Reflexné hmloviny v M45?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#16

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: Teda to je OZAJSTNA VYZVA  :o
To teda je, ale to musis ist poriadne daleko z Bratislavy. :)

Mne sa to odvtedy uz nepodarilo, ale ved vlastne taka noc sa za cely rok uz ani nezopakovala.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Reflexné hmloviny v M45?

#17

Příspěvek od VK »

O reflexních mlhovinách kolem Plejád píše také Jiří Dušek (mysllím, že je to v knížce "Báječný svět hvězd, aneb jak se stát hvězdářem"). Píše, že vizuálně lze někdy spatřit reflexní mlhovinu kolem hvězdy Merope.

Také mně se podařilo spolehlivě pozorovat reflexní mlhovinu kolem hvězdy Merope, vpodstatě jsem viděl totéž, co Myzer. V té době jsem ještě nevěděl, že něco takového lze vidět. Pozoroval jsem přitom ze středu města refraktorem AS 80/1200 při zvětšení 30x. (výstupní pupila pod 3 mm) Je ovšem pravda, že ten den byly hodně dobré pozorovací podmínky.

Takže to mohlo být vidět.

VK
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Reflexné hmloviny v M45?

#18

Příspěvek od michal.b »

Vzpomínám si, že jednou jsem viděl mlhoviny dokonce kolem 3 hvězd - Merope, Maia a Alcyone (s 150/750 a 25mm plosslem, tedy 30x). Tu noc byly asi nejlepší podmínky co jsem zažil, bylo po dešti, vzduch naprosto průzračný s MHV 6,9 (počítáním hvězd v obrazci). Nejdřív jsem asi dvě hodiny koukal jen triedrem a žasl Z pozorování 150kou s čerstvě přeleštěným a pokoveným zrcadlem si pamatuji právě mlhoviny v M45 a pak ještě množství detailů ve struktuře M33 - většinou jsem rád, když vidím alespoň náznaky spirálních ramen. Nezapomenutelná noc :hi:
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Reflexné hmloviny v M45?

#19

Příspěvek od Achernar »

Tak to jsou prijemne zpravy, kdyz jsi to - byt za vyjimecnych okolnosti - videl patnactkou, mel bych to - za tychz okolnosti - videt i ja ctrnactkou.
Myslim, ze na pozemske astronomii je nejkrasnejsi prave ta atmosfera, ponevadz jinak by to nebyla zadna zabava, videli bychom porad totez a presne dle matematickych pravidel. Fuj, brrr!!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#20

Příspěvek od Myzer »

michal.b napsal: a pak ještě množství detailů ve struktuře M33 - většinou jsem rád, když vidím alespoň náznaky spirálních ramen. Nezapomenutelná noc   :hi:
M33 je jeden z objektov, ktoreho viditelnost stupa s lepsou MHV a pri DSO je teoreticky mozne asi vsetko.

Napriek tomu si neviem presne predstavit co myslis tym "mnozstvom detailov v strukture".
Spiralove ramena M33 vylezu tak od 300 mm a to ani bocnym pohladom nebude este ono.
Ak myslis HII-oblasti na tie zabudni, to je tak zalezitost dalekohladu 400 mm a vyssie. /mozno okrem NGC 604/
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Reflexné hmloviny v M45?

#21

Příspěvek od michal.b »

Myzer napsal:

M33 je jeden z objektov, ktoreho viditelnost stupa s lepsou MHV a pri DSO je teoreticky mozne asi vsetko.

Napriek tomu si neviem presne predstavit co myslis tym "mnozstvom detailov v strukture".
Spiralove ramena M33 vylezu tak od 300 mm a to ani bocnym pohladom nebude este ono.
Ak myslis HII-oblasti na tie zabudni, to je tak zalezitost dalekohladu 400 mm a vyssie. /mozno okrem NGC 604/

Nesmíš mě tak chytat za slovo Myslel jsem tím, že obyčejně vidím sotva centrální oblast mírně protáhlou v místech kde se k jádru připojují 2 nejjasnější ramena. Tím množstvím detailů pak bylo míněno, že byla vidět podstatně větší část galaxie (tak 40-50') a byly patrné určité nehomogenity. Dalo se uhodnout kde jsou ramena. Všechno samozřejmě bočním viděním a velice tmavé a nezřetelné - prostě klasická duchařina. Strávil jsem nad ní dobrou půlhodinku. Je docela obvyklé, že když se dívám na něco slabého, tak na místě kde by se měl onen objekt podle atlasu nalézat na první pohled nic nevidím. Po chvíli zjistím, že tam přeci jen asi něco je a poté co vyzkouším několik zvětšení jsem ochoten uvěřit, že to má i nějaký tvar, případně strukturu ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#22

Příspěvek od Myzer »

michal.b napsal: Nesmíš mě tak chytat za slovo Myslel jsem tím, že obyčejně vidím sotva centrální oblast mírně protáhlou v místech kde se k jádru připojují 2 nejjasnější ramena. Tím množstvím detailů pak bylo míněno, že byla vidět podstatně větší část galaxie (tak 40-50') a byly patrné určité nehomogenity. Dalo se uhodnout kde jsou ramena. Všechno samozřejmě bočním viděním a velice tmavé a nezřetelné - prostě klasická duchařina.
Ja viem co si tym asi myslel, ale poviem ti, citam to tak pred 3 rokmi, hned dalsi den bezim do potravin kupit nejaky Lidl teleskop, s nadejou, ze uvidim nejaku supergalaxiu alebo Siria B. :)

M33 som v lete tiez pozoroval a lamal si hlavu nad tym, kde by tie spiralove ramena mohli vlastne byt.

Nechcem spochybnit tvoje pozorovanie, ale z toho co si napisal si myslim, ze tie ramena mohli byt aj trochu inde ako si si ich predstavoval.

Ono je pravda, ze centralna cast je ovalna alebo inak povedane mierne predlzena - a to v smere V-Z. Dve najjasnejsie spiralove ramena s nou potom vytvaraju tvar otaznika alebo obrateneho pismena S. Oni sa vsak nepripajaju v miestach, kde je centralna cast predlzena, ale jedno sa pripaja viac zo severu a druhe z juhu.

Porovnaj podla obrazka. Sever je hore.



Dalej v diskusii pokracujme radsej tu:
http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... tart=60#60
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Reflexné hmloviny v M45?

#23

Příspěvek od gaszton »

tak ja som videl tie hmloviny nielen okolo Merope ale aj okolo dalsych dvoch hviezd s refraktorom 110/1000 pri 25x zvacseni. bolo to viackrat a bolo to skupinove pozorovonaie na astronomickom stretnuti. boli sme aspon piati, hmloviny sme nezavisle aj nakreslovali, dalo sa jednoznacne potvrdit ze videli sme to iste. zaujimave bolo ze bolo to v lete rano okolo 3:30, videli sme to niekolko noci za sebou a bola to najväcsia atrakcia tabora, tusim okolo 1990-1991. musim este pridat ze na dalekohlade som mal obrovsky sirokouhly 5 sosovkovy okular so vstupnym priemerom sosoviek 49mm!!! daval to fantasticky obraz s refraktormi. od tych cias videl som este parkrat tie hmloviny ale vzdy to bolo vtedy ked som bol sam, a nikdy nebol som isty ze to neprodukuje moj mozog.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Reflexné hmloviny v M45?

#24

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal: Za velmi dobrých pozorovacích podmínek a za bezměsíčné noci, lze pozorovat mlhoviny kolem hvězd nejen dalekohledem kolem 200mm, ale i tridrem 10x50 kolem Merope - tak se píše v knize Night Sky Observer´s Guide. Pohled prý vylepší OIII filtr.
Kdo nevěří, ať si to vyzkouší. :hi:OIII ? Velmi zaujmave,myslel som, ze na reflexne nic neplati. Tie okolo M45 su nejaky specialny pripad ?


----------------------------------------------------------
http://free.pages.at/visualastronomy/ds ... gc1435.htm
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Reflexné hmloviny v M45?

#25

Příspěvek od Pavuk_ »

gaszton napsal: tak ja som videl tie hmloviny nielen okolo Merope ale aj okolo dalsych dvoch hviezd s refraktorom 110/1000 pri 25x zvacseni. bolo to viackrat a bolo to skupinove pozorovonaie na astronomickom stretnuti. boli sme aspon piati, hmloviny sme nezavisle aj nakreslovali, dalo sa jednoznacne potvrdit ze videli sme to iste. zaujimave bolo ze bolo to v lete rano okolo 3:30, videli sme to niekolko noci za sebou a bola to najväcsia atrakcia tabora, tusim okolo 1990-1991. musim este pridat ze na dalekohlade som mal obrovsky sirokouhly 5 sosovkovy okular so vstupnym priemerom sosoviek 49mm!!! daval to fantasticky obraz s refraktormi. od tych cias videl som este parkrat tie hmloviny ale vzdy to bolo vtedy ked som bol sam, a nikdy nebol som isty ze to neprodukuje moj mozog.ahoj, velmi zaujmave...,daju sa niekde vidiet tie kresby ? Kde ste to pozorovali a co to bola za akcia ? (SMAS ?)

Dostal som taky napad. Vyrobim clonu v tvare a mierke plejad a umiestnim ju do blizkosti ohniska okularu. Asi pouzijem stary 1.25" filter na ktory nalepim/prirobim masku, ktora mi bude tienit najjasnejsie hviezdy v Plejadach, potom ma nebudu rusit a mozem sa sustredit na podrobnosti, ci hmloviny okolo ostatnych hviezd. Odstranim tym aj efekty, ktore vznikaju jasom hviezd (domyslene hmloviny, zahmlene hviezdy). Mozno je to crazy ale na mars a deimos, sirus B to predsa funguje ...

-----------------------------
pridavam este jeden report:
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 01023.html

Re: (IAAC) Nebulosity in The Pleiades
Hi guys,
As I said earlier, I see it on exceptionally transparent nights and usually gauge the skies by: the amount of yellow stars I can see and: the nebulosity in the Pleiades.

I think the real thing here is that many well-publicized star field guides
say that the nebulosity is NOT visible with amateur telescopes. This is
absolutely wrong.

But the best, Robert Burnham Jr, says in his "Celestial Handbook" that
< in 7x50 BINOCS>

"In a dark sky the 8 or 9 bright members glitter like an array of icy blue
diamonds on black velvet; the frosty impressino is increased by the nebulous
haze which swirls about the stars and reflects snow crystals."

So there you have it!
Penny
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Reflexné hmloviny v M45?

#26

Příspěvek od MaG »

Příspěvky z tématu o Koňské hlavě:

Pavuk:

zaznam z poz.denniku:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... _29-01.php

V piatok 28.10 sme s Myzerom vyrazili na opekacku na hvezdaren do Sobotista.

Reflexne hmloviny v M45 – specialne sme sa s Myzerom sustredili na reflexne hmloviny v Plejadach. Pockali sme si az budu kulminovat a skumavo sme si obaja prezreli pole pri 62x/1.1st. ako aj triedrami.
Vsimli sme si zaumave javy (tri “zlozky” hmlovitosti M45):
1) pokial sa v zornom poli nachadzali slabe hviezdy, obloha medzi nimi sa zdala byt ovela tmavsia ako mimo nich. V pripade M45 to vyzeralo tak, ze pokial som otocil dalekohlad kusok za okraj hviezdokopy, jas pozadia stupol a javilo sa to akoby Plejady lezali uprostred tmavej hmloviny (podobny efekt sme si vsimli, ked sme na konci pozorovania zazli svetli pri dome, obloha okamzite “stmavla” a hviezdy sa zdali byt este jasnejsie. Ked sme zhasli, bolo vidno ako obloha svieti a kontrast poklesol.).
2) Druhy efekt, ktory som si vsimol, bolo male zahmlenie okulara), pokial som sa dlhsie dival (alebo slaba lokalna vysoka oblacnost). Prejavovalo sa to iba na jasnych hviezdach.
3) Posledny efekt, ktory som videl bol, ze od hviezdy Merope sa tiahol jasnejsi oval kometarneho vzhladu, ktory bol o nieco jasnejsi ako ostatne prejavy hmlovitosti (ktore priamo nesuvisia s M45). O pravosti tohto ukazu ma presvecilo viditelne zjasnenie v tomto ovale, ktore bolo jasnejsie ako okolie a kometarny vzhlad zjasnenia, ktore bolo nezavisle od polohy v okulara.
Pri pozorovani treba byt velmi obozretny a dokazat odlisit typ hml.1 a 2 od 3 (ak je typ 3 vidno).
Pozorovanie sme zopakovali 2.noc triedrom 20x60 s rovnakym vysledkom. Avsak pokial pozorovatel nevie, co ma ocakavat, pravdepodobne tento ukaz prehliadne alebo ho nebude povazovat za hmlovinu pri Merope. Reflexna hlovina okolo Merope je typickym prikladom objektu, ktoreho celkova jasnost je relativne vysoka, ale vzhladom na velku plochu, je jeho viditelnost velmi zavisla od podmienok (tmavosti oblohy).

MaG:

Pozn. k mlhovině u Merope. Ve dvacítce jsem ji pozoroval zatím vždy, kdy byla MHV nad 5,5 mag. Lépe nad 6. Jeví se jako rozšiřující se nenapadný mlhavý flek, možná trochu hruškovitého tvaru, který je dobře vidět zvláště při mírných pohybech zorným pole, kdy se pohybuje zároveň s hvězdami. U ostatních hvězd často pozoruji onen mlhavý oblak kolem, ale nejspíš nepůjde o nic jiného než o lesk na optice.

Vasek:

Jinak reflexní.mlhovina v kuřátkách byla parádní, přesně jak popisuješ, trochu kuželovitého tvaru.

Pavuk:

MaG napsal:
Pozn. k mlhovině u Merope. Ve dvacítce jsem ji pozoroval zatím vždy, kdy byla MHV nad 5,5 mag. Lépe nad 6. Jeví se jako rozšiřující se nenapadný mlhavý flek, možná trochu hruškovitého tvaru, který je dobře vidět zvláště při mírných pohybech zorným pole, kdy se pohybuje zároveň s hvězdami. U ostatních hvězd často pozoruji onen mlhavý oblak kolem, ale nejspíš nepůjde o nic jiného než o lesk na optice.Zaujmave, tak preco sa vseobecne povazuje za obtiazny objekt, ked ho vidno uz od 5.5mag ?

MaG:

Abych řekl pravdu, nevím. Teprve tento podzim jsem se na Plejády pravidelně díval větším dalekohledem (20 a 30 cm) a prostě jsem ji tam vždy viděl, krom jednoho pozorování. Dovolím si poznamenat, že laik si jí všimne dobře až při MHV min. 6,5 mag. Tak asi tak. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Reflexné hmloviny v M45?

#27

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk:
Zaujmave, tak preco sa vseobecne povazuje za obtiazny objekt, ked ho vidno uz od 5.5mag ?

MaG:
Abych řekl pravdu, nevím. Teprve tento podzim jsem se na Plejády pravidelně díval větším dalekohledem (20 a 30 cm) a prostě jsem ji tam vždy viděl, krom jednoho pozorování. Dovolím si poznamenat, že laik si jí všimne dobře až při MHV min. 6,5 mag. Tak asi tak. ;)
Aha uz rozumiem. Mam podobnu skusenost, ale "vtedy" som si este nebol isty. vid stare prispevky zo zaciatku roku v diskusii na persoholicu (vysejvovane z mailovej korespondencie medzi mnou a Myzerom).
http://astroforum.persoholic.org/viewtopic.php?t=6
(v strede 1. prispevku) to som napisal v januari, 2005, ked som este pozoroval s nevyciernenym tubusom opretym o stolicku a zrkadlom s lambda/2.5
takze ma oci neklamali (tiez ich vidim prakticky vzdy, len som o tom vic nepisal, lebo som si nebol isty)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Reflexné hmloviny v M45?

#28

Příspěvek od Myzer »

Posielam vizualnu analyzu reflexnych hmlovin v Plejadach z 4.12.2005, autor  Eric C. Graff, MHV 6,7, 150 mm reflektor. Prekladat to ale nebudem, koho to zaujima, urobi tak sam:

NGC 1432: This portion of the extensive reflection nebula shrouding the Pleiades surrounds the star Maia (20 Tauri) with faint extensions involving Taygeta (19 Tauri), Asterope (21 and 22 Tauri), and Celaeno (16 Tauri). This object is also known as vdB 21. Though conventional wisdom states that deep-sky filters are of little use on reflection nebulae, it has been suggested that they might be worth a try on the Pleiades nebulosity. I made attempts to view this and the following two nebulous patches, first with a Lumicon UHC, then with a Lumicon OIII, and finally with a Parks ALP. The filters definitely had an effect on the nebulosity – the odd part was that fact that it looked the same through all three filters. In each case the extent of the nebulosity was somewhat reduced (as would be expected), but the part that remained was much easier to see. The nebulosity also lost its bluish tint and became a grayish-white color. The increased contrast also made it possible to catch glimpses of the striated nature of these nebulae, which is so readily apparent in photographs. The filters also knocked down the glare from the stars, making the nebulosity stand out a bit more. I have attempted to incorporate the additional details revealed by the filters into the sketches.

NGC 1435: The Merope Nebula (also known as vdB 22) surrounds its namesake star (23 Tauri) and extends southward in a westward sweeping arc. This is the brightest section of the Pleiades nebulosity and the first to be discovered (by W. Tempel in 1859 with a 4-inch refractor – hence it is also known as "Tempel's Nebula") /O'Meara, 1998/. The filters restrict the extent of this object to a smaller, comma-shaped nebula, but once again reveal the striations or groves, which run through it north-northwest to south-southeast. To the northwest a faint spike of nebulosity can be seen extending from Electra (17 Tauri); this is designated vdB 20. In 1890 E. E. Barnard detected a small bright nucleus embedded in NGC 1435 resembling the nucleus of a comet and located very close to Merope. This portion of the nebulosity is designated IC 349.

van den Berg 23: The nebulosity around Alcyone (25-η Tauri) is designated vdB 23. This nebula is separated from the previous two by a prominent rift of dark nebulosity with winds its way through the heart of the Pleiades. This patch of nebulosity is less extensive than the other two and it must also compete with the glare of Alcyone, the brightest member of the cluster. Nevertheless a roughly pentagonal halo of nebulosity is visible around the star. The brightest portion appears to be a streak of nebulosity to the southwest of the star. Faint, delicate streamers may be seen extending eastward from the star.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Reflexné hmloviny v M45?

#29

Příspěvek od SKLP »

Kresba M45tky, při testingu refraktoru 80/400 (16x). Kresba není úplně nejpřesnější, malinko mi to ujelo   ;D , ale i tak to sem dávám na ukázku.
Jinak, ať se držím tématu, reflexní mlhoviny jsem neviděl  ;D , kdo by je taky viděl na městské obloze.

Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Reflexné hmloviny v M45?

#30

Příspěvek od hamr »

Pěkná kresba!
Jen kdy jsi proboha koukal?, já u nás pořád nemám na co :-/!!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět