděný příspěvek, nemá tak být vnímán a omlouvám se za něj. Podle mně to, co je vůbec kolem hvězd v Plejádách vidět totiž nelze nakreslit. Jedné co lze spolehlivě nakreslit je mlhovina pod Merope. Ta je vidět i za běžných podmínek za městem. Ostatní jsou něco na pomezí odlesků, zamlžení okulárů či jak jinak jejich náznak popsat. Jen za extrémních podmínek vidím Plejády jinak než obvykle. Jsou prostě v mlhovině celé.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#39

Příspěvek od Sasa3 »

Jasne, kresba je hodne nepresna. Bylo na ni malo casu, navic jsem pracoval hodne ve spechu kvuli tem blizicim se mrakum. Chtel jsem spis poukazat na to, ze se tam na tech Pleiadach da neco videt i z mesta, ale je potreba k tomu pristupovat spis jako k pozorovani temnych mlhovin (kdyby znela otazka, jestli jsem vcera videl mlhovinu Merope, tak by odpoved asi byla, ze ne; ale pred par dny pri 33x v ED100 sla docela pekne videt i z Rican). Takze nejake zmeny intenzit v mlhovinach neberte moc vazne.

Kouknete na Pleiady a napiste, jestli tam ty tmave pruhy vidite taky. A kdyz vidite tmave pruhy, tak vidite vlastne i ty mlhoviny (jenom si to oko neuvedomuje). Svetelne pozadi snizuje kontrast tech mlhovin a tak vlastne pod svetlejsi oblohou neni videt nic, nez ty nejkontrastnejsi prechody.

Jinak si myslim, ze ty hlavni tmave oblasti docela sedi. Nejvic jsou patrne prave mezi hvezdami ctyruhelniku. Nejvyrazneji asi mezi Alcyone a Merope, Alcyone - Maia, a Merope-Electra. Jsou tam ale zaznamena i dalsi duchrainy. Napr. ten tmavsi zarez mezi Merope a mlhovinou Merope tam mam taky. Dokonce jsem tam videl i nejaky ten svetlejsi slahoun smerem od Electry do centra Pleiad. To nemuze byt nahoda. Sever mam hodne ulitly (mam mlhoviny temer vsude), nebylo moc casu to prozkoumat. Kazdopadne tam nekolik ztmaveni bylo a to hlavni tmave V-cko nad Pleidami tam k vykoukani bylo.

Urcite to letos jeste zkusim (pokud vyjde pocasi). Kdyz bude vic casu a udela se to vic peclive, tak si myslim, ze tam bude k vykoukani jeste vic a ze ty tmave kontury pak budou "definovat" tu mlhovinu, kterou oko vnima jen jako jakysi zavoj kolem jasnejsich hvezd. Vcerejsek mi ukazal, ze to smysl ma a ze spusta tech tmavych struktur je realnych.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#40

Příspěvek od MaG »

Dobře napíšu to jinak - zajímala by mně tvá kresba pořízená alespoň za inverze z Krkonoš. Do té doby si myslím, žes tam neviděl nic. Ale zaměřím se na to, až budu zase "nahoře". Nenapadlo mně na to koukat z hlediska "temných mlhovin".
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Reflexné hmloviny v M45?

#41

Příspěvek od Lukemon »

Když hledám nebo se dívám na DSO objekty, tak mám velice často pocit, že vidím i temné mlhoviny. Podle mě to má nasvědomí různá hvězdná pozadí.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#42

Příspěvek od Sasa3 »

Nenapadlo mně na to koukat z hlediska "temných mlhovin".To me prave az donedavna taky ne. To byl vlastne cely point toho meho prispevku, aby jste na to zkusili kouknout takhle, neco tam proste je.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#43

Příspěvek od Sasa3 »

Když hledám nebo se dívám na DSO objekty, tak mám velice často pocit, že vidím i temné mlhoviny. Podle mě to má nasvědomí různá hvězdná pozadí.
To urcite, hlavne v mlecne draze nebo v otevrenych hvezdokupach. Proto jsem to zkusil nakreslit a doma to pak porovnat se snimkem. Par tmavych cmouh mi ale prijde relativne zretelnych, zbytek je tezka ducharina.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#44

Příspěvek od Sasa3 »

Včera jsem se do M45 pustil znovu. Tentokrát větším kanonem (ED100), ale menším zvětšením 16x (TV Plossl 55mm). Na kresbu jsem měl i víc času, ale než mě to přestalo bavit, tak jsem podrobněji nakreslil jenom část jižně od Electry a Merope.  Tím podrobněji myslím to, že jsem si dělal mapu různě tmavých míst. U zbytku jsem kreslil jenom "mlhoviny".

Mlhoviny kolem jasnějších hvězd jsou z velké části asi halo dané rozptylem světla v atmosféře. Nicméně se mi podařilo vykoukat několik nepravidelností. Tvar kolem nejjasnější hvězdy Alcyone byl mírně esovitý s relativně zřetelným výběžkem v severo-východním směru. Halo bylo velmi syté, nejvíce v jiho-východní části. Zdálo se mil, že v něm pozoruji tmavší zářez v NE-SW směru. Podle fotek tam nic takového není. Mlhovina kolem Merope se mi taky zdála nesymetrická. Nejvýraznější byl výběžek v WNW směru. Tem tam podle fotek je. Patrný byl i světlejší výběžek východním směrem od Electry do centra hvězdokupy. Sedí i tmavší oblast jiho západně pod Electrou.

Jo a ještě ten překreslený nákres (je to první pokus o "kresbu"  na počítači, tak se mu moc nesmějte):



Celkově se dá říct, že tam nějaké reálné mlhoviny při pečlivém pozorování asi jsou, ale je těžké je vůbec poznat a odlišit od jiných zjasnění (jako je např. asi ta slabá zakreslená "mlhovinka" nad řetízkem hvězd, který se táhne téměř na jih od Pleiád, podle fotek tam moc mlhoviny není, je tam ale bohatší hvězdné pole. V tom tmavším zakresleném pruhu nad ní je pak podle fotek míň hvězd).  Asi jediná mlhovina, o které se nedá pochybovat, je NGC1435. Ale i ta vyžaduje pozorný pohled.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#45

Příspěvek od Sasa3 »

Pred chvili jsem se koukal, co o M45 pise ve sve knize O'Meara. V podstate to odpovida tomu, co jsem videl. Volneji prelozeno:

"Na prvni pohled mlhovina Merope vypada jako kuzelovy ohon komety. Ale kdyz si date zalezet, venujete tomu cas a prozkoumate podrobne jeji okoli, mozna zjistite, ze tahle kometarni cast je jen malym stripkem a ze se mlhovina rozprostira dal na zapad. Pouzijte male zvetseni, koukejte se na hvezdokupu a obcas jemne rukou poklepte na dalekohled. Meli by jste zacit videt temne pruhy, ktere lemuji mlhoviny a to predevsim v centru hvezdokupy kolem hvezdy Alcyone. Prostudujte si kresbu a forografie a hledejte nejjasnejsi pruhy mlhovin, predevsim kolem hvezd Maia a Electra."

Docela me potesilo, ze jsem si tehle veci vsimnul, bez toho, ze bych pred pozorovanim nejak studoval fotky a ze bych znal tenhle O'Mearuv text.

Jinak tam uvadi, ze mlhoviny jde videt i volnym okem a historickou zajimavosti je i to, ze o existenci Tempelovi mlhoviny (NGC1435), objevene v roce 1859 v 4 palcovem dalekohledu, jeste 50-let pote cast astronomu pochybovala (protoze ji ve velkych dalekohledech nevideli).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět