Reflexné hmloviny v M45?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#1

Příspěvek od Myzer »

Pred Vianocami sa konečne umúdrilo počasie, tak som išiel samozrejme pozorovať, a ako čítam aj tu na fóre, tak spravili tiež skoro všetci. ;)

23. 12. 2003 -  nádherne čistá obloha od rána až do večera, v čase pozorovania teplota -9, vzduch priezračný /ďalekohľad po skončení pozorovania úplne suchý, vôbec sa nerosil/, pri hviezde Saiph z Orióna viditeľné aj hviezdy 6,5 mag, Mliečna cesta nádherne viditeľná až k juhovýchodu.  :bounce:

Okrem iného som sa dlhší čas zameral na Plejády, ďalekohľad samozrejme SW250/1200, okulár Vixen 30mm /zväčšenie 40x, zorné pole 1,5st/.

Pri obzeraní hviezd Plejád som sa nepriamo zameral aj na hmloviny. Po 30 min mi do oka padol slabučký jas svetla, ktorý sa vzápätí strácal a znovu objavoval.
Nachádzal sa pri hviezde Merope, smerom od centra hviezdokopy. Pozoroval som ďalších 30min s podobným výsledkom, potom ma už prišiel pozrieť brat, či som náhodou nezamrzol. Tak som ho hneď využil ;D nech sa na to pozrie. Popísal som mu to dosť detailne, ale samozrejme v okuláre nevidel nič.  :banghead: Tak som to zabalil.

Píšem to sem hlavne preto, lebo aj tak nie som si istý, či tie hmloviny sú vôbec vidieť a či som ich naozaj videl. Navyše som už bol dosť dlho vonku a oči mi časom od zimy dosť slzyli.
Má s nimi niekto skúsenosti? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#2

Příspěvek od MaG »

Při pozorování dalekohledem 40 cm jsem u Merope viděl zhruba to co popisuješ ty, tedy náznak čehosi, ale nikterak jasné a zřetelné. Také to bylo směrem ven a co tak vím ze svých fotek Plejád, tak právě zde je nejjasnější část té reflexní mlhoviny (jediná, kterou mám viditelnou na fotce). Podmínky při pozorování tou 40-tkou byly na MHV cca 5,5.

(doufám, že Merope je teda ta levá spodní z toho vozíku)

Na takovéto pozorování je asi vhodný velký teleskop, tamvé nebe a možná i nějaký filtr. Pokud si měl tak vynikající podmínky, mohl si tam asi něco tušit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#3

Příspěvek od Myzer »

Merope je tá spodná naľavo, alebo aj 23 Tau, takže to sedí.
Ostatné časti hmlovín som vôbec nevidel, len tú malú časť. Bola naozaj takmer nenápadná, len kúsok od Merope. Pri malej nepozornosti sa rýchlo strácala, bolo potrebné ju stále vnímať. Hviezda Merope oproti ostatným vyzerala takisto /nezdala sa mi nejako zahmlená/.
Škoda, že som so sebou nemal UHC, ale predpokladám, že by vôbec nepomohol, možno by ním nebolo možné vidieť ani tú malú časť.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Reflexné hmloviny v M45?

#4

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: Píšem to sem hlavne preto, lebo aj tak nie som si istý, či tie hmloviny sú vôbec vidieť a či som ich naozaj videl. Navyše som už bol dosť dlho vonku a oči mi časom od zimy dosť slzyli.Pred vanocnim volnem jsem mel prakticky podobne pozorovani (mam rovnez 250). Proto jsem usedl za knihy nejen o astronomii ale i fyziolog. optice (lidsky zrak) a zacal :book: a :book:. Zaver je spise negativni. Blizkost jasnych objektu muze zpusobovat "pozorovatelnost" mlhovin (zejmena, kdyz vime, ze tam jsou). Inu podvedomi pracuje. Mlhoviny by meli byt nasim pristrojovym vybavenim nepozorovatelne.

Zdenek.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Reflexné hmloviny v M45?

#5

Příspěvek od T.o.m »

Taky jsem jednou při pozorování nechtěl věřit vlastním očím, a ještě že nevěřil, protože mě blamovaly - ono jen totiž trošinku stačí odýchnout nechtěně okulár a máte mlhovinu kolem hvězdy jak vyšitou ;D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#6

Příspěvek od Myzer »

to Zdenek: Nemám prečo nesúhlasiť, na 100% som si istý nebol, takže som len čakal, či mi to niekto potvrdí, alebo vyvráti. Zdá sa, že teraz je to už asi definitívne uzavreté/ak na to vybavenie nestačí, už asi nič nepomôže/. :'(

to T.o.m.: O tých falošných hmlovinách viem, ale v tomto prípade okulár zahmlený nebol /hmlovina sa neprejavovala ako kruh okolo hviezdy/. Chyba asi bola v tom mojom podvedomí. :banghead:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#7

Příspěvek od Psion »

Při jednom pozorování v Jihlavě jsem si říkal, proč mám hvězdy v M45 zamlžené. Přesunul jsem dalekohled jinam a bylo to v pořádku. Pak jsem se znovu podíval na M45 a to samé, mlha kolem hvězd. Pak jsem se plácl do čela - no jasně mlhoviny. To samé viděla i přítelkyně - ta řekla, že to mám rozmazané Tak nevím, ale já je viděl. :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#8

Příspěvek od Myzer »

Aj ja som videl kedysi hmloviny okolo jasnejších hviezd, dokonca aj okolo Jupitera a Saturna. ::)

Navyše som nepísal, že bola zahmlená hviezda, ale že to bolo malý kúsok od nej. :nono:

No dobre, už tomu ani ja neverím, ale nabudúce to ešte preskúmam. :nod:

Možno sa budem nakoniec smiať ja. :rotflmao:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#9

Příspěvek od Psion »

Za velmi dobrých pozorovacích podmínek a za bezměsíčné noci, lze pozorovat mlhoviny kolem hvězd nejen dalekohledem kolem 200mm, ale i tridrem 10x50 kolem Merope - tak se píše v knize Night Sky Observer´s Guide. Pohled prý vylepší OIII filtr.
Kdo nevěří, ať si to vyzkouší. :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#10

Příspěvek od Myzer »

Psion napsal: Za velmi dobrých pozorovacích podmínek a za bezměsíčné noci, lze pozorovat mlhoviny kolem hvězd nejen dalekohledem kolem 200mm, ale i tridrem 10x50 kolem Merope - tak se píše v knize Night Sky Observer´s Guide. Pohled prý vylepší OIII filtr.
Kdo nevěří, ať si to vyzkouší.  :hi:
Triédrom 10x50, to moc neverím. To by musela byť minimálne 7,5 mag /neviem, ako sú v tej knihe myslené velmi dobré pozorovacie podmienky/. :)

Ďalekohľadom to vyskúšam nabudúce, urobím aj nejaký nákres.

Inak, tie knihy Night Sky Observer´s Guide, oplatí sa to za tú cenu? Už dlhší čas uvažujem, že kúpim zatiaľ aspoň jednu /ak sa nenachádza niečo podobné aj na domácom trhu/.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#11

Příspěvek od MMys »

Jen co bude po Měsíci, tak to zkusím (i s filtrem). Ale zatím jsem mlhovin nikdy nevšiml, a to jsem měl Plejády v zorném poli docela často. Asi to bude tou mizernou tmou tady v okolí HK. Zkusím někdy zajet někam za opravdu pořádnou tmou :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#12

Příspěvek od Psion »

Pro zajimavost v nové knize p. Rükla - Pohledy do vesmíru se píše, že za ideálních podmínek lze mlhoviny sledovat vizuálně.
Jako novinku, o které jsem neslyšel, uvádí, že mlhoviny nepochází ze zbytků látky, ze které se vytvořily hvězdy, ale hvězdokupa náhodně potkala tuto látku cestou v prostoru.

Jinak knihy Night Sky Observer´s Guide jsou svého druhu bezkonkureční a neviděl jsem nic, co by se jim rovnalo a to nejen u nás, ale i ve světě. Teď je dolar pěkně nízko, takže příležitost k nákupu jedinečná.
http://www.willbell.com/HANDBOOK/nitesky.htm
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Reflexné hmloviny v M45?

#13

Příspěvek od zdenek »

Taky mi to jaksi nedalo spat a jeste jednou jsem prosel svoje poznamky a knihy. Ve vetsine literatury jsou oznacovany mlhoviny jako beznymi prostredky (jen je bohuzel neupresnuji) nepozorovatelne :(. Karkoska tvrdi, ze je na velmi tmave obloze pozorovatelna velmi slaba mlhovina (jenze to tvrdi o spouste objektu, ktere jsem rad kdyz vidim ve velkem pristroji a oci jako Karkoska mam asi sotva).
Jak jsem listoval starymi deniky z hvezdarny v Mor. Trebove (na jejich zaklade davam dohromady takovou kucharku o objektech v souhvezdich) tak jsem tam nasel i tento muj (velmi stary) zaznam:
20-12-1984, SEC: 21:20
Podminky:
MHV: 6.2 (odhad pocitanim hvezd)
Seeing: 6/10 (10 nejlepsi)
Pristroj: zkraceny CS 300mm, refraktor 120mm
(pomocny dalekohled pro CS hledacek)
Zvetseni: 58x, 120x (hlavni pristroj), 20x, 40x (pomocny refraktor)
Objekt: M45
Pozn: velmi jasna bezmesicna noc, jen smerem na S rusi MT.
Popis:
Plejady jsou krasne prokresleny. Zretelne rozpoznano pomoci CS cca 50+ hvezd. V pomocnem refraktoru je viditelna mlhovina kolem Merope (???), pri zmene zvetseni se ztraci. V hlavnim pristroji je pozorovatelny rovnez naznak i pri zmene zvetseni.
... (nasleduje popis rozpoznanych nejslabsich hvezd)

Tehdy jsem si u mlhovin nadelal x otazniku a u pomocneho i vykricnik. Za beznych podminek (MHV tak do 5.5 az 6.0- tedy 99.9% noci) budou mlhoviny urcite nepozorovatelne beznymi i pristroji strednich velikosti (na tom zadny filtr nic nezmeni). To je ve shode se vsemi knihami i pozorovanimi, ktere jsem mel moznost shlednout. Pokud ji nekdo za techto podminek uvidi pujde s nejvetsi pravdepodobnosti o jiz vyse zmineny opticky klam. Otazkou je ale ona desetinka procenta. Do ted si nejsem zcela jist, co jsem vlastne loni pred vanoci videl.
Zdenek
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#14

Příspěvek od Myzer »

S tými podmienkami by to mohla byť pravda. Prvýkrát som ich pozoroval ešte 30.11.2003 /tiež dosť dlho/, niekedy po polnoci, takže už boli dosť vysoko. Počasie nebolo excelentné /pri obzoroch hmla, vyššie, kde bolo jasno som to odhadol tak na 6.mag/, ale vtedy som si nič nevšimol.
Tiež som trochu prelistoval staršie poznámky, zdroje sa nám trochu rozchádzajú. Ja mám uvedené, že ich najjasnejšia časť je viditeľná aj v bináre 25x100.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Reflexné hmloviny v M45?

#15

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: ...že ich najjasnejšia časť je viditeľná aj v bináre 25x100.Tomu binaru bych docela veril. Prece jen obraz ze dvou oci mozek bere "vazneji" nez jen z jednoho nehlede na vetsi zisk binaru oproti monaru.
Zdenek
Odpovědět